Конспект уроку №4 (Internet) Прощенко Марини

Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 11:12, 29 жовтня 2008; Прощенко Марина (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Організація розширеного пошуку відомостей в Інтернеті. Мова для розширеного пошуку. Правила організації ефективного пошуку даних та повідомлень в Інтернеті


Мета:сформувати навички пошуку в інтернеті.

Хід уроку:

I. Організаційний момент.

II. Активізація базових знань.

1. Назвіть команди простого пошуку

2. Що таке електрона пошта?

3. Як вкласти файл до електроного листа?

III. Теоретичні відомості


Для пошуку інформації за одним ключовим словом необхідно набрати це слово в полі введення запитів і натиснути кнопку Знайти (Найти, Search).

401.jpg

Пошук за одним словом доцільно проводити в тому випадку, якщо це слово є рідкісним, маловживаним або ім’ям власним, наприклад, „конкорданс”, „Голомб”, „Джерард Солтон”.

Але, як правило, пошук за одним словом призводить до формування величезних списків веб-сторінок, на яких воно зустрічається. Знайти в такому списку потрібні ресурси не просто, і тому пошук за одним словом малоефективний. Набагато ефективнішим є пошук за кількома словами, але тут важливу роль відіграє правило, яке вказує пошуковій системі, як опрацьовувати групу слів.

Наприклад, користувача можуть цікавити:

• документи, що містять І перше слово, І друге одночасно;

• документи, в яких ці слова зустрічаються поруч або недалеко одне від одного;

• документи, в яких зустрічається АБО перше слово, АБО друге, АБО обидва разом.

Таким чином, для ефективного пошуку за кількома ключовими словами потрібні спеціальні команди, які дозволяють пов’язати окремі слова між собою. Ці команди утворюють спеціальну мову запитів пошукової системи.

Кожна індексна пошукова система використовує свою власну мову запитів, тому при використанні різних пошукових систем треба знати особливості кожної. Ретельний перелік правил написання запитів для конкретної пошукової служби можна знайти на її сервері за посиланнями "Допомога", "Як скласти запит", "Поради з пошуку" тощо.

Наприклад, пошукова система Рамблер дає змогу знайти допомогу з пошуку за посиланням "Помощь в поиске"

402.jpg

Але є загальний принцип, згідно з яким усі команди можна поділити на три групи: команди простого пошуку, команди мови запитів і команди розширеного пошуку.

У режимі простого пошуку запити створюються нескладними методами, але вони, як правило, призводять до численних результатів, з яких важко вибрати необхідні.

Команди мови запитів дозволяють досить точно описати потрібний документ.

Команди розширеного пошуку призначені не для пошуку документів за їх змістом, а, наприклад, для пошуку веб-вузлів за їх назвами, за фрагментами їх адрес, за адресами посилань, які зустрічаються на їх веб-сторінках і т.п.

У процесі пошуку інформації в мережі Інтернет важливими є дві складові: повнота пошуку (тобто намагання не пропустити якусь важливу інформацію) і точність (тобто відсутність у результатах пошуку зайвої інформації). Обидві ці складові називають загальним словом релевантність, яка передбачає максимальну змістову відповідність результатів пошуку вказаному запиту. Тобто релевантність - це адекватність відповіді запитанню. Релевантність також є і способом упорядкування знайдених за запитом документів: чим більше документ відповідає запиту, тим ближче до початку списку повинна перебувати його адреса. Для досягнення цього результату пошуковою системою враховуються такі параметри, як кількість знайдених у тексті ключових слів, "контрастність" слова (його відносна частота появи для даного документа), відстань між словами, розташування слова в документі та його підрозділах і т.п.

Релевантність - ще й якісна міра. Відповідність результату пошуку інтересам користувача залежить не лише від властивостей даної системи, але й від того, наскільки вдало сформульовано запит.

Команди простого пошуку

1. Пошук групи слів.

При роботі з будь-якою пошуковою системою слід з’ясувати, як вона сприймає групу слів у запиті, наприклад, видатні фізики. Україно- та російськомовні пошукові системи сприймають групу слів так, ніби між ними стоїть сполучник І, тобто шукають документи, в яких обидва ці слова зустрічаються одночасно. Так само працює пошукова система Google. Але більшість англомовних пошукових систем сприймають групу слів таким чином, ніби між ними стоїть сполучник АБО і шукають документи, які містять або перше, або друге слово, або обидва слова разом. Кількість слів у групі не обмежується.

2. Пошук словоформ.

У зв’язку з тим, що в українській та російській мовах слова змінюються за відмінками, важливою властивістю пошукової системи є пошук словоформ. У більшості випадків пошукові системи дозволяють знаходити різні словоформи, наприклад, попередній запит на пошук видатні фізики рівносильний запиту видатний фізика.

