Відмінності між версіями «Стаття до проекту "Урок майбутнього!" Гонтар Ольги»

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
Рядок 61: Рядок 61:
 
===4. Вивчення нового матеріалу (вступні, мотиваційні та пізнавальні вправи).===
 
===4. Вивчення нового матеріалу (вступні, мотиваційні та пізнавальні вправи).===
  
а). Первинне застосування нових знань (пробні вправи);
+
'''Розвиток африканських країн. Крах апартеїду на Півдні Африки'''
  
б). Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях (тренувальні вправи за зразком, інструкцією, завданням);
+
''В ч и т е л ь.'' Деколонізація Африки розпочинається у другій половині ХХ ст. і складається з трьох етапів:
  
в). Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації (творчі вправи).
+
• 1-й етап — 50-ті рр. ХХ ст. — незалежність здобули арабські країни Північної Африки (окрім Алжиру).
 +
 
 +
• 2-й етап — 60-ті рр. ХХ ст. — незалежними стають країни Тропічної Африки, а також Алжир (1960 рік, протягом якого незалежність здобули 17 країн Африки, було проголошено «роком Африки»).
 +
 
 +
• 3-й етап — 70–80-ті рр. ХХ ст. — крах колоніалізму і ліквідація системи апартеїду на Півдні Африки.
 +
 
 +
''Вчитель.'' Пропоную до Вашої уваги відео про деколонізаційні процеси в країнах Африки [https://www.youtube.com/watch?v=1eg8FcS0Pvo/ Деколонізація Африки]
  
 
===5.  Підсумки уроку.===
 
===5.  Підсумки уроку.===

Версія за 17:27, 20 травня 2018




Навчальний предмет

Всесвітня історія

Близькосхідна проблема.jpeg

Вік учнів, клас

16-17 років, 11 клас

Тема уроку

Розвиток країн Близького і Середнього Сходу та Африки від здобуття незалежності до початку ХХІ ст.

Тип уроку

  • Комбінований

Мета уроку

Навчальна мета: характеризувати процес здобуття незалежності народами Азії та Африки, причини краху апартеїду на Півдні Африки, аналізувати процес утворення держави Ізраїль, пояснити причини виникнення близькосхідної проблеми та шляхи її врегулювання, харпктеризувати "ісламську революцію" в Ірані.

Розвивальна мета: розвивати розумові навички: формулювати поняття, виділяти суттєві ознаки; аналізувати історичні події; аргументовано доводити свою точку зору; розвивати вміння: систематизувати історичний матеріал (схема, таблиця); встановлювати причинно-наслідкові зв'язки.

Виховна мета: підвести школярів до усвідомлення необхідності опановувати вміннями поведінки і спілкування на принципах поваги культур, толерантності та діалогу.

Хід уроку

1. Повідомлення теми, мети і завдань уроку

Вчитель. Доброго дня! Зверніть, будь ласка, увагу на дошку. Тема нашого уроку "Розвиток країн Близького і Середнього Сходу та Африки від здобуття незалежності до початку ХХІ століття" (тема уроку виведена за допомогою презентації Презентація).

План уроку подається дітям у вигляді брошури План уроку

Навчально-методичні матеріали до уроку можна знайти тут!

2. Перевірка домашнього завдання, повторення раніше вивче­ного матеріалу.

Вчитель. На минулому уроці ми вичали тему "Індія в другій половині ХХ - на початку ХХІ століття". Для того, щоб перевірити, як ви засвоїли дану тему, пропоную пограти в гру "Перший мільйон" [1].

3. Актуалізація і корекція опорних знань, навичок і вмінь.

Фронтальне опитування

1. Які європейські країни володіли найбільшими колоніями в Африці у міжвоєнний період?

2. Які держави в Африці формально були незалежними у 1918–1945 рр.?

3. Які наслідки для народів Африки мала Друга світова війна?

4. Які зміни відбулися на Близькому і Середньому Сході внаслідок Першої світової війни?

5. Яким був політично-правовий статус народів і держав країн Близького і Середнього Сходу?

6. Як вплинули події Другої світової війни на становище окремих держав і народів?

Мотивація навчальної діяльності

В ч и т е л ь. До Другої світової війни в Африці існували тільки чотири незалежні держави: Єгипет, Ефіопія, Ліберія і Південно-Африканський Союз. Найбільші колонії в регіоні належали Великій Британії, Франції, Бельгії та Португалії. Пік боротьби за незалежність у Африці припав на період із 1957 по 1962 р., коли майже весь континент звільнився від колоніалізму.

Одним із важливих наслідків Другої світової війни стало утворення держави Ізраїль. Це зумовило тривалу близькосхідну кризу, що стала центральною міжнародною проблемою.

4. Вивчення нового матеріалу (вступні, мотиваційні та пізнавальні вправи).

Розвиток африканських країн. Крах апартеїду на Півдні Африки

В ч и т е л ь. Деколонізація Африки розпочинається у другій половині ХХ ст. і складається з трьох етапів:

• 1-й етап — 50-ті рр. ХХ ст. — незалежність здобули арабські країни Північної Африки (окрім Алжиру).

• 2-й етап — 60-ті рр. ХХ ст. — незалежними стають країни Тропічної Африки, а також Алжир (1960 рік, протягом якого незалежність здобули 17 країн Африки, було проголошено «роком Африки»).

• 3-й етап — 70–80-ті рр. ХХ ст. — крах колоніалізму і ліквідація системи апартеїду на Півдні Африки.

Вчитель. Пропоную до Вашої уваги відео про деколонізаційні процеси в країнах Африки Деколонізація Африки

5. Підсумки уроку.

...................

6. Повідомлення домашнього завдання.

..................


Методичні та дидактичні матеріали

  1. Блог Гонтар Ольги
  2. Макет для майбутньої стінгазети:ПАР
  3. Тест для перевірки знань учнів Google Форми
  4. Ментальна карта "Близькосхідна проблема"
  5. learningapps:

Країни Африки
Близькосхідна проблема
Іран

  1. Відео-матеріали [2]
  2. Публікація: Брошура з планом уроку
  3. Електронний журнал
  4. Методичні або дидактичні матеріали до уроку, що зроблені у ППЗ із фаху (словники, стрічка часу, обчислювальні програми, геосервіси тощо):

1.Словник понять і термінів та персоналії всесвітньої історії. 10-11 кл.

2.Наочний довідник. Всесвітня історія 10-11 клас

  1. Канал Telegram Історія України. Всесвітня історія 11 клас

Інформаційні ресурси

Друковані джерела

  1. Губіна С.Л. Всесвітня історія в таблицях і схемах.— Харків:, 2013.— 112 с.
  2. Гриценко Андрій Петрович Хрестоматія зі всесвітньої історії. 11 клас. [Текст]: в 3 ч. Частина 1. — Х.: Вид. група «Основа», 2012. — 124 (4) с. — (Б-ка журн. «Історія та правознавство». Вип. 8 (104).
  3. Звягельская И.Д. Палестино-израильский конфликт // // Конфликты на Востоке: этнические и конфессиональные / Под ред. А.Д. Воскресенского. – М., 2002.
  4. Косач Г.Г. Новые документы АВПРФ по истории Ближневосточного конфликта // Новая и новейшая история. – 2004. – №5.
  5. Корочанцев В. Нельсон Манделла // Азия и Африка сегодня. – 1988. – № 7.
  6. Тетекин В.Н. Апартеид и протестное движение в Южной Африке // Азия и Африка сегодня. – 2010. – №11.
  7. Щупак І.Я. Всесвітня історія. Новітній період (1939 – 2011 рр.): підручник для 11 кл. – Запоріжжя: Прем’єр, 2011.

Відеоматеріали

  1. Революція в Ірані
  2. Нельсон Мандела
  3. Деколонізація Африки
  4. Війна Ізраїля з арабськими державами
  5. Ясір Арафат - очільник Організації визволення Палестини

Електронні ресурси

  1. Давидсон А. Южная Африка после апартеида // Мировая экономика и международные отношения. – 2008. – №11.
  2. Сидоренко Л.В. Апартеид как специфическая форма колониализма // Труды Кафедры истории Нового и новейшего времени Санкт-Петербургского государственного университета. № 9. 2012. / Сост. Т.Н. Гончарова. СПб., 2012. С. 94–109 (0,8 п.л.).
  3. Шарафан Д. Близькосхідна проблема (др. пол. ХХ-поч. ХХІ ст.)
  4. Електронний атлас "Всесвітня історія 11 клас"
  5. Наочний довідник. Всесвітня історія 10-11 клас

Автор статті

Студентка факультету історії та права 6 курсу, спеціальність "Середня освіта Історія та Правознавство"

Гонтар Ольга Сергіївна

Центральноукраїнський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка