Відмінності між версіями «Навчальний курс до дисципліни Адміністративне право - Ковальчук Юлія Миколаївна»

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
Рядок 45: Рядок 45:
  
 
=Учасники=
 
=Учасники=
[[Сторінка координування курсу "Назва курсу"]] викладач
+
[[Користувач:Yukovalchuk| Ковальчук Юлія Миколаївна]]
 
+
 
+
----
+
  
 
=Графік навчання=
 
=Графік навчання=

Версія за 20:12, 20 травня 2017


Зміст

Адміністративне право

......


Напрям підготовки,спеціальність, освітньо-кваліфікаційний рівень: 6.030402 Правознавство

Мета та завдання навчального курсу

Метою викладання навчальної дисципліни «Адміністративне право» є надання студентам загальнотеоретичних знань про адміністративне право, яке є фундаментальною галуззю українського права, розкрити сутність сучасних поглядів науковців стосовно предмета адміністративного права, історії становлення українського адміністративного права, проблематики суб’єктів адміністративного права.

Завдання вивчення курсу полягають у наступному:

  1. Вивчення складного комплексу суспільних відносин, що виникають у сфері державного управління, функціонування публічної виконавчої влади.
  2. Розкрити особливості функціонування та організації органів виконавчої влади, їх відносин між собою та іншими суб’єктами права – громадянами України, іноземцями, організаціями та установами, форми та методи діяльності органів виконавчої влади;
  3. Дослідити гарантії та способи забезпечення законності у діяльності органів державного управління;
  4. Визначити підстави та особливості адміністративної відповідальності;
  5. З’ясувати порядок розгляду адміністративних справ;
  6. Охарактеризувати особливості організації управління в адміністративно-політичній, соціально-культурній та економічній сферах державного управління


У результаті вивчення навчального курсу студент повинен

знати:

  • сутність адміністративного права, його зв’язок з державним управлінням;
  • діюче адміністративне законодавство;
  • функції та принципи публічного управління;
  • систему виконавчої влади, правове положення суб’єктів, що її здійснюють;
  • форми та методи публічного управління;
  • поняття та види заходів адміністративного примусу;
  • способи забезпечення законності в державному управлінні та спеціальні адміністративно-правові режими;
  • особливості міжгалузевого державного управління.

вміти:

  • тлумачити та застосовувати чинне адміністративне законодавство;
  • правильно використовувати в практичній діяльності методи публічного управління;
  • готувати проекти актів публічного управління та приймати управлінські, юрисдикційні та інші рішення;
  • здійснювати функції щодо забезпечення законності в державному управлінні, при розгляді справ про адміністративні правопорушення.


Робоча програма курсу

Автор (автори) курсу

Посилання на сторінки авторів


Учасники

Ковальчук Юлія Миколаївна

Графік навчання

Варіант Структура

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ №1 ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА

Тема 1. Поняття адміністративного права. Сутність державного управління.

Визначення поняття адміністративного права як галузі права, як науки та як навчальної дисципліни. Предмет та методи адміністративного права. Принципи та система адміністративного права. Поняття "державне управління" та його особливості. Широке та вузьке визначення державного управління. Характерні риси державного управління. Структура державного управління (суб’єкт, об’єкт, зміст). Функції державного управління (планування, організація, комплектація кадрів, мотивація, контроль). Принципи державного управління (верховенства права, законності, гласності, поєднання демократизму і централізму, науковості управління, реальної відповідальності органів виконавчої влади та їх посадових осіб за результати своєї роботи, поєднання колегіальності і єдиноначальності, участі громадян в державному управлінні, раціонального співвідношення цілей та способів їхнього досягнення).

Тема 2. Механізм адміністративно-правового регулювання. Джерела адміністративного права.

Поняття механізму адміністративно – правового регулювання. Складові елементи механізму адміністративно – правового регулювання. Поняття адміністративної норми. Зміст адміністративно-правової норми та її особливості. Способи регулювання управлінських відносин адміністративно-правовою нормою. Структура адміністративно-правової норми (диспозиція, гіпотеза, санкція). Класифікація адміністративних норм за цільовим призначенням, змістом, методом впливу, границею дії, юридичною силою, строком дії, залежно від того, кому вони адресовані. Дія адміністративної норми у часі (пряма, негайна та зворотна). Форми реалізації адміністративно-правової норми (виконання, використання, дотримання, застосування). Поняття джерел адміністративного права, їх види. Поняття та ознаки адміністративно-правового акта. Порядок офіційного оприлюднення адміністративно-правових актів. Юридичні акти як джерела адміністративного права. Акти Президента України. Акти Кабінету Міністрів України. Відомчі нормативні акти. Умови дійсності відомчих адміністративних актів. Порядок реєстрації нормативних актів міністерств і відомств. Адміністративно-правові акти органів виконавчої влади на місцях. Адміністративно-правові договори як джерела адміністративного права. Локальні акти. Основні напрями удосконалення системи адміністративного законодавства України. Поняття адміністративно-правових відносин. Спільні та відмінні риси адміністративно-правових відносин порівняно з іншими суспільними відносинами, які регулюються правом України. Класифікація адміністративно-правових відносин (за цілями, складом учасників і характером зв’язку між сторонами). Структура адміністративних правовідносин: суб’єкт, об’єкт і зміст адміністративних правовідносин (матеріальний та юридичний). Підстави виникнення, зміни та припинення адміністративно-правових відносин.

Тема 3. Суб’єкти адміністративного права.

Визначення поняття «суб’єкт адміністративного права» та визначити їх основні ознаки. Правосуб’єктність, адміністративна правоздатність та адміністративна дієздатність, їх характеристика. Класифікація суб’єктів адміністративного права (за організаційно-правовою формою, за зовнішньою відокремленістю, за наявністю владних повноважень, за ступенем участі у публічному управлінні тощо). Зміст адміністративно-правового статусу громадян України. Адміністративна правоздатність і дієздатність громадян України. Конституційні права та свободи, що належать до загального правового статусу громадян і реалізуються у сфері державного управління. Права громадян України, передбачені законами України та підзаконними актами. Обов’язки громадян України як складова їх адміністративного статусу. Правове становище іноземців та осіб без громадянства. Особливості правового статусу іноземців порівняно із правовим статусом громадян України. Державні органи та організації як колективні суб’єкти адміністративного права. Президент України як суб’єкт адміністративного права. Органи виконавчої влади. Кабінет Міністрів України: основні завдання, склад та організація. Міністерства як суб’єкт адміністративного права та їх територіальні органи. Місцеві органи виконавчої влади як суб’єкти адміністративного права. Органи місцевого самоврядування.

Тема 4. Державна служба.

Історія формування державної служби як інституту адміністративного права. Основні напрями державної політики у сфері державної служби. Органи управління державною службою. Поняття та основні принципи державної служби (служіння народу; демократизм і законність; гуманізм і соціальна справедливість; пріоритет прав людини і громадянина; професіоналізм, компетентність, ініціативність, чесність, відданість справі; персональна відповідальність за виконання службових обов’язків і дисципліна; дотримання прав і законних інтересів органів місцевого і регіонального самоуправління; дотримання прав підприємств, установ і організацій, об’єднань громадян). Поняття державного службовця та вимоги, що пред’являються до державних службовців. Види державних службовців. Визначення правового статусу державних службовців. Порядок вступу та проходження державної служби. Порядок і підстави припинення державної служби. Права й обов’язки державних службовців. Матеріальне та соціально-побутове забезпечення державних службовців. Етичні вимоги до державних службовців. Обмеження для державних службовців. Адміністративна, кримінальна та матеріальна відповідальність державних службовців. Особливості дисциплінарної відповідальності державних службовців. Система заохочення державних службовців. Особливості правового регулювання статусу державних службовців державних органів та їх апарату.

Тема 5. Форми та методи державного управління.

Поняття державного управління. Види форм державного управління. Правові акти державного управління та їх основні ознаки. Класифікація правових актів (за юридичною силою, за суб’єктами видання, за юридичною формою, за формою вираження). Поняття методу. Види методів державного управління. Метод переконання. Метод заохочення. Метод примусу. Адміністративний примус як метод державного управління. Класифікація адміністративного примусу.

Тема 6. Адміністративні послуги.

Поняття та ознаки адміністративних послуг. Класифікація адміністративних послуг. Різниця між поняттям “адміністративні послуги” та іншими суміжними категоріями. Поняття стандарту. Основні стандарти надання адміністративних послуг. Критерії якості надання адміністративних послуг. Адміністративні послуги у різних сферах (економіка, освіта, охорона здоров’я, оборона та безпека України).

Тема 7. Адміністративно-правові режими: теорія та проблеми законодавчого забезпечення.

Поняття та основні елементи адміністративно – правових режимів. Види адміністративно-правових режимів. Критерії та класифікація адміністративно-правових режимів. Загальна характеристика надзвичайних режимів. Види надзвичайних режимів. Повноваження Президента України в разі виникнення надзвичайного режиму. Режими зі змішаною функціональністю. Види режимів з зі змішаною функціональністю.

Тема 8. Адміністративна відповідальність.

Поняття адміністративної відповідальності та її основні риси. Адміністративне правопорушення як підстава для адміністративної відповідальності. Види суб’єктів адміністративної відповідальності. Особливості адміністративної відповідальності посадових осіб. Адміністративна відповідальність неповнолітніх віком від 16 до 18 років за вчинення адміністративних правопорушень. Умови відповідальності неповнолітніх віком від 16 до 18 років на загальних умовах. Особливості адміністративної правової відповідальності осіб, що несуть відповідальність за дисциплінарними статутами. Адміністративна відповідальність неповнолітніх віком від 14 до 16 років. Особливості адміністративної відповідальності іноземців. Умови, що виключають притягнення до адміністративної відповідальності: крайня необхідність, необхідна оборона, неосудність. Звільнення від відповідальності у разі скоєння порушення, за яке не доцільно притягати до адміністративної відповідальності. Поняття адміністративного стягнення. Система адміністративних стягнень та її характеристика. Стан адміністративної караності. Основні й додаткові стягнення. Попередження як вид адміністративного стягнення. Штраф як вид адміністративного стягнення. Оплатне вилучення предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об’єктом адміністративного правопорушення, як вид адміністративного стягнення. Конфіскація вилученого предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об’єктом адміністративного правопорушення, як вид адміністративного стягнення. Позбавлення спеціального права, наданого особі, як вид адміністративного стягнення. Виправні роботи як вид адміністративного стягнення. Адміністративний арешт як вид адміністративного стягнення. Обставини, що пом’якшують відповідальність за адміністративні правопорушення. Обставини, що обтяжують відповідальність за адміністративні правопорушення. Органи, що розглядають справи про адміністративні правопорушення.

Тема 9. Адміністративний процес в Україні.

Поняття адміністративного процесу та його особливості. Принципи адміністративного процесу: законності; компетентності; охорони інтересів особи та держави; об’єктивної істини; рівності сторін; доступності; ведення адміністративного процесу державною мовою; змагальності; гласності й відкритості; швидкості та економічності; відповідальності посадових осіб; самостійності та незалежності. Суб’єкти адміністративного процесу. Поняття адміністративно-процесуальних норм та їх зміст. Поняття адміністративного провадження. Види проваджень. Юрисдикційні провадження: провадження в справах про адміністративні правопорушення; провадження по застосуванню заходів адміністративного примусу; дисциплінарне провадження. Провадження по заявах і скаргах громадян. Реєстраційне провадження: провадження в справах про державну реєстрацію суб’єктів підприємницької діяльності; провадження в справах про державну реєстрацію нормативних актів міністерств і відомств; провадження в справах про державну реєстрацію об’єднань громадян; провадження в справах про державну реєстрацію релігійних громад; провадження в справах про державну реєстрацію у центрі зайнятості населення; провадження в справах, що виникають з реєстраційного провадження; провадження в справах, що виникають при здійсненні паспортної системи. Провадження в справах, що виникають з зв’язку із здійсненням державного міжвідомчого контролю. Стадії адміністративного провадження: порушення адміністративної справи, перевірка по справі, розгляд справи і прийняття рішення по ній; оскарження та опротестування рішення по справі; виконання рішення по справі.

Тема 10. Забезпечення законності в державному управлінні. Контроль у державному управлінні.

Поняття законності і дисципліни. Основні риси законності і дисципліни. Гарантії забезпечення законності і дисципліни. Класифікація способів їх забезпечення. Контроль як основний спосіб забезпечення законності і дисципліни в державному управлінні. Поняття державного контролю та його види. Контроль з боку органів місцевого самоврядування. Контроль з боку громадських організацій. Контроль з боку Президента України. Парламентський контроль. Здійснення парламентського контролю через Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини і Рахункову палату.

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ № 2. ОСОБЛИВА ЧАСТИНА

Тема 11. Адміністративно – правове забезпечення у сфері охорони здоров'я.

Визначення охорони здоров'я як об'єкта державного управління. Основні принципи державної політики в галузі охорони здоров'я. Компетенція Верховної Ради щодо формування державної політики охорони здоров'я. Компетенція Президента України щодо реалізації державної політики з охорони здоров'я. Компетенція Кабінету Міністрів України щодо реалізації державної політики з охорони здоров'я. Функції та повноваження центральних органів виконавчої влади. Міністерство охорони здоров'я України — спеціально уповноважений орган державної виконавчої влади в галузі охорони здоров'я. Система закладів охорони здоров'я. Основні завдання Міністерства охорони здоров'я України. Компетенція Міністерства охорони здоров'я України. Контроль Міністерства охорони здоров'я України за здійсненням медичної діяльної її Правові засади діяльності. Функції органів місцевого самоврядування щодо забезпечення охорони здоров'я. Правові засади взаємодії громадян з установами охорони здоров'я. Державні гарантії щодо захисту здоров'я та життя медичних і фармацевтичних працівників. Державна санітарно-епідеміологічна служба в Україні.

Тема 12. Державне управління у сфері оборони.

Поняття оборони як об’єкта управління. Правові засади діяльності органів державної влади і управління щодо забезпечення оборони України. Компетенція Верховної Ради України у сфері формування і проведення воєнної політики держави. Повноваження Президента України щодо забезпечення обороноздатності України. Рада національної безпеки і оборони України: правові засади діяльності, порядок формування та компетенція. Повноваження Кабінету Міністрів України у сфері управління обороною. Міністерство оборони України: правові засади організації та діяльності. Повноваження міністерств та інших центральних органів державного управління у сфері управління обороною. Діяльність Верховної Ради і Кабінету Міністрів України, Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органів державної влади і управління у сфері забезпечення обороноздатності України. Адміністративно правовий статус Державної служби експортного контролю України. Обов’язки підприємств, установ і організацій щодо забезпечення потреб оборони. Управління Збройними силами України: поняття, порядок формування, принципи управління, структура. Місцеві органи військового управління та їх компетенція. Загальна характеристика оборони як об’єкта публічного адміністрування. Детермінація оборони, воєнної доктрини. Нормативно-правове регулювання сфери оборони. Суб’єкти публічного адміністрування сфери оборони. Генеральний штаб збройних сил. Контроль у сфері оборони.

Тема 13. Державне управління у сфері національної безпеки.

Правові засади державної політики національної безпеки України. Національна безпека як об’єкт управління. Основні принципи забезпечення національної безпеки. Загальна характеристика загроз національній безпеці України в економічній, воєнній, соціальній, екологічній, науково-технічній та інформаційній сферах. Характеристика загальнодержавної системи заходів із забезпечення державної безпеки України. Повноваження Президента України у сфері забезпечення державної безпеки. Кабінет Міністрів України - орган загального керівництва у сфері забезпечення державної безпеки. Рада національної безпеки та оборони України - орган спеціальної компетенції у сфері забезпечення державної безпеки України. Верховної Ради України. Служби безпеки України. Державний кордон України. Режим державного кордону. Державна прикордонна служба України: керівництво, функції, повноваження.

Тема 14. Державне управління в сфері молоді та спорту.

Сфера молоді та спорту як об'єкт публічного адміністрування: поняття, знаки. Суб'єкти публічного адміністрування у сфері молоді та спорту. Адміністративні послуги, що надаються у сфері молоді та спорту. Адміністративна відповідальність у сфері молоді та спорту.

Тема 15. Адміністративно – правове забезпечення в сфері юстиції.

Визначення державного управління у сфері юстиції. Загальна характеристика розвитку системи юстиції. Завдання юстиції як галузі управління. Система організації управління юстицією. Основні завдання Мінюсту України. Повноваження Мін’юсту у сфері удосконалення законодавства. Структура Мінюсту України. Повноваження Мінюсту України щодо керування державною виконавчою службою. Функції та структура головного управління юстиції Міністерства юстиції України. Повноваження обласних, Київського і Севастопольського міських управлінь юстиції щодо здійснення функції загального керування нотаріатом, органами реєстрації актів громадянського стану, функції контролю. Начальник управління юстиції та його повноваження. Колегія управління юстиції та її повноваження. Структура районних, районних у містах, міських (міст обласного підпорядкування) управлінь юстиції. Функції районних, районних у містах, міських (міст обласного підпорядкування) управлінь юстиції. Компетенції районних, районних у містах, міських (міст обласного підпорядкування) управлінь юстиції. Вища рада юстиції: правова основа її діяльності та структура. Основні повноваження Вищої ради юстиції. Право застосовна діяльність Вищої ради юстиції. Система органів реєстрації актів громадянського стану. Основні функції органів реєстрації актів громадянського стану. Правова основа діяльності цих органів. Кваліфікаційні вимоги до керівників і спеціалістів органів реєстрації актів громадянського стану; законодавчі обмеження, встановлені для них. Органи та посадові особи, які мають право здійснювати нотаріальні дії. Повноваження державних нотаріальних контор. Особливості правового статусу приватних нотаріусів. Повноваження посадових осіб органів місцевого самоврядування щодо здійснення нотаріальних дій. Повноваження консульських установ щодо вчинення нотаріальних дій. Кваліфікаційні комісії нотаріату: правові засади діяльності, порядок формування та підпорядкування, повноваження. Національний архівний фонд. Державний нотаріальний архів. Правові основи діяльності адвокатури. Основні принципи організації адвокатури. Вимоги до осіб, які мають намір займатися адвокатською діяльністю. Кваліфікацій но-дисциплінарна комісія адвокатури: порядок утворення, склад і структура, компетенція. Взаємодія адвокатури з Міністерством юстиції України.

Змістовий модуль 3

Навчальні теми змістового модуля 3.

Змістовий модуль 4

Навчальні теми змістового модуля 4.

Варіант Календар

Тиждень 1

Навчальні теми для вивчення на 1-му тижні.

Тиждень 2

Навчальні теми для вивчення на 2-му тижні.

Тиждень 3

Навчальні теми для вивчення на 3-му тижні.

Тиждень 4

Навчальні теми для вивчення на 4-му тижні.


Зміст курсу

Змістовий модуль 1. Назва ...

Тема 1. Назва теми

Теоретичний матеріал

Лекція №1

Лекція №2

Лекція №3

Практичні завдання

Практична №1

Практична №2

Самостійна робота

Самостійна робота №1

Самостійна робота №2

Змістовий модуль 2. Назва ...

Тема 1. Назва теми

Теоретичний матеріал

Лекція №1

Лекція №2

Лекція №3

Практичні завдання

Практична №1

Практична №2

Самостійна робота

Самостійна робота №1

Самостійна робота №2

Змістовий модуль 3. Назва ...

Тема 1. Назва теми

Теоретичний матеріал

Лекція №1

Лекція №2

Лекція №3

Практичні завдання

Практична №1

Практична №2

Самостійна робота

Самостійна робота №1

Самостійна робота №2


Ресурси

Рекомендована література

Базова (нормативно-правові акти)

1. Декларація «Про загальні засади державної молодіжної політики в Україні» від 15 грудня 1992р. // ВВР України. — 1993. — №16. — Ст. 166.

2. Закон України : Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні від 5 лютого 1993 р. // ВВР України. — 1993. —№16. — Ст. 167.

3. Закон України: Про адвокатуру та адвокатську діяльність : станом на 1 січ. 2014 р. : відповідає офіц. тексту. – Х. : Право, 2014. – 56 с.

4. Закон України: Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту від 08.07.2011 р.

