Обробка зображень лабораторна №2 Ізовіта Олесь
Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 12:02, 27 лютого 2019; 222658 (обговорення • внесок)
Правила набору тексту
При комп'ютерному наборі тексту необхідно дотримуватися певних правил. Це дозволить отримати тексти, близькі по оформленню до оригінал-макетів, використовуваним при виданні книг. Крім того, правильно оформлені і структуровані тексти легше перенести з однієї платформи на іншу (тобто прочитати в іншій операційній системі) або опублікувати в глобальній мережі Internet. Загальні правила оформлення тексту
- Крапка в кінці заголовка та підзаголовках, виключених окремим рядком, не ставиться. Якщо заголовок складається з кількох пропозицій, то крапка не ставиться після останнього з них. Порядковий номер всіх видів заголовків, що набирається в одному рядку з текстом, повинен бути відділений пробілом незалежно від того, чи є після номера крапка.
- Точка не ставиться в кінці підписи, в заголовку таблиці і всередині неї. При відділенні десяткових часток від цілих чисел краще ставити кому (0,158), а не точку (0.158).
- 3. Перед знаком пунктуації пробіл не ставиться (виняток становлять відкриваються парні знаки, наприклад, дужки, лапки). Після розділові знаки пробіл обов'язковий (якщо цей знак не стоїть в кінці абзацу). Тире виділяється пробілами з двох сторін. Дефіс пробілами не виділяється.
- 4. Числівники порядкові і кількісні виражаються в простому тексті словами (звичайно, однозначні за наявності скорочених найменувань), цифрами (багатозначні і за наявності скорочених позначень) і змішаним способом (після десятків тисяч часто застосовуються вирази типу 25 тис.), числівники у непрямих відмінках набирають з так званими нарощення (6-го). У наборі зустрічаються арабські і римські цифри.
- 5. Індекси і показники між собою і від попередніх і наступних елементів набору не повинні бути розділені пробілом (Н 2 О, м 3 / с)
- 6. Не можна набирати в різних рядках прізвища та ініціали, до них відносяться, а також відокремлювати один ініціал від іншого.
- 7. Не слід залишати в кінці рядка прийменники і союзи (з однієї-трьох літер), які починають пропозицію, а також однобуквенние спілки та прийменники в середині пропозицій.
- 8. Останній рядок в абзаці не повинна бути дуже короткою. Треба намагатися уникати залишення у рядку або перенесення двох літер. Текст кінцевий рядка повинен бути в 1,5-2 рази більше розміру абзацного відступу, тобто містити не менше 5-7 літер. Якщо цього не виходить, необхідно загнати залишок тексту в попередні рядки або вигнати з них частину тексту. Це правило не стосується кінцевим рядках в математичних міркуваннях, коли текст може бути зовсім коротким, наприклад "і", "або" і т.п.
- 9. Знаки відсотка (%) застосовують тільки з відносяться до них числами, від яких вони не відокремлюються.
- 10. Знаки градуса (°), хвилини ( '), секунди () від попередніх чисел не повинні бути відділені пробілом, а від наступних чисел повинні бути відокремлені пробілом (10 ° 15').
- 11. Формули в текстових рядках набору науково-технічних текстів повинні бути відокремлені від тексту на пробіл або на подвійний пробіл. Формули, які прямують у текстовому рядку одна за одною, повинні бути відокремлені один від одного подвоєними пробілами.
- 12. Знаки номера (№) і параграфа (§) застосовують тільки з відносяться до них числами і відділяються пробілом від них і від іншого тексту з двох сторін. Подвійні знаки набираються впритул один до одного. Якщо до знака відноситься декілька чисел, то між собою вони відокремлюються пробілами. Не можна в різних рядках набирати знаки та пов'язані з ним цифри.
- 13. В українській мові розрізняють такі види скорочень: буквена абревіатура - скорочене слово, складене з перших букв слів, що входять до повна назва (СРСР, НДР, РФ, вуз); складноскорочені слова, складені з частин скорочених слів (колгосп) або зрізаних і повних слів (Київради), і графічні скорочення за початковими буквами (р. - рік), частинами слів (див. - дивись), за характерними буквах (млрд - мільярд), а також з початковим і кінцевим буквах (ф-ка - фабрика). Крім того, у текстах застосовують літерні позначення одиниць фізичних величин. Усі літерні абревіатури набирають прямим шрифтом без крапок і без розподілення між літерами, складноскорочені слова та графічні скорочення набирають як звичайний текст. У виділених шрифтами текстах всі ці скорочення набирають тим же, видільної шрифтом.