Відмінності між версіями «Радіометр Крукса»

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
Рядок 3: Рядок 3:
 
  |головна= Музей історії техніки
 
  |головна= Музей історії техніки
 
  |категорія= Історія комп'ютерної техніки
 
  |категорія= Історія комп'ютерної техніки
  |підкатегорія= Історія комп'ютерної техніки/Домеханічні обчислювачі
+
  |підкатегорія= Історія комп'ютерної техніки/Механічні обчислювачі
 
  |розділ= Радіометр Крукса
 
  |розділ= Радіометр Крукса
 
  |підрозділ= <!-- назва сторінки підрозділу довідника -->
 
  |підрозділ= <!-- назва сторінки підрозділу довідника -->

Версія за 12:31, 2 квітня 2017


ГоловнаІсторія комп'ютерної технікиІсторія комп'ютерної техніки/Механічні обчислювачіРадіометр Крукса


Emblema-MIT.png

Загальний опис (принцип дії) Невкритий Данило, 36 група

Радіометр Крукса (Сонячний млин або вертушка Крукса) — крильчатка з чотирма лопатками, зрівноважена на голці всередині скляної колби з невеликим розрідженням. При попаданні на крильчатку світлового променя крильчатка починає обертатися, що іноді неправильно пояснюють тиском світла. Насправді причиною обертання служить радіометричний ефект — виникнення сили відштовхування за рахунок різниці кінетичних енергій молекул газу, що налітають на освітлену, нагріту сторону лопаті і на протилежну, більш холодну. Причина обертання лопатей історично викликала безліч наукових дискусій.

Історична довідка

Ефект відкрив і побудував радіометр (вертушку) в 1874 року англійський фізик і хімік Вільям Крукс, який в ході одного з досліджень, яке вимагало дуже точного зважування речовин, зауважив, що в частково розрідженій камері падаючі сонячні промені впливають на ваги. Вивчаючи цей ефект, він і створив пристрій, названий на його честь. П. М. Лебедєв в 1901 році виміряв силу тиску світла на тверде тіло, зумівши в ході вельми тонких експериментів позбутися дії радіометричного ефекту.

Технічні характеристики

Радіометр Крукса складається з прозорої колби, з якої частково викачано повітря, на тонкій опорі-голці розташовано тонкі пластини металу, які мають темнішу і світлішу сторони та з’єднані між собою на кшталт ротора (радіально).

Сфера застосування

Спочатку радіометр Крукса розглядався лише як напростіший аналізвтор розрідженості вакууму. Ситуація змінилась, з початком 90-х років XX ст. Розвиток мікроінженерії і прицизійної механіки відродив інтерес наукової спільноти до радіометричних феноменів, значущих у мікро масшатабах. Радіометр Крукса почав розглядатися як можливий варіант мікромотору.

Фото, відео-матеріали

Radiometr-Kruksa.jpg

Список використаних джерел

http://naukarus.com/chislennoe-issledovanie-radiometricheskih-sil-posredstvom-pryamogo-resheniya-kineticheskogo-uravneniya-boltsmana

http://gennady-ershov.ru/na-zemle/radiometr-kruksa.html

http://yura.stryi.com/2013-07-02/crookes-radiometer/

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D1%82%D1%80_%D0%9A%D1%80%D1%83%D0%BA%D1%81%D0%B0

https://www.scienceforum.ru/2016/1382/19939