Стаття до проекту "Штучний інтелект" Вузленко Ярослави

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук


Штучний інтелект: Як штучний інтелект може "допомогти" освіті (Тема)

Майбутнє вже сьогодні

Штучний інтелект та машинне навчання вже є не просто витвором фантастики. Голосові помічники на зразок Amazon Echo чи Siri впровадили ці технології в наш побут. Експерти зазначають, що невдовзі вони впевнено ввійдуть в освіту.
Наше майбутнє!

У світі вже існують інтерактивні помічники та адаптивні програми для навчання, які дають змогу за допомогою штучного інтелекту персоналізувати освітній процес і спростити певні технічні завдання. Та аналітик компанії Gartner Inc. у сфері освіти Келлі Келоун Вільямс попереджає про невідповідність між очікуваннями та реальністю у використанні штучного інтелекту.

Роль штучного інтелекту в навчанні

Штучний інтелект — це широке поняття. Воно охоплює будь-які технології, які відтворюють людське мислення і такі навички, як-от розуміння складної інформації, самостійне виведення висновків та здатність вести осмислений та зв’язний діалог.

Машинне навчання є підвидом штучного інтелекту, що являє собою процес, у якому програмне забезпечення навчається за таким само принципом, що й людина. Протягом такого навчання програма аналізує значні пласти даних та відшуковує закономірності задля класифікації інформації чи створення прогнозів. Циклічність такого алгоритму дій дає програмі змогу «вчитися», змінюючи свої наміри залежно від попередніх висновків.

Штучний інтелект може сприйняти значно більше інформації, ніж людина. А отже і значно швидше та точніше виконувати завдання. Деякі розробники освітнього програмного забезпечення почали використовувати ці переваги для створення програм, які б підлаштовувалися під особливості кожного учня. Наприклад, неприбуткова організація Enlearn із Сіетла розробила адаптивну освітню платформу, у якій за допомогою машинного навчання можна прописати персоніфіковані навчальні плани, які б пришвидшили час опанування знань для кожного учня.

Команда Enlearn зазначає, що їхній продукт розбиває навчальний процес на сотні дрібних і непомітних одразу складових, щоб потім проаналізувати, що саме заважає ефективності учня. Потім програма, як справжній тьютор, допомагає учню підтягнути свої слабкі сторони, перш ніж продовжувати вивчення нового матеріалу.
Робот у школі

Програма використовує технологію, розроблену Центром ігрової науки Вашингтонського університету. Вона змогла поліпшити ефективність вивчення алгебри рівня сьомого класу в середньому на 93% лише за півтори години її використання.

«Штучний інтелект може сприяти персоналізованому підходу, — зазначив директор Центру ігрової науки та засновник Enlearn Зоран Поповіц. — Він здатний надати той навчальний план, якого учень потребує в цю мить».


Посилення безпеки учня

Штучний інтелект може стати в пригоді також поза межами школи. Наприклад, компанія з Лос-Анджелеса GoGuardian використовує технології машинного навчання для поліпшення системи фільтрування даних в інтернеті та моніторингу, які застосовуються в пристроях Chromebook.

За словами працівників компанії, фільтрування сайтів на основі веб-адреси може бути проблемним, бо інтернет постійно змінюється. Замість блокувати учням доступ до аморальних і шкідливих сайтів на підставі їхньої назви та адреси, програмне забезпечення завдяки штучному інтелекту визначає такі сайти, спираючись на їхнє наповнення. Розробники надали програмі зразки інформації, яка є неприпустимою для певних вікових категорій, і та навчилася її розрізняти. Користувачі можуть постійно повідомляти про певні неточності програми, удосконалюючи її, коли та випадково хибно позначає сайт як заборонений.

Як і багато таких застосунків, GoGuardian також надсилає адміністратору (викладачу) автоматичні сповіщення, коли учні шукають в інтернеті щось неприпустиме і підозріле чи створюють документ із проблемним змістом. Така функція моніторингу поведінки в реальному часі може запобігти травмуванням учнями себе або інших. Так, якщо адміністратор бачить, що учень шукає інформацію про те, як вчинити самогубство, він може запобігти потенційній катастрофі.
Безпека? чи загроза?

Уже звична заборона на використання в інтернеті певних ключових слів має безліч помилок, бо не враховує контексту. Але із штучним інтелектом практика фільтрування і відстеження стає точнішою.

Головний директор з технологій Незалежного шкільного району в Техасі розповідає, що йому якось надійшло сповіщення про учня. Поведінка школяра в мережі вказувала на те, що він наносить собі тілесні ушкодження. Таким чином ситуації вдалося завадити.


Ключові проблеми

Попри значний потенціал, використання штучного інтелекту має свої обмеження. Він найкраще працює тоді, коли є величезний обсяг прикладів. Однак у такій ризиковій галузі, як освіта, де вчитель не може дозволити собі значно помилятися, може бути важко отримати багато прикладів того, як робити не слід.

Штучний інтелект також повинен використовувати тільки правильні дані, щоб дійти правильних висновків. Якщо раптом до загального обсягу даних потрапить неточна інформація, то й результати вийдуть хибними. Фактично, немає такого поняття, як неупереджена інформація. А деякі алгоритми можуть зробити її ще суб’єктивнішою.

Також технології викликають побоювання щодо захисту персональних даних. Варто дбати не лише про якість і точність інформації, а й про її відповідальне використання. Освітнім установам слід замислитися над тим, яких заходів вони можуть вжити для забезпечення захисту особистих даних учнів.
Нові проблеми?

До того ж деякі адаптивні навчальні додатки використовують не справжню технологію машинного навчання як таку, а систему, яка просто обирає з кількох заздалегідь заготовлених сценаріїв поведінки. Тому освітянам варто уважніше перевіряти компанії, які заявляють, що використовують штучний інтелект у своїй продукції.

І пам’ятайте: якщо максимум, що пропонована вам програма може робити, — це радити перечитати сьомий розділ підручника, тоді це не допоможе вам у навчанні. Але якщо програмне забезпечення одразу генерує новий контент залежно від взаємодії учнів з програмою, тоді це шлях до революційних змін.




Штучний інтелект в програмі навчання

Багато хто вже давно в курсі, що з відносно недавнього часу в українських школах активно проходить введення більш ефективного курсу інформатики. Він буде починатися вже в п'ятому класі і тривати протягом усього навчання. За цей час школярі зможуть освоїти безліч тем, таких як: основи обробки інформації, основи алгоритмізації і програмування, графічні редактори, роботу з інтернетом, вступ в алгебру логіки і бази даних.

Все це, зрозуміло, має свої причини. IT-індустрія - один з найперспективніших напрямків, зокрема, на Україні. На даний момент серед країн володіють найвищим відсотком сертифікованих IT-фахівців, Україна займає четверте місце. І має намір і далі розвивати цю галузь і відкривати для них все більше конкурентних робочих місць (за планом уряду, до 2020 року відкрити 100 000 робочих місць ). Також звести оподаткування IT-компаній в межах 5%, і сприяти поліпшенню підготовки фахівців в даній області.

І поліпшення фахівців планують проводити не лише в школах. Зміни очікують і вищу освіту. Одним з таких нововведень стане введення в навчальну програму новітнього курсу «Системи штучного інтелекту».

Не можна заперечувати, що всілякі алгоритми і підходи, розроблені на базі штучного інтелекту, вже не просто активно входять в наше життя, але роблять це масово. З цієї причини не тільки з'являються нові інтелектуальні продукти, а й затребуваність в нових фахівцях.

Штучний інтелект сьогодні набагато ближче, ніж багатьом здається. Напевно, багато хто з нас близько знайом з «розумною» домашньою технікою, ігровими ботами, системами голосових і графічних распознаваний, перекладачами та перевіркою правопису, а також інтелектуальними помічниками (Siri, Google Now). З більш серйозних прикладів можна взяти розробку автопілотів, біоінформатичні напрямки, робототехніку - все це продукти, створені з використанням в тій чи іншій мірі штучного інтелекту, що ще раз підкреслює всю важливість і перспективність цієї галузі, і більш ніж пояснює виникнення подібної навчальної програми на Україні .

Ця програма стартує з нового навчального року в одному з українських ВНЗ. Навчання за новою програмою планують зробити комбінованим (академічні години в сукупності з інтерактивною практикою). Також планується вести курс на двох мовах: українською та англійською, цьому сприятимуть перегляди лекцій провідних зарубіжних фахівців в області штучного інтелекту.

Сам навчальний план розробляла робоча група, що складається з експертів IT-компаній, а також викладачів ВНЗ (всього 40 фахівців). На думку ініціатора проекту цей напрямок вже зараз вкрай затребуваний в промисловості (і зокрема, в Україні), і введення подібної програми в систему навчання зможе підвищити кваліфікацію українських студентів також і на світовій «арені» (з огляду на те, що в багатьох провідних ВНЗ світу він вже активно вивчається).

Програма розрахована на 100 чоловік і її тривалість становить 4 роки. І хоча результати програми ми побачимо ще не так скоро, вони дають надію, що подібні нововведення підуть тільки на користь всій українській освіті. Цілком можливо, що в недалекому майбутньому програма «Системи штучного інтелекту» буде включена в усі вищі навчальні заклади на Україні. І це дозволить нашій країні вийти в лідери за кількістю кваліфікованих і досвідчених IT-фахівців.

Що таке Антиплагіат, навіщо він потрібен і як його обдурити

:)

Останнім часом багато студентів задаються питаннями: "Що таке Антиплагіат?", "Як працює Антиплагіат?", "Як обійти систему Антиплагіат?" "Як обдурити Антиплагіат?", "Як написати роботу без плагіату?", "Як викладач може помітити в робіт плагіат?". Ці питання задають весь час і нам, звертаючись через наш сайт www.refcom-ural.ru або http://refcom.nethouse.ua/


Колись давно, коли ще я сам був студентом, дивиною був навіть сам Інтернет, а роботи качали з дисків, які продавалися в кіосках. А дехто писав навіть все від руки, включаючи мене самого аж до 4 курсу (плагіат при цьому був теж - з книжки чи з журналу, але виявити це можна було, лише знаючи текст цієї книжки або статті). Та й виявити, що ти взяв частину інтернетівських роботи потім теж було вкрай складно, якщо ти оформив все добре, та ще своїми словами багато дописав. Так було аж до 2007 року, поки не з'явився Антиплагіат.


Тобто, система Антиплагіат, звичайно, з'явилася не так недавно - всього близько 4 років тому, але її застосування все більш розширюється, сама система вдосконалюється і розвивається, хоча і не без проблем. Крім того, з'явилися інші, альтернативні системи, що розпізнають плагіат в текстах. Важливо відзначити, що "Рефком-Урал" застосовує всі ці системи, постійно їх відчуває і вдосконалює бізнес, з урахуванням розвитку цих систем.


Отже, по порядку. Антиплагіат або www.antiplagiat.ru (в Україні, він, правда, не використовується, використовують Advego та ETXT-Антиплагіат) дозволяє частинами або повністю перевіряти документ на предмет запозичення текстів з відкритих джерел і з ряду закритих. В цілому, сервіс є безкоштовним, але для підключення значної частини закритих джерел і для можливості перегляду звіту про запозичення тексту потрібно заплатити в систему, вибравши для себе потрібний тариф. Зазвичай у тих, хто робить роботи (сам для себе або на замовлення) встановлений найпростіший тариф вартістю в 350 рублів на місяць, який передбачає підключення мінімуму закритих джерел і можливість переглядати звіти. Тут ще важливо наступне - якщо Ви хочете перевіряти роботу цілком, а не шматочками, потрібно спочатку зареєструватися на цьому сайті та отримати логін і пароль. Оплачувати вже потім, прямо з сайту системи зі свого особистого кабінету. Зазвичай завантажена робота аналізується системою на наявності тексту або його частин в базах безкоштовних рефератів (насамперед), а також деяких статей, підручників, довідкових видань, які викладені у відкритому доступі (хоча і не всіх), а також по підключеним баз готових навчальних робіт , зданих студентами деяких вузів (якщо вуз підключений до системи). По результату видається відсоток унікальності роботи (що не запозичено з перерахованих вище джерел). Зрозуміло, якщо Ви закачали інтернетівську роботу - ця унікальність буде 0%, а якщо набрали все руками "з голови" - 100%. Тим не менш, досліди показали, що не всі тексти з Інтернет проіндексовані Антиплагіат, і відверто взятий з мережі текст може показати унікальність 100%. Зате за плагіат система вважає назви книг (якщо вони або хоча б їх назви викладені десь в мережі і проіндексовані системою), назви і тексти законів та інших нормативних актів (а вони-то викладені скрізь, повірте), іноді і коментарі до законів , судову практику, статистичні дані (якщо Ви брали повністю таблицю, не змінюючи в ній нічого), і навіть поля форм звітності чи первинних документів (той же баланс у вас вилізе як плагіат, навіть якщо цифри в ньому будуть суто Вашими). А ось вставлена картинка за плагіат вже не буде прийнята (навіть якщо вона насправді плагіат), що теж досить цікаво.


