Робота з таблицями

Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 15:00, 11 лютого 2010; Сергієнко Галина (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Робота з таблицями

Таблиця зручний спосіб організації і представлення великої кількості інформації, наприклад:

1. Технічні, фінансові або статистичні звіти;

2. Каталоги продуктів, що показують описи, ціни, особливості і фотографії продуктів;

3. Векселі або рахунки;

4. Списки імен з адресами, віком, професією і іншою інформацією]].

Таблиці часто можуть використовуватися як альтернатива електронним таблицям для організації матеріалу. Таблиця, що хорошо зроблена, може допомогти зрозуміти краще те,про що йде мова. Як зазвичай таблиці використовуються для тексту або чисел, але можна помістити в них інші об'єкти, такі як зображення в осередках. Таблиці також можуть використовуватися як інструмент верстки сторінок для розміщення тексту в області документа замість використання декількох символів табуляції. Наприклад, фірма може підготувати шаблон листа зі своїм логотипом, полями відправник, одержувач, дата і тема правильно поміщеними в таблицю з невидимими межами. Таблиці дуже добре настроюються в OpenOffice.org 2; деякі можливості, які бракувало у версії 1, такі як вкладені таблиці, тепер включені.

Меню і панель інструментів "Таблиця"

Команди таблиці розташовані в основному меню Таблиця і на панелі інструментів Таблиця. Коли Ви створюєте таблицю або вибираєте існуючу таблицю, автоматично з'являється панель інструментів Таблиця. Панель інструментів може розташовуватися зверху головного вікна Writer або може бути пристикована до будь-якої сторони вікна.(Мал.1)TRY1_JPQ

Try1.JPG


Вставка нової таблиці з використанням діалогу Вставка таблиці

Можете визначити властивості для нової таблиці. У полі Назва, ви можете ввести інше ім'я, чим OOo, що генерується, за умовчанням для таблиці. Це можливо б до речі у випадку, якщо ви хочете, щоб таблиці відображалися в Навігаторі в певному порядку. У розділі Розмір таблиці, визначте початкове число стовпців і рядків для нової таблиці. Ви можете змінити розмір таблиці пізніше, у разі потреби. У розділі Параметри, налаштуйте початкові характеристики таблиці. При виборі прапорця в цьому розділі діалогу, відбувається наступне. • Заголовок – визначає перший рядок(и) в таблиці як заголовок. За умовчанням стиль абзацу Заголовок таблиці застосовується до рядків заголовка і таким чином робить текст вирівняним по центру, напівжирним і курсивним. Ви можете змінити зумовлюваний стиль OOo Заголовок таблиці через вікно Стилі і форматування для зміни заданих за умовчанням параметрів. • Повторити заголовок – Повторює рядок(и) заголовка таблиці нагорі подальших сторінок, якщо таблиця охоплює більш ніж одну сторінку. Перші ... рядки – Визначають число рядків, які повторюватимуться. За умовчанням – 1. • Не розбивати таблицю – Перешкоджає таблиці розташовуватися більш чим на одній сторінці. Це може бути корисним, якщо таблиця починається біля кінця сторінки, і виглядала б кращою, якби вся таблиця розташовувалася на наступній сторінці. Якщо таблиця за розміром більш ніж одна сторінка, Ви повинні або зняти цей прапорець або вручну розбити таблицю. • Обрамлення – Оточує кожен елемент таблиці з межею. Ця межа може бути змінена або видалена пізніше.

Кнопка Автоформат відкриває вікно, звідки можна вибрати один з багатьох зумовлених форматів таблиці. Після завдання ваших параметрів, натисніть OK. Writer створює таблицю на всю ширину сторінки, зі всіма стовпцями однакової ширини і всіма рядками однакової висоти. Ви можете потім відрегулювати стовпці і рядки, щоб вони відповідали вашим потребам. Щоб безпосередньо вставити таблицю з параметрами за умовчанням, натисніть на невелику стрілку поряд із значком Таблиця на панелі інструментів Стандартна і виберіть розмір з випадного вікна. Утримуйте клавішу миші в натиснутому положенні переміщаючись над зображенням таблиці поки не досягнете потрібного результату.

Створення вкладених таблиць

У OpenOffice.org 2.0 можна тепер створити таблицю в таблиці (вкладені таблиці). Ця можливість забезпечує набагато більше гнучкості, дозволяючи Вам поміщати додаткову таблицю в елемент основної таблиці. Щоб зробити це, натисніть в елементі існуючої таблиці і використовуйте будь-який з методів, згаданих вище “Вставка нової таблиці”.(Мал.2) Вкладені таблиці - нове у версії 2.0 OpenOffice.org

Створення таблиці

Автозаміна. На вкладці Параметри, зніміть або встановите прапорець Створити таблицю. Ця функція не працює для створення вкладених таблиць. Форматування таблиці Параметри за умовчанням Якщо Ви створюєте таблицю з використанням діалогу Вставка таблиці або значка Таблиця на панелі інструментів Стандартна, то наступні параметри будуть встановлені за умовчанням: • Осередки в першому рядку використовують стиль абзацу Заголовок таблиці як засіб, в шаблоні за умовчанням, вирівняти текст по центру і встановити шрифт з ознаками напівжирний і курсив.

• Решта осередків використовує стиль абзацу Вміст таблиці, який, в шаблоні за умовчанням, ідентичний стилю абзацу Базовий.


Форматування окремих осередків

Ви можете відформатувати кожен осередок незалежно від інших осередків. Наприклад, Ви можете: • Форматувати символи – змінити шрифт, стиль шрифту і колір фону.

• Встановити різне значення відступу – коли Ви вибираєте осередок, горизонтальна лінійка показує точки відступів сірими п'ятикутниками. Ви можете легко змінити відступи, натиснувши і перемістивши ці крапки.

• Змінити вирівнювання тексту – наприклад, число може бути вирівняне по правому краю, тоді як текст на іншому рядку в осередку вирівняний по лівому краю або по центру. Для зміни формату осередку або діапазону осередків: 1) Виділите осередок або діапазон осередків, які будуть змінені. Ви можете вибрати єдиний осередок, клацнувши на ній або вибрати діапазон натиснувши кнопку миші в першому осередку і перемістити мишу в останній осередок, утримуючи кнопку натиснутою, і там відпустити її.

2) Виконаєте клацання правою кнопкою миші на виділенні і виберіть Таблиця, або виберіть Таблиця > Властивості таблиці з рядка меню.

3) З діалогового вікна Оформлення таблиці, виберіть параметри для зміни.


Вставка рядків і стовпців

Щоб вставити будь-яке число рядків або стовпців: 1) Помістити курсор в рядок або стовпець, де Ви хочете вставити нові рядки або стовпці і виконаєте клацання правою кнопкою миші. З контекстного меню, що з'явилося, виберіть Рядок > Вставити або Стовпець > Вставити. З'явиться діалог, в якому Ви зможете вибрати число рядків або стовпців для додавання після або перед вибраними.

2) Встановити Кількість в число рядків або стовпців для вставки і Положення в До або Після. Натисніть OK, щоб закрити діалогове вікно.

Натиснення на значок "Вставити рядок" на панелі інструментів Таблиця вставляє один рядок нижче вибраного. Натиснення на значок Вставити стовпець на панелі інструментів Таблиця, вставляє стовпець після вибраного.

Незалежно від того, як вони вставлені, нові рядки або стовпці мають те ж саме форматування що і вибраний рядок або стовпець.

Об'єднання і розбиття осередків

Для об'єднання групи осередків в один осередок: 1) Виберіть осередки для об'єднання.

2) Виконаєте клацання правою кнопкою миші і виберіть Осередок > Об'єднати з контекстного меню, що з'явилося, або виберіть Таблиця > Об'єднати осередки з рядка меню.


Форматування таблиці

1) Помістіть курсор в осередок. 2) Виконайте клацання правою кнопкою миші і виберіть Осередок > Розбити з контекстного меню, що з'явилося, або виберіть Таблиця > Розбити осередки рядки меню. 3) Виберіть як розбити осередок. Осередок може бути розбитий по горизонталі (створюється декілька рядків) або по вертикалі (створюється декілька стовпців. Можна визначити кількість нових осередків для створення. Об'єднання і розбиття таблиць Ціла таблиця може бути розбита на дві таблиці і дві таблиці можуть бути об'єднані в єдину таблицю. Таблиці можуть бути розбиті тільки по горизонталі (верхні рядки поміщаються в одну таблицю а нижні рядки в іншу). Для розбиття таблиці: 1) Помістите курсор в осередок, який буде в першому рядку другої таблиці після розбиття (таблиця розбивається безпосередньо над курсором).

