Портфоліо до проекту "Штучний інтелект" Масиної Дар'ї
Зміст
Тема статті
Штучний інтелект та його роль у повсякденному житті людини
Опис проблеми
Шту́чний інтеле́кт (англ. Artificial intelligence, AI) — розділ комп'ютерної лінгвістики та інформатики, що опікується формалізацією проблем та завдань, які подібні до дій, які виконує людина.
Штучний інтелект – що це?
Це алгоритм обробки інформації, пояснює Олексій Резніченко.
«В нашому контексті він схожий на роботу головного мозку, апаратна та програмна структура теж нагадує мозок. Це математичний апарат з електронною частиною, яка може працювати з інформацією як людина», – додає він.
В ідеальному варіанті він може мислити, навчатись та синтезувати нову інформацію.
Єдиної відповіді на питання, чим опікується штучний інтелект (ШІ), не існує. Майже кожен автор, який пише книгу про штучний інтелект, відштовхується від якогось визначення, та розглядає в його світлі досягнення цієї науки. Зазвичай ці визначення зводяться до наступних:
- штучний інтелект вивчає методи розв'язання завдань, які потребують людського розуміння. Отже, мова іде про те, щоби навчити ШІ розв'язувати тести інтелекту. Це передбачає розвиток способів розв'язання задач за аналогією, методів дедукції та індукції, накопичення базових знань і вміння їх використовувати.
- штучний інтелект вивчає методи розв'язання задач, для яких не існує способів розв'язання або вони не коректні (через обмеження в часі, пам'яті тощо). Завдяки такому визначенню інтелектуальні алгоритми часто використовуються для розв'язання NP-повних задач, наприклад, задачі комівояжера.
- штучний інтелект займається моделюванням людської вищої нервової діяльності.
- штучний інтелект — це системи, які можуть оперувати зі знаннями, а найголовніше — навчатися. В першу чергу мова ведеться про те, щоби визнати клас експертних систем (назва походить від того, що вони спроможні замінити «на посту» людей-експертів) інтелектуальними системами.
- останній підхід, що почав розвиватися з 1990-х років, називається агентно-орієнтованим підходом. Цей підхід зосереджує увагу на тих методах і алгоритмах, які допоможуть інтелектуальному агенту виживати в довкіллі під час виконання свого завдання. Тому тут значно краще вивчаються алгоритми пошуку і прийняття рішення.
В ідеальному варіанті він може мислити, навчатись та синтезувати нову інформацію.
Щось вже винайшли?
Люди матимуть персональних роботів-асистентів
Такі компанії, як Google, Amazon та Microsoft, вже сьогодні пропонують своїх домашніх асистентів, які мають служити виконувачами функцій домашніх справ: через систему звукового контролю вони вміють вмикати світло, вентиляційну систему чи музику, а також скласти ваш розклад, повідомити про ситуацію із заторами, ввести в курс останніх світових новин або ж порадити найближчий ресторан на ваш смак.
Кишенькові друзі – чатботи набувають популярності
Незважаючи на те, що чатботи все ще мають багато недоліків, їхнє запровадження набуває дедалі ширшої популярності. Багато хто розробляє їх для різних цілей: наприклад, чатботи використовує веб-сайт для пошуку авіаквитків Scyscanner або соціальна мережа Facebook, яка, попри численні невдачі, наразі тестує новий підхід у розробці чатботу. Метою корпорації є навчити програму говорити, як людина, повідомляє видання The Economic Times.
Такі технології поки що перебувають на початковій стадії розробки, але вже з’являються досить унікальні програми. Наприклад, відносно новий чатбот Replika, метою якого є стати вашим найкращим другом, в процесі «спілкування» вивчає свого співбесідника, а згодом намагається йому усіляко допомогти покращити настрій.
Квартири та цілі міста стануть «розумними»
Сучасний інтернет вже сьогодні пов’язує між собою мільйони пристроїв, серед яких не тільки комп’ютери та смартфони, але й будь-який гаджет. Набуває поширення так званий «інтернет речей» – концепція поєднання будь-якого пристрою з інтернетом та один з одним. Сьогодні, наприклад, вже існує безліч термостатів, які дозволяють регулювати температуру в квартирі через смартфон, навіть якщо нікого немає вдома.
І це не обмежується квартирою – існують цілі міста, де «інтернет речей» є частиною повсякденного життя. Наприклад, Барселона є відомим прикладом Smart Сity («розумного міста»). Але особливо важливим, на думку деяких експертів, є те, що повний потенціал «інтернету речей» можливо розкрити лише у разі його повного поєднання із можливостями штучного інтелекту, здатного обробляти велику кількість даних. Технологія розпізнавання та аналізу облич вуличними камерами – один з прикладів такого поєднання.
Чи відбере штучний інтелект роботу в людей?'
Майбутні лікарі, ймовірно, не будуть людьми
Штучний інтелект вже сьогодні почав потрапляти в лікарські кабінети, а отже, це лише питання часу, коли він стане там звичайним явищем, переконані експерти. «Від потужних діагностичних алгоритмів до точно налаштованих хірургічних роботів ця технологія робить свою присутність надзвичайно видимою у всіх медичних сферах», – йдеться в публікації Futurism. Наразі штучний інтелект досить добре справляється з діагностикою хвороб: дослідники в шпиталі імені Джона Редкліффа в Оксфорді розробили таку систему діагностики, яка у 80% випадків краще за медиків виявляє хворобу серця, а в Гарвардському університеті вчені навчили «розумний мікроскоп» бачити небезпечні інфекції в крові. В минулорічному дослідженні штучному інтелекту вдалося швидше діагностувати метастатичний рак молочної залози, ніж радіологам, йдеться у статті.
Штучний інтелект також проявив здатність визначати ризик розвитку захворювань, пов’язаних із віком, таких як рак і серцеві захворювання, повідомляє The Daily Mail.
Роботи вже «звільняють» людей
Нещодавній звіт McKinsey попереджає, що вже до 2030 року від 400 до 800 мільйонів людей по всьому світу можуть втратити свої робочі місця через автоматизацію. В групі ризику – продавці, рецепціоністи, охоронці, тощо. А висновки іншого дослідження зазначають, що вже до 2024 року штучний інтелект перевищить здібності перекладачів іноземних мов, до 2026 року він буде здатний самостійно писати твори для школярів, до 2027 року сам керуватиме вантажівкою. Та насправді автоматизація вже набирає обертів, а компанії дедалі більше інвестують в у технології з метою замінити, наприклад, продавців, йдеться в Forbes. Адміністративних працівників також замінять: «Ви знаєте, хто відповідає на телефон о третій ранку? Робот. А ви знаєте, хто не відповідає на телефон о третій ранку? Людина», – зауважує автор
Блог до проекту
Мультимедійна презентація
[1]]
Календар подій проекту:
Google Календар (посилання на розклад роботи у проекті)
Опитування до проекту
Google Форми (посилання на опитування)
Фотоальбом до проекту
[2] (посилання на альбом)
Спілкування між учасниками проекту
- Чат
- Форум
- Спільнота на базі соціальних мереж
- Skype
- Telegram
- Viber
- Wiki-сторінка
- Сайт
- .....
Інформаційні ресурси
Друковані джерела
Відеоматеріали
- https://www.youtube.com/watch?v=bqQgeWPtSso
- https://www.youtube.com/watch?v=mQi-C9F6fmQ
- https://www.youtube.com/watch?v=YKsBX53qzEA
Електронні ресурси
- ...
- ...
- ...
Центральноукраїнський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка