Відмінності між версіями «Арифмометр "Феликс М"»

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
(Загальний опис (принцип дії))
(Історична довідка)
Рядок 5: Рядок 5:
  
 
==Історична довідка==
 
==Історична довідка==
Персоналії, виробники, історія відкриття, виробництва тощо
+
«Фелікс» - найпоширеніший в СРСР арифмометр. Названий на честь Фелікса Дзержинського [1]. Випускався з 1929 по 1978 роки загальним тиражем кілька мільйонів машин. Всього було створено понад два десятки модифікацій арифмометра. Основними виробниками були заводи рахункових машин в Курську ( «Счетмаш»), в Пензі (Пензенський завод обчислювальної техніки) і в Москві (Завод лічильно-аналітичних машин імені В. Д. Калмикова (САМ)).
 +
До 1956 року «Фелікс» коштував приблизно 110 рублів, після деномінації - 11-15 рублів. Пристрій машини було змінено в сторону максимального здешевлення, і хоча якість виготовлення була невисокою, простота механізму сильно знижувала ризик поломки [2]. У 1970-ті роки арифмометр коштував 13 рублів .Школярів в СРСР вчили звертатися з цим арифмометром
  
 
==Технічні характеристики==
 
==Технічні характеристики==

Версія за 10:55, 17 травня 2017

Emblema-MIT.png

Загальний опис (принцип дії)

Ця рахункова машина є модифікацією важільного арифмометра Однера. Вона дозволяє працювати з операндами довжиною до 9 знаків і отримувати відповідь довжиною до 13 знаків (до 8 для приватного від ділення)

Історична довідка

«Фелікс» - найпоширеніший в СРСР арифмометр. Названий на честь Фелікса Дзержинського [1]. Випускався з 1929 по 1978 роки загальним тиражем кілька мільйонів машин. Всього було створено понад два десятки модифікацій арифмометра. Основними виробниками були заводи рахункових машин в Курську ( «Счетмаш»), в Пензі (Пензенський завод обчислювальної техніки) і в Москві (Завод лічильно-аналітичних машин імені В. Д. Калмикова (САМ)). До 1956 року «Фелікс» коштував приблизно 110 рублів, після деномінації - 11-15 рублів. Пристрій машини було змінено в сторону максимального здешевлення, і хоча якість виготовлення була невисокою, простота механізму сильно знижувала ризик поломки [2]. У 1970-ті роки арифмометр коштував 13 рублів .Школярів в СРСР вчили звертатися з цим арифмометром

Технічні характеристики

Технічні характеристики

Сфера застосування

Опишіть сфери, способи та результати застосування експонату. Вкажіть при цьому часові інтервали застосування

Фото, відео-матеріали

Тут розмістіть власні фото або фото з відкритих джерел, а також посилання на відео

Список використаних джерел

«Фелікс М» - найпоширеніший в СРСР арифмометр. Випускався, з урахуванням численних модифікацій, з 1929 по 1978 на заводах рахункових машин в Курську (Счетмаш), в Пензі (Пензенський завод обчислювальної техніки) і в Москві (Завод лічильно-аналітичних машин імені В. Д. Калмикова (САМ)).
Felix1.jpeg

Ця рахівниця відноситься до важільних арифмометрів Однера. Вона дозволяє працювати з операндами довжиною до 9 знаків і отримувати відповідь довжиною до 13 знаків.

Радянський арифмометр "Фелікс М" є, по-перше, найпоширенішим в Росії арифмометром, по-друге, він являє собою типовий арифмометр Однера найпростішої конструкції.

  • Ручка приводу (знаходиться праворуч) завжди (крім, зрозуміло, тих випадків, коли Ви її обертаєте) повинна знаходитися в крайньому нижньому положенні - в цьому положенні вона блокується.
  • Числа вводяться переміщенням важелів вгору і вниз. Для того щоб додати число, ручку слід відтягнути вправо і зробити один повний оберт "на себе", для того щоб відняти - "від себе". Напрямок обертання ручки вказано також на корпусі арифмометра.
  • Для того щоб зрушити каретку на один крок, слід натиснути на виступаючу з каретки ручку в потрібному напрямку. Для того щоб пересунути каретку на кілька розрядів, слід підтягнути ручку вгору, потім потягнути її в потрібному напрямку.
  • Для того щоб очистити лічильник оборотів або результатів, слід зробити повний оборот лівого (або, відповідно, правого) баранчика. Баранці розташовані в торцях каретки, повертаються "на себе", після повного обороту чути клацання. УВАГА: баранці завжди повинні знаходитися в горизонтальному положенні.
  • Для того щоб очистити інсталяційний регістр, відтягніть ручку, що знаходиться на горизонтальному відгині, лівіше і нижче настановних важелів (приблизно під літерою "К" слова "Фелікс") і, не відпускаючи її, поверніть ручку приводу до упору "на себе".

Слід пам'ятати, що у "Фелікса" відсутній механізм для передачі десятків в лічильнику обертів (тобто якщо Ви на лічильнику обертів наберете '1'0'0', а потім зробите оборот '-1', то отримаєте не '9'9' , а '1'0'-1').