5. Закон України : Про внесення змін до Закону України «Про фізичну культуру і спорт» та інших законодавчих актів України // Офіційний вісник України. – 2009.

6. Закон України: Про внесення змін до Закону України «Про фізичну культуру і спорт» та інших законодавчих актів України // Офіційний вісник України. – 2009.

7. Закон України: Про державну службу 10.12.2015 року № 889-VIII // ВВР України. — 2016. — № 4. — Ст. 43.

8. Закон України: Про Кабінет Міністрів України від 27.02.2014 р.

9. Закон України: Про нотаріат від 2 вересня 1993 р. // ВВР України. — 1993. — № 39. — Ст. 383; 1998. — № 35. — Ст. 241; 2000. — № 32. — Ст. 245; № 50. — Ст. 257.

10. Закон України: Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства від 22.09.2011.

11. Закон України: Про службу в органах місцевого самоврядування від 7 червня 2001 р. // ВВР України. — 2001. — № 33. — С 175.

12. Закон України: Про центральні органи виконавчої влади від 17 березня 2011 року.

13. Закон України: Про виключну (морську) економічну зону України від 16 травня 1995 р.

14. Закон України: Про державний кордон України від 4 листопада 1991 р.

15. Закон України: Про Державну прикордонну службу України від 03.04.2003 р. № 661-IV.

16. Закон України: Про державну таємницю від 21.01.1994 р. № 3855-XII.

17. Закон України: Про загальні засади створення і функціонування спеціальних (вільних) економічних зон від 13 жовтня 1992 р.

18. Закон України: Про правовий режим воєнного стану від 06.04.2000 р. № 1647-III.

19. Закон України: Про правовий режим надзвичайного стану від 16 березня 2000 р.

20. Закон України: Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи від 27 лютого 1991 р.

21. Закон України: Про Службу безпеки України від 25.03.1992 р. № 2229-XII.

22. Кодекс адміністративного судочинства України: Закон України від 06.07.2005 р., № 2747-IV // Відомості Верховної Ради України – 2005 р., № 5, (№№ 35-36, 37). – Ст. 446.

23. Кодекс адміністративного судочинства України: Науково-практичний коментар; За ред. С. В. Ківалова, О. І. Харитонової / С. В. Ківалов О. І. Харитонова, О. М. Пасенюк, М. Р. Аракелян та ін. — Харків: Одіссей, 2005. — 552 с.

24. Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 р. № 8073-X.

25. Конституція України від 28 червня 1996 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1996. – № 30. – Ст. 141.

26. Кримінально-виконавчий кодекс України від 11.07.2003 р. № 1129-IV.

27. Митний кодекс України від 13.03.2012 р. № 4495-VI.

28. Положення про військові комісаріати // Затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 3 червня 2013 р. № 389 // Офіційний вісник України. – 2014 р., – № 42. – ст. 1503.

29. Положення про ДСКН затверджено Указом Президента України від 13.04.2011 р. № 457/2011.

30. Положення про Міністерство оборони України // Затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 р. № 671 (у ред. постанови КМУ від 19.10.2016 р. № 730) // Офіційний вісник України. – 2014 р., – № 97. – ст. 2796.

31. Положення про Міністерство юстиції України: затв. постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 р. // Там же. – 2014. – № 54. – Ст. 1455.

32. Постанова Кабінету Міністрів України від 10. 09. 2014 р. № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади».

33. Про адміністративні послуги : Закон України від 6 вересня 2012 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http:zakon2. rada.gov.ua.

34. Про альтернативну (невійськову) службу: Закон України від 12 грудня 1991 р. № 1975-ХП // Офіційний вісник України. – 1992 р., – № 15. – ст. 188.

35. Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України: Закон України від 7 березня 2002 р. № 3099-ІП // Офіційний вісник України. – 2002 р., – № 32. – ст. 225.

36. Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави: Закон України 19.06.2003 № 975-IV// Відомості Верховної Ради України. – 2003. – № 46. – Ст. 366.

37. Про державний кордон України: Закон України від 04.11.1991 № 1777-XII.

38. Про Державну прикордонну службу України: Закон України від 03.04.2003 № 661-IV.

39. Про загальний військовий обов'язок і військову службу: Закон України від 25 березня 1992 р. № 2232-ХІІ // Офіційний вісник України. – 1992 р., – № 27. – ст. 385.

40. Про запобігання корупції: Закон України від 04.03.2014р. // Відом. Верхов. Ради України. – 2014. – № 49. – Ст. 2056.

41. Про затвердження Положення про Державний реєстр лікарських засобів: Постанова Кабінету Міністрів України від 31 березня 2004 р.

42. Про затвердження Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні: Постанова Кабінету Міністрів України від 22 червня 1999 р.

43. Про затвердження Положення про Міністерство охорони здоров’я України: Постанова Кабінету Міністрів України: від 25 березня 2015 р. № 267.

44. Про затвердження Примірного положення про центр надання адміністративних послуг : Постанова Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2013 р. № 118 [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http:zakon2.rada.gov.ua

45. Про Збройні Сили України: Закон України від 6 грудня 1991 р. № 1934-ХП// Офіційний вісник України. – 1992 р., – № 9. – ст. 108.

