Відмінності між версіями «OpenSUSE»

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: ''' УВАГА! ЗМІСТ ЦІЄЇ ВІКІ СТАТТІ МОЖЕ МІСТИТИ ГРАМАТИЧНІ (НЕ ЗМІСТОВІ!) ПОМИЛКИ. ЯКЩО ТАКІ ...)
 
Рядок 1: Рядок 1:
 
''' УВАГА! ЗМІСТ ЦІЄЇ ВІКІ СТАТТІ МОЖЕ МІСТИТИ ГРАМАТИЧНІ (НЕ ЗМІСТОВІ!) ПОМИЛКИ. ЯКЩО ТАКІ Є, ТО ВОНИ БУДУТЬ ВИПРАВЛЕНІ НАЙБЛИЖЧИМ ЧАСОМ'''
 
''' УВАГА! ЗМІСТ ЦІЄЇ ВІКІ СТАТТІ МОЖЕ МІСТИТИ ГРАМАТИЧНІ (НЕ ЗМІСТОВІ!) ПОМИЛКИ. ЯКЩО ТАКІ Є, ТО ВОНИ БУДУТЬ ВИПРАВЛЕНІ НАЙБЛИЖЧИМ ЧАСОМ'''
 +
 +
[[Image:OpenSUSE 13.1 Desktop.png|thumb|500px|Вікно openSUSE ]]
 +
 +
'' ' openSUSE ''' - дистрибутив Linux , KDE -орієнтований , еталон KDE. Спочатку розроблявся в Німеччині , але зараз його власником є ​​американська корпорація Novell , Inc .. Був заснований на дистрибутиві Slackware , проте був значно перероблений і являє собою відокремлений дистрибутив , відрізняється від останнього форматом пакетів , а також системою настройки і адміністрування YaST . З часом SUSE включила в себе багато аспектів Red Hat Linux (використання системи RPM та / etc / sysconfig ) . Цикл випуску нових версій - 8 місяців.
 +
 +
Проект openSUSE включає в себе вікі -проект , портал для користувачів , Build Service для розробників , арт -проект для дизайнерів , поштову розсилку і канали IRC на різних мовах.
 +
 +
= Історія =
 +
 +
Історія SUSE Linux почалася з того моменту , коли в середині 1992 року Пітер Макдональд ( Peter McDonald ) випустив один з перших дистрибутивів Linux - SLS. Це був дистрибутив , який вперше пропонував користувачу не просто ядро і набір основних утиліт , але також широкий набір іншого програмного забезпечення (включаючи підтримку XFree86 і TCP / IP). Натхненний SLS , Патрік Фолкердінг ( Patrick Volkerding ) створив знаменитий дистрибутив Slackware Linux , який в свою чергу послужив основою для багатьох інших дистрибутивів .
 +
 +
В цей же час в Німеччині з'явилася компанія « Gesellschaft für Software - und System - Entwicklung » (« Програмна і системна розробка» ) , скорочено « SuSE » , яка займалася консалтингом з питань Unix -систем. Крім того , фірма регулярно випускала програмні пакети , що включали SLS і Slackware , друкувала керівництва для UNIX і Linux. У 1994 році вони випустили першу CD -версію SLS / Slackware під ім'ям SuSE Linux 1.0. Пізніше , в 1996 році, вони інтегрувалися ще з одним дистрибутивом , Jurix , також заснованому на Slackware . Тепер це був дійсно повноцінний новий дистрибутив , що отримав назву SuSE Linux 4.2 .
 +
 +
4 листопада 2003 компанія SUSE Linux перекуплена американською корпорацією Novell . Незважаючи на побоювання багатьох , Novell не стала втручатися в справи компанії, навпаки , повернувшись обличчям до користувачів і опублікував під ліцензією GNU GPL вихідні коди однією з головних особливостей дистрибутива - проприетарной програми адміністрування YaST2 .
 +
 +
Спадщина SUSE було явно помітно у версії 9.1 ( випущеної після її придбання фірмою Novell ) з характерними утилітами адміністрування , великою кількістю програмних пакетів і широкої документацією. Починаючи з 10 - ї версії проект розробляється спільнотою openSUSE .
 +
 +
На основі openSUSE також збираються дистрибутиви для корпоративних клієнтів: Novell Linux Desktop ( NLD ) , Suse Linux Enterprise Desktop ( SLED ) і Suse Linux Enterprise Server ( SLES ) .
 +
У 2007-2008 роках Novell активно співпрацює з Microsoft , яка в результаті угоди про патенти підтримує і поширює дистрибутиви SuSE , в яких важливу роль відіграє Mono - запатентованої Microsoft платформи. NET , що викликало невдоволення частини спільноти користувачів та розробників вільного ПЗ.
 +
 +
Починаючи з версії 11.0 система управління пакетами використовує більш могутній чим bzip2 компресор даних - LZMA .
 +
У версії 11.1 додана підтримка SELinux . Причому підтримка AppArmor ( використовується за замовчуванням ) збережена в повній мірі. Рішення по активації тієї чи іншої системи приймає користувач .
 +
 +
Життєвий цикл версії ( термін, протягом якого випускаються критичні оновлення) два роки. Починаючи з версії 11.2 , релізи мають кодові імена: назву відтінку зеленого кольору , що є основним в оформленні даного релізу.
 +
 +
* Легкі для користувачів система настройки YaST і система управління пакетами Zypper
 +
* Є набір драйверів «з коробки»
 +
* Великий вибір пакетів , за рахунок використання RPM і підключаються репозиторіїв .
 +
* Система збірки OBS
 +
 +
Починаючи з версії SUSE Linux 6.3 , до складу дистрибутива включається потужна програма з адміністрування ОС SUSE під назвою YaST . Програма вміє працювати з розділами жорсткого диска , дає можливість проводити тонке налаштування системи (шляхом вибору вже заздалегідь приготовлених опцій) , установку і видалення пакетів . RPM , отримувати оновлення через інтернет , настройку мережевих пристроїв , настройку брандмауера , управління обліковими записами користувачів і багато іншого. З часом , в YaST було додано безліч різних модулів , у тому числі і модуль підтримки Bluetooth. Так , є можливість контролю за додатками. У YaST коли то був інтегрований модуль SaX2 , який дозволяв управляти дозволом екрану монітора , проте з OpenSUSE 11.3 SaX2 був видалений.
 +
 +
ZYPPer (або Libzypp ) є програмним забезпеченням Linux ( SUSE зокрема). Це консольна утиліта для управління пакетами. RPM . можливості :
 +
* установка і видалення пакетів . RPM ( Zypper install < Имя_Пакета > , zypper remove < Имя_Пакета > )
 +
* оновлення пакетів ( zypper up )
 +
* оновлення всього дистрибутива ( zypper dup )
 +
* Дає можливість працювати з репозиторієм :
 +
* Додавати і видаляти репозиторії ( zypper ar - r <LINK> , zypper rr < імя_репозіторія > )
 +
* Переглядати весь список репозиторіїв в системі ( zypper repos )
 +
* Також реалізована можливості пошуку пакетів у встановлених репозиторіях .
 +
 +
= OpenSUSE Build Service =
 +
 +
OpenSUSE Build Service надає розробникам програмного забезпечення інструмент для компіляції вихідного коду і його збірки в виконувані файли. Надає можливість подальшої публікацій готових виконуваних пакетів для різних дистрибутивів , в тому числі Mandriva , Ubuntu , Fedora і Debian. Даний сервіс спрощує процес упаковки , так що розробники можуть легко упакувати одну програму для багатьох дистрибутивів , і багато релізи OpenSUSE , що робить пакети доступними для користувачів незалежно від того, який дистрибутив вони використовують. Сервіс працює під ліцензією GPL.
 +
 +
AutoYaST є частиною YaST2 і використовується для автоматичної конфігурації. Конфігурація зберігається в XML -файлах і відбувається без втручання користувача.
 +
 +
2 січня 2006 , SUSE розробник Девід Ревеман ( David Reveman ) аннонсіровал X server Xgl . Архітектура X сервера дозволяє одночасно використовувати переваги сучасних графічних карт за допомогою своїх OpenGL драйверів , підтримка шарів поверх OpenGL за допомогою бібліотеки Glitz . Compiz , один з перших композитних віконних менеджерів для X Window System , який користується цим OpenGL - прискоренням.
 +
 +
SUSE була одним з провідних учасників проекту KDE протягом багатьох років. На даний момент , SUSE так само ділиться великою кількістю своїх розробників для роботи безпосередньо для оточення KDE , ніж будь-який інший дистрибутив . Отже , SUSE внесла дуже великий внесок у розробку даного оточення і торкнулася багатьох бібліотеки KDE. А саме:
 +
* kdelibs
 +
* KDEBase
 +
* Kontact
 +
* kdenetwork
 +
 +
Інші помітні проекти , включаючи :
 +
* Kickoff - нове меню в KDE Plasma Desktop .
 +
* F - Spot
 +
* Novell Evolution
 +
* Banshee
 +
 +
Починаючи з версії 12.1 , SUSE збирається з робочим оточенням GNOME3 . Останній реліз , в якому використовувався GNOME2 був 11.4 .
 +
 +
= Системні вимоги =
 +
 +
OpenSUSE 12.3 повністю підтримує апаратні платформи i586 і x86 -64. Офіційна підтримка процесорів PowerPC була припинена після виходу openSUSE 11.1 . Основні вимоги, пропоновані до апаратного забезпечення виглядає наступним чином:
 +
 +
Intel Pentium III 500 МГц або більш сучасний процесор ( рекомендується Pentium 4 2.4 ГГц або потужніший або будь AMD64 або Intel EM64T процесор )
 +
 +
Оперативна пам'ять ( RAM) : 1ГБ фізичної пам'яті ( рекомендується 2 ГБ)
 +
 +
Жорсткий диск : мінімум 3 ГБ вільного дискового простору , 5 ГБ при установці графічного робочого столу ( рекомендується більше , в залежності від кількості встановлюваних програм)
 +
 +
Звукова та відеокарти: підтримується більшість сучасних звукових і відеокарт , мінімальний дозвіл екрана 800x600 ( рекомендується 1024x768 або більше)
 +
 +
Для успішної установки потрібно завантаження з CD / DVD приводу (USB - брелока ) або підтримка завантаження по мережі (буде потрібно налаштувати PXE , зверніться до статті про мережевий установці) . Установка так само можлива при існуючій встановленої версії openSUSE .
 +
 +
Завантажувач GRUB може працювати і з іншими операційними системами на тій же машині . Можна встановити openSUSE у вільний розділ жорсткого диска при збереженні працездатності існуючих ОС в інших розділах .
 +
 +
Починаючи з версії 11.4 , з'явилася можливість підключити репозиторій Tumbleweed , що дозволяє використовувати останні стабільні версії пакетів , не чекаючи виходу наступного випуску дистрибутива. Наприклад , якщо у випуску 11.4 використовувалася версія ядра 2.6 , то оновлення до версії 3.0 було б можливим тільки з виходом 12.1 , або підключенням окремого репозиторію . Але Tumbleweed дозволяє зробити це практично відразу після того , як розробники ядра оголосять версію 3.0 стабільною. Така модель називається « ковзне оновлення » ( Rolling release ) .

Версія за 17:46, 30 листопада 2013

УВАГА! ЗМІСТ ЦІЄЇ ВІКІ СТАТТІ МОЖЕ МІСТИТИ ГРАМАТИЧНІ (НЕ ЗМІСТОВІ!) ПОМИЛКИ. ЯКЩО ТАКІ Є, ТО ВОНИ БУДУТЬ ВИПРАВЛЕНІ НАЙБЛИЖЧИМ ЧАСОМ

Вікно openSUSE

' openSUSE ' - дистрибутив Linux , KDE -орієнтований , еталон KDE. Спочатку розроблявся в Німеччині , але зараз його власником є ​​американська корпорація Novell , Inc .. Був заснований на дистрибутиві Slackware , проте був значно перероблений і являє собою відокремлений дистрибутив , відрізняється від останнього форматом пакетів , а також системою настройки і адміністрування YaST . З часом SUSE включила в себе багато аспектів Red Hat Linux (використання системи RPM та / etc / sysconfig ) . Цикл випуску нових версій - 8 місяців.

Проект openSUSE включає в себе вікі -проект , портал для користувачів , Build Service для розробників , арт -проект для дизайнерів , поштову розсилку і канали IRC на різних мовах.

Історія

Історія SUSE Linux почалася з того моменту , коли в середині 1992 року Пітер Макдональд ( Peter McDonald ) випустив один з перших дистрибутивів Linux - SLS. Це був дистрибутив , який вперше пропонував користувачу не просто ядро і набір основних утиліт , але також широкий набір іншого програмного забезпечення (включаючи підтримку XFree86 і TCP / IP). Натхненний SLS , Патрік Фолкердінг ( Patrick Volkerding ) створив знаменитий дистрибутив Slackware Linux , який в свою чергу послужив основою для багатьох інших дистрибутивів .

В цей же час в Німеччині з'явилася компанія « Gesellschaft für Software - und System - Entwicklung » (« Програмна і системна розробка» ) , скорочено « SuSE » , яка займалася консалтингом з питань Unix -систем. Крім того , фірма регулярно випускала програмні пакети , що включали SLS і Slackware , друкувала керівництва для UNIX і Linux. У 1994 році вони випустили першу CD -версію SLS / Slackware під ім'ям SuSE Linux 1.0. Пізніше , в 1996 році, вони інтегрувалися ще з одним дистрибутивом , Jurix , також заснованому на Slackware . Тепер це був дійсно повноцінний новий дистрибутив , що отримав назву SuSE Linux 4.2 .

4 листопада 2003 компанія SUSE Linux перекуплена американською корпорацією Novell . Незважаючи на побоювання багатьох , Novell не стала втручатися в справи компанії, навпаки , повернувшись обличчям до користувачів і опублікував під ліцензією GNU GPL вихідні коди однією з головних особливостей дистрибутива - проприетарной програми адміністрування YaST2 .

Спадщина SUSE було явно помітно у версії 9.1 ( випущеної після її придбання фірмою Novell ) з характерними утилітами адміністрування , великою кількістю програмних пакетів і широкої документацією. Починаючи з 10 - ї версії проект розробляється спільнотою openSUSE .

На основі openSUSE також збираються дистрибутиви для корпоративних клієнтів: Novell Linux Desktop ( NLD ) , Suse Linux Enterprise Desktop ( SLED ) і Suse Linux Enterprise Server ( SLES ) . У 2007-2008 роках Novell активно співпрацює з Microsoft , яка в результаті угоди про патенти підтримує і поширює дистрибутиви SuSE , в яких важливу роль відіграє Mono - запатентованої Microsoft платформи. NET , що викликало невдоволення частини спільноти користувачів та розробників вільного ПЗ.

Починаючи з версії 11.0 система управління пакетами використовує більш могутній чим bzip2 компресор даних - LZMA . У версії 11.1 додана підтримка SELinux . Причому підтримка AppArmor ( використовується за замовчуванням ) збережена в повній мірі. Рішення по активації тієї чи іншої системи приймає користувач .

Життєвий цикл версії ( термін, протягом якого випускаються критичні оновлення) два роки. Починаючи з версії 11.2 , релізи мають кодові імена: назву відтінку зеленого кольору , що є основним в оформленні даного релізу.

  • Легкі для користувачів система настройки YaST і система управління пакетами Zypper
  • Є набір драйверів «з коробки»
  • Великий вибір пакетів , за рахунок використання RPM і підключаються репозиторіїв .
  • Система збірки OBS

Починаючи з версії SUSE Linux 6.3 , до складу дистрибутива включається потужна програма з адміністрування ОС SUSE під назвою YaST . Програма вміє працювати з розділами жорсткого диска , дає можливість проводити тонке налаштування системи (шляхом вибору вже заздалегідь приготовлених опцій) , установку і видалення пакетів . RPM , отримувати оновлення через інтернет , настройку мережевих пристроїв , настройку брандмауера , управління обліковими записами користувачів і багато іншого. З часом , в YaST було додано безліч різних модулів , у тому числі і модуль підтримки Bluetooth. Так , є можливість контролю за додатками. У YaST коли то був інтегрований модуль SaX2 , який дозволяв управляти дозволом екрану монітора , проте з OpenSUSE 11.3 SaX2 був видалений.

ZYPPer (або Libzypp ) є програмним забезпеченням Linux ( SUSE зокрема). Це консольна утиліта для управління пакетами. RPM . можливості :

  • установка і видалення пакетів . RPM ( Zypper install < Имя_Пакета > , zypper remove < Имя_Пакета > )
  • оновлення пакетів ( zypper up )
  • оновлення всього дистрибутива ( zypper dup )
  • Дає можливість працювати з репозиторієм :
  • Додавати і видаляти репозиторії ( zypper ar - r <LINK> , zypper rr < імя_репозіторія > )
  • Переглядати весь список репозиторіїв в системі ( zypper repos )
  • Також реалізована можливості пошуку пакетів у встановлених репозиторіях .

OpenSUSE Build Service

OpenSUSE Build Service надає розробникам програмного забезпечення інструмент для компіляції вихідного коду і його збірки в виконувані файли. Надає можливість подальшої публікацій готових виконуваних пакетів для різних дистрибутивів , в тому числі Mandriva , Ubuntu , Fedora і Debian. Даний сервіс спрощує процес упаковки , так що розробники можуть легко упакувати одну програму для багатьох дистрибутивів , і багато релізи OpenSUSE , що робить пакети доступними для користувачів незалежно від того, який дистрибутив вони використовують. Сервіс працює під ліцензією GPL.

AutoYaST є частиною YaST2 і використовується для автоматичної конфігурації. Конфігурація зберігається в XML -файлах і відбувається без втручання користувача.

2 січня 2006 , SUSE розробник Девід Ревеман ( David Reveman ) аннонсіровал X server Xgl . Архітектура X сервера дозволяє одночасно використовувати переваги сучасних графічних карт за допомогою своїх OpenGL драйверів , підтримка шарів поверх OpenGL за допомогою бібліотеки Glitz . Compiz , один з перших композитних віконних менеджерів для X Window System , який користується цим OpenGL - прискоренням.

SUSE була одним з провідних учасників проекту KDE протягом багатьох років. На даний момент , SUSE так само ділиться великою кількістю своїх розробників для роботи безпосередньо для оточення KDE , ніж будь-який інший дистрибутив . Отже , SUSE внесла дуже великий внесок у розробку даного оточення і торкнулася багатьох бібліотеки KDE. А саме:

  • kdelibs
  • KDEBase
  • Kontact
  • kdenetwork

Інші помітні проекти , включаючи :

  • Kickoff - нове меню в KDE Plasma Desktop .
  • F - Spot
  • Novell Evolution
  • Banshee

Починаючи з версії 12.1 , SUSE збирається з робочим оточенням GNOME3 . Останній реліз , в якому використовувався GNOME2 був 11.4 .

Системні вимоги

OpenSUSE 12.3 повністю підтримує апаратні платформи i586 і x86 -64. Офіційна підтримка процесорів PowerPC була припинена після виходу openSUSE 11.1 . Основні вимоги, пропоновані до апаратного забезпечення виглядає наступним чином:

Intel Pentium III 500 МГц або більш сучасний процесор ( рекомендується Pentium 4 2.4 ГГц або потужніший або будь AMD64 або Intel EM64T процесор )

Оперативна пам'ять ( RAM) : 1ГБ фізичної пам'яті ( рекомендується 2 ГБ)

Жорсткий диск : мінімум 3 ГБ вільного дискового простору , 5 ГБ при установці графічного робочого столу ( рекомендується більше , в залежності від кількості встановлюваних програм)

Звукова та відеокарти: підтримується більшість сучасних звукових і відеокарт , мінімальний дозвіл екрана 800x600 ( рекомендується 1024x768 або більше)

Для успішної установки потрібно завантаження з CD / DVD приводу (USB - брелока ) або підтримка завантаження по мережі (буде потрібно налаштувати PXE , зверніться до статті про мережевий установці) . Установка так само можлива при існуючій встановленої версії openSUSE .

Завантажувач GRUB може працювати і з іншими операційними системами на тій же машині . Можна встановити openSUSE у вільний розділ жорсткого диска при збереженні працездатності існуючих ОС в інших розділах .

Починаючи з версії 11.4 , з'явилася можливість підключити репозиторій Tumbleweed , що дозволяє використовувати останні стабільні версії пакетів , не чекаючи виходу наступного випуску дистрибутива. Наприклад , якщо у випуску 11.4 використовувалася версія ядра 2.6 , то оновлення до версії 3.0 було б можливим тільки з виходом 12.1 , або підключенням окремого репозиторію . Але Tumbleweed дозволяє зробити це практично відразу після того , як розробники ядра оголосять версію 3.0 стабільною. Така модель називається « ковзне оновлення » ( Rolling release ) .