Відмінності між версіями «Конспект уроку №10 Свинаренка Олександра»

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
Рядок 70: Рядок 70:
  
 
Умова: Дано натуральне число n. Визначити кількість додатних та від'ємних елементів таблиці aij, де i,j = 1,2,…,n, якщо: Aij = sin(i+j).
 
Умова: Дано натуральне число n. Визначити кількість додатних та від'ємних елементів таблиці aij, де i,j = 1,2,…,n, якщо: Aij = sin(i+j).
 +
 +
 
Візьмемо дві змінних count_plus та count_minus для зберігання кількості додатних та від'ємних елементів масиву відповідно .
 
Візьмемо дві змінних count_plus та count_minus для зберігання кількості додатних та від'ємних елементів масиву відповідно .
 
На початку програми в даній задачі необхідно заповнити масив за законом, що заданий в умові. А після обчислення елементу масиву можна перевірити, являється він додатнім чи від'ємним і в залежності від результату перевірки додати одиницю до однієї чи другої змінної.
 
На початку програми в даній задачі необхідно заповнити масив за законом, що заданий в умові. А після обчислення елементу масиву можна перевірити, являється він додатнім чи від'ємним і в залежності від результату перевірки додати одиницю до однієї чи другої змінної.
Програма, що реалізує запропонований алгоритм, наведена нижче:  
+
Програма, що реалізує запропонований алгоритм, наведена нижче:
  Program Example_350_1;
+
   
   Uses crt;  
+
Program Example;
  Const n = 8;  
+
    
  Type  
+
Uses crt;
  Masiv = array[1..n,1..n] of real;  
+
   
    Var A:Masiv; {A - масив для зберігання даних   
+
Const n = 8;
                  чисел}  
+
   
      i,j:byte; {і,j - змінні циклу}  
+
Type
count_plus,count_minus:word;  
+
 +
Masiv = array[1..n,1..n] of real;
 +
 +
Var A:Masiv; {A - масив для зберігання даних  чисел}
 +
 +
i,j:byte; {і,j - змінні циклу}  
 +
 
 +
count_plus,count_minus:word;
 +
 
Begin  
 
Begin  
  Clrscr;  
+
 
  count_plus:=0;  
+
Clrscr;
  count_minus:=0;  
+
 +
count_plus:=0;
 +
 +
count_minus:=0;  
 +
 
 
For i:=1 to n do  
 
For i:=1 to n do  
Begin  
+
 
  For j:=1 to n do  
+
Begin  
    begin  
+
 
      A[i,j]:=sin(i+j); {Заповнення масиву}  
+
For j:=1 to n do
      Write(A[i,j]:8:2); {Виведення на екран}  
+
    If A[I,j] > 0  
+
begin  
        Then count_plus: = count_plus + 1;  
+
 
    If A[I,j] < 0  
+
A[i,j]:=sin(i+j); {Заповнення масиву}
        Then count_minus: = count_minus + 1;  
+
      end;
+
Write(A[i,j]:8:2); {Виведення на екран}
    writeln;  
+
End;  
+
If A[I,j] > 0  
  Writeln('Кількість додатних елементів масиву - ',count_plus);
+
 
  Writeln('Кількість від'ємних елементів масиву - ',count_minus);
+
Then count_plus: = count_plus + 1;  
  Readkey; {Затримка зображення на екрані}  
+
 
 +
If A[I,j] < 0
 +
 +
Then count_minus: = count_minus + 1;
 +
 +
end;
 +
 
 +
writeln;
 +
 +
End;
 +
 +
Writeln('Кількість додатних елементів масиву - ',count_plus);
 +
 
 +
Writeln('Кількість від'ємних елементів масиву - ',count_minus);
 +
 
 +
Readkey; {Затримка зображення на екрані}
 +
 
End.
 
End.
  

Версія за 11:26, 10 грудня 2008

Урок на тему "Пошук у таблицях елементів із деякою властивістю"

Мета уроку: навчитись створювати і виконувати програми пошуку в таблицях елементів із заданими властивостями; розвивати мислення і творчі здібності; формувати акуратність та уважність при створенні програм.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань з елементами практичної роботи.


Хід уроку

І. Організаційна частина.

ІІ. Перевірка знань.

(Учні сидять за столами)

Слово вчителя. На попередніх уроках ми вивчали масиви. Давайте пригадаємо що нам вже відомо з цієї теми.

3 учні виконують завдання на карточках:

а) записати способи опису двовимірного масиву;

б) записати, як здійснюється введення елементів одновимірного масиву.

в) записати, як здійснюється виведення елементів одновимірного масиву.

Усне опитування:

Що називається масивом?

Наведіть приклади масивів?

Який масив називається одновимірним?

Що таке двовимірний масив?

Чи можемо ми ввести зразу весь масив? (ні)

А як здійснюється ввід-вивід елементів масиву? (поелементно)

З допомогою якої вказівки можна це зробити?

ІІІ. Пояснення нового матеріалу

А тепер давайте розглянемо такі завдання: За якими критеріями учнів нагороджують золотою медаллю після закінчення школи? (усно пояснюють учні) При проведенні спортивних змагань зі стрибків в довжину як визначити, хто став переможцем? (усно пояснюють учні) Більшість з вас користується мобільними телефонами. Як ви здійснювали купівлю, якщо знали яка саме модель вам потрібна? Заходили в будь-який магазин, чи використовували якийсь інший варіант? (цікавились цінами в різних мобільних точках, а вже потім вибирали ту, де ціна найнижча)

Слово вчителя. Задачі різні. Що в них є спільного? (порівнюємо і вибираємо найменше(найбільше) значення, або порівнюємо з конкретною величиною) Задачі такого типу на перший погляд здаються зовсім не придатними для розв’язування з допомогою комп’ютера. Але ви вже знаєте, що їх можна перевести на мову математики (математична постановка задачі), скласти алгоритм їх розв’язання і на основі нього написати програму мовою програмування.

Отже, запишіть тему сьогоднішнього уроку: Пошук у таблицях елементів із деякою властивістю.

Метою сьогоднішнього уроку є навчитись складати та виконувати програми для розв’язання саме такого типу. Сідаємо за комп’ютери.

Умова: Дано натуральне число n. Визначити кількість додатних та від'ємних елементів таблиці aij, де i,j = 1,2,…,n, якщо: Aij = sin(i+j).


Візьмемо дві змінних count_plus та count_minus для зберігання кількості додатних та від'ємних елементів масиву відповідно . На початку програми в даній задачі необхідно заповнити масив за законом, що заданий в умові. А після обчислення елементу масиву можна перевірити, являється він додатнім чи від'ємним і в залежності від результату перевірки додати одиницю до однієї чи другої змінної. Програма, що реалізує запропонований алгоритм, наведена нижче:

Program Example;

Uses crt;

Const n = 8;

Type

Masiv = array[1..n,1..n] of real;

Var A:Masiv; {A - масив для зберігання даних чисел}

i,j:byte; {і,j - змінні циклу}

count_plus,count_minus:word;

Begin

Clrscr;

count_plus:=0;

count_minus:=0;

For i:=1 to n do

Begin

For j:=1 to n do

begin

A[i,j]:=sin(i+j); {Заповнення масиву}

Write(A[i,j]:8:2); {Виведення на екран}

If A[I,j] > 0

Then count_plus: = count_plus + 1;

If A[I,j] < 0

Then count_minus: = count_minus + 1;

end;

writeln;

End;

Writeln('Кількість додатних елементів масиву - ',count_plus);

Writeln('Кількість від'ємних елементів масиву - ',count_minus);

Readkey; {Затримка зображення на екрані}

End.





Умова: Дано одновимірний масив цілих чисел A[і], де і =1,2,…,n. Визначити, скільки разів максимальний елемент зустрічається у даному масиві та порядковий номер першого найбільшого елементу.


Для розв'язку цієї задачі спочатку необхідно пройти по всіх елементах масиву і знайти серед них максимальний, запам'ятавши його номер. Для цього користуються стандартним алгоритмом, що полягає в наступному: 1) береться будь-який елемент масиву (як правило, перший) і його значення присвоюється змінній max, тобто він вважається за еталон найбільшого елементу; 2) по черзі з масиву вибираються всі останні елементи і, якщо серед них знайдеться більший за вибраний еталон, то змінній max присвоюється нове значення, яке тепер буде новим еталоном. В іншій змінній, наприклад, N_max запам'ятовується номер цього найбільшого елементу (початкове значення цієї змінної було 1, тому що спочатку ми вважали найбільшим 1-ий елемент). Після закінчення перегляду всього масиву змінна max буде містити шуканий максимум, а змінна N_max - його номер. Щоб запам'ятати номер першого максимального елемента, необхідно шукати в матриці елемент, що точно більше еталону. Якщо ж ми будемо шукати елемент, що не менший за еталон, то в змінній N_max залишиться номер останнього найбільшого елементу (подумайте чому). Після знаходження максимуму другим проходом можна вже підрахувати кількість таких елементів в масиві. Для цього кожен елемент порівнюється з еталоном, що знаходиться в змінній max, та до лічильника count додається одиниця у випадку співпадання цих значень. Програма, що реалізує описаний алгоритм, наведена нижче:

Program Example;

Uses crt;

Const n = 30;

Var A:array[1..n] of integer; {A - масив даних чисел}

i:byte; {і - зміннa циклу}

count,N_max:byte; {count - кількість

максимальних елементів в

масиві, N_max - номер першого

найбільшого елементу}

max:integer; {max - максимальний елемент масиву}

Begin

Clrscr;

Randomize;

{Заповнення масиву випадковими числами та

виведення його на екран для контролю за

роботою програми}

For i:=1 to n do

Begin

A[i]:=random(150) - random(80);

Write(A[i]:5);

end;

{Надання змінним початкових значень}

max:=A[1]; N_max:=1;

count:=0;

{Прохід по масиву для пошуку максимуму та його номеру}

for i:=1 to n do

begin

if A[i]> max

then

begin

max:=A[i];

N_max:=i;

end;

end;

{Другий прохід по масиву для підрахунку кількості

максимальних елементів}

for i:=1 to n do

begin

if A[i]= max

then count:=count+1;

end;

Writeln('Максимум = ',max);

Writeln('Номер першого максимума = ',N_max);

Writeln('Кількість максимумів = ',count);

Readkey; {Затримка зображення на екрані}

End.



IV. Закріплення нових знань

Підведення підсумку, що повинні були вивчити, навчитись робити, оцінювання.

V. Домашнє завдання



--СВИНАРЕНКО АЛЕКСАНДР 11:19, 10 декабря 2008 (EET)