Друкарська справа в XIX столітті

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

XIX вік приніс в технологію друку деякі важливі інновації, безпосередньо не пов'язані з винаходом Гутенберга.


Відтворення графіки

Ксилографія з книги Р.Браунса «Техніка для всіх». Стокгольм, 1878 р.

Першим способом репродукції графічних ілюстрацій була ксилографія, друк за допомогою дерев'яної форми. Дошки з вирізаними на них зображеннями могли закріплюватися в одній рамі з дерев'яними літерами.

В другій половині XV століття гравюра на металі почала витісняти ксилографію. Цей метод, що отримав назву «Інтагліо», що означає «глибокий друк», полягав в наступному: пластина з металу (міді, бронзи, цинку, а після 1806 року - і стали) з вигравійованим або витравленим кислотою малюнком, покривалася фарбою; після цього фарбу акуратно стирали так, щоб вона залишилася лише в поглибленнях форми; потім зображення переносилося на папір під тиском циліндрового преса, машини, по конструкції близької млиновому пресу. Оскільки цей метод в корені відрізнявся від друку з дерев'яного набору, листи з ілюстраціями друкувалися окремо від листів з текстом.

В XIX столітті машини для друку з гравірованих форм були значно вдосконалені. Фарба стала наноситися за допомогою валиків, а забиратися з форми - за допомогою щіток, що обертаються, або дисків з прикріпленою до них калькою.

Процес глибокого друку використовувався і при нанесенні малюнка на тканину, при цьому формою служив циліндр з вигравійованим на нім малюнком; зайва фарба забиралася за допомогою скребка. У 1860 році ця технологія була застосована у Франції для друку обкладинок до шкільних підручників. На мідний циліндр було нанесено безліч штрихів, настільки дрібних, щоб вони могли утримати в собі фарбу не дивлячись на гравітацію, відцентрову силу і дію скребка. У такий спосіб можна було друкувати лише зовсім прості малюнки.


Літографія: Зенефельдер (1796 рік)

Літографія «Король Рудольф II». Прага, близько 1810 р.

Літографія, заснована на тому, що вода і жир не змішуються між собою, була третім (після ксилографії і інтагліо) друкарським процесом, значним удосконаленням, що піддалися.

В 1796 році празький картограф Алоіз Зенефельдер досліджував властивості вапняку, каменя кальцію, що складається з вуглецю, і що має однорідну пористу поверхню. Він виявив, що якщо на його поверхню нанести зображення фарбою на масляній основі, потім змочити камінь водою, а після цього покрити його звичайною фарбою, то ця фарба залишиться лише в тих місцях, куди до цього був нанесений жир. Зображення можна було відтворити на папері, притиснувши під тиском лист до поверхні вапняку. Зенефельдер встановив також, що деякі метали, зокрема, цинк, мають схожі властивості.