Трудове право

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук


Зміст

Назва курсу

Трудове право


Галузь знань, напрям підготовки, освітньо-кваліфікаційний рівень: бакалавр

Мета та завдання навчального курсу

Мета є опанування інструментарієм науки трудового права,права соціального забезпечення, правових механізмів всіх інститутів: трудового договору, колективних угод, часу роботи, працевлаштування громадян, часу відпочинку, оплата праці, гарантійних і компенсаційних виплат, дисципліни праці, матеріальної відповідальності сторін трудових правовідносин, охорони праці, трудових спорів і порядках їх вирішення, нагляду за додержанням трудового законодавства, соціального забезпечення, а також визначитися з усіма видами допомоги в разі працездатності та допомоги сім’ям з дітьми.

Завдання є вивчення основних принципів та інститутів трудового права, напрямів правового регулювання трудових відносин, набуття навичок роботи з нормативними актами, вміння застосовувати набуті теоретичні знання у вирішенні практичних питань та конкретних професійних ситуацій у сфері правового регулювання трудових відносин.

У результаті вивчення навчального курсу студент повинен

знати: - поняття і юридичні властивості трудового законодавства; - правовий статус та види суб'єктів трудового права; - поняття і елементи змісту трудових правовідносин; - порядок укладення колективних договорів та угод; - поняття укладення, зміни і припинення трудових договорів; - правове регулювання робочого часу та часу відпочинку; - правове регулювання оплати праці; - юридичну характеримстику дисциплінарної та матеріальної відповідальності за трудовим законодавством; - порядок вирішення індивідуальних та колективних трудових спорів; - механізм організації нагляду та контролю за дотриманням трудового законодавства; - історію становлення та розвитку трудового права; - порівняльний аналіз трудового права України із міжнародним законодавством та законодавством зарубіжних країн; - перспективи розвитку трудового права; - орієнтуватися у системі джерел трудового законодавства та знати їх особливості в навчальної дисципліни ; - самостійно тлумачити, узагальнювати та правильно застосовувати норми трудового законодавства України у практичній діяльності. вміти: - розрізняти правовідносин, що регулюються трудовим правом та іншими суміжними галузями права; - уміло користуватися джерелами трудового права при вирішенні конкретних трудових сторін та ін.


Робоча програма курсу

Автор (автори) курсу

Cоболь Євген Юрійович


Учасники

Сторінка координування курсу "Назва курсу" викладач



Графік навчання

Змістовий модуль 1. ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА

Тема 1. ПОНЯТТЯ, ПРЕДМЕТ ТА ЗНАЧЕННЯ ТРУДОВОГО ПРАВА. ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ТРУДОВОГО ПРАВА.

Правове значення праці в сучасних ринкових умовах розвитку суспільства. Конституція України та інші норми права, їх роль в регулюванні праці. Поняття трудового права. Трудове право як складова частина системи права України. Предмет трудового права як самостійна галузь права: трудові відносини працівників та інші правовідносини, що тісно пов'язані з трудовими. Особливості методу трудового права. Функції трудового права. Відмежування трудового права від таких галузей права, як: конституційне, цивільне, фінансове, адміністративне, право соціального забезпечення, Система трудового права та її значення в регулюванні трудових відносин як самостійної галузі права. Система науки трудове право (далі -ТП). Поняття принципів трудового права та їх види. Загальні принципи трудового права, згідно з Конституцією України, КЗпП України, Законом України "Про зайнятість населення" та інші. Співвідношення загальних принципів права із галузевими принципами ТП. Співвідношення принципів і норм права, в тому числі і норм трудового права України. Зміст галузевих принципів трудового права та їх класифікація. Співвідношення принципів трудового права з принципами адміністративного права в регулюванні службово-трудових правовідносин працівників.

Тема 2. ДЖЕРЕЛА ТРУДОВОГО ПРАВА

Поняття джерел трудового права України. Особливості джерел трудового права. Конституція України як юридична основа законодавства про працю. Закони і підзаконні акти, що регулюють працю робітників і службовців. Загальне і спеціальне законодавство України про працю. Єдність і диференціація норм трудового права. Постанови і розпорядження Кабінету Міністрів у галузі праці. Нормативні акти Міністерства праці та соціальної політики України. Локальні (місцеві) нормативні акти як джерело трудового права. Значення постанов Пленуму Верховного Суду України в тлумаченні і застосуванні законодавства про працю. Конвенції та рекомендації Міжнародної організації праці, двосторонні та багатосторонні угоди України з іншими державами про регулювання трудових відносин.

Тема 3. СУБ'ЄТИ ТРУДОВОГО ПРАВА

Поняття і класифікація суб'єктів ТП. Правовий статус суб'єктів ТП: права, обов'язки і відповідальність суб'єктів ТП. Громадяни (працівники) України як суб'єкти ТП. Співвідношення правового статусу працівника і правового статусу інших громадян України. Роботодавці (юридичні та фізичні особи) як суб»єкти трудового права. Зміст трудової правосуб'єктності державного підприємства (права та обов'язки щодо організації праці працівників). Правомочність власника підприємства, установи, організації відносно організації праці. Співвідношення понять "власник підприємства" і "адміністрація підприємства". Організації роботодавців як суб»єкти трудового права. Трудовий колектив як суб'єкт ТП. Поняття, види, основні функції і повноваження трудових колективів у регулюванні процесу праці. Форми і методи здійснення повноважень трудових колективів. Органи трудового колективу (загальні збори, рада трудового колективу), їх повноваження. Професійні спілки як суб'єкти ТП. Основні функції професійних спілок у галузі праці. Правовий статус органів професійних спілок. Роль професійних спілок у виконанні, зміні та припиненні трудового договору. Право професійних спілок у захисті трудових прав працівників, встановленні умов праці, в регулюванні заробітної плати, робочого часу, у контролі і нагляді за дотриманням законодавства про працю, колективного договору, угоди сторін трудового договору. Державні органи як суб'єкти ТП.

Тема 4. КОЛЕКТИВНІ ДОГОВОРИ ТА УГОДИ

Поняття колективного договору. Поняття колективних угод та їх види. Колективні переговори по укладенню колективного договору. Порядок укладення колективного договору і його зміст. Контроль за виконанням колективного договору і види відповідальності за невиконання його зобов'язань. Контракт як одна із форм трудового договору. Напрями вдосконалення колективно-договірного регулювання праці. Зміст, специфіка та особливості трудового контракту. Відповідальність сторін соціального партнерства. Представницькі органи роботодавця. Розмежування правового регулювання законодавства про працю та законодавства про зайнятість населення. Проблеми працевлаштування молоді. Правове регулювання зайнятості населення в конвенціях МОП. Правові проблеми ринку праці в Україні. Міжнародні стандарти в сфері зайнятості.

Тема 5. УКЛАДЕННЯ ТРУДОВОГО ДОГОВОРУ. ЗМІНА ТРУДОВОГО ДОГОВОРУ

Поняття і значення трудового договору. Сторони трудового договору. Види умов трудового договору та їх правове значення. Юридичні гарантії прийняття на роботу. Класифікація трудових договорів щодо їх форми, строків і змісту. Особливості тимчасового і сезонного трудового договору. Випробування при прийнятті на роботу. Порядок укладення трудового договору і оформлення прийняття на роботу. Трудова книжка. Виборний і конкурсний порядок укладення трудового договору. Правове значення трудового договору в реалізації права на працю (поняття, строк, форма, умови). Контракт як особливий вид трудового договору. Трудові договори з різними категоріями працівників (з державними службовцями, з молодими спеціалістами, з надомниками, з трудовими мігрантами).Особливості трудового договору про тимчасове заступництво. Трудовий договір за суміщенням і сумісництвом, їх практичне застосування. Спільність і відмінність трудового договору на виконання певної роботи з цивільно-правовою угодою (підряд, доручення, тощо). Поняття і види переведення на іншу роботу. Відмінність переведення від переміщення, відсторонення і звільнення. Правове значення переведень, які здійснюються за ініціативою власника або уповноваженого ним органу. Тимчасові і постійні переведення.

Тема 6. ПРИПИНЕННЯ ТРУДОВОГО ДОГОВОРУ

Класифікація підстав розірвання трудового договору. Розірвання трудового договору за угодою його сторін, з ініціативи працівника. Загальні підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника підприємства або уповноваженого ним органу (підстави, порядок). Додаткові підстави розірвання трудового договору. Звільнення працівників за попередньою згодою профспілкового комітету і випадки звільнення без згоди профспілкового комітету. Атестація працівників та її правове значення. Розірвання трудового договору на вимогу третьої сторони, яка не є його стороною. Порядок розірвання трудового договору, проведення розрахунку. Вихідна допомога. Правові гарантії при звільненні чи відстороненні працівників від роботи.

Змістовий модуль 2 ОСОБЛИВА ЧАСТИНА

Тема 7. РОБОЧИЙ ЧАС І ЧАС ВІДПОЧИНКУ

Поняття робочого часу і порядок його встановлення. Види робочого часу. Нормальна тривалість робочого часу. Скорочений робочий час. Неповний робочий час. Ненормований робочий день. Вахтовий робочий день. Відрядження. Нічний робочий час. Гнучкі графіки роботи. Правове регулювання режиму робочого часу. Графіки роботи за змінами. Особливості видів обліку робочого часу (щоденний та підсумковий). Поняття і порядок застосування надурочних робіт. Граничні норми надурочних робіт. Випадки недопущення надурочних робіт. Поняття і види часу відпочинку. Перерви протягом робочого дня (зміни). Щоденні перерви в роботі. Святкові і неробочі дні. Щотижневий відпочинок. Щорічні відпустки. Право на щорічну основну (трудову) і додаткову відпустки. Поняття, види, тривалість і порядок надання відпусток (додаткова у зв»язку з навчанням, творча відпустка, соціальні відпустки, відпустки без збереження заробітної плати). Перенесення відпусток. Санкції за порушення законодавства про відпустки. Охарактеризуйте робочий час як норму праці. Вплив тривалості перерви для відпочинку і харчування на визначення спеціального режиму робочого часу. Особливості розповсюдження на працівників із ненормованим робочим часом вимог щодо початку і закінчення робочого дня. Правові підстави встановлення гнучкого режиму робочого часу. Особливості вживання терміну «час відпочинку» до усього часового проміжку, що лежить поза робочим часом. Перерви для годування дитини — це час відпочинку чи робочий час? Специфіка неробочих днів (у рамках ст. 73 КЗпП України). Особливості одержання соціальної відпустки, що встановлюється для батьків, які мають дітей. Специфіка компенсацій у разі ненадання додаткової відпустки у зв'язку з навчанням. Порядок надання відпусток без збереження заробітної плати.

Тема 8. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ОПЛАТИ ПРАЦІ. ГАРАНТІЙНІ І КОМПЕНСАЦІЙНІ ВИПЛАТИ

Поняття і правові методи регулювання оплати праці. Державне регулювання заробітної плати. Договірне регулювання заробітної плати. Поняття і форми оплати праці. Тарифна система оплати праці та її юридичне значення. Системи оплати праці (відрядна і погодинна). Нормування праці. Системи преміювання та їх вплив на продуктивність і оплату праці. Оплата праці та індексація її в Україні. Оплата праці при відхиленні від умов роботи, передбачених тарифами. Особливості оплати праці при виконанні надурочних і нічних робіт, праці у вихідні та святкові дні. Порядок і строки виплати заробітної платні. Обмеження відрахувань із заробітної плати. Поняття і види гарантійних виплат і доплат. Компенсаційні виплати та їх види. Порядок і види підрахування середнього заробітку при гарантійних виплатах. Співвідношення термінів «оплата праці» і «заробітна плата». Компенсація відрядження. Її особливості. Особливості встановлення доплати і надбавки. Регулювання та особливості поняття «тринадцята зарплата». Регулювання встановлення оплати робіт трудовими угодами. Особливості розмежування системи і форми оплати праці. Особливості виплати праці на Україні. Умови та особливості виплати заробітної плати натурою. Особливості періодичності виплати заробітної плати в Україні. Особливості виплати заробітної плати особам, які працюють без відриву від навчання.

Тема 9. ДИСЦИПЛІНА ПРАЦІ.

Поняття, значення і правові методи забезпечення трудової дисципліни. Правові засоби забезпечення трудової дисципліни. Правове регулювання внутрішнього трудового розпорядку. Види правил внутрішнього трудового розпорядку та їх юридичне значення (типові, галузеві, локальні). Основні обов'язки сторін трудового договору за Правилами внутрішнього трудового договору. Соціально-правове значення заохочень у забезпеченні трудової дисципліни та їх види. Порядок застосування заохочень. Дисциплінарна відповідальність працівників, її види. Дисциплінарні стягнення, їх види, порядок накладення, оскарження, строк дії та значення. Особливості дисциплінарної відповідальності за Статутами про дисципліну і окремими Положеннями. Особливості застосування заходів громадського впливу до порушників трудової дисципліни трудовими колективами, профспілковими органами, товариськими судами. Особливість та специфіка понять «трудова дисципліна» і «дисципліна праці». Сутність та наслідки порушення трудової дисципліни. Специфіка прояву на підприємствах «обстановки нетерпимості до порушень трудової дисципліни» (ст. 140 КЗпП України). Значення та сутність існування галузевих правил на підприємствах, установах, організаціях. Порядок та особливість затвердження правил внутрішнього трудового розпорядку трудовим колективом. Особливості організації та проведення працівниками страйків. Специфіка визнання страйку, організованого працівниками підприємства, незаконним. Роль суду у вирішенні страйку, організованого працівниками підприємства, незаконним. Особливість та сутність локауту. Статус працівників-учасників страйку у трудовому законодавстві.

Тема 10. МАТЕРІАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН ТРУДОВИХ ПРАВОВІДНОСИН

Поняття і значення матеріальної відповідальності сторін трудового договору. Правова відмінність матеріальної відповідальності працівників по трудовому праву від матеріальної відповідальності з цивільного права. Функції інституту матеріальної відповідальності сторін трудового договору. Підстави і умови матеріальної відповідальності працівників. Види матеріальної відповідальності сторін трудового договору. Обмежена матеріальна відповідальність, її граничні розміри. Повна матеріальна відповідальність та її різновиди (індивідуальна та колективна, бригадна). Матеріальна відповідальність у випадках, коли її фактичний розмір перевищує номінальний – підвищена матеріальна відповідальність. Порядок визначення розміру матеріальної шкоди та порядок її відшкодування сторонами трудового договору. Способи відшкодування заподіяної матеріальної шкоди сторонами трудового договору, в тому числі й моральної. Специфіка нагляду за додержанням трудового законодавства. Класифікація нагляду за додержанням трудового законодавства: особливість та специфіка. Коло прав Генерального прокурора України у здійсненні нагляду за дотриманням законодавства про працю. Види контролю за додержанням трудового законодавства: особливість та специфіка. Особливості набуття відповідальності всіх учасників трудових відносин. Випадки та особливості звільнення працівника у разі заподіяння умисної шкоди. Особливості трудової відповідальності власником або уповноваженим ним органом підприємства, установи, організації. Сутність та особливості безпосередньої відповідальністю роботодавця. Особливості видів матеріальної відповідальності у трудовому праві.

Тема 11. ОХОРОНА ПРАЦІ.

Поняття, зміст і значення правового забезпечення охорони праці. Норми і правила з охорони праці та виробничої санітарії. Загальні, міжгалузеві правила з техніки безпеки і виробничої санітарії. Організаційно-правові форми забезпечення охорони праці: планування, фінансування, проведення інструктажів (ввідний, первинний, повторний, позаплановий, цільовий), медичних оглядів; навчання працівників правилам з техніки безпеки, виробничої санітарії, забезпечення засобами індивідуального захисту; визначення засобів щодо компенсації і нейтралізації шкідливого впливу виробничих факторів (скорочення робочого часу, додаткові відпустки, перерви в роботі, профілактичне і спеціальне харчування та ін.). Розслідування та облік нещасних випадків, що пов'язані з виробництвом. Особливості охорони праці жінок. Роботи, на яких забороняється праця жінок. Граничні норми пересування важких речей. Охорона праці неповнолітніх. Охорона праці осіб з пониженою працездатністю (пенсіонерів, інвалідів, ветеранів тощо). Контроль за дотриманням законодавства з охорони праці. Особливості проходження обов’язкового медичного огляду працівниками підприємств, установ, організацій. Комісія з питань охорони праці: обов’язки та спектр діяльності.

Тема 12. ТРУДОВІ СПОРИ

Поняття і види трудових спорів. Класифікація трудових спорів. Причини виникнення трудових спорів на підприємствах, установах, організаціях. Система органів з розгляду трудових спорів. Комісії з розгляду трудових спорів. Судові органи. Вищестоящі органи в порядку підлеглості. Комісія з трудових спорів (порядок створення, структура, компетенція, порядок роботи, винесення рішення та його виконання). Особливості розгляду трудових спорів у місцевих судах. Розгляд трудових спорів вищестоящими органами в порядку підлеглості. Поняття і види строків щодо розгляду трудових спорів (строки звернення, строки вирішення трудових спорів, строки виконання рішень, постанов, винесених органами з розгляду трудових спорів). Колективні трудові спори. Органи з розв'язання колективних трудових спорів, примирна комісія, трудовий арбітраж, незалежний посередник (Національна служба посередництва і примирення), їх створення, компетенція, порядок прийняття і виконання рішень. Страйк як вид тиску на власника. Порядок проведення страйків. Законні і незаконні страйки. Специфіка поняття трудових спорів. Розвиток порядку розгляду трудових спорів в Україні. Комісія по трудових спорах як обов’язковий первинний орган по розгляду трудових спорів. Удосконалення законодавства про захист прав працюючих. Особливості розгляду судом спорів про поновлення на роботі. Особливості порядку розгляду колективних трудових спорів (конфліктів). Специфіка порядку виконання рішень комісій по трудових спорах і судових органів. Особливість та випадки покладання матеріальної відповідальності на службових осіб за незаконні звільнення і переведення. Причини та виникнення трудових спорів. Специфіка предмету колективного трудового спору.

Тема 13. НАГЛЯД І КОНТРОЛЬ ЗА ДОДЕРЖАННЯМ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО ПРАЦЮ

Поняття і види нагляду за додержанням законодавства України про пралю. Система органів по нагляду і контролю. Державні органи з нагляду (держгірнагляд, енергонагляд, саннагляд, атоменергонагляд та ін.) і державний контроль за додержанням законодавства про працю. Громадські органи по нагляду і контролю за додержанням законодавства про працю (професійні спілки, спеціальні органи у складі профспілок -правова і технічна інспекція праці, трудові колективи та їх постійний орган -Рада трудового колективу, громадські інспекції з охорони праці та ін.). Попереджувальний і поточний нагляд. Правовий статус технічної інспекції праці та її компетенція. Роль Державтоінспекції у забезпеченні додержання законодавства України про працю. Юридична відповідальність посадових осіб за порушення законодавства України про працю.

Тема 14. МІЖНАРОДНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ПРАЦІ.

Основні риси трудового законодавства Англії, Болгарії, Угорщини, Франції, США, інш. Міжнародні норми в регулюванні трудових правовідносин та їх застосування в Україні. Міжнародна Організація Праці (МОП) та її вплив на регулювання трудових відносин в Україні. Конвенції і Рекомендації МОП.

Зміст курсу

Змістовий модуль 1. ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА

Тема 1. ПОНЯТТЯ, ПРЕДМЕТ ТА ЗНАЧЕННЯ ТРУДОВОГО ПРАВА. ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ТРУДОВОГО ПРАВА

Теоретичний матеріал

Лекція №1

Практичні завдання

Практична №1

Самостійна робота

Самостійна робота №1

Тема 2. ДЖЕРЕЛА ТРУДОВОГО ПРАВА

Теоретичний матеріал

Лекція №1

Практичні завдання

Практична №1

Самостійна робота

Самостійна робота №1

Тема 3. СУБ'ЄТИ ТРУДОВОГО ПРАВА

Теоретичний матеріал

Лекція №1

Практичні завдання

Практична №1

Самостійна робота

Самостійна робота №1

Тема 4. КОЛЕКТИВНІ ДОГОВОРИ ТА УГОДИ

Теоретичний матеріал

Лекція №1

Практичні завдання

Практична №1

Самостійна робота

Самостійна робота №1

Тема 5. УКЛАДЕННЯ ТРУДОВОГО ДОГОВОРУ. ЗМІНА ТРУДОВОГО ДОГОВОРУ

Теоретичний матеріал

Лекція №1

Практичні завдання

Практична №1

Самостійна робота

Самостійна робота №1

Тема 6. ПРИПИНЕННЯ ТРУДОВОГО ДОГОВОРУ

Теоретичний матеріал

Лекція №1

Практичні завдання

Практична №1

Самостійна робота

Самостійна робота №1

Змістовий модуль 2. ОСОБЛИВА ЧАСТИНА

Тема 7. РОБОЧИЙ ЧАС І ЧАС ВІДПОЧИНКУ

Теоретичний матеріал

Лекція №1

Практичні завдання

Практична №1

Самостійна робота

Самостійна робота №1

Тема 8. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ОПЛАТИ ПРАЦІ. ГАРАНТІЙНІ І КОМПЕНСАЦІЙНІ ВИПЛАТИ

Теоретичний матеріал

Лекція №1

Практичні завдання

Практична №1

Самостійна робота

Самостійна робота №1

Тема 9. ДИСЦИПЛІНА ПРАЦІ

Теоретичний матеріал

Лекція №1

Практичні завдання

Практична №1

Самостійна робота

Самостійна робота №1

Тема 10. МАТЕРІАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН ТРУДОВИХ ПРАВОВІДНОСИН

Теоретичний матеріал

Лекція №1

Практичні завдання

Практична №1

Самостійна робота

Самостійна робота №1


Тема 11. ОХОРОНА ПРАЦІ

Теоретичний матеріал

Лекція №1

Практичні завдання

Практична №1

Самостійна робота

Самостійна робота №1

Тема 12. ТРУДОВІ СПОРИ

Теоретичний матеріал

Лекція №1

Практичні завдання

Практична №1

Самостійна робота

Самостійна робота №1

Тема 12. НАГЛЯД І КОНТРОЛЬ ЗА ДОДЕРЖАННЯМ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО ПРАЦЮ

Теоретичний матеріал

Лекція №1

Практичні завдання

Практична №1

Самостійна робота

Самостійна робота №1

Тема 12. МІЖНАРОДНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ПРАЦІ

Теоретичний матеріал

Лекція №1

Практичні завдання

Практична №1

Самостійна робота

Самостійна робота №1


КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ

Ресурси

Рекомендована література

Базова

Допоміжна

Інформаційні ресурси

  1. РПРЛПОЛПОП

---