Портфоліо проекту "Штучний інтелект" Прокопчук Юлії
Зміст
Тема статті
Штучний інтелект в освіті
Опис проблеми
Школи й університети — найродючіший ґрунт для формування покоління технологічно просунутих і кваліфікованих фахівців.
Говорити про можливості та перспективи застосування штучного інтелекту (ШІ) в обхід теми освіти недоцільно. Будь-яка технологія — плід неймовірних зусиль людини.
Той, хто має кваліфікацію і знання, отримує козир у вигляді впливу на хід розвитку цивілізації. Тема ця надзвичайно важлива, оскільки сьогодні ми створюємо майбутнє не лише для себе, але і для наших дітей. А тому хочемо зробити його не лише досконалішим, а й безпечнішим.
Поки ж людство шукає консенсус, як зробити ШІ надійним помічником, не перетворивши його на глобальну загрозу руйнівного характеру, молоде покоління все більше потребує практичної взаємодії з ним. І вже сьогодні країни Заходу не просто надають дітям базові знання про ШІ, але й успішно застосовують його для поліпшення якості освіти.
В Україні на сьогодні такі практики не впроваджені навіть точково — ні власні, ні запозичені. Але це не означає, що нам це не потрібно. Якраз навпаки: світова статистика вже не один рік долучає українських розробників до списків кадрів, яких найбільше потребують, великих західних корпорацій.
ВІРТУАЛЬНІ АСИСТЕНТИ
Велика частина часу вчителя до цих пір іде на формування навчального контента, який ще потрібно вбудувати в жорсткий, негнучкий навчальний план.
На безпосередній контакт із дітьми часу не залишається, хоча учні, особливо початкових класів, вимагають індивідуального підходу для розкриття своїх талантів і потенціалу.
Уже сьогодні ШІ, «оформлений» в унікальні програмні рішення, полегшує вчителям рутинну роботу й аналізує успішність дитини. Такі програми, як Khan Academy та Thinkster Math, просувають учнів із багатьох предметів, залежно від рівня їх успішності та здібностей.
У цьому середовищі вчителі отримують більше часу на індивідуальний підхід, відсутність якого часто призводить до болючих наслідків.
ВІРТУАЛЬНІ СОЦМЕРЕЖІ
Класичне шкільне й університетське середовище у більшості країн — це є навчальний простір, замкнутий у чотирьох стінах навчального класу. Спільні віртуальні соцмережі дозволяють учням, студентам і вчителям вийти за рамки цих стандартів.
За допомогою програми Brainly та платформи глобальної мережі Q&A користувачі можуть вільно спілкуватися між собою віртуально, обмінюючись знаннями, досвідом та інтересами; створювати спільні творчі проекти, проходити тренінги, брати участь в олімпіадах і конкурсах.
Програма дозволяє підвищити успішність із конкретних предметів за допомогою візуалізації поставленого учням завдання. Ввівши відповідний запит в Brainly, дитина отримає його докладний опис і відео, в якому використовуються спеціальні символи Marvel для пояснення заданого питання.
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНІ КУРСИ Й ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ДИЗАЙН
Щорічне придбання підручників для вивчення навіть базових предметів у школах — задоволення не з дешевих. Про це знають усі батьки.
Спеціалізовані сайти Teachable, Udemy та CourseCraft дають можливість учителям створювати повні тематичні навчальні курси для учнів будь-яких класів, формуючи цілу екосистему, яка поєднує в собі коучинг, віртуал, дизайн контента, групові відеочати й електронні таблиці аналізу успішності та здібностей учнів.
Інтелектуальну навчальну програму також можуть розробити «під ключ» для конкретного учня. А необхідність у придбанні дорогої навчальної літератури повністю відпадає.
ГЛОБАЛЬНА ВИКЛАДАЦЬКА МЕРЕЖА
Як у вітчизняних школах забезпечується розвиток викладачів? Зазвичай цим займається адміністрація навчального закладу (якщо займається), і найчастіше йдеться не більше ніж про профільні тренінги, семінари або курси.
Чи встигають учителі відвідувати подібні заходи в умовах давно застарілих підходів до навчання дітей, що вимагає індивідуального підходу й уваги? Питання риторичне.
На Заході панацеєю став розвиток ШІ й екосистеми глобального навчання. Наприклад, американська віртуальна викладацька мережа EducationOnAir надає вчителям онлайн-курси для підвищення кваліфікації та вебінари для обміну досвідом з колегами. Ще один вихід — TheGlobal Education Conference, проект, який відкриває доступ до навчальних конференцій і сотень тренінгів для професійного зростання.
Описані вище інновації дають приголомшливі результати. ШІ для викладачів став синонімом розширення кордонів сталих практик обміну досвідом і знань.
ІНТЕГРАЦІЯ ШІ ПОЧИНАЄТЬСЯ З ПЕРШОГО КРОКУ
Освіті належить велика роль — так було в усі часи. В наші дні вона стає ключовим чинником для інноваційної економіки. Вже зовсім скоро зосередитися лише на гарних оцінках буде недостатньо. Молодим людям буде потрібна цифрова грамотність, уміння комунікувати не лише з однолітками, а й з технологіями, які стануть невід’ємною частиною екосистеми сучасного суспільства. Творче мислення, здатність створювати оригінальні ідеї та прагнення втілювати їх, бажання постійно вчитися новому — ключові принципи майбутнього, що наближається. І для цього дітям необхідно створити умови, в яких ШІ не прирівнюватиметься до вдосконаленого калькулятора, а послужить потужним помічником у здобутті молодими українцями якісної сучасної освіти. Переваги будуть на нашому боці, якщо освітній чинник буде посилено. Школи й університети — найродючіший ґрунт для формування покоління багатогранних кваліфікованих фахівців Багато хто вже давно в курсі, що з відносно недавнього часу в українських школах активно проходить введення більш ефективного курсу інформатики. Він буде починатися вже в п'ятому класі і тривати протягом усього навчання. За цей час школярі зможуть освоїти безліч тем, таких як: основи обробки інформації, основи алгоритмізації і програмування, графічні редактори, роботу з інтернетом, вступ в алгебру логіки і бази даних.
Все це, зрозуміло, має свої причини. IT-індустрія - один з найперспективніших напрямків, зокрема, на Україні. На даний момент серед країн володіють найвищим відсотком сертифікованих IT-фахівців, Україна займає четверте місце. І має намір і далі розвивати цю галузь і відкривати для них все більше конкурентних робочих місць (за планом уряду, до 2020 року відкрити 100 000 робочих місць ). Також звести оподаткування IT-компаній в межах 5%, і сприяти поліпшенню підготовки фахівців в даній області.
І поліпшення фахівців планують проводити не лише в школах. Зміни очікують і вищу освіту. Одним з таких нововведень стане введення в навчальну програму новітнього курсу «Системи штучного інтелекту».
Не можна заперечувати, що всілякі алгоритми і підходи, розроблені на базі штучного інтелекту, вже не просто активно входять в наше життя, але роблять це масово. З цієї причини не тільки з'являються нові інтелектуальні продукти, а й затребуваність в нових фахівцях.
Штучний інтелект сьогодні набагато ближче, ніж багатьом здається. Напевно, багато хто з нас близько знайом з «розумною» домашньою технікою, ігровими ботами, системами голосових і графічних распознаваний, перекладачами та перевіркою правопису, а також інтелектуальними помічниками (Siri, Google Now). З більш серйозних прикладів можна взяти розробку автопілотів, біоінформатичні напрямки, робототехніку - все це продукти, створені з використанням в тій чи іншій мірі штучного інтелекту, що ще раз підкреслює всю важливість і перспективність цієї галузі, і більш ніж пояснює виникнення подібної навчальної програми на Україні .
Ця програма стартує з нового навчального року в одному з українських ВНЗ. Навчання за новою програмою планують зробити комбінованим (академічні години в сукупності з інтерактивною практикою). Також планується вести курс на двох мовах: українською та англійською, цьому сприятимуть перегляди лекцій провідних зарубіжних фахівців в області штучного інтелекту.
Сам навчальний план розробляла робоча група, що складається з експертів IT-компаній, а також викладачів ВНЗ (всього 40 фахівців). На думку ініціатора проекту цей напрямок вже зараз вкрай затребуваний в промисловості (і зокрема, в Україні), і введення подібної програми в систему навчання зможе підвищити кваліфікацію українських студентів також і на світовій «арені» (з огляду на те, що в багатьох провідних ВНЗ світу він вже активно вивчається).
Програма розрахована на 100 чоловік і її тривалість становить 4 роки. І хоча результати програми ми побачимо ще не так скоро, вони дають надію, що подібні нововведення підуть тільки на користь всій українській освіті. Цілком можливо, що в недалекому майбутньому програма «Системи штучного інтелекту» буде включена в усі вищі навчальні заклади на Україні. І це дозволить нашій країні вийти в лідери за кількістю кваліфікованих і досвідчених IT-фахівців.
Блог до проекту
https://shtuchnyiintelekt.blogspot.com/
Мультимедійна презентація
https://docs.google.com/presentation/d/11WU6Dw73-VOiVzx8L-Txz7wK_KALXT_uh2IZL8lFdRo/edit?usp=sharing
Календар подій проекту:
Опитування до проекту
Google Форми (посилання на опитування)
Фотоальбом до проекту
https://photos.app.goo.gl/9hBS3kD2KWGwrBiA9
Спілкування між учасниками проекту
- Чат
- Форум
- Спільнота на базі соціальних мереж
- Skype
- Telegram
- Viber
- Wiki-сторінка
- Сайт
- .....
Інформаційні ресурси
Друковані джерела
- ...
- ...
- ...
Відеоматеріали
https://www.youtube.com/watch?v=sA2EVMd3KOU
Електронні ресурси
https://uk.nure.info/blog/154-shtuchnyj-intelekt-v-prohrami-navchannya.html
https://day.kyiv.ua/uk/article/ekonomika/maybutnye-shtuchnogo-intelektu-v-osviti
https://osvitoria.media/experience/yak-shtuchnyj-intelekt-mozhe-dopomogty-osviti/
Центральноукраїнський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка