Масачусетс
Історія Колонія отримала свою назву по імені місцевого племені Массачусет, що означає «велика гірське місце» («masa» - «великий» і «wachusett» - «гора»). Першим досяг тутешніх берегів англійський мореплавець Бартолом'ю Госнольд в 1602 році. У 1620 році біля берегів мису Кейп-Код висадилися пасажири торгового судна «Мейфлауер», покинувши Англію з релігійних міркувань. Саме вони заснували на території Массачусетса перше європейське поселення - Плімутську колонію. Перед остаточною висадкою в Плімуті вони підписали знамените Мейфлауерську угоду, яка вважається першою американською конституцією. В основу цього документа постала ідея громадянської злагоди - підкорення волі більшості. А через 150 років саме волелюбність і нескореність нащадків пуритан допомогли Америці стати незалежною. Освоїтися на новому місці поселенцям допомогли індіанці-вампаноагі. Під час першого врожаю в жовтня 1621 англійці влаштували триденний бенкет для індіанців. Так виникло свято, відомий сьогодні як День Подяки. Незабаром з'явилися нові переселенці, в 1623 році була заснована колонія Глостер, в 1626 році - Номкіг, яка пізніше перетворилася на місто Сейлем. У 1630 році прибула перша група пуритан на чолі з Джоном Уінтропа, який став засновником Бостона. У 1636 році був відкритий Гарвардський університет, перший в країні навчальний заклад такого рангу. Пуритани відрізнялися релігійною нетерпимістю, в 1692 році почалася «полювання на відьом» в містечку Сейлем. На Сейлемському процесі було пред'явлено 156 звинувачень, 30 осіб визнано винними, з них 14 жінок і 5 чоловіків були повішені.
До середини XVIII століття Массачусетс став центром кораблебудування і торгівлі в британських колоніях. Жителі штату протестували проти податкового гніту з боку метрополії. У 1770 році це вилилося в «бійню Бостона». У 1773 році спалахнув заколот, відомий як «Бостонське чаювання», що став початком Війни за незалежність США. Жителі колонії Массачусетс, переодягнувшись в індіанців, скинули з британського корабля скрині з чаєм в знак протесту проти невигідної для колоній податкової політики та обмежень на торгівлю з іншими країнами.
Безліч пам'яток штату зосереджено в Бостоні. В Плімуті можна побачити залишки гранітної скелі, у якої, згідно з легендою, висадилися перші пуритани. Поруч з Плімутською скелею - точна копія корабля «Мейфлауер», побудована в 1955 році в Англії і потім здійснила плавання до Америки. Цікаво відвідати Плімутську плантацію, де панує атмосфера XVII століття. Популярне містечко відпочинку мис Кейп-Код (Cape Cod), відомий прекрасними піщаними пляжами.
Массачусетс був однією з 13 американських колоній, що почали повстання проти Англії. 6 лютого 1788 Массачусетс ратифікував Конституцію США і став шостим штатом нової держави.
Географія Корабель USS Constitution - в Бостонській бухті Массачусетського затоки. Массачусетс межує з штатами Нью-Гемпшир і Вермонт на півночі, Нью-Йорк на заході, Коннектикут і Род-Айленд на півдні, з Атлантичним океаном на сході. Острови Мартас-Він'ярд і Нантакет розташовані на південь від півострова Кейп-Код. Бостон - найбільше місто штату (агломерація близько 5,8 мільйонів), але більша частина населення метрополіса живе в передмістях.
Массачусетс називають штатом заток, через декілька заток на його узбережжі: Массачусетський затоку, заливши Кейп-Код, заливши Баззардс, а також затока Наррагансетт. На заході знаходяться гірські хребти Таконік і Беркшир.
Економіка Валовий продукт штату за 1999 рік склав 262 000 000 000 доларів, 11-й за США. У 2002 році особистий дохід на людину в штаті становив близько 40 тисяч доларів, 3-й по країні.
Основна сільськогосподарська продукція штату - морепродукти, саджанці, молочні продукти, журавлина і овочі. Основна промислова продукція - верстати, електричне обладнання, наукові інструменти, друк і видавництво, а також туризм. Також важливу економічну роль відіграють вища освіта, охорона здоров'я і фінансові служби.
Демографічна інформація Населення штату (у 2003 році) складало 6,4 мільйона чоловік.
Релігійна приналежність населення:
Католики - 54% Протестанти - 27% Інші християни - 1% Інші релігії (в основному іудеї) - 5% Нерелігійні - 8% Основні протестантські групи: баптисти - 4% від населення штату, Єпископальна церква США - 3%, методисти та конгрегаціоналісти - по 2%.
Адміністративний устрій Штат розділений на 14 округів: Беркшир, Франклін, Гемпшир, Хемпден, Вустер, Мидлсекс, Ессекс, Суффолк, Норфолк, Брістоль, Плімут, Барнстейбл, Дьюкс і Нантакет. В штаті 50 великих міст: Арлінгтон, Барнстейбл, Беверлі, Біллеріка, Бостон, Броктон, Бруклін, Вустер, Кембридж, Квінсі, Леоминстер, Лінн, Лоренс, Лоуелл, Малден, Марлборо, Медфорд, Метуа, Нью-Бедфорд, Ньютон, Пібоді, Піттсфілд, Плімут, Ревір, Сейлем, Сомервілль, Спрінгфілд, Таунтон, Уоберн, Уолтем, Уеймут, Вестфілд, Фічберг, Фолл-Рівер, Фрамінгем, Хейвенхілл, Холіок, Чикопі, Еверетт, Етлборо і 301 населений пункт.
Закони та адміністрація Столиця штату - місто Бостон, губернатор штату - Деваль Патрік, член Демократичної партії. Сенатори від штату Массачусетс - Скотт Броун і Джон Керрі (кандидат в президенти в 2004 році). Штат має 10 представників у нижній палаті Конгресу, всі вони демократи.
Массачусетс відомий як самий лівий і самий ліберальний з американських штатів. Згідно з рішенням Верховного суду штату, 17 травня 2004 Массачусетс вперше в історії США почав реєструвати одностатеві шлюби.
Освіта і наука Незважаючи на те, що Массачусетс займає тільки 45 місце за величиною серед усіх штатів, він претендує на те, щоб вважатися лідером і інтелектуальним центром нації. І для цього у нього є всі підстави. Перші друковані видання, газети, бібліотеки та середні школи з'явилися в Массачусетсі. Найстаріший університет Америки - Гарвард був заснований в Кембриджі в 1636 році. Перша державна школа була заснована трохи пізніше в 1647 році. Зауважимо, що Американська Революція почалася в Бостоні. І сьогодні незліченна безліч інтелектуалів пропонують і застосовують тут свої здібності в області високих технологій та програмування. Численні коледжі та університети залучили студентів з усього світу, і штат став космополітом.
У Бостоні (і передмістях) розташовано 8 так званих дослідницьких університетів: Бостонський коледж, Бостонський університет, Брандайса, Гарвард, Массачусетський технологічний інститут, Північно-східний університет, Університет Тафтса і Університет Массачусетса - Бостон.
Один університет (Гарвард) належить до лізі плюща, три - до лізі жіночих університетів Сім сестер (Маунт Холіоук, Коледж Сміт і Коледж Уеллслі). Поза Бостона знаходяться широко відомі своєю репутацією п'ять коледжів Піонерській долини: вище згадані Маунт Холіоук і Коледж Сміт, а також Коледж Гемпшира, Коледж Амхерста і Університет Массачусетса - Амхерст; і крім них Коледж Вільямса та Державний Коледж Вустера. Найбільш відомі технологічні університети, крім всесвітньо відомого Массачусетського Технологічного: Вустерський політехнічний інститут та Університет Массачусетса - Лоуелл.
Крім цього, відомі консерваторія Берклі і Консерваторія Новій Англії, а також Океанографічний інститут Вудз Хоул і Морська біологічна лабораторія.
Пам'ятки Лексінгтон Грін - місце збройного зіткнення між американськими і британськими військами в 1775 році під час війни за незалежність. Розташоване поруч з містом Лексінгтон.