Відмінності між версіями «Стаття проекту "Урок майбутнього!" Іваник Олександра»
2646848 (обговорення • внесок) |
2646848 (обговорення • внесок) |
||
Рядок 281: | Рядок 281: | ||
=Методичні та дидактичні матеріали= | =Методичні та дидактичні матеріали= | ||
#[https://ivaniksasha.blogspot.com/ Блог вчителя Іваник Олександраи] | #[https://ivaniksasha.blogspot.com/ Блог вчителя Іваник Олександраи] | ||
− | # | + | # [http://wikiwall.ru/wall/83db62ba950989928471b6b2de7a533c Cтінгазета] |
#[https://drive.google.com/open?id=1UlMk0VhBVQPp9ECIy7JaWWC-yIWj7EMnYbFuy8FRUuE Тести] | #[https://drive.google.com/open?id=1UlMk0VhBVQPp9ECIy7JaWWC-yIWj7EMnYbFuy8FRUuE Тести] | ||
#[http://popplet.com/app/#/4622539 Ментальна карта] | #[http://popplet.com/app/#/4622539 Ментальна карта] |
Версія за 10:26, 7 травня 2018
Зміст
- 1 Навчальний предмет
- 2 Тема уроку
- 3 Хід уроку
- 3.1 1. Організаційний момент.
- 3.2 2. Мотивація навчальної діяльності учнів.
- 3.3 3. Актуалізація і корекція опорних знань, навичок і вмінь; повідомлення теми, цілей і завдань уроку; актуалізація мотивації учіння учнів.
- 3.4 4. Вивчення нового матеріалу (вступні, мотиваційні та пізнавальні вправи).
- 3.5 5. Закріплення знань учнів.
- 3.6 6. Повідомлення домашнього завдання.
- 4 Методичні та дидактичні матеріали
- 5 Інформаційні ресурси
Навчальний предмет
Всесвітня історія
Вік учнів, клас
11 клас 15-17 років
Тема уроку
Розпад СРСР. Нові незалежні держави
Тип уроку
Урок засвоєння нових знань.
Мета уроку
•охарактеризувати внутрішньополітичну ситуацію та зовнішньополітичні пріоритети нових незалежних держав, сучасні напрями їх політичного та економічного співробітництва;
•розвивати вміння аналізувати, порівнювати, працювати з різноманітними джерелами інформації;
•висловлювати власну думку щодо подій,
• виховувати в учнів зацікавленість історією.
Хід уроку
1. Організаційний момент.
Повідомлення теми та мети уроку.
2. Мотивація навчальної діяльності учнів.
• Після розпаду СРСР Росія стала незалежною державою. Її частка спадщини СРСР складає :
76 % території,51 % населення,60 % основних виробничих фондів,76 % підприємств, що виробляли засоби виробництва,90 % видобутку нафти.
• А яка ж доля спіткала інші республіки ?
Саме про це ми зараз і дізнаємося .
3. Актуалізація і корекція опорних знань, навичок і вмінь; повідомлення теми, цілей і завдань уроку; актуалізація мотивації учіння учнів.
Вправа «Географічний пінг-понг»
- Покажіть на карті світу країни,які утворилися на місці радянських республік.
- Назвіть столиці цих країн сьогодні .
Метод «Мікрофон»
Як ви вважаєте, які внутрішні політичні та економічні проблеми мали розв’язати нові незалежні держави, утворені після розпаду СРСР.
Записати основні думки на дошці, в кінці уроку після вивчення матеріалу порівняти прогнози з результатами і підбити підсумок.
• У 1991 р. наддержава Радянський Союз припинила своє існування, на її теренах постали нові незалежні держави, які в минулому мали власну історію і дуже сильно різнилися одна від одної. У СРСР існував «радянський» народ, а тепер кожна з респуб лік почала розбудовувати власну національну державу, вирішувати питання кордонів, мови. Непросто відбувався державотворчий процес у колишніх радянських республіках, деяким із них не вдалось уникнути збройних конфліктів.
4. Вивчення нового матеріалу (вступні, мотиваційні та пізнавальні вправи).
План уроку:
1) Соціально-економічний та політичний розвиток держав колишнього Радянського Союзу
2) Особливості доби процвітання в США
3) «Сухий закон» та його наслідки.
1)Соціально-економічний та політичний розвиток держав колишнього Радянського Союзу ==
Учні поділяються на групи і починають розгляд питань теми. Кожна група працює над одним із питань. На чолі групи призначається учень-експерт, який готував відповідне питання вдома. Учням дозволено користуватися підручником та додатковими джерелами інформації. Кожна група має продемонструвати результати своєї роботи.
Держави Балтії 1-ша група Литва Столиця — Вільнюс. 11.03. 1990 р. — Акт про відновлення незалежності Литовської Республіки. 06.09.1991 р. — СРСР надав незалежність Литві. 1993–1998 рр. — президентство А. Бразаускаса. 1998 р. — президентство В. Адамкуса. 02.04.2004 р. — Литва стала членом НАТО. 01.05.2004 р. — член ЄС. За рівнем розвитку демократії Литва посідає 42 місце у світі серед 167 країн. Із 1992 р. припинено обіг російського рубля, із 1993 р. запроваджено литовську національну валюту — літ. Парламентсько-президентська модель. Зовнішня політика: • напружені відносини з Росією; • прагнення стати повноправним членом ЄС. Сучасне становище: 2008 р. — сформований парламент нового скликання, де більшість місць отримала опозиційна партія «Союз Вітчизни». 2009 р. — президентом стає комісар Єврокомісії, колишня міністр фінансів — Д. Грібаускайте
Латвія
Столиця — Рига.
21.08.1991 р. — проголошено незалежність Латвії. Власна грошова одиниця — латвійський лат. Березень 2004 р. — вступ до НАТО. Травень 2004 р. — вступ до ЄС. Індустріально-аграрна країна. Галузі промисловості: автомобілебудування, сільськогосподарське машинобудування, фармацевтична, текстильна та ін. Напружені відносини з Росією через ущемлення прав російськомовного населення. Із 2007 р. президент Валдіс Затлерс
Естонія
Столиця — Таллінн.
Вересень 1991 р. — проголошено незалежність Естонії. За рівнем розвитку демократії Естонія посідає 37 місце у світі серед 167 країн. 1992 р. — запроваджено власну грошову одиницю — естонська крона. 1992 р. — прийнято Конституцію. Загострення відносин з Росією (демонтаж «Бронзового солдата» в Естонії ще більше погіршив відносини). Квітень 2004 р. — вступ до НАТО. 2004 р. — втуп до ЄС. Естонія спеціалізується на видобутку та перероблянні сланцю, електроенергетиці, машинобудуванні, текстильній, харчовій галузях. Має вихід до моря — розвинене океанське риболовство і рибна промисловість. Із жовтня 2006 р. президентом обрано Томаса Гендріка Ільвеса
Завдання
1. Назвіть спільні і відмінні ознаки розвитку країн Балтії.
Білорусь. Молдова
2-ша група
Білорусь
Столиця — Мінськ.
Білорусь підтримує курс на тісне співробітництво з Росією. Намагання зберегти планово-централізовану економіку (як засіб захисту життєвого рівня населення). Майже вся економіка зорієнтована на Росію.
1994 р.
Перші президентськівибори (перемога О. Лукашенка)
Встановлення жорсткого державного контролю за економічною діяльністю.
Відтворення авторитарної моделі керівництва. Активна інтеграція з Росією Червень1995 р. -Розпуск президентом парламенту республіки 1995 р.-Референдум щодо об’єднання з Росією в союзну державу 1996 р.-Нові вибори, які пройшли зі значними порушеннями (за свідченнями міжнародних спостерігачів) 1996 р.-Підписання президентами Росії та Білорусії Договору про утворення співтовариства двох держав 1997 р.-Підписання Договору про союз Білорусі та Росії 2001 р.-Переобрання О. Лукашенка надругий термін президентства
Продовження курсу тісної співпраціз Росією.Урегульована соціальна політика. Конфлікти з країнами Заходу та міжнародними демократичними організаціями
2006 р.-ПереобранняО. Лукашенка на третій термін президентства.Продовження попереднього внутрішньо- та зовнішньополітичного курсів. Відсутність ґрунтовних економічних реформ 2010 р.- Переобрання О. Лукашенка на четвертий термін президентства. Виступи опозиції були придушені
Завдання
2. Які проблеми стоять перед Білорусією на сучасному етапі?
Молдова 3-тя группа
Серпень 1991 р. — проголошення незалежності Молдови. Заклики націонал-радикалів возз’єднатися з Румунією. Посилення сепаратистських настроїв у Придністров’ї. Проголошення проросійськими політиками Придністровської Молдавської Соціалістичної Республіки. Невизнання міжнародною спільнотою самопроголошеного державного утворення. Спроба уряду Молдови ліквідувати самопроголошену республіку. Початок кровопролитних боїв (тривали до літа 1992 р.). Розведення ворогуючих сторін російськими військами, дислокованими в Молдові. 1995 р. — підписання угоди між Росією та Молдовою про виведення російських військ із Придністров’я. Нерозв’язаність проблеми Придністров’я. 1997 р. — угода про широку автономію Придністров’. Президент Молдови 2001–2009 рр. Владимир Воронін, а з вересня 2009 р. — Міхай Гімпу
Завдання
1. Чим був спричинений збройний конфлікт у Молдові? 2. Як ви можете оцінити ситуацію, що склалася в Молдові після розпаду СРСР?
Держави Закавказзя
4-та группа
Напружено розвивались події в Закавказзі. Збройний конфлікт між Азербайджаном та Вірменією через Нагорно-Карабахську автономну область у 1988–1994 рр. призвів до консолідації населення держав навколо своїх лідерів. Президентами Вірменії у 1998–2008 рр. був Роберт Кочарян, а з 2008 р. — Серж Саргсян. В Азербайджані після серії переворотів до влади в 2003 р. повернувся Г. Алієв. Наявність нафти дозволяє цій країні вести досить самостійну політику. У Грузії націоналістична політика президента З. Гамсахурдії спричинила сепаратистські виступи в Південній Осетії та Абхазії та призвела до активізації внутрішньої опозиції. 1992 р. розпочинається громадянська війна між прихильниками З. Гамсахурдії та прибічниками Е. Шеварднадзе, який пропонував більш помірковану національну політику. Наприкінці 1994 р. (після смерті З. Гамсахурдія) відбулося врегулювання Абхазького конфлікту за участі Росії, ситуацію в країні було стабілізовано. Восени 1995 р. Е. Шеварднадзе був обраний президентом. 2004 р. — революція «троянд» і повалення режиму Е. Шеварднадзе. Обрання президентом М. Саакашвілі. Загострення проблем міжнаціональних, економічних, зовнішньополітичних. У серпні 2008 р. відбулась війна Грузії з Росією. Завдання 1. Якими були причини і наслідки міжнаціональних конфліктів на території Закавказзя? 2. Чи вдалося країнам розв’язати свої внутрішньополітичні проблеми? Держави Середньої Азії
Держави Середньої Азії 5-та группа
Казахстан, Киргизстан, Узбекистан, Туркменістан, Таджикистан мають чимало спільного. Триває відновлення патерналістсько-кланової системи влади з опорою на національні та релігійні традиції (іслам). Демократизація виступає противагою зростаючому впливу мусульманського духовенства. Показники економічного добробуту цих держав визначає наявність або відсутність в їх надрах нафти, газу та інших природних ресурсів. Винятком є Таджикистан, де значний час тривала громадянська війна (між колишньою державно-партійною елітою та ісламськими фундаменталістами). Ісламісти зазнали поразки значною мірою завдяки втручанню Росії. Президентом Таджикистану з 1992 р. є Емомалі Рахмонов.
Казахстан Киргизстан Узбекистан Туркменістан Президент Нурсултан Назарбаєв, переобраний 2005 р. Курс на створення правової світської держави
Президент Аскар
Акаєв. Курс на створення правової світської держави. 2005 р. — революція «тюльпанів» — повалення режиму Акаєва. Прихід до влади президента Курмандбека Бакієва. 2010 р. — повалення режиму Бакієва в результаті «квітневої » революції. Президент з червня 2010 р. — Роза Отунбаєва
Президент Іслам
Карімов з 1990 р. Курс на збереження феодально- комуністичних порядків. Формування жорсткого авторитарного режиму зі східною специфікою. 2005 р. — масові народні заворушення та їх придушення
Президент Сапармурат
Ніязов. Курс на збереження феодально- комуністичних порядків. Формування жорсткого авторитарного режиму. Відсутність кардинальних змін, що зумовлене достатньо високим рівнем життя основної маси населення. 2006 р. — смерть С. Ніязова. Із лютого 2007 р. президент — Гурбангули Бердимуххамедов
Завдання
3. Назвіть спільні і відмінні ознаки розвитку країн Середньої Азії.
Проблемне запитання 1. Чи реально було реформувати СРСР, чи розвиток був можливий при умові ліквідації соціалістичноголаду та розпаду СРСР?
Віконайте завдання Новоутворені держави та їх столиці
5. Закріплення знань учнів.
Визначте, у яких пострадянських країнах відбувалися збройні
конфлікти. У чому причини їх виникнення та якими були їхні наслідки?
Для закріплення пройдіть тести Розпад Радянського Союзу
6. Повідомлення домашнього завдання.
Домашнє завдання: прочитати § 15-16, вивчити конспект, переглянути додаткові матеріали.
Методичні та дидактичні матеріали
- Блог вчителя Іваник Олександраи
- Cтінгазета
- Тести
- Ментальна карта
- Новоутворені держави та їх столиці
- Відео-матеріали (змонтовані власноруч) YouTube
- Публікація або інфографіка Canva
- Журнал оцінок
- Методичні або дидактичні матеріали до уроку, що зроблені у ППЗ із фаху (словники, стрічка часу, обчислювальні програми, геосервіси тощо)
- Канал у Telegram, Viber тощо
- .....
Інформаційні ресурси
Друковані джерела
Відеоматеріали
Електронні ресурси
Автор статті
Центральноукраїнський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка