Порівняльна характеристика техніки давньогрецьких стрибків у довжину та сучасних стрибкових видів легкої атлетики

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Стародавні і сучасні Олімпіади

Img5.gif

Автор проекту

Прокопчук Олександра Олегівна

Тема дослідження

Порівняльна характеристика техніки давньогрецьких стрибків у довжину та сучасних стрибкових видів легкої атлетики

Проблема дослідження

Чим відрізняється техніка давньогрецьких стрибків та сучасних стрибкових видів легкої атлетики? Порівняння висоти та довжини з місця деяких тварин та людей.

Мета дослідження

Опис специфіки стрибків і техніки у довжину та висоту. Скласти порівняльну таблицю стрибків у висоту і довжину давнини та сьогодення.

Результати дослідження

Олімпійський стрибок у Стародавній Греції

                   ОлимпБ.png

Найбільший Олімпійський стрибок у Стародавній Греції становив 16,3 метрів. Заради довідки треба зауважити, що знаменитий сучасний олімпієць Боб Бимон встановив рекорд 8,9 метрів. Цей стрибок у довжину донині вважається феноменальним. Його перекрив через 23 роки Ральф Бостон, стрибнувши на 5 см далі. Але все одно це майже в 2 рази менше тих результатів, які показували стародавні греки. Так як же еллінам вдавалося робити неможливе?

                                                                            0018-014-Pryzhki-v-dlinu.jpg

Спортивні досягнення стародавніх людей відображені в зображеннях на шальках, судинах, вазах, в скульптурах. Про переможців та їхні рекорди писали на мармурових плитах. Саме з цих записів фахівці і дізналися про довжині олімпійського стрибка в Стародавній Греції. Так далеко стрибав на Піфійських іграх якийсь Фаилл. У наші дні таке відстань долається потрійним стрибком. На давньогрецьких Олімпійських іграх атлети стрибали в довжину з гантелями в руках. Багатьох цікавило питання, чому давньогрецькі спортсмени у цьому виді змагань обтяжували своє тіло додатковим вагою. Деякі версії були не надто переконливими. Адже додаткова інерція, що створюється вагою гирь і маховими рухами, на практиці не призводила до збільшення довжини стрибка. Невідомий художник еллінський дуже добре і виразно зобразив сам процес феноменального стрибка. Спортсмен тримає В руках два невеликих мішечка з якимось вантажем, вагою від 1,5 до 2 кг. Цей вантаж робить дно кожного мішечка абсолютно плоским. Деякі фахівці вважають, що в мішечках перебували спеціальні гирі. Спортсмен їх розкручував, швидко подавав вперед і, тим самим, викликав відцентрову силу, яка збільшувала дальність стрибка. Були проведені відповідні математичні розрахунки, які підтвердили правильність цієї гіпотези. Однак плоске дно змусило задуматися про характер вантажу. Це не міг бути сипкий матеріал, так як форма мішечків вказувала на інший вантаж. Потрібно сказати, що олімпійський стрибок у Стародавній Греції здійснювався не так, як у наші дні. Розбіг був невеликим, а спортсмен відштовхувався двома ногами одночасно. Крім мішечків застосовувалися металеві пояса на талії. Перед стрибком учасники змагання вводили себе в стан трансу, сприяє прояву левітації. Все це досягалося з допомогою тривалих тренувань. Багатьох дослідників вражає той рівень знань, якими володіли представники давніх цивілізацій. Вони досконало володіли можливостями людської психіки. Тому олімпійський стрибок у Стародавній Греції базувався не тільки на фізичній підготовці спортсменів, але й на вмінні задіяти всі ресурси свого організму за допомогою підсвідомості.

Стрибки в довжину сучасності

Стрибки в довжину — вид легкої атлетики, в якому спортсмени змагаються, хто далі стрибне, відштовхнувшись з-за певної лінії. В програму спортивних змагань здебільшого входять стрибки в довжину з розбігу, хоча існує різновид стрибків у довжину з місця.Стрибки з розбігу виконуються в спеціально підготовану яму з піском. Результат фіксується за віддаллю від лінії відштовхування до найближчого до неї відбитку тіла спортсмена в піску. Існує чотири взаємопов'язані фази стрибка: розбіг, відштовхування, політ і приземлення.

Рекорди

Рекордсмен світу серед чоловіків — Майк Пауел, США. Його рекодний стрибок — 8 м 95 см, встановлений у 1991 році в Токіо.

Рекорд світу серед жінок, 7 м 52 см, належить радянській спортсменці Галині Чистяковій, уродженці Ізмаїла. Він встановлений у 1988 році в Ленінграді.

Рекорд України, 8 м 35 см, належить одразу двом спортсменам — Сергію Лаєвському (1997) та Роману Щуренко (2000).

Рекорд України серед жінок належить Ларисі Бережній — 7 м 24 см.

Серед спортсменок України далеко стрибали також Інеса Кравець — 7 м 37 см, Олена Шеховцова — 6 м 97 см.

Техніка стрибків

Стрибки в довж.jpg

Вихідне положення: стійка ноги нарізно на ширині плеч. Перед початком стрибка піднімаємо руки в гору, підводимось на носки, а потім опускаємось на напівзігнуті ноги, відводимо руки назад і нахиляємо тулуб вперед. Під час виконання стрибка відштовхуємось двома ногами і робимо водночас змах руками вперед-вгору. У польоті згинаємо ноги в колінах і виносимо їх вперед, а під час приземлення присідаємо і виносимо руки вперед, забезпечуючи тим самим м’яке і стійке приземлення.