Обговорення користувача:7704164
Зміст
Тема статті
ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ
Опис проблеми
Проблема штучного інтелекту
Роздуми над природою інформатики часто призводять до порівняно комп'ютера з мозком людини. У зв'язку з цим протягом багатьох десятиліть увагу дослідників привертає стаття А. Тюрінга "Обчислювальні машини і розум". Тьюринг був переконаний, що прогрес інформатики буде сприяти її неухильного зростання. Він поставив за мету визначити ступінь ефективності імітації комп'ютером інтелекту людини, для чого запропонував тест, що реалізується за допомогою імітаційної гри. Опрашивающий по черзі задає питання в безособовій формі, наприклад у письмовому вигляді, які знаходяться в ізольованому приміщенні комп'ютера і людині. За обраний проміжок часу експерт повинен ідентифікувати комп'ютер і людини. Якщо йому цього не вдається зробити, то він змушений визнати тотожність обох: комп'ютер, витримав тест, подібний людині, з яким його порівнювали. Тьюринг був переконаний, що до 2000 р. опрашивающий - індивід середнього рівня розвитку - буде в змозі протягом п'яти хвилин відрізнити комп'ютер від людини з вірогідністю не більше 70%. Тьюринг прагнув поставити питання максимально науково, уникаючи розхожих уявлень як про комп'ютерах, так і про мислення людини. Проте термін "думаючі машини" він використовував дуже часто.
Думка експерта
Сер Роджер Пенроуз, відомий англійський вчений, по суті, повторює аргументацію А. Тюрінга: "Мені здаються достатньо обґрунтованими доводи на користь того, що успішно пройдений тест Тюрінга є вказівка на присутність думки, інтелекту, розуміння свідомості. У самому справі, на чому ще можуть ґрунтуватися наші переконання в присутності цих якостей в інших людей, окрім як на розмові з ними?"
А. Тьюринг відмінно усвідомлював, що придуманий ним тест вже за задумом покликаний вказати на відому тотожність комп'ютера і людини. Він справедливо вважав, що його ідея викличе десятки заперечень, і, принаймні, дев'ять з них він передбачив, щоразу показуючи, що вони не спростовують схожість комп'ютера і людини.
1. Математичний аргумент: математичним теоріям притаманні певні обмеження, то ж поширюється і на обчислювальні машини. Звідси робиться висновок, що машинам властиві обмеження, не характерні для мислення людей. Але, по-перше, цей висновок приймається без доказів. По-друге, люди роблять помилки, але при цьому вони продовжують вважати себе досконалими істотами. По-третє, завжди потрібно пам'ятати, що комп'ютери по ряду моментів навіть перевершують людей.
2. Аргумент від свідомості: на відміну від людей комп'ютери не володіють свідомістю, насамперед почуттями. Тьюринг зазначав, що питання про природу свідомості не з'ясовано належним чином. Особливо важливо, що за умови правильних відповідей машини на поставлені їй питання ми не зможемо приписати почуття виключно людині.
3. Аргумент про відсутність у комп'ютера багатьох здібностей людини, зокрема здатності бути розумним, кмітливим, красивим, доброзичливим, ініціативним, мати почуття гумору, відрізняти добро від зла, здійснювати помилки, любити, насолоджуватися їжею, витягувати уроки з життєвого досвіду, правильно використовувати слова, думати про себе самому, реалізовувати різні лінії поведінки, створювати щось принципово нове. На це заперечення Тьюринг відповідає так само, як і на аргумент від свідомості: будь-які сенси зосереджені у відповідях. Про почуттях і емоціях людей слід судити за відповідями людей, а вони можуть бути такими ж, як у комп'ютерів.
4. Аргумент леді Лавлейс: машини роблять лише те, що люди наказують їм, а не щось принципово нове. Тьюринг вважав, що мова йде про позиції, згідно з якою недооцінюється важливість виведення наслідків з причин і загальних принципів.
5. Аргумент про безперервність нервової системи: мається на увазі, що вона не імітується цифровим (дискретним) комп'ютером. Тьюринг зазначав, що дискретність станів комп'ютера не виключає подання будь-яких різновидів безперервності.
6. Аргумент про неформальному характері поведінки людей: вважається, що така поведінка неможливо імітувати за допомогою комп'ютера. Тьюринг не був згоден з цією думкою. Спроба пояснити поведінку людей пов'язана із з'ясуванням правил їх поведінки, а вони підвладні імітації.
7. Аргумент про надчутливе сприйнятті: про явища телепатії, ясновидіння, передбачення і психокинеза. Тьюринг визнавав наявність цих явищ, але вважав, що і їх комп'ютерне подання цілком можливо.
Таким чином, в оцінці можливостей інформатики А. Тьюринг був завзятим оптимістом. Для одного із засновників інформатики така позиція цілком природна і позбавлена нарочитості.
Блог до проекту
Мультимедійна презентація
Календар подій проекту:
Google Календар (посилання на розклад роботи у проекті)
Опитування до проекту
https://docs.google.com/forms/d/1mY_S-qoxhmy02hmB6X4jl17OeMzYmZ_dAM7EqMholu0/edit?usp=sharing
Фотоальбом до проекту
https://photos.app.goo.gl/CmzGjTapyVVytKaY8
Спілкування між учасниками проекту
- Чат
- Форум
- Спільнота на базі соціальних мереж
- Skype
- Telegram
- Viber
- Wiki-сторінка
- Сайт
- .....
Інформаційні ресурси
Друковані джерела
- ...
- ...
- ...
Відеоматеріали
- ...
- ...
- ...
Електронні ресурси
- ...
- ...
- ...
Центральноукраїнський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка