Плівкові фотоапарати серії «Kodak»

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

ГоловнаІсторія комп'ютерної технікиІсторія комп'ютерної техніки/Домеханічні обчислювачіПлівкові фотоапарати серії «Kodak»

Kodak-logo.png

Загальний опис (принцип дії) Лахаузов Микола, 36 група

Вперше в світі рулон фотоплівки запатентував засновник знаменитої американської компанії Кодак, Джордж Истман в далекому 1889 році. Своєю головною метою Істман бачив повсюдне поширення фотографії, забезпечення її доступності для населення. Громіздкі фотоапарати того часу з фотопластинками з різних матеріалів не могли зробити фотографію доступною широкому колу людей. Але багато що змінилося саме в 1889 році, коли Істман представив публіці перший фотоапарат Кодак, який використовує рулонну плівку на сто кадрів.

Історична довідка

Перший комерційний плівковий фотоапарат продавався за двадцять п'ять доларів. Він виявився більш портативним і зручним у використанні, ніж існуючі на той момент камери. Після того, як користувач «використовував» всю плівку, фотоапарат Kodak потрібно було повернути назад на завод в Рочестері. На підприємстві плівку проявляли і друкували фотографії. Потім камеру заряджали нової плівкою і разом з готовими фотографіями повертали власнику. Коштувала вся ця процедура десять доларів.

Уже через рік Істман випустив на ринок камеру під брендом Kodak з катушечной плівкою на сорок вісім кадрів. Ці перші плівкові апарати серйозно вплинули на подальший розвиток багатьох областей за межами аматорської фотографії. Наприклад, в 1891 році Томас Едісон, натхненний успіхом Kodak, створив першу кінокамеру. А вже через п'ять років Kodak успішно продавала плівку зі спеціальною емульсією для здійснення кінозйомки.

Ще більш доступною для широких верств населення фотографія стала після виходу в 1900 році першого плівкового фотоапарата Kodak з легендарної серії Brownie. Це була камера з плівкою на шість кадрів, яку кожна людина могла купити в магазині всього за один долар. Сама ж плівка до фотоапарата коштувала п'ятнадцять центів. Це був поворотний момент, який назавжди змінив світ фотографії. Тепер можливість знімати на плівку стала доступною практично будь-якій людині. Таким чином, приблизно за два десятки років напруженої роботи головна мета Істмана була досягнута. До речі, серія фотоапаратів Brownie випускалася компанією Kodak аж до 1970 року.

Технічні характеристики

Nr1.png

Kodak Nr. 1

Kodak Nr. 1 перший серійний фотоапарат з фотоплівкою. Випускався у 1889-1895 роках. Вважають, що Kodak Nr. 1 заклав основи аматорської фотографії. Продовженням стала серія дешевих камер Kodak Brownie. Kodak Nr. 1 отримав у фронтальній площині об'єктив Bausch & Lomb з фокусною відстанню 75 мм, згори виходив шнур затвору з часом експозиції 1/25 секунди. Поруч розміщувалась ручка перемотування плівки з індикатором. З 1889 запустили модифікований Kodak Nr. 2 з дзеркальним видошукачем, фіксованим фокусом об'єктива, діафрагмою. Значна перевага Kodak Nr. 1 перед фотокамерами з скляними фотопластинами була мала вага, постійна готовність до фотографування без штативу. Продаж Kodak Nr. 1 супроводжував рекламний вислів "Ви натискаєте на кнопку, ми робимо все інше", створення розвинутої системи обслуговування. За додаткові 10 доларів камеру з плівкою можна було віддати дилеру компанії Kodak. За термін до 4 тижнів її перевозили до лабораторії Eastman Company в Рочестері. Там плівку проявляли, друкували світлини. Потім камеру з новою плівкою, стару плівку, наклеєні на картон світлини повертали власнику.

Kodak Brownie

Протягом року після початку випуску моделі Kodak Brownie №1 було продано 250 тисяч екземплярів фотоапарата. У корпусі з пресованого картону розміщувався обтюраторний затвор з єдиною витримкою, однолінзовий об'єктив типу «Меніск» і ролик фотоплівки тип-117. Перші екземпляри не оснащувалися видошукачем, замість якого на верхню стінку наносилися маркери для приблизної оцінки поля зору. Об'єктив типу фікс-фокус був сфокусований на гіперфокальна відстань і забезпечував якість квадратного негативу, придатне для контактного друку. У 1901 році запущено виробництво наступної моделі вартістю 2 долари, розрахованої на більший кадр 6 × 9 плівки тип-120.

750px-Kodak Brownie (1).png

Цей тип фотоматеріалу був розроблений саме для цієї камери, доживши до наших днів. Друга модель випускалася паралельно з першою до 1935 року як в паперовому корпусі (базова модель), так і в більш дорогому алюмінієвому.

Конструкція наступних фотоапаратів була досконаліше: модель «Six-20 Flash Brownie» 1940 року оснащувалася синхронізацією з одноразовими спалахами General Electric. У 1957 році світ побачила камера «Brownie Starflash», в якій встановлювалася перша для всього сімейства вбудована електронна фотоспалах. Однією з найпопулярніших стала модель «Brownie 127», продана в кількості декількох мільйонів за період з 1952 до 1967 року. У найпростішому бакелітовим корпусі встановлювався однолінзовий об'єктив, а фільмовий канал зігнутої форми для плівки типу 127 компенсував астигматичного кривизну його поля. Фотоапарат «Brownie Cresta», що випускався з 1955 до 1958 року був розрахований на рольфільм тип-120. Частина апаратури серії «Brownie» мала складну конструкцію. Остання модель Brownie Anniversary, що зійшла з конвеєра в 1982 році, заряжалась плівкою тип-110.

Ще одна лінійка під назвою «Beau Brownie» відрізнялася від основної дорожчим двохлінзовому симетричним об'єктивом з укороченим фокусною відстанню. Короткофокусний об'єктив дозволив на 2 дюйма вкоротити корпус, який випускався з передньою панеллю, прикрашеної орнаментом дизайнера Уолтера Тіга з двокольорового емалі. Всього було п'ять колірних комбінацій, що використовувалися для фарбування: чорний з бордовим, коричневий з помаранчевим, а також двотонні синій, зелений і рожевий. Серія випускалася з 1930 до 1933 року і фотоапарати цього типу вважаються колекційною рідкістю.

Kodak Retina

Kodak Retina - серія 35-мм плівкових фотоапаратів компанії Kodak, що випускалась впродовж 1934-1969 років. Компанія Eastman Kodak розпочала 1934 виготовлення 35-мм фотоплівки типу 135 на базі 35-мм кіноплівки. Для неї був спроектований фотоапарат Kodak Retina, де вперше в аматорських камерах застосували касети для плівки, що дозволяло легко заряджати її на світлі. Retina була складаною камерою, де оправу об'єктиву з'єднували з корпусом система важелів і міх. Kodak Retina гарантувала високу якість світлин завдяки об'єктиву Xenar f:3.5/50мм, високоточному затвору Compur компанії Friedrich Deckel з витримками 1/300-l,0 секунди. З 1936 на Retina встановлювали об'єктиви Retina-Xenar f:3.5/50мм та Zeiss Tessar f:3,5/50 мм. У модифікаціях Kodak Retina II C, IIIc und IIIC встановлювали закріплену в корпусі лінзу, яку доповнювали змінні об'єктиви Xenone С з f:2.8/50мм чи f:2.0/50мм для нормального фотографування. Для телезйомки встановлювали об'єктив Heligon f:4/80. Для ширококутних фото використовували Retina Heligon C f:4/35 мм чи Retina Heligon C f:5,6/35мм. Недоліком був тривалий час для заміни об'єктивів, наведення на різкість. Витримку затвору довели до 1/500 сек, встановлювали автоспуск з відліком 10 секунд.

Модифікації Kodak Retina

Retina.png
Kodak Retina I

Модифікацію Kodak Retina I виготовляли у 1934-1950-х роках. Вона мала метричну шкалу фокусування, оптичний візир.

Retina Ia отримала куркове перемотування плівки Retina Ib була останньою складаною моделлю з дещо зміненим розміщенням лічильника кадрів, курка зведення затвору. З 1960 припинили виготовлення камер Retina з міхом, закріплюючи надалі об'єктив у корпусі (з 1957).

Kodak Retina ІІ

Модифікація Kodak Retina ІІ отримала далекомір. Її виготовляли у 1936-1950 роках. У післявоєнний час встановлювали суміщений далекомір-видошукач і затвор Compur Rapid-X.

Retina IIa отримала курок зведення затвору і перемотування плівки, видошукач-далекомір, об'єктиви Schneider Xenon чи Rodenstock Heligon f:2/50мм. Виготовлено 189.000 камер. Retina IIc/IIС мала змінене розміщення курка затвору, передні об'єктиви Schneider Retina-Xenon С чи Rodenstock Heligon C f:2.8/50мм. Їх могли замінювати теле- і ширококутними об'єктивами, встановлювати на повзунки змінні видошукачі.

Kodak Retina ІІІ

Модифікація Kodak Retina ІІІ отримала експонометр з селеновим елементом на передній верхній панелі. Об'єктиви походили з модифікації Retina ІІ. Можна було використовувати комплект для стереофото.

Kodak Retina S

Модифікації Kodak Retina II S, Kodak Retina III S мали жорстке кріплення об'єктиву в корпусі, затвор Synchro-Compur (1-1/500 сек). У Retina II S використовували об'єктив Schneider Xenar f:2.8/50мм, а у Retina IIІ S змінні об'єктиви Schneider або Rodenstock f:2.8/28мм-200мм, що комплектувались видошукачами. Суміщений видошукач-далекомір мав поправку на паралакс, у Retina III S при встановленні нового об'єктиву автоматично висвітлювалась кадрова рамка. Селеновий експонометр походив з попередньої модифікації.

Kodak 35

Kodak 35 перший в США фотоапарат компанії Eastman Kodak, що використовував 35-мм фотоплівку типу 135. Перші модифікації камери виготовляли без далекоміра з видошукачем по центру корпусу. Kodak 35 був розрахований 36 кадрів формату 24×36 мм, причому плівка розміщувалась у касетах, що дозволяло її легко замінити при денному світлі. На відміну від Kodak Retina об'єктив у Kodak 35 жорстко кріпився на корпусі. Затвор зводився від зубчатої муфти, яку приводила в дію перфорація плівки. Завдяки цьому неможливо звести затвор без перемотування плівки і це запобігає подвійній експозиції. Для уникнення порожніх кадрів на корпусі був червоний індикатор перемотування плівки. Спуск затвору мав захист у вигляді невеликої кришки від випадкового натискання. Корпус з чорного бакеліту закривався кришками з хромованого металу. Для заміни плівки знімалась задня і нижня кришки. Така конструкція була м повторена у камері ФЕД-2. У післявоєнних модифікаціях появився далекомір, був доданий тримач фотоспалаху, але ручки перемотування виготовляли з білого пластику. На камери встановлювали об'єктиви Kodak Anastigmat і Kodak Anastigmat Special.

Instamatic

Istomatik.jpg

Найуспішніша серія фотоапаратів Kodak. У 1960-і і 1970-і продано близько 60 мільйонів фотоапаратів Instamatic.

  • Instamatic 44 - Виготовлявся з 1969 року по 1973 рік в США і Канаді. Розмір кадру 26 × 26 мм. Пластикова лінза об'єктива. Одна витримка - 1/50. Продавалася по $ 9,95.
  • Instamatic 50 - Виготовлявся з 1963 року в США і Великобританії. Об'єктив з фіксованою фокусною відстанню 43 мм. Два режиму експозиції: 1/40 і 1/90.
  • Instamatic 100
  • Instamatic 104 - Виготовлявся з 1965 року. Об'єктив з фіксованою фокусною відстанню 43 мм. Два режиму експозиції: 1/40 і 1/90. Вбудований спалах. Продавалася по $ 15,95.
  • Instamatic 124
  • Instamatic 134
  • Instamatic 204
  • Instamatic 304 - Виготовлявся з 1965 року. Вбудований селеновий експонометр. Режим пріоритету діафрагми. Вбудований спалах. Дві батарейки ААА. Один з найскладніших фотоапаратів серії *Instamatic.
  • Instamatic 404
  • Instamatic 700
  • Instamatic 814
  • Hawkeye Instamatic R4
  • Instamatic S-10 - Виготовлявся з 1967 року. Об'єктив з фіксованою фокусною відстанню 35 мм f / 9.5. Два режиму експозиції: 1/40 і 1/125.
  • Instamatic X-15F - Виготовлявся з 1976 року по 1988 рік в США і Канаді. Об'єктив з фіксованою фокусною відстанню 43 мм. Два режиму експозиції: 1/45 і 1/90.
  • Instamatic X-30 - Виготовлявся з серпня 1971 року по січень 1974 року в США. Об'єктив з фіксованою фокусною відстанню 43 мм. Електронна експозиція від 1/10 до 1/125.
  • Instamatic X-35F
  • Instamatic X-45 - Виготовлявся з липня 1970 року в США. Вбудований сірчистої-кадмієвий (CdS) експонометр.

Instamatic 100 - це були найпростіші фотоапарати з єдиною витримкою і діафрагмою, модель «100» отримала можливість приєднання одноразового фотоспалаху Magicube (У скляній колбі, заповненій киснем, перебувала магнієва або алюмінієва фольга, займисті електричним розрядом від розміщеної в корпусі фотоапарата батарейки. Чотири лампочки з рефлекторами об'єднувалися в загальний корпус кубічної форми (розміром 3 × 3 × 3 см) з електричними роз'ємами, при перемотуванні плівки «свіжа» лампочка автоматично вставала на місце згорілої. Після чотирьох спалахів кубик замінювався на новий). Лінійка моделей, що випускаються розширювалася, на зміну недорогим, але популярним серіям Instamatic 100/104 прийшли фотоапарати Instamatic 800/804 в алюмінієвих корпусах, з селеновими експонометрії, з автоматичною установкою експозиції, оснащені дальномерами, вбудованими електронними фотоспалахами і таймером. У Німеччині випускався однооб'єктивний дзеркальний фотоапарат Instamatic Reflex зі змінними об'єктивами, сумісними з камерою Kodak Retina. У 1970 році з'явилася X-серія Instamatic, «чотириразове» фотоспалах Magicube отримала піротехнічний підпал, потреба мати батарейку в камері відпала. Такі фотоапарати мали позначення «X».

Таблиця технічних характеристик

Модель Роки випуску Об'єктив Затвор Тип плівки Розмір зображення
No.1 Brownie Model B 1901 - 1916 З менісковою лінзою Ротаційний 117 6 x 6 см
Eastman Anniversary 1930 З менісковою лінзою Ротаційний 120 6 x 9 см
No.2 Beau Brownie 1930 - 1933 Дуплетний Ротаційний 120 6 x 9 см
Kodak Box 620 1936 - 1939 Змінний Одношвидкісний 620 6 x 9 см
Brownie Hawkeye 1949 - 1961 З менісковою лінзою 620 6 x 6 см
Brownie Model I 1957 - 1959 Kodet f/14 (з менісковою лінзою) Ротаційний 620 6 x 9 см
Brownie Flash 20 1959 - 1962 f/11 з менісковою лінзою 620 6 x 6 см
Baby Brownie 1934 - 1952 З менісковою лінзою Ротаційний 127 6 x 4 см
Brownie 127 (Перша модель) 1952 - 1955 f/14 65мм з менісковою лінзою 1/50 127 6 x 4 см
Brownie 127 (Третя модель) 1965 - 1967 f/14 50,6мм 1/40 127 4 x 4 см
Brownie 44a 1959 - 1965 Dakon 1/40 127 4 x 4 см
Brownie Auto 27 1963 - 1965 Kodar f/8 Двошвидкісний 127 4 x 4 см
Brownie Cresta 1955 - 1958 Kodet f/14 1/40 120 6 x 6 см
Brownie Pliant Six-20 1939 Kodo No.0 620 6 x 9 см
Brownie Vecta 1963 - 1966 f/14 127 6 x 4 см
Kodak Brownie 1980 - 1982 25мм, f/11 1/50 110 (картридж) 13 x 17 см
No.3 Folding Brownie 1905 - 1915 Змінний Змінний 124 8,5 x 11 см
Kodak Retina 1934 - 1935 f/3.5 50мм Compur 135 24 x 36 мм
Kodak Retina Automatic I 1960 - 1962 f/2.8 45мм Prontormat-S 135 24 x 36 мм
Kodak Retina I 1946 - 1949 f/3.5 50мм змінний Compur-Rapid 135 24 x 36 мм
Kodak Retina II 1946 - 1949 Змінний Compur-Rapid 135 24 x 36 мм
Kodak 66 Model II 1958 - 1960 Anaston f/6.3 75мм Vario 1/25-1/200 120 6 x 6 см
Kodak 35 1938 - 1948 Змінний Змінний 135 24 x 36 мм
Disney Single-Use Cameras 1997 135 24 x 36 мм
Kodak Explorer 1989 - 1991 35мм f/4.5 135 24 x 36 мм
Kodak Breeze 1989 - 1990 35мм f/4.5 135 24 x 36 мм
Kodak Fun Tele 1992 - 1995 approx. 80 мм 135 24 x 36 мм
Kodak Hobby 1988 44мм, f/5.6 135 24 x 36 мм
Kodak Star 335 1990 - 1994 Ektanar 135 24 x 36 мм
Max HQ 2001 30 мм F / 10, з подвійним елементом 135 24 x 36 мм

Фото, відео-матеріали

562px-Kodak Brownie (2).png Kodak Brownie (3).jpg Kodak Brownie (4).png Kodak Brownie (5).png Kodak Brownie (6).jpg Ret3c.png RetIIa03.jpg Istomatik2.png 110 instamatic-x-35.jpg

Список використаних джерел

Заснування «Kodak»
Основні віхи історії
Факти про плівкові фотоапарати
«Kodak-35»
Фотоапарати «Kodak»
«Kodak» 540
Douglas Collins, The Story of Kodak, Harry N Abrams; First Edition edition (October 1990)
Kalton C. Lahue, Joseph A. Bailey, Glass, Brass, and Chrome: The American 35mm Miniature Camera, University of Oklahoma Press (April 15, 2002)
Brian Coe. Kodak Cameras (1988)