Регулювання дорожнього руху
Регулювання дорожнього руху
Основний засіб регулювання дорожнього руху — дорожні знаки.
Передбачено сім груп дорожніх знаків: попереджувальні, пріоритетні, заборонні, вказівні, інформаційно-вказівні, сервісу і таблички до дорожніх знаків.
Тимчасові дорожні знаки на переносних пристроях, виконані на жовтому фоні, мають перевагу перед постійними дорожніми знаками і дорожньою розміткою.
Попереджувальні знаки призначені для інформування учасників дорожнього руху про наближення до небезпечної ділянки дороги, характер небезпеки і місце розташування небезпечної ділянки, при рухові по якій водії повинні застосовувати заходів, які б відповідали конкретній дорожній ситуації.
Ці знаки мають форму рівнобічного трикутника, оберненого вершиною вгору.
За допомогою знаків пріоритету встановлюють черговість проїзду перехресть, перетинів окремих проїжджих частин, а також вузьких ділянок дороги. Зовнішній вигляд і форма цих знаків різноманітні.
Заборонні знаки призначені для введення або відміни певних обмежень у русі. Вони мають білий фон з червоним обрамленням і за невеликим винятком форму кола. Заборонні знаки встановлюють безпосередньо перед ділянками доріг, на яких уводяться відповідні обмеження, або в місцях, де обмеження відміняються.
Вказівні знаки призначені для визначення порядку проїзду окремих ділянок шляхів і їх перетинів, обов’язкового напрямку руху, введення або відміни мінімально припустимих швидкостей руху. Вони мають форму кола із зображенням символу білого кольору на блакитному фоні, їх установлюють безпосередньо перед ділянками доріг.
Інформаційно-вказівні знаки призначені для введення або відміни певних режимів руху, інформування учасників дорожнього руху про розміщення на шляху слідування міст, населених пунктів і територій, де діють спеціальні правила. Ці знаки, за деяким винятком, мають форму прямокутника з білим або чорним зображенням на синьому, білому, зеленому або жовтому фоні.
Більшість інформаційно-вказівних знаків не має якоїсь зони дії та єдиної системи розміщення, тому що у кожного знака є свої особ-ливості.
Знаки сервісу інформують учасників дорожнього руху про місце розміщення об’єктів сервісу на цій дорозі і збоку від неї. Ці знаки мають форму прямокутника, на якому чорним або червоним кольором у білій квадратній вставці на синьому фоні нанесено зображення символу об’єкта сервісу.
Дорожня розмітка застосовується для ще більшої конкретизації та ефективності регулювання дорожнього руху. До розмітки належать лінії, написи, символи, стрілки, нанесені на проїжджій частині, бордюрах, інших елементах шляхів і дорожніх споруд.
Для розмітки проїжджої частини використовуються фарби, вставки (із білого бетону, шлакоситалу, мармурової крихти). До засобів регулювання дорожнього руху належать не тільки дорожня розмітка і знаки, дорожні покажчики, але й сигнали регулювальника і сигнальне обладнання (світлофори).
Сигнали регулювальника
1) Регулювальник обернений до водіїв і пішоходів боком, руки витягнуті в сторони, опущені або права рука зігнута перед грудьми — усім нерейковим транспортним засобам (ТЗ) дозволяється рух прямо і праворуч, трамваям тільки прямо, пішоходам дозволений перехід проїжджої частини;
2) регулювальник обернений до водіїв і пішоходів грудьми або спиною, руки витягнуті в сторони, опущені або права рука зігнута перед грудьми — рух усіх транспортних засобів і пішоходів заборонено;
3) регулювальник простягнув праву руку вперед — зі сторони лівого боку нерейковим видам транспорту дозволяється рух в усіх напрямах, трамваям — тільки ліворуч. Зі сторони грудей усім ТЗ дозволяється поворот тільки праворуч. Зі сторони спини і правого боку рух усіх ТЗ заборонено. Пішоходам дозволяється переходити проїжджу частину з лівого й правого боків тільки за спиною регулювальника;
4) регулювальник підняв руку вгору — забороняється рух ТЗ і пішоходів у всіх напрямках.
Коли рука регулювальника вказує на транспортний засіб, водій зобов’язаний зупинитися у зазначеному місці, але з дотриманням правил зупинки.
Регулювальник може подавати й інші сигнали: перейти у правий ряд, зменшити або збільшити швидкість і т. д., але в усіх випадках свисток є засобом привертання уваги учасників дорожнього руху до напрямних сигналів регулювальника.
Світлофори застосовуються для регулювання руху транспортного засобу і пішоходів на перехрестях, для позначення нерегульованих перехресть. У наш час застосовуються світлофори, що відповідають Міжнародній конвенції про дорожні знаки і сигнали.