3. Роль великих літер. Загальне правило для більшості пошукових систем полягає в тому, що великі літери на початку слова сприймаються як додаткова умова, що обмежує область пошуку. Наприклад, за запитом Ліга Чемпіонів будуть знайдені лише ті документи, які містять слова Ліга Чемпіонів. Проте пошук за запитом ліга чемпіонів поверне документи, в яких є слова Ліга чемпіонів, ліга Чемпіонів, Ліга Чемпіонів, ліга чемпіонів.

4. Пошук однокореневих слів. Більшість пошукових систем знаходить документи, які містять слова однокореневі з ключовими. Наприклад, пошук за запитом модел поверне документи, в яких є слова модель, моделей, модельний, моделізм, моделює, моделювання.

5. Засоби контекстного пошуку. Якщо ключові слова взяти в лапки, наприклад "To be or not to be", "Слово о полку Ігоревім", то пошукова система повинна знайти документи, в яких дана фраза присутня буквально, тобто саме так, як вона записана. Для пошуку фрази з абсолютно точним збігом пошуковій системі недостатньо індексного файла, і вона звертається до копій раніше збережених у своїй базі веб-сторінок.

6. Шукати у знайденому. Якщо в результаті пошуку було знайдено занадто багато документів і користувач має бажання скоротити такий список, то для цього використовується послуга "Шукати у знайденому", яку надають пошукові системи на пульті управління пошуком. Наприклад, запит електронна бібліотека можна уточнити запитом фантастика.

Команди мови запитів

У розширеному пошуку, крім ключових слів, можна використовувати прості логічні оператори та логічні дужки.

1. Оператор І. За допомогою цього оператора об’єднують два чи більше слів таким чином, щоб вони всі були в документі, наприклад Ейнштейн І теорія І відносності. Як було зазначено вище, в україно- та російськомовних пошукових системах списки слів і без такого оператора сприймаються так, ніби між ними стоїть оператор І. Але для більшості англомовних пошукових систем оператор І відіграє важливу роль, йому відповідають символи "&" та "+".

2. Оператор АБО. Оператор забезпечує пошук за будь-яким словом з групи, наприклад, університет АБО академія. У більшості пошукових систем оператор АБО записується у запиті як OR.

3. Логічні дужки. Дужки застосовуються, коли необхідно управляти порядком дій логічних операторів, наприклад, пошук за запитом (чемпіонат АБО кубок) І світу поверне документи, в яких є слова чемпіонат світу або кубок світу.

4. Оператор НЕ. Цей оператор використовується, коли з результатів пошуку необхідно вилучити деяке ключове слово. Необхідність у цьому виникає, коли треба уникнути двозначності або зменшити кількість посилань, що повертаються. Наприклад, Паскаль НЕ (мова програмування), кінопремія НЕ оскар.

5. Пошук із зазначенням відстані. Такий вид пошуку дозволяє вказати, на який відстані одне від одного повинні розташовуватися слова в документі. В англомовних пошукових системах використовується оператор NEAR.

Наприклад, information NEAR resources - для англомовних систем (чим ближче розташовані ключові слова один до одного, тим вищою є релевантність документа. Якщо відстань між словами більше 50 слів, то релевантність вважається нульовою);

[5, інформаційні ресурси] - для системи <МЕТА> (обидва ключові слова повинні належати одній групі довжиною не більше п’яти слів),

информационные/ 2 ресурсы - для системи Яндекс (відстань між ключовими словами не повинна перевищувати 2 слова).

Команди розширеного пошуку

Команди розширеного пошуку дозволяють знаходити веб-сторінки за їх заголовками, наприклад, за запитом title("дошка оголошень") будуть знайдені документи, які містять у назві словосполучення дошка оголошень.

Команди спеціального пошуку дозволяють знаходити документи за доменними іменами серверів. Наприклад, за запитом url=www.intel.com будуть видані всі документи, проіндексовані пошуковою системою на сервері www.intel.com.

Засоби розширеного пошуку дозволяють знаходити документи за датами створення, наприклад, документи, опубліковані в певний день або після певної дати. Таким пошуком користуються ті клієнти, хто регулярно контролює публікації з деякої теми і слідкує, які новини з’явилися з моменту останнього перегляду веб-ресурсів.

Сучасні індексні пошукові системи за посиланням Розширений пошук пропонують користувачам спеціальні зручні форми, призначені для здійснення команд розширеного пошуку.

На малюнку подано форму розширеного пошуку системи Google:

403.jpg


IV. Робота з комп’ютером.


Завдання для практичних робіт

1. В будь-якій пошуковій системі знайти біографію відомого українського математика Кравчука

2. Відправити по електроній пошті звіт, який має:

  а) 2 посилання на сайти з біографією;
  б) в якою пошуковою системою користувалися;
  в) яке слово або словосполучення вводили в пошук;
  г) кількість знайдених файлів;
  д) які за рахунком використали.

3. У звіт прикріпити сторінку із знайденою біографією.

V. Підсумки уроку

Домашнє завдання: