Абак японський (Соробан)
Головна → Історія комп'ютерної техніки → Історія комп'ютерної техніки/Домеханічні обчислювачі → Абак японський (Соробан)
Зміст
Загальний опис (принцип дії). Савіцька Яна, 36 група
Соробан являє собою традиційні японські рахівниці, завдяки яким дитина за лічені секунди зможе додавати, віднімати, множити і ділити цифри без калькулятора. Методика Соробан лежить в основі програми ментальної арифметики, яка допоможе розвинути і розширити інтелектуальний і творчий потенціал. Педагоги та психологи впевнені, що використання Соробан стимулює розумові здібності дитини, особливо математичні [1].
Процес додавання на Соробані:
- Додавання проводиться струшуванням кісточок вниз (легким ударом об стіл), потім вказівним пальцем проводять по верхніх кісточках, відсуваючи їх від перегородки.
- Відкладається перший доданок. Порозрядно набирається число, причому, всі операції на Соробані робляться зліва направо, тобто, спочатку відкладається старший розряд, а потім по порядку до молодшого. Повторимо що "вартість" кожної нижньої кісточки 1, кожної верхньої - 5.
- Порозрядно, також зліва направо, виконуємо додавання другого доданка. Додавання інтуїтивно зрозуміле, але потрібно лише пам'ятати, що при переповненні розряду - додається 1 до старшого (зліва) розряду.
Віднімання проводиться аналогічно додаванню, зліва направо, але при нестачі кісточок їх займають у старшого (зліва) розряду [2].
Допомогою в розумінні принципу дії Соробана може бути книга Д. Берназані «Соробан/Абакус. Справочное пособие». Наприклад, фрагмент книги [3] [4].
Історична довідка
Соробан - японська рахівниця (абак). Походить від китайського суаньпань, завезеного в Японію в Середніх віках (за деякими відомостями, в XVI ст.). Китай дав світу масу винаходів, які визначили багато в чому шляхи розвитку нашої цивілізації. Серед цих шедеврів науки і техніки далеко не останнє місце займає дерев'яна рахівниця. Правда, раніше вони мали не зовсім звичний для нас вигляд - по сім кісточок на кожній бамбуковій паличці. У всякому разі, саме в такому вигляді рахунки були завезені в XVI столітті з Китаю до Японії [4]. В Європі Соробан використовувався до XVIII ст. [5]
Технічні характеристики
Соробан складається з непарної кількості вертикально розташованих спиць. Кожна спиця являє собою цифру. Зазвичай їх 13, але зустрічаються Соробан і з 21, 23, 27 або навіть з 31 спицею. Більша кількість спиць дозволяє набирати великі числа, або представляти одразу кілька чисел на одному Соробані. На кожній спиці нанизано по 5 кісточок, причому верхня кісточка на кожній спиці відділена від нижніх рамкою. Чотири нижні кісточки називаються «земними», і кожна являє собою одиницю. Верхня кісточка називається «небесною» і вважається як п'ять «земних» [6].
Сфера застосування
В даний час Соробан продовжує використовуватися (переважно для навчання рахунку в початковій школі), незважаючи на поширення практичних і доступних населенню кишенькових калькуляторів, оскільки цей підхід має ряд незаперечних педагогічних переваг порівняно з навчанням рахунком на папері і, тим більше, на калькуляторі.
В Україні також є ряд шкіл, де навчають усному рахунку дітей за допомогою Соробану. Одна з них відкрилась нещодавно в Дніпропетровську. Директор і вчитель школи «Соробан» Юрий Олександрович розповідає, що всі лоліко-математичні задачі розвивають тільки половину нашого мозку, а Соробан розвиває обидві півкулі одночасно [7].
Фото, відео-матеріали
Список використаних джерел
- ↑ Методика усного рахування
- ↑ Процес додавання на Соробані
- ↑ Приклад з книги Д. Берназані «Соробан/Абакус. Справочное пособие» - електронне джерело
- ↑ 4,0 4,1 Книга : "The Soroban / Abacus Handbook". Перевод с английского Гребеневой Дарьи и Олейникова Александра, учащихся Новоивановской ОСШ№7, КБР, ст. 1-15
- ↑ Книга: "Средства информатизации. Телекоммуникационные технологии" (ст. 22)
- ↑ Загальні відомості
- ↑ Стаття з газети Горожанин: "Инструкция: как получить бесплатный участок земли в Днепре и окрестностях"