Таким чином, обійти Антиплагіат, хитаючи роботи з мережі або тексти з довідників, не можна. Навіть якщо переінакшувати там слова, переробляти фрази - він все одно буде приймати це за плагіат. Ну якщо вже дуже постараєтеся і взагалі там все переінакшили - хіба що тоді вважатиме за оригінал. Але це жахливо копітка робота. Так, ще тут активно просували Антиплагіат-кілер. Програма безглузда, скажу відразу. У Антиплагіат-кілера також вручну треба переставляти слова і переробляти, що робить роботу трудомісткою, і простіше вже набрати всю роботу заново, чим займатися ось таким сізіфової працею. Ніякого кілерства особливого я там не помітив. Одним словом, не використовуйте готові безкоштовні реферати, курсові роботи, дипломні роботи з Інтернету - їх ви не здасте, їх походження за допомогою Антиплагіат швидко визначать і роботу вам повернуть. Така ж небезпека є при покупці готових робіт з сайтів різних фірм. Завжди запитуйте - який рівень оригінальність на Антиплагіат у цієї роботи? Вам повинні написати або навіть краще - надіслати звіт. Якщо цього не роблять - значить викладені роботи з Інтернет, трохи оброблені по оформленню, трохи підбиті для краси, але НЕ унікальні, і їх ви теж НЕ здасте, тому що на Антиплагіат вони також визначаться як плагіат з дуже низьким ступенем оригінальності (до 60-70% унікальності - це практично розцінюється викладачами як голімий плагіат).


Якщо Ви пишете роботу самі, то щоб збільшити оригінальність: вставляйте більше тексту своїми словами, беріть тексти не з баз рефератів, а з електронних журналів (притому, бажано, щоб і яндекс і гугл особливо цю статтю не знаходили), або скануйте підручники (але тільки нові, тому старі, можливо, вже викладено в мережі, і, хоч Ви не звідти брали - Ваш текст визначиться як плагіат, тому після сканування перевіряйте, адже навіть в нових підручниках можуть міститися матеріали зі старих, які є в мережі ); робіть самі всі розрахунки і висновки в практичній частині (для економістів, педагогів-психологів актуально, перш за все), робіть свій аналіз судової практики, а не вставляйте готові тексти (це для юристів вже); робіть додатка окремим файлом (якщо там є звітність, первинні документи та інше), або вставляйте їх як "картинки", а не як вордівський документ або об'єкт з екселя; робіть більше схем, таблиць (самостійно) - це підвищує унікальність.


Ще один цікавий спосіб мені розповідала одна студентка: вона, коли робила роботу, дивилася звіт Антиплагіат, і виділене як плагіатний текст робила за допомогою скріншота (копія екрану) картинкою, притому це було непомітно, якщо роботу роздрукувати або побіжно переглядати в електронному вигляді, а сам Антиплагіат цей "картіночний" текст не аналізував (бо унікальність роботи різко зростала). Так-то це можна робити, але тільки якщо викладач не дивиться сам роботу в електронному вигляді, а довіряє перевірку на Антиплагіат лаборанту (а вже той копатися у Вашій роботі наврядчи буде). Ще один мінус цього способу - переробити "картіночний" текст вже не можна ніяк, навіть переоформити, тому, якщо так і робити - краще в самому кінці, коли робота повністю перевірена і оформлена.


Крім Антіплагіат.ру (який не можна використовувати для українських текстів - не працює), який був розглянутий вище (www.antiplagiat.ru) є й нові, альтернативні системи перевірки та виявлення плагіату. Розглянемо самий цікавий з них - ETXT-Антиплагіат (за аналогією з ним працює ADVEGO-Антиплагіат - http://advego.ru/plagiatus/ ), який можна завантажити у вгляді програми з сайту http://www.etxt.ru/antiplagiat/ . Дана програма хороша тим, що теж дозволяє закачати і перевірити не шматочки (як Адвего-Плагіатус, наприклад), а файл з роботою цілком. Притому принцип перевірки тут інший: текст перевіряється на предмет знаходження аналогічного тексту пошукачами Яндекс, Гугл, Рамблер, Мейл.ру та іншими. Знайдений пошукачем текст в роботі виділяється відповідним кольором, в підсумку вираховується відсоток оригінальності (і ця цифра може сильно відрізнятися від того, що порахував Антіплагіат.ру). Боротися з цією системою можна лише прибравши плагіатний текст або переробивши в ньому слова, вручну або за допомогою програм-Сінонімайзер (хоча не завжди вони переробляють добре, іноді виходить повна маячня).


На щастя, ця система далеко не завжди використовується вузами, інакше б студентам здати роботи було б куди складніше, ніж навіть з Антіплагіат.ру. Преподу, який любить перевіряти шматки робіт на предмет запозичення, вставляючи їх в пошуковик, це полегшує життя (через пошуковики перевіряється відразу вся робота), а от мінус - неможливість підключення закритих баз зданих робіт вузів, дисертацій, бібліотек (які пошукачами не проіндексовані). Можу порадити одне: якщо Ваш викладач лякає тим, що буде перевіряти шматки робіт через яндекс або гугл - Ви скачайте цю програмку, подивіться текст роботи своєї через неї, виправте хоча б початок абзацу, щоб це було не відверте запозичення, і тоді Ваші шанси здати роботу підвищаться. А якщо буде лякати, що перевіряє цією програмою - тоді все, пишіть все самі.


І в висновку скажу ще ось що. Багато рефератчікі (фірми або приватники) категорично так говорять, що вони Антиплагіат не користуються, що він необ'єктивний і т.п. Якщо Вам це починають висловлювати і канючити - плюньте в обличчя такому фахівцю. Те що він "не користується" - проблема суто його, а Ви через це можете не здати свою курсову або дипломну роботу, тому що Антиплагіат її не пропустить. Вдалої здачі робіт!

Таблиця порівняння найперших автоматично читаючих машин, які зараз можуть допомогти в обробці даних зокрема в анти плагіаті

Модель, рік

випуску випуску

Розміри

докум., мм

Швидкодія,

знак/с

Характеристика основних блоків Ймовірність

помилки, %

Орієнтовна

вартість, тис рублів

«ЧАРС», 1972 210х297 200 Блок зчитування - Лінійка

фотодіодів, Блок розпізнавання - Кореляційний

0,01 140
«ВИНИТИ–2»,

1971

210х297 до 20

документів на хвилину

Блок зчитування - Система

«бегущий луч», Блок розпізнавання - Кореляційний

0,02–0,4 Немає даних
«Север–3»,

1969

150х180

– 280х355

35–100 Блок зчитування - Система

«бегущий луч», Блок розпізнавання - Кореляційний та аналіз структури ознак знаків

0,01–1 300
«ЕС», 1977 210х297 до 500 Блок зчитування - Система

«бегущий луч», Блок розпізнавання - Кореляційний

0,001–0,01 150–200
«Рута–701»,

1968

210х150

– 210х297

до 180 Блок зчитування - Система

«бегущий луч», Блок розпізнавання - Кореляційний та аналіз структури ознак

0,001, 0,01

(для розпізн. знаків)

65–90
Editor 8700

(Lundy / Farrington Corporation), 1977

Немає

даних

240 Немає даних Немає

даних

740
Input 80

(Recognition Equipment), 1971

Немає

даних

1200–3600 Немає

даних

Немає

даних

446-665

Блог до проекту

Blogger

Мультимедійна презентація

Google Диск

Календар подій проекту:

Google Календар (https://calendar.google.com/calendar?cid=b21xMTRhc2l1a3Fsbzk4dDEzZm90M2VybGNAZ3JvdXAuY2FsZW5kYXIuZ29vZ2xlLmNvbQ)

Опитування до проекту

Google Форми (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeVbc2ecj4RVxlCHUFYatKvh8LRnpFIBBpJZuO4GODCQnfo-g/viewform?usp=sf_link)

Фотоальбом до проекту

Google Фотознімки (посилання на альбом)

Необхідне?

Спілкування між учасниками проекту

Гарного дня!

Інформаційні ресурси

Друковані джерела

  1. «Майбутнє обчислене» Бреда Сміта та Гаррі Шума
  2. «Друга епоха машин» Еріка Бріньолфссона та Ендрю МакАфі
  3. «Пришестя роботів» Мартіна Форда

Відеоматеріали

  1. https://www.youtube.com/watch?v=9R_3auXbPaw
  2. https://www.youtube.com/watch?v=F36yoQm9jQo
  3. https://www.youtube.com/watch?v=-7MyUu9k9rk

Електронні ресурси

  1. https://day.kyiv.ua/uk/article/ekonomika/maybutnye-shtuchnogo-intelektu-v-osviti
  2. https://osvitoria.media/experience/yak-shtuchnyj-intelekt-mozhe-dopomogty-osviti/
  3. https://uk.nure.info/blog/154-shtuchnyj-intelekt-v-prohrami-navchannya.html


Центральноукраїнський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка