Історія розвитку Windows

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

1981 MS‑DOS

MS-DOS 7.1.png

MS-DOS — операційна система із родини DOS, розроблена фірмою Microsoft — комерційна операційна система фірми Microsoft для IBM PC-сумісних персональних комп'ютерів. MS-DOS — найвідоміша ОС із сімейства DOS, що у минулому встановлювалась на більшість IBM PC-сувмісних комп'ютерів. З часом була замінена на ОС сімейства Windows 9x та Windows NT.

MS-DOS була створена в 1981 році і в ході її розвитку було випущено вісім великих версій (1.0, 2.0 і т. д.) та два десятки проміжних (3.1, 3.2 і т. п.), поки у 2000 році в Microsoft не припинила її розробку. За період використання MS-DOS — це був ключовий продукт фірми, що давав їй істотний прибуток і маркетинговий ресурс. В ході розвитку Microsoft перетворилась від розробника мови програмування (Basic) до великої компанії, що виробляє найрізноманітніше програмне забезпечення.

Останньою версією стала версія 6.22, однак MS-DOS продовжувала служити основою для Windows 95 (версії 7.0 та 7.1), Windows 98 (версія 7.1) і Windows ME (версія 8.0).

  • Історія створення

В 1980 році Тімом Патерсоном з фірми SCP була створена операційна система QDOS (Quick and Dirty Operating System). Вона продавалась SCP під назвою 86-DOS, так як була створена для процесора Intel 8086. В основному, QDOS базувалась на найвідомішій ОС того часу — CP/M, створеній компанією Digital Research, однак остання використовувала іншу файлову систему. Microsoft придбала ліцензію 86-DOS за 50 тис. дол. і передала її IBM у грудні 1981 року. А в липні 1982 року, незадовго до випуску IBM PC, повністю викупила права на 86-DOS, доплативши ще 80 тис. дол.

Перша версія MS-DOS мала багато помилок, котрі прийшлось виправляти програмістам IBM. У результаті з'явилась PC DOS. Пізніше ці ОС об'єднали, і вони мало чим відрізнялись, аж до шостої версії. PC DOS встановлювали на оригінальні комп'ютери IBM, а MS-DOS на їх чисельні клони.

1982 Windows 1.0

Microsoft Windows 1.0 screenshot.png

Windows 1.0 випущена 20 листопада 1985 року, була першою спробою Microsoft реалізувати багатозадачне операційне середовище для IBM PC з графічним інтерфейсом.

Системні вимоги :

  • Відеоадаптер cga/hercules/ega
  • 256 kb ram
  • 2 дисководи або твердий диск

На відміну від подальших версій, Windows 1.0 надавала лише обмежену підтримку багатозадачності для існуючих програм MS-DOS, концентруючись в основному на створенні парадигми середовища для виконання та взаємодії додатків, а також стабільного API для майбутніх Windows-програм.

Windows 1.0 часто вважають «оболонкою» для ОС MS-DOS (це визначення часто застосовується і до пізніших Windows). Насправді, Windows 1.0 запускалася з MS-DOS, її програми могли викликати функції MS-DOS, а програми з графічним інтерфейсом запускалися з тих же виконуваних EXE — файлів, що і звичайні програми MS-DOS. Однак виконувані файли Windows мали інший формат (NE- англ. new executable), який міг оброблятися тільки Windows і який, наприклад, дозволяв довантажувати код і дані за запитом. Додатки повинні були керувати пам'яттю тільки за допомогою власної системи управління розподілом пам'яті Windows, яка дозволяла використовувати віртуальну пам'ять.

Визначення Windows 1.0 як «оболонки для DOS» виходить з того факту, що вона була створена лише як графічне середовище для роботи додатків, а не як повнофункціональна ОС. Проте Windows 1.0 включала власні драйвери для відеокарт, мишей, клавіатур , принтерів і послідовних портів. Передбачалося, що додатки будуть викликати лише API, побудовані на основі цих драйверів. Враховуючи, що підтримка графіки і периферійних пристроїв в MS-DOS вкрай обмежена, додаткам доводилося звертатися безпосередньо до апаратного забезпечення (або, в деяких випадках, до BIOS), щоб виконати необхідні дії. Таким чином, Windows 1.0 була не просто оболонкою для MS-DOS, а доповнювала і частково замінювала можливості, які не були представлені в MS-DOS. Рівень заміщення MS-DOS підвищувався в наступних версіях Windows.

1987 Windows 2.0

Win20screenshot.jpg

Windows 2.0 дозволяв вікнам накладатися на відміну від попередника Windows 1.0, яке відоброжало вікна лише "мозайкою". Також у Windows 2.0 введено складніші клавіатурні скорочення й термінологія "Згорнути" та "Розгорнути", на відміну від "Іконізувати"(Зменшити в іконку) and "Збільшити" у Windows 1.0. Як і Windows 1.x, Windows 2.x застосунки не могли виконуватися у системах Windows 3.1 або вищих без змін через те, що вони не були розраховані на захищений режим. Windows 2.0 була першою версією Windows, яка мала вбудовану панель керування.

Новою можливістю в Windows 2.0 є включення VGA графіки (лише 16 кольорів). Ця версія була останньою версією Windows, яка не потребувала жорсткого диска. Windows 2.x EGA, VGA і Tandy драйвери надавали обхідний шлях у Windows 3.0 для користувачів, які хотіли кольорової графіки на 8086 машинах (можливість, яка зазвичай не підтримувалася). Також вперше з'явилася підтримка EMS пам'яті.

  • Підримка програм

Перша Windows версія Microsoft Word та Microsoft Excel працювали на Windows 2.0. Із цією версією істотно зросла підтримка сторонніми розробниками (деякі з них супроводжували свої програми Windows Runtime для покупців, які не купували повної версії Windows). Проте більшість розробників все ще підтримувала DOS версії своїх програм, оскільки користувачі Windows складали меншість на ринку. Windows 2.0 все ще була залежна від DOS системи та не могла обійти обмеження в 1 мб ОЗП.

Деякі програми поставлялися разом із Windows 2.0. Ось їхній перелік:

  • CALC.EXE – калькулятор
  • CALENDAR.EXE – календар
  • CARDFILE.EXE – персональний інформаційний менеджер
  • CLIPBRD.EXE – перегляд вмісту буферу обміну
  • CLOCK.EXE – годинник
  • CONTROL.EXE – системна утиліта для налаштування Windows 2.0
  • CVTPAINT.EXE
  • MSDOS.EXE – простий файловий менеджер
  • Notepad – текстовий редактор
  • PAINT.EXE – растровий графічний редактор, який дозволяв користувачеві малювати й редагувати малюнки прямо на екрані компютера
  • PIFEDIT.EXE – редактор файлів відомостей про програми, які визначали як мала поводитися DOS програма у Windows
  • REVERSI.EXE – комп'ютерна гра "реверсі"
  • SPOOLER.EXE – програма, яка керувала і підтримувала чергу документів до друку, надсилаючи їх на принтер, як тільки з'являлася можливість
  • TERMINAL.EXE – емулятор термінала

1990 Windows 3

Windows 3.0 workspace.png

Windows 3.0

Система Windows 3.0 була випущена 22 травня 1990 року. Завантажувалась як оболонка MS-DOS — так само, як і попередні Windows 1.0, Windows 2.0 та Windows 2.1x.

  • Cистемні вимоги

Процесор Intel 8086/8088 або вище;

1 MB оперативної пам'яті або більше (640K основної та розширена або додаткова пам’ять);

6.5 MB дискового простору (рекомендовано 9 MB);

Windows 3.1

Реліз Windows 3.1 відбувся у квітні 1992 року. Система мала повну зворотну сумісність із попередником — Windows 3.0, проте додатково включала в себе набір якісних шрифтів TrueType і підтримувала 32-бітний доступ до диску. Також у цю серію вперше було включено антивірусну програму.

У Windows 3.1 було припинено підтримку «реального режиму» (процесори 8086, 8088, 80186), а у Windows 3.11 також і так званого «стандартного» режиму (процесор 80286).

На відміну від Windows 3.0, яка могла адресувати лише 16 мегабайт ОЗП, в серії Windows 3.1x це обмеження розширили до 256 мегабайт.

1995 Windows 95

Am windows95 desktop.png

Windows 95 — гібридна 16-/32-розрядна графічна операційна система, випущена 24 серпня 1995 року корпорацією Microsoft.

Це перша система сім'ї Windows, зовнішньо подібна на теперішні: саме в ній з'явились такі елементи графічного інтерфейсу користувача як, робочий стіл зі значками, панель задач і меню «Пуск».

Windows 95 — результат об'єднання продуктів MS-DOS і Windows, які раніше розповсюджувались окремо. Windows 95 є першою системою Windows, що позбавлена підтримки старих 16-розрядних процесорів x86 і, таким чином, такою, що потребує процесор Intel 80386 (або сумісного) в захищеному режимі. Windows 95 містить значні покращення графічного інтерфейсу користувача і внутрішнього механізму системи, включаючи робочий стіл і меню «пуск», підтримку 256-символьних імен файлів, виконання 32-розрядних програм в захищеному режимі з пріоритетною багатозадачністю і систему «plug and play».

Також завдяки малим вимогам до пристрою, було запущено на мобільних телефонах, планшетах і навіть годинниках. Наразі найменшим гаджетом на якому вдалось запустити ОС є Samsung Gear Live.

1998 Windows 98

Windows 98

Windows98.png

Windows98 (кодове ім'я Memphis) - це графічна операційна система від Microsoft. Це другий великий реліз, в лінійці Windows 9x операційних системах. Дана версія операційної системи, вийшла 15 травня 1998 року, і попала у роздріб 25 червня того ж року. Windows 98, є спадкоємцем версії Windows 95. Як і її попередник, вона є гібридом 16-bit/32-bit монолітнім продуктом, з етапом завантаження, основаним на MS-DOS. Windows 98 - була замінена на Windows 98 Second Edition в квітні 1999 року, а в вересні 2000 року, її змінила Windows ME (Millennium Edition).

Windows 98 SE

Windows 98 Second Edition (Windows 98 SE) була випущена 5 травня 1999 року. Оновлена версія включає безліч виправлень, Internet Explorer 4 замінений на значно швидший і легкий Internet Explorer 5, з'явилася функція Internet Connection Sharing. Третя редакція MS Netmeeting 3 це програвання DVD та VOB файлів .

Системні вимоги до ОЗП для Windows 98 SE збільшилися до 24 Мб. Майкрософт планувала припинити підтримку Windows 98 16 липня 2004 року. Проте, унаслідок неймовірної популярності цієї операційної системи, підтримка була продовжена до 30 липня 2006 року.

2000 Windows Me, Windows 2000

Windows Me

WindowsME desktop.png

Windows Millennium Edition — змішана 16/32-розрядна операційна система, випущена корпорацією Microsoft 14 вересня 2000 року. Була названа так на честь нового III тисячоліття

Від своїх попередниць — Windows 95 і Windows 98 — відрізняється відносно невеликими оновленнями, такими як новий Internet Explorer 5.5 і Windows Media Player 7. З'явився також Windows Movie Maker з базовими функціями редагування цифрового відео. Змінився інтерфейс системи — в нього були додані можливості, що вперше з'явилися в Windows 2000.

Одна з найпомітніших змін в Windows ME — в стандартній конфігурації системи заблокований реальний режим MS-DOS, через що не можна користуватися програмами, що вимагають цей режим. Проте за допомогою спеціальних утиліт цю функцію можна розблоковувати. Завантаження Windows ME не відрізняється від аналогічного процесу Windows 95 і 98.

Нові можлівості

У Windows ME вперше з'явилося багато можливостей, характерних для «старих» версій лінійки NT. Основні нововведення:

  • Конфігурація завантаження в реєстрі;
  • Відновлення системи (System Restore);
  • Захист системних файлів (Windows File Protection);
  • Автоматичне оновлення з веб-вузла Windows Update (оновлення з сервера WSUS не підтримується);
  • Розпізнаються знімні пристрої USB, Firewire і т. Д. З можливістю їх безпечного вилучення.
  • Довідкова система в новому стилі;
  • Невикористані пункти меню «Пуск» автоматично «ховаються»;
  • Підтримка нового обладнання;
  • Нові можливості з налаштування мережі:
  • Підтримка нових технологій підключення: ADSL і кабельні модеми;
  • Загальний доступ до підключення до Інтернету (Internet Connection Sharing).
  • Підтримка пристроїв UPnP;
  • Нові можливості мультимедіа:
  • Інтернет-браузер Internet Explorer 5.5;
  • IM-клієнт MSN Messenger, інтегрований з NetMeeting. Може передавати не тільки текст, але й звук з відео (відеоконференції);
  • Програвач Windows Media 7;
  • Програма для створення і редагування власних фільмів - Windows Movie Maker.
  • Підтримка сплячого режиму комп'ютера (працювала далеко не завжди, тому що була дуже вимоглива до обладнання);

Windows 2000

Windows 2000.png

Windows 2000 (також має назву Win2k, W2k) — це операційна система сімейства Windows NT корпорації Майкрософт, яка призначена для роботи на комп'ютерах з 32-бітними процесорами.

Перша бета-версія була випущена 27 вересня 1997 року. Носила кодове ім'я Windows NT 5.0, а потім отримала назву Windows 2000.

Ця ОС випускається у чотирьох виданнях: Professional, Server, Advanced Server, DataCenter Server. Зараз знаходиться у актуальному стані пакет оновлення 4.

Деякими з найістотніших поліпшень в Windows 2000 є:

  • Підтримка служби каталогів Active Directory. Серверна частина Active Directory поставляється з виданнями Server, Advanced Server і Datacenter Server, тоді як повну підтримку служби на стороні клієнта здійснює видання Professional.
  • Служби IIS версії 5.0. В порівнянні з IIS 4.0 ця версія включає, окрім іншого, версію 3.0 систем веб-сервера-програмування ASP.
  • Файлова система NTFS версії 3.0 (також звана NTFS 5.0 за внутрішньою версією Windows 2000 — NT 5.0). У цій версії NTFS вперше з'явилася підтримка квот, тобто обмежень на максимальний розмір файлів, що зберігаються, для кожного користувача.
  • Оновлений призначений для користувача інтерфейс, включаючий Active Desktop на основі Internet Explorer версії 5 і подібний, таким чином, інтерфейсу Windows 98.
  • Мовна інтеграція: попередні версії Windows випускалися в трьох варіантах — для європейських мов (однобайтні символи, лист лише зліва направо), для далекосхідних мов (багатобайтні символи) і для близькосхідних мов (лист справа наліво з контекстними варіантами букв). Windows 2000 об'єднує ці можливості; всі її локалізовані версії зроблені на єдиній основі.

Витік вихідних кодів

12 лютого 2004 стало відомо про витік частини вихідних кодів Windows 2000 в пірінговий мережі. Вони поширювалися у вигляді zip-архіву розміром близько 200 МБ; повний розмір вмісту архіву був близько 600 МБ, що дало підстави вважати, що вихідні коди були винесені на CD-ROM з якогось установи, що мав до них доступ (до них ставилися сама корпорація Microsoft, державні установи, які уклали з нею контракт Government Security Program, а також безліч дрібних фірм, які отримали підряди на роботу над окремими частинами Windows).

Як стало відомо пізніше, ці вихідні коди відповідали версії Windows 2000 SP1. Вони були передані ізраїльської компанії Mainsoft, яка займалася портуванням веб-браузера Internet Explorer для UNIX-систем. Адреси електронної пошти співробітників Mainsoft були виявлені в одному з креш-дампів, що містилися в архіві з вихідними текстами.

Через кілька днів після витоку Microsoft випустила звернення, в якому підтверджувала відповідність вмісту zip-архіву вихідним кодами Windows 2000 і обіцяла застосувати юридичні санкції до всіх, хто буде викритий у поширенні цього архіву. Незважаючи на загрозу, ці вихідні коди швидко розійшлися по хакерським спільнотам по всьому світу. Зокрема, незабаром після витоку була виявлена ​​уразливість в коді обробки BMP-файлів в IE; фахівець з комп'ютерної безпеки, що виявив цю уразливість, підтвердив, що він знайшов її, вивчаючи викрадені вихідні коди.

2001 Windows XP

Windows XP.PNG

Windows XP — операційна система сімейства Windows NT від компанії Microsoft. Вона була випущена 25 жовтня 2001 року і є розвитком Windows 2000 Professional. Назва XP походить від англ. experience (досвід, враження, від прикметника професійний). Назва увійшла до практики використання, як професійна версія.

На відміну від попередньої системи Windows 2000, яка поставлялася як в серверному, так і в клієнтському варіантах, Windows XP є виключно клієнтською системою. Її серверним варіантом є випущена пізніше система Windows Server 2003. Windows XP і Windows Server 2003 побудовані на основі одного і того ж ядра операційної системи, в результаті їхній розвиток і оновлення йде більш-менш паралельно.

Нове в порівнянні з Windows 2000

  • Нове оформлення графічного інтерфейсу, включаючи більше округлі форми і плавні кольори; а також додаткові функціональні поліпшення (такі, як можливість подання папки у вигляді слайд-шоу в провіднику Windows).
  • Підтримка методу згладжування тексту ClearType, що поліпшує відображення тексту на РК-дисплеях (за замовчуванням відключена).
  • Можливість швидкого перемикання користувачів, що дозволяє тимчасово перервати роботу одного користувача і виконати вхід в систему під ім'ям іншого користувача, залишаючи при цьому програми, запущені першим користувачем, включеними.
  • Функція «віддалений помічник», що дозволяє досвідченим користувачам і технічному персоналу підключатися до комп'ютера з системою Windows XP по мережі для вирішення проблем. При цьому допомагає користувач може бачити вміст екрана, вести бесіду і (з дозволу віддаленого користувача) брати управління у свої руки.
  • Програма відновлення системи, призначена для повернення системи в певний попереднє стан (ця функція є розвитком аналогічної програми, включеної в Windows ME), а також поліпшення інших способів відновлення системи. Так, при завантаженні останньої вдалої конфігурації завантажується також і колишній набір драйверів, що дозволяє в ряді випадків легко відновити систему при проблемах, що виникли в результаті установки драйверів; можливість відкоту драйверів і т. д.
  • Покращена сумісність зі старими програмами та іграми. Спеціальний майстер сумісності дозволяє емулювати для окремої програми поведінка однієї з попередніх версій ОС (починаючи з Windows 95). Втім, функція сумісності присутня в Windows 2000 з пакетом оновлень 2.
  • Можливість віддаленого доступу до робочої станції завдяки включенню в систему мініатюрного сервера терміналів (тільки у виданні Professional).
  • Більш розвинені функції управління системою з командного рядка.
  • Windows XP включає технології, розроблені фірмою Roxio, які дозволяють виробляти прямий запис CD з провідника, що не встановлюючи додаткове ПЗ, а робота з перезаписуваними компакт-дисками стає подібній роботі з дискетами або жорсткими дисками. Також в Media Player включена можливість проводити запис аудіо-дисків. Можливості роботи з образами дисків не передбачено.
  • Windows XP може працювати з архівами ZIP і CAB без встановленого додаткового ПЗ. Робота з архівами даного типу можлива в провіднику як із звичайними папками, які можна створювати і видаляти, заходити в архів, додавати / видаляти файли подібно роботі зі звичайними папками. Також можлива установка пароля на архів. При необхідності можна призначити для роботи з цими архівами будь стороннє програмне забезпечення.

2006 Windows Vista

Windows Vista.png

Windows Vista — версія Microsoft Windows NT, серії операційних систем, що використовуються на персональних комп'ютерах.

У серії продуктів Windows NT нова система носить номер версії 6.0.

Windows Vista, як і Windows XP, виключно клієнтська система. У липні Microsoft повідомила про намір офіційно представити серверну версію Windows Vista — Windows Server 2008 на спеціальному заході 27 лютого цього року.

30 листопада 2006 року Microsoft офіційно випустила Windows Vista і Office 2007 для корпоративних клієнтів. 30 січня 2007 року почалися продажі системи для звичайних користувачів.

Нові або поліпшені можливості

  • За твердженням Microsoft, час завантаження системи менше, ніж в Windows XP, і на більшості комп'ютерів складає менше хвилини. Зменшено час виходу із сплячого режиму до 6 секунд. Проте реальні показники менш вражаючі, тому що користувачеві доводиться чекати завершення фонових процесів.
  • Завдяки технології Windows ReadyBoost стало можливе використання ємності зовнішніх USB флеш накопичувачів для своппинга, що в деяких випадках збільшує продуктивність на 40%.
  • За інформацією Microsoft, за 180 днів доступності в Windows Vista було знайдено менше вразливостей, ніж у Windows XP. Ймовірність влучення в систему вірусів, хробаків і руткітів на 35% менше, ніж в Windows XP SP3, на 60% менше, ніж в Windows XP SP2 і на 90% - ніж у Windows XP без сервіспаків.
  • Windows Shell: новий Windows Shell значно відрізняється від оболонки в Windows XP, пропонуючи новий діапазон організації, навігації та пошуку. Панель попереднього перегляду дозволяє користувачам переглядати мініатюри різних файлів і перегляд вмісту документа.
  • Миттєвий пошук: Миттєвий пошук в Windows Vista являє собою новий спосіб миттєвого пошуку, який значно швидше і більш глибокий.
  • Бічна панель Windows: прозора панель збоку екрана, де користувач може розмістити міні-додатки (гаджети).

Покращення безпеки

  • User Account Control (UAC) - система контролю облікових записів користувачів, яка вимагає явного дозволу користувача при виконанні будь-якої дії, що вимагає адміністративних повноважень, незалежно від прав поточного аккаунта користувача. Якщо користувач не є адміністратором, виводитиметься запит, в якому можна вибрати адміністративну обліковий запис і виконати операцію з її правами, ввівши пароль, - це дозволяє виробляти конфігурування системи і установку додатків з облікового запису обмеженого користувача, не використовуючи явно механізм runas і без необхідності перемикання в інший обліковий запис (що було потрібно в XP, наприклад, у випадку зміни параметрів TCP / IP). Якщо користувач входить до групи «Адміністратори», то йому буде потрібно (при налаштуваннях за замовчуванням) підтвердити використання прав, відповівши на запит системи. UAC запитує дані в режимі Secure Desktop, за допомогою якого здійснюється захист від перехоплення даних і контролю за вікном введення з боку сторонніх програм (приблизно такий же режим був використаний при вході в домен NT з вимогою дворазового натискання Ctrl-Alt-Del). UAC можна відключити для окремих категорій облікових записів і переконфігурувати, використовуючи локальну (або групову при використанні в домені) політику безпеки: наприклад, можна задати обов'язкове введення пароля для використання адміністративних повноважень всіма користувачами (включаючи адміністраторів), заборонити ці дії користувачам обмежених облікових записів і т. д.
  • Технології, що запобігають використання експлойтів - операційна система Windows Vista володіє деякими перевагами, що перешкоджають використанню виявлених вразливостей в програмному забезпеченні, але повністю реалізованими тільки в 64-бітових версіях і з програмамию.
  • Шифрування диска Bitlocker - Надає можливість шифрування системного диска, використовуючи інтерфейс командного рядка і інші розділи. При цьому використовується USB-ключ або Trusted Platform Module для зберігання ключів шифрування. Для шифрування розділів, за умовчанням, використовується алгоритм AES з довжиною ключа 128 біт в режимі шифрування CBC. Дана можливість присутня у версіях Vista Enterprise або Ultimate.
  • Система шифрування файлів EFS. Ця система, що з'явилася вперше в Windows 2000, працює у версіях Vista Business, Enterprise або Ultimate і дає можливість «прозорого» шифрування файлів на рівні файлової системи алгоритмами AES (з 256-бітовим ключем) або 3-DES. Для кожного файлу випадковим чином генерується ключ шифрування, який, у свою чергу, шифрується відкритим ключем користувачам (за замовчуванням 2048 біт). У Vista за допомогою політик з'явилася можливість задавати різну довжину відкритого ключа користувача (1024, 2048, 4096, ...), зберігати ключ на смарт-картах (за замовчуванням, ключ зберігається локально, захищений паролем користувача) і шифрувати файл підкачки, а також вимагати обов'язкового шифрування користувальницької папки з документами.
  • Запобігання зараження вірусами з видобутих носіїв. За умовчанням в Windows Vista відключений автозапуск програм з флеш-карт і пристроїв USB. Це запобігає зараженню комп'ютера вірусами, переносниками яких можуть бути і флеш-карти. Є політики управління доступом до зовнішніх носіїв (включаючи USB), що також сприяє захисту конфіденційних даних.
  • Блокування прямого запису на диск. Windows Vista забороняє пряму запис на диск, якщо з диска змонтована файлова система.

Захисник Windows (Windows Defender). У Windows Vista з'явилася вбудована програма, яка служить для боротьби зі шпигунським програмним забезпеченням.

  • Батьківський контроль. У складі домашніх видань Windows є функція батьківського контролю, яка допомагає обмежити використання комп'ютера дітьми. Наприклад, можна налаштувати ваш типовий фільтр для блокування небажаних сайтів, заборонити використовувати комп'ютерні ігри, не призначені для їхнього віку. Також за допомогою батьківського контролю можна заборонити використовувати конкретну програму, встановити тимчасове обмеження і переглядати звіт про роботу батьківського контролю.
  • Запобігання виконання даних (DEP) включено за замовчуванням в Windows Vista. І ця ОС може включати програмну реалізацію захисту, навіть якщо процесор не підтримує DEP. Однак можуть відбуватися помилкові спрацьовування і деякі несумісні застарілі і навіть деякі нові програми можуть не запуститися, хоча їх можна поставити в список виключень або на крайній випадок відключити DEP за допомогою утиліти командного рядка «bcdedit».

2009 Windows 7

2012 Windows 8

2013 Windows 8.1

2015 Windows 10

Посилання

MS-DOS

Windows 1.0

Windows 2.0

Windows 3

Windows 95

Windows 98

Windows Me

Windows 2000

Windows XP