Цивільний процес
Зміст
Модуль. 1 Загальні положення цивільно-процесуального права
......
Напрям підготовки,спеціальність, освітньо-кваліфікаційний рівень: Правознавство, бакалавр
Мета та завдання навчального курсу
Мета та завдання вивчення дисципліни:сформувати у студентів знань щодо предмету, методу, системи цивільного процесу, його соціальної ролі та призначення, джерел, основних принципів та функцій. Навчити студентів знанням щодо основних інститутів цивільного процесу: сторін в цивільному процесі, третіх осіб, представництва, доказів та доказування в цивільному процесі, позовного, наказного, окремого проваджень, судового розглядута ін. Крім того, ставиться за мету навчити студентів правильному розумінню процесуальних норм цивільного процесу, а також правильному їх застосуванню на практиці: складання процесуальних документів, позовних заяв, клопотань, скарг, мирових угод та інше.
У результаті вивчення навчального курсу студент повинен
Після вивчення курсу „Цивільний процес” студенти мають:-знати цивільно-процесуальне законодавство України, Конвенції, інші міжнародно-правові акти, постанови Пленуму Верховного Суду України та Рішення Конституційного Суду України з питань застосування цивільно-процесуальногозаконодавства, стан судової практики;-вміти розкривати зміст матеріальних тапроцесуальних норм і використовувати їх у своїй практичній роботі;-аналізувати діючий порядок застосування процесуальних норм цивільно-процесуальногозаконодавства, розробляти засоби, спрямовані на його вдосконалення;-розробляти і впроваджувати процесуальні документи та інші локальні нормативно-правові акти;-ознайомитися з основними міжнародно-правовими актами у сфері регулювання цивільно-процесуальнихвідносин, нормами цивільно-процесуальногоправа зарубіжних країн, а також зі шляхами удосконалення цивільно-процесуальногозаконодавства.Студентипри вивченні предмета повинні користуватися підручниками, нормативно-правовими актами й іншою спеціальною літературою, зазначеною в цій програмі.Під час вивчення даного курсу слід враховувати, що чинне законодавство постійно піддається змінам і доповненням. У зв’язку з цим студентам рекомендується систематично знайомитись із такими виданнями як Відомості Верховної Ради України, Зібрання постанов Уряду України; журналом „Право України”; газетами „Голос України”; „Урядовий кур’єр” та ін.
Автор курсу
Чорна Марина Василівна [1]]
Учасники
Сторінка координування курсу "Цивільне процесуальне право" викладач
Графік навчання
Варіант Структура
Змістовий модуль 1. Загальні положення цивільно-процесуального права.
Навчальні теми змістового модуля 1.
- Форми захисту цивільних прав і законних інтересів громадян та організацій. Судова форма захисту цивільних прав і законних інтересів громадян та організацій.
- Законодавство, яке застосовується при вирішенні господарських спорів. Юрисдикція господарського суду. Підсудність справ.
- Поняття про нотаріат. Закон України „Про нотаріат”. Повноваження щодо вчинення нотаріальних дій.
- Поняття про правовий статус третейського суду. Третейський розгляд цивільних спорів громадян.
- Поняття правосуддя в цивільних справах. Поняття цивільного процесу (цивільного судочинства). Стадії цивільного процесу. Поняття цивільної процесуальної форми (суть, основні риси та значення).
- Предмет цивільного процесуального права. Метод правового регулювання цивільних процесуальних відносин.
- Джерела цивільного процесуального права. Конституція України як джерело цивільного процесуального права.
- Наука цивільного процесуального права. Значення вивчення цивільного процесуального права.
- Принципи цивільного процесуального права
- Поняття, ознаки та значення принципів цивільного процесуального права. Система принципів цивільного процесуального права.
- Загальноправові принципи (демократизму, гуманізму та законності). Міжгалузеві принципи (об’єктивної істини, усності, безпосередності та ін.). Галузеві принципи (диспозитивності, змагальності та процесуальної рівноправності сторін).
Зміст курсу
Змістовий модуль 1. Загальні положення цивільно-процесуального права
Тема 1. Теоретичні аспекти цивільного процесуального права
Теоретичний матеріал
Лекція 1. Предмет і система цивільного процесуального права [[2]]
Лекція 2. Цивільне процесуальне право як наука і навчальна дисципліна. Співвідношення цивільного процесуального права з іншими галузями права [[3]]
Практичні завдання
Дані рекомендації розроблені з метою допомоги студентам у підготовці до семінарських занять та вивчені питань, котрі виносяться на самостійне опрацювання. Метою семінарських занять є активне і глибоке засвоєння студентами найбільш важливих тем, а також надбання ними необхідних навичок у використанні положень теорії у практичній діяльності, вільне володіння основними поняттями та категоріями курсу. Основою глибокого вивчення дисципліни є засвоєння та конспектування рекомендованої літератури, та інших джерел, які пропонує викладач. Участь студентів в семінарських заняттях є обов’язковою умовою успішного виконання учбового плану. Якщо студент з об’єктивних причин не був присутній на семінарі, він зобов’язаний з’явитися на індивідуальну співбесіду з викладачем по цій темі. Практичні заняття дозволяють забезпечити досягнення цілого комплексу цілей, основними з них є: розвиток та закріплення знань теоретичного характеру;розвиток уміння аргументовано і точно викладати своє розуміння питань теми; контроль рівня засвоєння знань. Найважливішою частиною підготовки до занять є складання робочого запису матеріалу, що вивчається. Підготовка повинна закінчуватися розробкою планів відповідей на всі питання теми. Таким чином, при підготовці до занять студенту необхідно:
- вивчити матеріали лекцій по темі;
- вивчити рекомендовану літературу;
- підготувати плани відповідей на всі теми;
- бути готовим до усних відповідей на питання по темі.
Розділ часу занять:
Організаційна частина – до 5 хвилин. Відповіді студентів на питання семінару, доповнення їх іншими студентами, підсумки викладача – до 70 хвилин. Заключна частина – до 5 хвилин.
При підготовці питань практичних занять студентам бажано вести словник юридичних термінів, який складається окремо і містить терміни та поняття з кожної теми курсу, це допоможе студентам вміло застосувати ті чи інші юридичні категорії при проведенні проміжного та поточного контролю. В процесі вивчення програмного матеріалу і підготовки до семінарських занять студенти набувають навичок самостійного опрацювання джерел права, програмного матеріалу, навчальної літератури, монографій, наукових праць і статей з курсу. Практичні заняття виступають однією з найважливіших форм контролю за правильною організацією самостійної роботи студентів над учбовим матеріалом і якістю його засвоєння. При підготовці до занять необхідно самостійно опрацювати запропоновані там же теми рефератів, доповідей, зробити аналіз наукової статті із запропонованих питань. Завдяки цьому у студентів виробляються навички самостійного аналізу, вміння застосовувати теоретичні знання в практичній діяльності. Підготовлені студентами питання розглядаються на практичних заняттях, робиться ґрунтовний аналіз питання, що розглядається, крім цього розглядаються теми рефератів, доповідей з актуальних питань. Завдання, які запропоновані для самостійного вивчення, виконуються в окремих зошитах. Відповіді на питання повинні бути змістовними, з посиланням на відповідні норми конституційного права тієї чи іншої країни. Студент, який отримав на практичних заняттях незадовільну оцінку, зобов’язаний відпрацювати не зарахований матеріал самостійно і здати викладачу в установлені для ліквідації заборгованості дні. Наукова і довідкова література для вивчення курсу зазначені в програмі окремим списком.
[4] Практична №1] [5] Практична №2]
Самостійна робота
Вміле та вільне володіння основними поняттями та категоріями курсу є необхідною умовою засвоєння даної дисципліни. Дані рекомендації розроблені з метою допомоги студентам у вивчені питань, котрі виносяться на самостійне опрацювання. Метою самостійної роботи є активне і глибоке засвоєння студентами найбільш важливих тем, а також надбання ними необхідних навичок у використанні положень теорії у практичній діяльності. Основою глибокого вивчення дисципліни є засвоєння та конспектування рекомендованої літератури, та інших джерел, які пропонує викладач. Самостійна робота студентів дозволяє забезпечити досягнення цілого комплексу цілей, основними з них є:
- розвиток та закріплення знань теоретичного характеру;
- розвиток уміння аргументовано і точно викладати своє розуміння питань теми;
- вироблення вмінь та навичок самостійної роботи, творчого підходу до виконання поставлених завдань,
- виховання почуття відповідальності, професійного ставлення до виконання поставлених завдань,
- контроль рівня засвоєння знань.
Найважливішою частиною підготовки до самостійних занять є складання робочого запису матеріалу, що вивчається. Підготовка повинна закінчуватися розробкою планів відповідей на всі питання теми. При самостійній підготовці до занять студенту необхідно:
- вивчити матеріали лекцій по темі;
- вивчити рекомендовану літературу;
- підготувати плани відповідей на всі теми;
- виконати завдання до самостійної роботи, які виносяться по кожній окремій темі (перелік завдань подано в робочій програмі курсу),
- бути готовим до усних відповідей на питання по темі.
При підготовці теоретичних питань студентам варто вести словник термінів, який складається окремо і містить терміни та поняття з кожної теми курсу, це допоможе студентам вміло застосувати ті чи інші категорії при проведенні проміжного та поточного контролю.
В процесі вивчення програмного матеріалу і самостійної підготовки до занять студенти набувають навичок самостійного опрацювання джерел курсу, програмного матеріалу, навчальної літератури, монографій, наукових праць і статей з курсу. Відповіді на контрольні запитання та виконання конкретних практичних завдань виступають однією з найважливіших форм контролю за правильною організацією самостійної роботи студентів над учбовим матеріалом і якістю його засвоєння. При підготовці до занять необхідно самостійно опрацювати запропоновані там же теми рефератів, доповідей, зробити аналіз наукової статті із запропонованих питань. Завдяки цьому у студентів виробляються навички самостійного аналізу, вміння застосовувати теоретичні знання в практичній діяльності. Підготовлені студентами питання розглядаються на семінарах, робиться ґрунтовний аналіз питання, що розглядається, крім цього розглядаються теми рефератів, доповідей з актуальних питань. Завдання, які запропоновані для самостійного вивчення, виконуються в окремих зошитах. Відповіді на питання повинні бути змістовними, з посиланням на відповідні норми конституційного права тієї чи іншої країни.
Наукова і довідкова література для вивчення курсу зазначені в програмі окремим списком.
[[6]] Самостійна робота №1
[[7]] Самостійна робота №2
Ресурси
Рекомендована література
Базова
- Андрушко А.В., Білоусов Ю.В., Бондаренко Н.Л. Цивільний процес: Навч.посіб. К.: Наукова думка; Прецедент, 2004. – 262 с.
- Борисова Е. А. Апелляция в гражданском (арбитражном) процессе. — М., 2000.
- етодические указания и задания для самостоятельной работы студентов ІІІ курса по гражданскому процессу/Укр.юрид.акад.;Сост.: Комаров В.В.и др.-январь 1999. - Х., 1992. - 86 с.
- Терещук О.В Виконавче провадження у справах про корупційні діяння та інші правопорушення, пов’язані з корупцією //Вісн. Ун-ту внутр. справ. - 2000. - Вип.10. - С. 12-17.
- Тертышников В. И. Гражданский процесс. Курс лекций. — Харьков, 2003.
- Фурса С. Я., Щербак С. В. Виконавче провадження в Україні. — К., 2002.
- Чорнооченко С.І. Цивільний процес: Вид 2-ге, перероб. та доп.: Навчальний посібник. –Київ: Центр навчальної літератури, 2005. - 472с.
- Штефан М. И., Омельченко М. П., Штефан С. М. Виконання судових рішень. — К., 2001.
- Штефан М. Й. Цивільний процес: Підручник. — К., 2001.
- Рожнов О.В. Принцип оперативності в цивільному процесуальному праві: Автореф. канд.юрид.наук: (12.00.03)/Нац.юрид.акад.України ім. Я. Мудрого. - Х., 2000. - 20 с.
Допоміжна
Постанови Пленуму Верховного Суду України
- Постанова Пленуму Верховного Суду України “Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя” від 1 листопада 1996 г. № 9 // Вісник Верховного Суду України. - 1996.- №2.
- Постанова Пленуму Верховного Суду України “Про посилення судового захисту прав та свобод людини і громадянина” від 30 травня 1997 р. № 7 // Вісник Верховного Суду України. - 1997.- №2.
- Збірник постанов Пленуму Верховного Суду України в цивільних справах та з загальних питань: 1963-2007рр. – Х.: ТОВ „Одісей”, 2008. – 512 с.
Інформаційні ресурси
Підручник Цивільне процесуальне право [8]
---