5. Радіо
Винахід телеграфу значно прискорило порівняно з поштою передачу повідомлень - телеграм, а телефон дозволив передавати живу людську мову на великі відстані. Однак телеграфний і телефонний зв'язок вимагають прокладки проводів - кабелів. Особливі складнощі викликала прокладка підводних кабелів між континентами. Обійтися без проводів при передачі повідомлень дозволило винахід радіо, в якому є тільки радіопередавач і радіоприймачі, пов'язані між собою радіохвилями. Передавач їх випромінює, а приймачі приймають. Слово "радіо" в перекладі з латинської означає radio "випромінювати".
Майкл Фарадей в 1831 році відкрив електромагнітну індукцію - явище породження електричного поля змінним магнітним полем і висловив ідею існування електромагнітних хвиль.
У 1886 році Генріх Герц провів експеримент, який підтвердив це пророцтво Максвелла про існування електромагнітних хвиль. Для збудження електромагнітних хвиль він розробив вібратор, а для їх приймання - резонатор.
Вперше думка про застосування електромагнітних хвиль для потреб зв'язку висловив А.С. Попов. Він запропонував надавати переданим сигналам певну тривалість (точки - тире) і за допомогою азбуки Морзе передавати повідомлення без проводів. Джерелом електромагнітних коливань при цьому служив вібратор Герца, а реєстрував їх проходження Попов за допомогою розробленого в 1891 році Е. Бранлі і вдосконаленого їм чутливого датчика - скляної трубки з платиновими електродами, заповненої залізною тирсою.
Майже одночасно з А.С. Поповим італієць Г. Марконі створив свою радиотелеграфную установку і отримав на неї англійський патент. А.С. Попов, В. Рентген, А. Беккерель, М. Кюрі і П. Кюрі не брали патентів за свої відкриття. Тоді це не було прийнято. А Марконі був не тільки талановитим винахідником, але і енергійним бізнесменом. Він заснував власну компанію для реалізації свого винаходу. Він встановив, що опуклість земної кулі не перешкоджає поширенню електромагнітних хвиль. У 1901 році він зі своїм помічником Флемінгом здійснив першу в історію передачу радіосигналів кодом Морзе через Атлантичний океан на відстань 1800 км. Незабаром були розроблені детектори для прийому радіосигналів.
Поряд з А.С. Поповим і Г. Марконі великий внесок у розвиток бездротового телеграфу вніс німецький фізик і винахідник Фердинанд Браун (1850-1918).
Карл Фердинанд Браун
У 1874 році він відкрив властивість кристалів сульфідів металів проводити електричний струм тільки в одному напрямку, а в 1897 році винайшов кристалічний детектор - основу найпростішого детекторного приймача і попередника сучасних транзисторів. У тому ж 1897 році він розробив осцилоскоп (трубку Брауна), що дає зоровий образ мінливого напруги. На його основі пізніше був створений кінескоп.