Відмінності між версіями «Арифмометр "Феликс"»

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
Рядок 1: Рядок 1:
 
== АРИФМОМЕТР "ФЕЛИКС" ==
 
== АРИФМОМЕТР "ФЕЛИКС" ==
  
У СРСР найпоширенішим був арифмометр '''«Фелікс»,''' який відноситься до важільним арифмометрам Однера. Він випускався на заводах лічильних машин в Пензі, Курську та Москві з 1929 по 1978 рр.
+
"Фелікс" - найпоширеніший в СРСР арифмометр.  
Експериментальний варіант арифмометра '''Однер''' зробив в 1873 році. А потім заробив необхідні кошти винаходом машинки для набивання цигарок і відкрив у 1885 році власну майстерню. Майстерня переросла в невеликий заводик, і в наступному році почався промисловий випуск арифмометров. Попит на них стрімко зростав. Дуже великими покупцями були залізні дороги. До 1917 року тільки в Росії було випущено 23 тисячі арифмометров (Однер отримав патент і право на випуск їх ще і в Німеччині, а його родичі — у Швеції). Природно, в 1917-му випуск тормознулась. Але вже в 1925 році на московському Сущевском механічному заводі почали випускати перші радянські арифмометри (модель «Оригінал-Однер»). А оскільки завод носив ім'я Дзержинського, то в 1931 році модель назвали «Фелікс». До війни ще зберігалося різноманітність в назвах продукції, що випускається на різних фабриках («Союз», «Динамо»), але пізніше ім'я радянського арифмометра залишилося одне. Практично без змін арифмометр «Фелікс» продовжували випускати до 70-х років. Основним споживачем на цей раз стала армія: адже тільки на арифмометрі в польових і бойових умовах при відсутності електрики і можна було зробити необхідні для запуску ракет розрахунки. Випускали арифмометри не тільки в Москві, але і, наприклад, в Пензі і Курську (тамтешні заводи носили горде ім'я-абревіатуру САМ — завод лічильно-аналітичних машин). Курський САМ був флагманом по випуску цих простих пристроїв.  
+
Випускався, з урахуванням численних модифікацій,
Простих? Принаймні в експлуатації. А ще надійних — не дай бог вам було впустити «Фелікс» на ногу... Працював арифмометр дійсно просто: спеціальні важелі встановлювалися проти потрібних цифр в потрібних розрядах, один оберт ручки — і перше число в суматорі, потім установка другого числа, оборот за годинниковою стрілкою або проти — і у вас сума або різниця. Якщо потрібно було помножити або розділити, то множник або дільник набирали, зрушуючи каретку, з розбивкою на розряди і крутили в потрібну сторону необхідне тільки цього розряду число разів, адже не будеш же крутити, скажімо, 423 рази, а так треба було крутонути 9 разів і тричі змінити розряди. Це в нашому оповіданні виглядає складно, а покрутишь ручку кілька разів і замислюватися перестанеш.
+
з 1929 по 1978 рік на заводах рахункових машин в Курську,  
'''Арифмометр «Фелікс»''' — це 4 з половиною кілограма чорного корпусу і нікельованих важільців, зі швидкістю обертання ебонітовою рукоятки до 200 оборотів в хвилину, в результаті чого можна розділити п'ятизначні числа на чотиризначні 85 разів у годину. Скільки всього арифмометров випустили з часів Однера — тут статистика мовчить. Розкопали тільки випуски 1969 року — 300 тисяч штук і 1970-го — 203 тисячі. Калькулятори і ЕОМ перейшли в наступ. «Фелікс» здався, але російським брендом залишився.
+
в Пензі(Пензенський завод обчислювальної техніки)  
'''У '''висновку''' мені хотілося б привести для Вас дві невеликі інструкції по роботі з арифмометром Фелікс.''' '''Щоб скласти два числа на арифмометрі Фелікс, виконайте такі дії:
+
і в Москві(Завод лічильно-аналітичних машин імені В. Д. Калмикова (САМ)).
'''
+
Виставте на важільцях арифмометра перший доданок.
+
Поверніть ручку від себе (за годинниковою стрілкою). При цьому число на важільцях вводиться в лічильник підсумовування.
+
Виставте на важільцях другий доданок.
+
Поверніть ручку від себе. При цьому число на важільцях додасться до числа в лічильнику підсумовування.
+
Результат складання - на лічильнику підсумовування.
+
Щоб помножити на невелике число на арифмометрі Фелікс, виконайте наступні кроки:
+
  
Виставте на важільцях арифмометра перший множник.  
+
Ця рахункова машина відноситься до важільних арифмометрів Однера.
Крутите ручку від себе, поки на лічильнику прокручувань чи не з'явиться другий множник.  
+
Вона дозволяє працювати з операндами довжиною до 9 знаків
Результат множення - на лічильнику підсумовування.  
+
і отримувати відповідь довжиною до 13 знаків (до 8 для приватного від ділення).
 +
 
 +
Пристрій машини оптимізовано для мінімальної ціни,
 +
в результаті,арифмометр в 1970-і роки коштував близько 13 рублів,
 +
але якість виготовлення могла бути кращою.
 +
З іншого боку, в арифмометрі використаний дуже простий
 +
і в той же час надійний транспортний механізм каретки,
 +
який відрізняє його від усіх західних аналогів.
 +
                  '''Як користуватись арифмометром Фелікс.'''
 +
  '''Щоб скласти два числа на арифмометрі Фелікс, виконайте такі дії:'''
 +
'''1'''Виставте на важільцях арифмометра перший доданок.
 +
'''2'''Поверніть ручку від себе (за годинниковою стрілкою). При цьому число на важільцях вводиться в лічильник підсумовування.
 +
'''3'''Виставте на важільцях другий доданок.
 +
'''4'''Поверніть ручку від себе. При цьому число на важільцях додасться до числа в лічильнику підсумовування.
 +
'''5'''Результат складання - на лічильнику підсумовування.
 +
                  '''Щоб помножити на невелике число на арифмометрі Фелікс, виконайте наступні кроки:'''
 +
'''1'''Виставте на важільцях арифмометра перший множник.  
 +
'''2'''Крутите ручку від себе, поки на лічильнику прокручувань не з'явиться другий множник.  
 +
'''3'''Результат множення - на лічильнику підсумовування.  
 
'''Як бачите, з арифмометром все просто: Ви крутите ручку, а розумна машина за Вас рахує!'''
 
'''Як бачите, з арифмометром все просто: Ви крутите ручку, а розумна машина за Вас рахує!'''
  

Версія за 14:05, 13 листопада 2015

АРИФМОМЕТР "ФЕЛИКС"

"Фелікс" - найпоширеніший в СРСР арифмометр. Випускався, з урахуванням численних модифікацій, з 1929 по 1978 рік на заводах рахункових машин в Курську, в Пензі(Пензенський завод обчислювальної техніки) і в Москві(Завод лічильно-аналітичних машин імені В. Д. Калмикова (САМ)).

Ця рахункова машина відноситься до важільних арифмометрів Однера. Вона дозволяє працювати з операндами довжиною до 9 знаків і отримувати відповідь довжиною до 13 знаків (до 8 для приватного від ділення).

Пристрій машини оптимізовано для мінімальної ціни, в результаті,арифмометр в 1970-і роки коштував близько 13 рублів, але якість виготовлення могла бути кращою. З іншого боку, в арифмометрі використаний дуже простий і в той же час надійний транспортний механізм каретки, який відрізняє його від усіх західних аналогів.

                 Як користуватись арифмометром Фелікс. 
  Щоб скласти два числа на арифмометрі Фелікс, виконайте такі дії:

1Виставте на важільцях арифмометра перший доданок. 2Поверніть ручку від себе (за годинниковою стрілкою). При цьому число на важільцях вводиться в лічильник підсумовування. 3Виставте на важільцях другий доданок. 4Поверніть ручку від себе. При цьому число на важільцях додасться до числа в лічильнику підсумовування. 5Результат складання - на лічильнику підсумовування.

                 Щоб помножити на невелике число на арифмометрі Фелікс, виконайте наступні кроки: 

1Виставте на важільцях арифмометра перший множник. 2Крутите ручку від себе, поки на лічильнику прокручувань не з'явиться другий множник. 3Результат множення - на лічильнику підсумовування. Як бачите, з арифмометром все просто: Ви крутите ручку, а розумна машина за Вас рахує!

Вікусік Храмалюк 22гр.