2) Виконаєте клацання правою кнопкою миші і виберіть з контекстного меню Розбити таблицю Ви можете також використовувати Таблиця > Розбити таблицю з меню.

3) З'явиться діалогове вікно щодо заголовка таблиці. Ви можете вибрати Без заголовка або альтернативне форматування для заголовка — верхній рядок(и) в новій таблиці. Таблиця розбивається на дві таблиці розділених порожнім абзацом. Для об'єднання двох таблиць: 1) Видалите порожній абзац між таблицями. Ви повинні використовувати клавішу Delete (не клавішу Backspace) щоб зробити це.

2) Виберіть осередок в другій таблиці.

3) Виконаєте клацання правою кнопкою миші і виберіть з контекстного меню

Об'єднати таблиці Ви можете також використовувати Таблиця > Об'єднати таблиці з меню Щоб бачити чітко, де є абзаци і легко їх видаляти, виберіть Вигляд > Недруковані символи (Ctrl+F10) або натисніть кнопку Ц на панелі інструментів.

Вибір інтервалів таблиці і вирівнювання

Ви можете визначити, як таблиця вирівняна на сторінці і які відступи залишити навколо таблиці. Форматування таблиці. Клацніть правою кнопкою миші де-небудь в таблиці і виберіть Таблиця з контекстного меню, що з'явилося, або виберіть Таблиця > Властивості таблиці з рядка меню. У діалоговому вікні Оформлення таблиці, перейдіть на вкладку Таблиця. На цій вкладці Ви можете: • Встановити назву для таблиці. Це не має ніякого ефекту, що відображається, але робить більш легенею пошук таблиці з використанням Навігатора. Це може бути дуже корисним, якщо ваш документ має безліч таблиць. Назва таблиці не може містити пропусків. Щоб задати значущу назву Ви можете використовувати знаки підкреслення або дефіси (наприклад, Table1DollHouse_Inventory).

• Встановити повну ширину таблиці, абсолютно або щодо ширини сторінки. Цей параметр доступний, тільки якщо Вирівнювання не встановлене в Автоматично.

• Визначити, як таблиця вирівняна, якщо вона не заповнює всю ширину сторінки (між полями). Можливі наступні значення Вирівнювання:

• Автоматично - таблиця займає всю ширину сторінки.

• Зліва - вирівнює таблицю по лівому краю.

• Справа - вирівнює таблицю по правому краю

• Ліве поле дозволяє Вам точно визначити в розділі Інтервал, як далеко від лівого краю поміщається таблиця.

• По центру - вирівнює таблицю по центру (однакові поля зліва і справа). Якщо ширина таблиці - менше, ніж відстань між краями, надлишок рівномірно розподіляється по обох сторонах таблиці. Якщо ширина таблиці буде більша, то вона тягнутиметься за краї.

• Форматування таблиці вручну дозволяє визначати відстань від обох лівого і правого країв в розділі Інтервал. У розділі Інтервал: параметри Зверху і Знизу, визначають відстані що залишається вище і нижче за таблицю.

== Визначення розташування на сторінці Оформлення таблиці: вкладка На сторінці На вкладці На сторінці діалогового вікна Оформлення таблиці можна: •Вставити розривши сторінки або колонки перед або після таблиці. Використовуйте прапорець Розривши, в комбінації з кнопками Сторінки і Колонки і з Перед і Після. Якщо Ви вставляєте розрив сторінки перед таблицею (тобто, починаєте таблицю на новій сторінці), Ви можете також змінити стиль оформлення сторінки, яка почнеться, встановивши прапорець Стиль сторінки і вибравши новий стиль сторінки. Як для будь-якого розриву сторінки, Ви можете також перезапустити нумерацію сторінок, використовуючи поле Номер сторінки.

•Розташувати таблицю на одній сторінці знявши прапорець Вирішити розбиття таблиць між сторінками і стовпцями. Якщо з цього параметра відмітка знята, наступний пункт не активний. Форматування таблиці: • Розташувати кожен рядок на одній сторінці знявши прапорець Дозволити рядку розбиватися між сторінками і стовпцями.

• Використовуючи прапорець Повторити заголовок і числове поле вибрати кількість рядків заголовка таблиці, які повторюватимуться на кожній сторінці. Складна таблиця, можливо, потребує два або трьох рядках заголовка, які легко читатимуться і сприйматимуться.

• Використовувати список Напрям тексту для вибору напряму тексту в осередках. Найзагальніше налаштування — Зліва направо для західних мов. Примітка: фраза Успадковувати налаштування означає “використовувати параметри налаштування форматування з параграфа перед таблицею”.

• Вибрати вертикальне вирівнювання тексту в таблиці або вибраних осередках; можливі варіанти вирівнювання по верху осередку, по центру осередку, по низу осередку. Це вирівнювання – на додаток до вирівнювання по левому/по правому краю доступно в Таблиця > Властивості таблиці > Таблиця, або по клацанню правої кнопки миші і вибору Таблиця > Таблиця. Рядки заголовка таблиці не можуть розбиватися між двома сторінками, але будь-який інший рядок може. У однорядковій таблиці, настроєній (за умовчанням) з включенням заголовка, розбиття рядків не працює. Для роботи необхідно упевнитися, що таблиця визначена без рядків заголовка.

Зміна розміру рядків і стовпців

Можна регулювати висоту рядків і ширину стовпців в таблиці декількома способами. Можна вручну змінити розміри рядків і стовпців розтягуючи їх до необхідного розміру. Коли курсор знаходиться в таблиці, пара тонких сірих ліній (||) з'являються на лінійках. Горизонтальні лінійки показують ділення на стовпці, а вертикальні лінійки показують ділення на рядки. Для зміни ширини стовпця або висоти рядка використовуйте один з наступних методів: • Утримуйте кнопку миші в натиснутому перебуванні на межі осередку, так щоб з'явилася двоголова стрілка, і перемістите межу до необхідного положення.

• Для зміни ширини стовпця з використанням лінійки, утримуйте кнопку миші в натиснутому перебуванні на відповідному роздільнику стовпця (подвійній вертикальній лінії) так, щоб з'явилася двонаправлена стрілка і перемістите роздільник в нове положення.


Форматування таблиці: •Для зміни висоти рядка з використанням лінійки, утримуйте кнопку миші в натиснутому перебуванні на відповідному роздільнику рядків (подвійній горизонтальній лінії) так, щоб з'явилася двонаправлена стрілка і перемістите роздільник в нове положення. Вибір Таблиця > Автопідбір з головного меню пропонує наступні команди зміни розмірів: • Оптимальна ширина стовпця або висота рядка зроблять стовпці або рядки настільки вузькими наскільки можливо, щоб все ще відповідати їх змісту.

• Стовпці і рядки можуть бути розподілені рівномірно, щоб швидко встановити їм всім однакову ширину або висоту.

Для більшого управління шириною кожного стовпця, використовуйте вкладку Стовпці діалогового вікна Оформлення таблиці. Виконаєйе клацання правою кнопкою миші на таблиці і виберіть Таблиця з випадного контекстного меню або виберіть Таблиця > Властивості таблиці з рядка меню. У діалоговому вікні Оформлення таблиці, перейдіть на вкладку Стовпці. •Підігнати ширину таблиці: Якщо таблиця вже розташована по всій ширині сторінки, вона не може бути трохи ширше, і параметр Підігнати ширину таблиці не доступний. Якщо таблиця вужча, то збільшуючи ширину стовпця Ви збільшуєте ширину всієї таблиці. Якщо ширина таблиці вже виходить за межі, то установка параметра Підігнати ширину таблиці, намагаючись змінювати ширину стовпця автоматично зменшує розмір стовпця так, що таблиця тепер скорочується до меж сторінки при збереженні незайманими розмірів будь-якого іншого стовпця. • Вирівняти ширину стовпців в результаті всі стовпці змінюють ширину таким чином, що ширина всіх стовпців стає однаковою. • Вільний простір показує, наскільки таблиця може розширитися поки не досягне країв сторінки. Цей параметр не може бути змінений, і не буде негативним в тому випадку, якщо ширина таблиці вже більше, ніж відстань між лівою і правою межами. • У розділі Ширіна стовпців, може бути настроєний кожен стовпець. Якщо Ви маєте більше шести стовпців, використовуйте стрілки управо і вліво для перегляду їх всіх.


Визначення меж таблиці

У діалоговому вікні Оформлення таблиці, перейдіть на вкладку Обрамлення . Тут Ви можете встановити межі для всієї таблиці або групи осередків в межах таблиці. Додатково, для всієї таблиці може бути задана тінь.