Сторож

Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 19:11, 29 листопада 2010; Козінцев Олексій (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

5.6 Сторож
У придверні зосереджений весь інтелект мереж IP-телефонії, що базуються на рекомендації ITU Н.323. Мережа Н.323 має зонну архітектуру (рис. 5.6). Сторож виконує функції управління зоною мережі IP-телефонії, в яку входять термінали, шлюзи і пристрої керування конференціями, зареєстровані у цього воротаря. Різні ділянки зони мережі Н .323 можуть бути територіально рознесені і з'єднуватися один з одним через маршрутизатори. Слід звернути увагу на те, що комутатори кадрів Ethernet і маршрутизатори пакетів IP не є мережевими елементами Н.323, так як вони працюють на ланковий або мережевому рівнях відповідно, у той час як обладнання Н.323 працює на прикладному рівні стека протоколів TCP / IP .

VoIP 5.6.png
Рис. 5.6. Зона мережі Н.323


У число найбільш важливих функцій, виконуваних воротарем, входять:

  • перетворення так званого alias-àäðåñà (імені абонента, номер телефону, адреси електронної пошти тощо) в транспортна адреса мережі з маршрутизацією пакетів IP (IP адреса і номер порту TCP);
  • контроль доступу користувачів системи до послуг IP-телефонії за допомогою сигналізації RAS (використовуються повідомлення ARQ / ACF / ARJ);
  • контроль, управління і резервування пропускної здатності мережі;
  • маршрутизація сигнальних повідомлень між терміналами, розташованими в одній зоні; воротар може організовувати сигнальний канал безпосередньо між терміналами або ретранслювати сигнальні повідомлення від одного терміналу до іншого. В останньому випадку воротар у будь-який час знає стан кінцевих користувачів і може надавати додаткові послуги, такі як переадресація, перемикання зв'язку, установка виклику на очікування, перехоплення виклику і т.д. Хоча, справедливості заради, треба зазначити, що ці послуги можуть бути реалізовані (відповідно до рекомендацій ITU H.450.X) в терміналах користувачів і надаватися байдужості воротаря.

У тому випадку, коли абонент знає IP-адреса терміналу абонента, що викликається, з'єднання між двома пристроями може бути встановлено без допомоги воротаря. Це означає, що наявність у мережі Н.323 воротаря не обов'язково. Але, в той же час, слід зазначити, що при наявності воротаря забезпечується мобільність абонентів, тобто здатність користувача отримати доступ до послуг з будь-якого терміналу в будь-якому місці мережі і здатність мережі ідентифікувати користувачів при їх переміщенні з одного місця в інше.
За відсутності в мережі воротаря перетворення адреси абонента, що викликається, що надходить з боку ТфОП у форматі Є. 164, в транспортна адреса IP-мережі повинно виконуватися шлюзом.
В одній мережі може бути кілька придверних, які повинні взаємодіяти між собою. Слід особливо відзначити, що хоча воротар є окремим логічним елементом мережі, він може бути реалізований в терміналі, в шлюзі, у пристрої управління конференціями або в пристроях, не специфіковані рекомендації Н.323. Прикладами таких пристроїв можуть бути система розподілу викликів, відомчих телефонних станцій, система обробки телефонних карток, система мовної пошти і інші додатки.


--Козінцев Олексій 36 гр. 13:15, 29 листопада 2010 (EET)