46. Про Концепцію розвитку охорони здоров'я населення України: Указ Президента України від 7 грудня 2000 р.

47. Про лікарські засоби: Закон від 4 квітня 1996 р.

48. Про оборону України: Закон України від 6 грудня 1991 р. № 1932-ХИ // Офіційний вісник України. – 1992 р., – № 9. – ст. 107.

49. Про основи національної безпеки України: Закон від 19.06.2003 № 964-IV.

50. Про Раду національної безпеки і оборони України: Закон України від 5 березня 1998 р. № 183/98-ВР // Офіційний вісник України. – 1998 р., – № 35. – ст. 237.

51. Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 2 вересня 2015 року «Про нову редакцію Воєнної доктрини України»: Указ Президента України від 24.09.2015 № 555/2015 р.

52. Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 6 травня 2015 року «Про Стратегію національної безпеки України»: Указ Президента України від 26.05.2015 № 287/2015 р.

53. Указ Президента України «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» від 9 грудня 2010 року.

54. Указ Президента України «Про систему центральних органів виконавчої влади» від 15 грудня 1999 року.

55. Менеджмент у державному управлінні : загальна частина: навчальний посібник / С.В. Пєтков, Р.С. Наливайко, Є.Ю. Соболь ; за заг. ред. В.П. Пєткова. − Дніпропетровськ : ДГУ, «Адверта», 2015. − 93 с.

56. Менеджмент у державному управлінні : особлива частина: навчальний посібник / С.В. Пєтков, Р.С. Наливайко, Є.Ю. Соболь ; за заг. ред. В.П. Пєткова. − Дніпропетровськ : ДГУ, «Адверта», 2015. − 216 с.

57. Адміністративна діяльність органів публічної влади: сучасний стан та перспективи розвитку. Навч.посібник / С.В. Пєтков., Н.О. Армаш, Є.Ю. Соболь. – К. : КНТ, – 2015. – 207 с.

58. Адміністративна деліктологія: сучасна модель відповідальності посадових осіб органів публічної влади : навч.посібник / С.В. Пєтков, Н.О. Армаш, Є.Ю. Соболь. – К. : КНТ, – 2015. – 153 с.

59. Адміністративне право: актуальні питання та інноваційні ідеї : навч.посібник / С.В. Пєтков., Н.О. Армаш, Є.Ю. Соболь. – К. : КНТ, – 2015. – 148 с.

Допоміжна

1. Авер’янов В.Б. Адміністративне право двох томах: Том 1. Загальна частина / Ред. колегія: В. Б. Авер'янов (голова). – К. : Юридична думка, 2004. – 584 с.

2. Адміністративне право (Семінари) // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://studies.in.ua/admin_pravo-seminar/3427-ponyattya-sutnst-formi-metodi-derzhavnogo-upravlnnya.html

3. Адміністративне право : підручник / Ю. П. Битяк, В. М. Гаращук, В. В. Богуцький та ін. ; за заг. ред. Ю. П. Битяка, В. М. Гаращука, В. В. Зуй. − Х.: Право, 2010. − 624 с.

4. Адміністративне право України (у схемах та коментарях) : навч. посібник / Р.С.Мельник, С.О.Мосьондз; за ред. Р.С.Мельника. – К. : Юрінком Інтер, 2015. – 344 с.

5. Адміністративне право України : навчальний посібник / М. М. Бурбика, А. В. Солонар, К. Д. Янішевська – Суми: видавничо-виробниче підприємство «Мрія», 2015. – 358 с.

6. Адміністративне право України. Академічний курс: Підручник: У 2 т. ― Т. 2: Особлива частина ― К.: Юридична думка, 2009. ― С. 337356.

7. Адміністративне право України. Підручник / За ред. проф. Битяка Ю.П. та ін. – К., 2014.

8. Адміністративне право України: навчальний посібник / М. М. Бурбика, А. В. Солонар, К. Д. Янішевська – Суми: видавничо-виробниче підприємство «Мрія», 2015. – 358 с.

9. Адміністративне право України: Підручник. — Вид. 2, змін, і доп. / За заг. ред. Т.О. Коломоєць. — 1С: Істина, 2012. — 528 с.

10. Адміністративне право України: Підручник: За заг.ред. д.ю.н., проф. Коломоєць Т.О. – Київ: „Істина”, 2008.

11. Адміністративне право: альбом схем: [навч. посіб.] / Ю. П. Битяк [та ін.]. – Нац. ун-т “Юрид. акад. України ім. Я. Мудрого”. – Х.: Право, 2012. – 160 с.

12. Адміністративне право: Конспект лекцій // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://studies.in.ua/administratyvne-pravo-lekcii.html

13. Адміністративне право: підручник / Ю. П. Битяк (кер. авт. кол.), В. М. Гаращук, В. В. Богуцький та ін.; за ред. Ю. П. Битяка, В. М. Гаращука, В. В. Зуй. – 2-ге вид., переробл. та доповн. – Харків: Право, 2012. – 656 с.

14. Адміністративно-правові режими: їх призначення, зміст і реформування // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://referatuk.net.ua/kursovi/administrativno-pravovi-rezhimi-ix-priznachennya-zmist-i-reformuvannya.html

15. Алфьоров С. М. Адміністративне право. Загальна частина : навч. посіб. / С. М. Алфьоров, С. В.Ващенко, М. М. Долгополова, А. П. Купін. – К. : Центр учбової літератури, 2011. – 216 с.

16. Березенко В. В. Законодавче регулювання захисту та охорони державного кордону україни: унiверсалiзацiя норм мiжнародного i нацiонального права / В. В. Березенко // Вісник Південного регіонального центру Національної академії правових наук України. - 2016. - № 7. - С. 95-101.

17. Бєлєвцева В. До питання класифікації адміністративно-правових режимів // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://firearticles.com/pravo/143-do-pitannya-klasifikaciyi-administrativno-pravovix-rezhimiv-byelyevceva-v.html

18. Богуцький В. В. Провадження у справах про адміністративні правопорушення: навч. посіб. / В. В. Богуцький, В. В. Богуцька, В. В. Мартиновський. – 4-те вид., переробл. І допов. – Х.: ФІНН, 2012. – 216 с.

19. Галунько В.В., Курило В.І., Короєд С.О. та ін. Адміністративне право України. Т. 1. Загальне адміністративне право: навчальний посібник / [В.В. Галунько , В.І. Курило , С.О. Короєд , О.Ю. Дрозд, І.В. Гиренко, О.М. Єщук, І.М. Риженко, А.А. Іванищук, Р.Д. Саунін, І.М. Ямкова]; за ред. проф. В.В. Галунька. – Херсон: Грінь Д.С., 2015. – 272 с.

20. Ганьба Б. П. Юридична відповідальність військовослужбовців у сфері охорони й захисту державного кордону України: поняття, становлення та специфічні риси / Б. П. Ганьба, О. Б. Ганьба // Прикарпатський юридичний вісник. - 2016. - Вип. 1. - С. 116-119.

21. Гнатюк С. С. Провадження в справах про адміністративні проступки: проблемні питання структури [Текст] : монографія / С. С. Гнатюк ; Львів. держ. ун-т внутр. справ. – Л. : ЛьвДУВС, 2012. – 155 с.

22. Голікова К. О. Дисципліна та законність в державному управлінні: поняття та способи їх забезпечення / К. О. Голікова // Часопис Київського університету права. - 2013. - № 2. - С. 110-113.

23. Гриценко І. С. Історичні передумови запровадження адміністративної юстиції: українська традиція / І. С. Гриценко // Адміністративне право і процес. – 2013. – № 1(3). – С. 107–121.

24. Гришина Н. В. Фондова лекція / Н. В. Гришина // Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна. – 2013.

25. Зoлoтaрьoвa М.К. Aдмiнiстрaтивнo-прaвoвий стaтус держaвниx пoдaткoвиx iнспекцiй в Укрaїнi : aвтoреф. дис. нa здoбуття нaук. ступеня кaнд. юрид. нaук : спец. 12.00.07 / М.К. Зoлoтaрьoвa – Днiпрoпетрoвськ, 2009. – 18 с.

26. Загальне адміністративне право : підручник / [Гриценко I. С., Мельник Р. С., Пухтецька А. А. та інші]; за заг. ред. I. С. Гриценка. – К. : Юрінком Iнтер, 2015. – 568 с.

27. Зарубіжний досвід публічного адміністрування : метод. рек. / [Н. М. Мельтюхова та ін. ; за заг. ред. Н. М. Мельтюхової] ; Нац. акад. держ. упр. при Президентові України, Упр. орг. фундам. та приклад. дослідж., Харк. регіон. ін-т держ. упр. – К. : [НАДУ], 2010. – 27 с.

28. Імас Т.В. Управління організаційно-методичним забезпеченням фізкультурно-оздоровчими послугами різних груп населення: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. наук з фіз. вих. і с.: спец. 24.00.02 «Фізична культура, фізичне виховання різних груп населення». Дніпропетровськ, 2013. - 20 с.

29. Клименко О. В. Адміністративне право й державне управління; спільне й особливе / О. В. Клименко // Економіка та держава. - 2011. - № 4. - С. 120-122.

30. Коломоєць Т. О., Федорова К. І. Адміністративно-правове регулювання приватної нотаріальної діяльності в Україні: Монографія. ― К.: Істина, 2008. ―184 с.

31. Кузьменко О.В. курс адміністративного процесу. Навчальний посібник/ О.В. Кузьменко. – К.: Юрінком Інтер, 2013. – 208 с.

32. Кузьменко О.О. Сучасний стан державного управління фізичною культурою та спортом в Україні та Європі [Електронний ресурс]: http://archive.nbuv.gov.ua/Portal/soc_gum/Dtr_du/2011_3/files/DU311_07.pdf

33. Курс адміністративного права України [Текст] : підручник / Національна академія внутрішніх справ ; ред. В. В. Коваленко. - К.: Юрінком Інтер, 2012. - 808 с.

