Штучний ітелект

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук



Тема статті

Штучний ітелект

Опис проблеми

У більшості випадків алгоритм розв'язання завдання невідомий наперед. Точного визначення цієї науки немає, оскільки у філософії не розв'язано питання про природу і статус людського інтелекту. Немає і точного критерію досягнення комп'ютером «розумності», хоча перед штучним інтелектом було запропоновано низку гіпотез, наприклад, тест Тюрінга або гіпотеза Ньюелла-Саймона. Нині існує багато підходів як до розуміння задач штучного інтелекту, так і до створення інтелектуальних систем.

Одна з класифікацій виділяє два підходи до розробки штучного інтелекту:

  • низхідний, семіотичний — створення символьних систем, що моделюють високорівневі психічні процеси: мислення, судження, мову, емоції, творчість тощо;
  • висхідний, біологічний — вивчення штучних нейронних мереж і еволюційні обчислення, що моделюють інтелектуальну поведінку на основі менших «неінтелектуальних» елементів.

Ця наука пов'язана з психологією, нейрофізіологією, трансгуманізмом та іншими. Як і всі комп'ютерні науки, вона використовує математичний апарат. Особливе значення для неї мають філософія і робототехніка.

Штучний інтелект — дуже молода галузь досліджень, започаткована 1956 року. Її історичний шлях нагадує синусоїду, кожен «зліт» якої ініціювався деякою новою ідеєю. На сьогодні її розвиток перебуває на «підйомі»[джерело?], і спирається на застосування вже досягнутих результатів в інших областях науки, промисловості, бізнесі та навіть у повсякденному житті. Ось деякі з найбільш відомих ШІ-систем:

  • Deep Blue - переміг чемпіона світу з шахів Гаррі Каспарова.
  • Watson - розробка IBM, здатна сприймати людську мову і виробляти імовірний пошук, із застосуванням великої кількості алгоритмів.
  • MYCIN - одна з ранніх експертних систем, яка могла діагностувати невеликий набір захворювань, причому часто так само точно, як і лікарі.
  • Банки застосовують системи штучного інтелекту (СШІ) в страховій діяльності (актуарна математика), при грі на біржі і управлінні власністю. Методи розпізнавання образів (включаючи, як більш складні і спеціалізовані, так і нейронні мережі) широко використовують при оптичному та акустичному розпізнаванні (у тому числі тексту і мови), медичній діагностиці, спам-фільтрах, в системах ППО (визначення цілей), а також для забезпечення ряду інших завдань національної безпеки.

Штучний інтелект і Україна

Згідно з даними дослідження, проведеного компанією Deep Knowledge Analytics в 2019 році, Україна була одним з лідерів в Східній Європі в області розробки ШІ. Тоді наголошувалося, що кращими школами штучного інтелекту за межами Кремнієвої долини вважаються російські, українські і білоруські. Ці країни є глобальним джерелом інновацій в області штучного інтелекту і пов'язаними з ним технологіями. У дослідженні повідомлялося, Росія, Білорусь і Україна - це країни, які отримують найбільшу кількість міжнародних грантів на розробку ШІ, перемагають у конкурсах і отримують величезні інвестиції. Наприклад, український стартап UniExo виграв Robot Launch 2017, міжнародний конкурс інновацій в робототехніці. Набагато більш яскравий та цікавий приклад - придбання українського стартапу Looksery за 150 млн дол. Looksery - це один з перших випадків застосування ШІ в соціальних мережах для кінцевого користувача. Це технологія, яка дозволяє в реальному часі "редагувати" власне обличчя під час відеочату чи обміну фото. ЗМІ писали про те, що вся команда розробки українського програми з Одеси переїхала в США. Покупець - один з популярних месенджерів Snapchat. Однак на цьому в Україні не збираються зупинятися. На початку 2020 року Міністерство цифровий трансформації створило експертний комітет з питань розвитку сфери штучного інтелекту. "Мінцифра сформувала експертний комітет з питань розвитку сфери штучного інтелекту в Україні. До складу комітету входять представники бізнесу, українських і закордонних ІТ-компаній, сфери охорони здоров'я та медицини тощо", - говорилося в повідомленні міністерства. У Міністерстві уточнили, що штучний інтелект може підвищити рівень національної безпеки, освіти та економіки.

Блог до проекту

Мультимедійна презентація

  1. https://drive.google.com/file/d/1hCS6sOOyDpsYNevmmHw2JH5sxrRhfobN/view?usp=sharing

Календар подій проекту:

  1. Календар
  2. [1]

Опитування до проекту

https://forms.gle/yoiyQoSN8P3xHwFw7

Фотоальбом до проекту

https://drive.google.com/drive/folders/1I-VwQuUWv3e7_JV9eZP-HI0julFP_N5i

Спілкування між учасниками проекту

  • Спільнота на базі соціальних мереж
  • Skype
  • Telegram
  • Viber
  • Wiki-сторінка
  • Сайт
  • .....

Інформаційні ресурси

Друковані джерела

  1. ...Глибовець М. М., Олецький О.В. Штучний інтелект. — Київ : «Києво-Могилянська академія», 2002. — 364 с. — ISBN 966518153X. (укр.)

«Енциклопедія кібернетики», відповідальний ред. В. Глушков, 2 тт., 1973. (укр.)

  1. ...Засоби штучного інтелекту: навч. посіб. / Р. О. Ткаченко, Н. О. Кустра, О. М. Павлюк, У. В. Поліщук ; М-во освіти і науки України, Нац. ун-т «Львів. політехніка». — Львів: Вид-во Львів. політехніки, 2014. — 204 с. : іл. — Бібліогр.: с. 200 (11 назв). — ISBN 978-617-607-692-6
  1. ...О. Мороз. Штучний інтелект // Філософський енциклопедичний словник / В. І. Шинкарук (гол. редкол.) та ін. — Київ : Інститут філософії імені Григорія Сковороди НАН України : Абрис, 2002. — С. 727. — 742 с. — 1000 екз. — ББК 87я2. — ISBN 966-531-128-X.


Відеоматеріали

https://www.youtube.com/watch?v=oMD8rdl-VD4 https://www.youtube.com/watch?v=auq8h4Bas50 [2] [3]

Електронні ресурси

  1. ...https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D1%82%D1%83%D1%87%D0%BD%D0%B8%D0%B9_%D1%96%D0%BD%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82
  2. ...https://www.everest.ua/ai-platform/analytics/shtuchnij-intelekt-ai-shho-ce-take-i-chomu-ce-v/
  3. ...https://works.doklad.ru/view/ZqXQWsKY7w4.html

Графік результатів відповідей до тесту Штучний Інтелект

https://drive.google.com/open?id=1FuwdWv2A97OKy-MNRAHGKkr67ioy7-qk


Результати опитувань

Кількість питань Кількість правильних відповідей Кількість неправильних відповідей
5 4 1