Пристрої обмеження ефектів луни

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Технологія VoIP

Розділ 3. Передача мови по IP-мережі

<< 3.1.2 Ехо Розділ 3.(Зміст) 3.2 Принципи кодування мови >>

3.1.3 Пристрої обмеження ефектів луни

Існують два типи пристроїв, призначених для обмеження шкідливих ефектів луни: ехозаградітелі і ехокомпенсатори.
Ехозаградітелі з'явилися на початку 70-х років. Принцип їх роботи простий і полягає у відключенні каналу передачі, коли в каналі прийому присутній мовний сигнал. Така техніка широко використовується в дешевих телефонних апаратах з гучномовним зв'язком (speakerphones), проте простота не забезпечує нормального якості зв'язку - перебити мовця стає неможливо, тобто зв'язок, по суті, стає полудуплексной.
Ехокомпенсатор - це більш складний пристрій, що моделює ехосигналу для подальшого його вирахування з прийнятого сигналу (рис. 3.3). Ехо моделюється як зважена сума затриманих копій вхідного сигналу або, іншими словами, як згортка вхідного сигналу з оціненої імпульсною характеристикою каналу. Оцінка імпульсної характеристики відбувається в той момент, коли говорить тільки віддалений кореспондент, для чого використовується детектор одночасної мовної активності. Після вирахування синтезованою копії ехосигналу з сигналу зворотного напрямку отриманий сигнал піддається нелінійної обробці для збільшення ступеня придушення луни (придушення дуже слабких сигналів).

VoIP 3.3.png
Рис. 3.3. Спрощена блок-схема ехокомпенсатора


Оскільки луна моделюється тільки як лінійний феномен, будь-які нелінійні процеси на шляху її виникнення призводять до погіршення роботи ехокомпенсатора. Використання більш складних алгоритмів дозволяє придушувати луна, що представляє собою не тільки затриманих, але і зрушений за частотою сигнал, що часто відбувається з-за наявності в ТфОП застарілих частотних систем передачі. Реалізація таких алгоритмів необхідна для успішного функціонування ехокомпенсаторов в телефонних мережах на території Росії і колишнього СРСР, і тому алгоритми ехокомпенсацию в російському обладнанні IP-телефонії на базі інтелектуальної платформи Протей-IP розроблені саме з урахуванням зсуву луни по частоті. До проблем технічної реалізації обладнання IP-телефонії ми ще повернемося в заключній главі даної книги.
Ехокомпенсатор повинен зберігати амплітуди ехосигналів, затриманих на час від нуля до тривалості самого тривалого подавляемого ехосигналу. Це означає, що ехокомпенсатори, розраховані на придушення більш тривалих ехосигналів, вимагають для своєї реалізації більшого об'єму пам'яті і більшій продуктивності процесора. Таким чином, вигідно поміщати ехокомпенсатори «максимально близько», в сенсі затримки, до джерела відлуння.
По викладеним вище причин ехокомпенсатори є невід'ємною частиною шлюзів IP-телефонії. Алгоритми луна-компенсації реалізуються звичайно на базі тих же цифрових сигнальних процесорів, що й мовні кодеки, і забезпечують придушення ехосигналів тривалістю до 32-64 мс. До ехокомпенсаторам терміналів гучномовного зв'язку пред'являються значно суворіші вимоги, які тут розглядатися не будуть, так як проблема акустичного відлуння не входить до числа проблем, специфічних для IP-телефонії.


--Козінцев Олексій 36 гр. 14:29, 16 листопада 2010 (EET)