34. Курс адміністративного права України/ підручник// [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://pidruchniki.com/1896080148173/pravo/kurs_administrativnogo_prava_ukrayini

35. Курс адміністративного права України/ підручник// Віхляєв М. Ю. Співвідношення понять "суб’єкти адміністративного права" та "суб’єкти адміністративних правовідносин" у контексті розгляду громадських об’єднань як суб’єктів адміністративного права / М. Ю. Віхляєв // Право і суспільство. - 2013. - № 3. - С. 50-57.

36. Курс адміністративного права України: підручник / В.К.Колпаков, О.В.Кузьменко, І.Д.Пастух, В.Д.Сущенко [та ін.] / за ред. В.В.Коваленка. - К.: Юрінком Інтер, 2012. - 808 с.

37. Леонов М.Я. Роль сфери фізичної культури у розвитку людського потенціалу // Матеріали XII наук.-техн. конференції «Молодь, наука, технології». – Х.: НТУ «ХПІ», 2013. С. 163-165.

38. Лехан В.М. Стратегія розвитку системи охорони здоров’я: український вимір / В.М. Лехан. − К., 2009. – 34 с. 3. Основи законодавства України про охорону здоров’я: Закон України від 19 листопада 1992 року №345 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.rada.gov.ua

39. Міністерство молоді та спорту [Електронний ресурс]: http://dsmsu.gov.ua/index/ua

40. Настюк В. Я., Бєлєвцева В. В. Адміністративно-правові режими в Україні : монографія / Настюк В. Я., Бєлєвцева В. В. — Х. : Право, 2009. — 128 с.

41. Науково-практичний коментар Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ / М.В.Корнієнко, В.Я.Горбачевський, С.Ф.Константінов та ін. – К.: Київський національний університет внутрішніх справ, 2007. – 96 с.

42. Олексенко Т. М. Об’єднання громадян як суб’єкти адміністративного права / Т. М. Олексенко // Держава та регіони. Серія : Право. - 2015. - № 1. - С. 12-17.

43. Панасюк О. В. Забезпечення законності та дисципліни в державному управлінні: проблеми розмежування / О. В. Панасюк // Право і Безпека. - 2009. - № 4. - С. 29-33.

44. Половцев О. В. Контроль у державному управлінні: підхід до побудови системи показників якості реалізації рішень / О. В. Половцев // Ефективність державного управління. - 2013. - Вип. 34. - С. 173-181.

45. Поняття, властивості та принципи адміністративної відповідальності: курс адміністративного права України: [підруч.] / В. К. Колпаков, О. В. Кузьменко, І. Д. Пастух та ін.; за ред. В. В. Коваленка. – К.: Юрінком Інтер, 2012. – С. 309-381.

46. Руснак Л. М. Адміністративно-правове забезпечення прав дітей-інвалідів у сфері охорони здоров’я в Україні / Л. М. Руснак // Науковий вісник Ужгородського національного університету. Сер.: : Право. - 2014. - Вип. 26. - С. 170-173.

47. Руснак Л. М. Особливості державного управління діяльності у сфері охорони здоров’я / Л. М. Руснак // Право та державне управління. - 2013. - № 2. - С. 123-127.

48. Свиридюк Н. П. Забезпечення законності та дисципліни в державному управлінні економікою засобами адміністративно-правового регулювання / Н. П. Свиридюк // Південноукраїнський правничий часопис. - 2015. - № 1. - С. 125-128.

49. Сергейчук О. Адміністративна юстиція в аспекті забезпечення законності в державному управлінні // Вісник Вищого адміністративного суду України. – 2009. –№ 3. – С. 30-45.

50. Сергейчук О. Проблеми вдосконалення законодавчих основ захисту прав людини і громадянина органами адміністративної юстиції // Вісник Вищого адміністративного суду України. – 2009. –№ 2. – С. 31-43.

51. Стеценкo С.Г. Aдмiнiстрaтивне прaвo Укрaїни : нaвч. пoсiб. / С.Г. Стеценкo. – К. : Aтaкa, 2008. – 624 с.

52. Стеценко С. Г. / Адміністративне право України Навчальний посібник. - К Атіка, 2007 - 624 с.

53. Фролов Ю. М. Суб’єкти адміністративного права: сутність та підстави класифікації / Ю. М. Фролов // Актуальні проблеми права: теорія і практика. - 2012. - № 25. - С. 549-557.

54. Циндря В.М. Організаційно-правові засади надання адміністративних послуг органами внутрішніх справ України : aвтoреф. дис. … нa здoбуття нaук. ступеня кaнд. юрид. нaук : спец. 12.00.07 / Володимир Миколайович Циндря – Київ, 2011. – 21 с.

60. Чудновський О. І. Питання законодавчого регулювання захисту та охорони державного кордону України / О. І. Чудновський // Актуальні проблеми державного управління. - 2008. - № 2. - С. 451-458.

61. Шапоренко М.М. Проблеми правового регулювання реалізації прав одержувачів адміністративних послуг в Україні / М.М. Шапоренко // Митна справа. – 2012. – № 1(79) частина 2, книга 1. – С. 243–248.

62. Шестак Л. В. Адміністративне право : навч. посіб. / Л. В. Шестак; Чернігів. держ. ін-т права, соц. технологій та праці. – Чернігів : Чернігів. держ. ін-т права, соц. технологій та праці, 2011. – 256 с.

Інформаційні ресурси