Sunway TaihuLight
Sunway Taihulight — китайський суперкомп'ютер, який за станом на червень 2016 року є найпродуктивнішим суперкомп'ютером в світі із швидкістю обчислень 93 петафлопс згідно з тестами LINPACK[en]. Така швидкість обчислень більш ніж в 2,5 разу вище в порівнянні з попереднім світовим рекордсменом Тяньхе-2, в якого обчислювальна потужність складає майже 34 петафлопс.
Пікова продуктивність Sunway Taihulight — 125,43 петафлопс проти 54,9 петафлопс в Тяньхе-2. Крім того, за станом на червень 2016 року Sunway Taihulight зайняв третє місце в списку Green500 найбільш енергоефективних суперкомп'ютерів з результатом 6 гігафлопс/ват (на тесті Linpack). Вартість даної системи складає приблизно 1,8 мільярдів юанів (270 мільйонів доларів США), фінансування надане в рівних долях центральним урядом, провінцією Цзянсу і містом Уси.
Архітектура
Даний суперкомп'ютер використовує більш ніж 10,5 мільйона процесорних ядер і працює під управлінням власної операційної системи Sunway Raise OS 2.0.5 на базі Linux. Система також включає власну реалізацію OPENACC 2.0, призначеною для розпаралелювання коду.
У суперкомп'ютері використовуються багатоядерні 64-бітові RISC-процесори Sw26010, що базуються на архітектурі Shenwei.Загальна кількість процесорів в системі — 40 960, кожен процесор містить 256 обчислювальних ядер загального призначення і 4 керівних ядра, що в сукупності дає 10 649 600 ядер. Процесорні ядра містять 64 КБ внутрішньої пам'яті для даних і ще 16 КБ для інструкцій і повідомляються за допомогою мережі на чіпі замість використання традиційної ієрархії кеш-пам'яті.
У Sunway Taihulight використовуються процесори китайського виробництва.
Попередні найбільш продуктивні китайські суперкомп'ютери Тяньхе-1А і Тяньхе-2 були побудовані на процесорах американської компанії Intel. Раніше планувалося подвоїти продуктивність Тяньхе-2, проте в квітні 2015 року США посилили експортний контроль будь-яких постачань в NUDT і суперкомп'ютерних центрах NSCC–CS, NSCC–GZ, NSCC–TJ, із-за підозрів у використанні американських мікропроцесорів, материнських плат і співпроцесорів для проведення досліджень в області ядерних вибухових пристроїв, і заплановане оновлення не відбулося.
Характеристики
- Спонсори: NRCPC.
- Оператори: Національний суперкомп'ютерний центр.
- Місцезнаходження: Уси, провінція Цзянсу (Китай).
- Архітектура: 40960 процесорів Sw26010 (260 ядер в кожному; частота — 1,45 ГГц; 10,6496 млн ядер всього).
- Потужність: 15,371 МВт (середня за час виконання HPL); 28 МВт (система охолоджування).
- Простір: 605m².
- Оперативна пам'ять: 1,31 ПБ.
- Продуктивність: 93 Пфлопс (Linpack); 0.3 Пфлопс (HPCG).
- Рейтинг: 1-е місце в Top500.
Мета
Суперкомп'ютер Sunway Taihulight призначений для складних розрахунків, потрібних у виробництві, медицині, добувній промисловості, для прогнозування погодних умов і аналізу «великих даних». Він розташований в національному суперкомп'ютерному центрі в Уси, провінція Цзянсу.
Назва
Назва комп'ютера в перекладі з китайського буквально означає Божественна (магічна) сила світла Тайху. Тайху — озеро поряд з Уси, третє по величині прісноводе озеро Китаю. У назві присутній каламбур: Sunway (кит. трад. 神威, піньінь: Shénwēi) звучить схоже з найменуванням моделі чіпів Shenwei (кит. трад. 申威, піньінь: shēn wēi). Останнє означає Сила Шанхая і використовує архаїчну назву для міста Шанхай.
Посилання
[[2]]