Відмінності між версіями «Чотиризначна математична таблиця Брадіса»

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
 
Рядок 3: Рядок 3:
 
  |категорія= Історія комп'ютерної техніки
 
  |категорія= Історія комп'ютерної техніки
 
  |підкатегорія= Історія комп'ютерної техніки/Домеханічні обчислювачі
 
  |підкатегорія= Історія комп'ютерної техніки/Домеханічні обчислювачі
  |розділ= <!-- назва сторінки розділу довідника -->
+
  |розділ= Чотиризначна математична таблиця Брадіса
 
  |підрозділ= <!-- назва сторінки підрозділу довідника -->
 
  |підрозділ= <!-- назва сторінки підрозділу довідника -->
 
}}
 
}}

Поточна версія на 02:30, 20 лютого 2017

ГоловнаІсторія комп'ютерної технікиІсторія комп'ютерної техніки/Домеханічні обчислювачіЧотиризначна математична таблиця Брадіса

0055886.jpg

Таблиці Брадіса. Нинішнє покоління навіть і не чуло про це. А адже це був свого роду бестселер, «Чотиризначні математичні таблиці» перевидавалися практично щорічно і вельми чималими тиражами. Уявити собі радянського інженера, та й просто інженера-конструктора тих часів, без кульмана, логарифмічної лінійки і цих самих «чотиризначних математичних таблиць» В.М. Брадіса, практично – неможливо. Точно так само як того інженера сьогодні неможливо уявити без калькулятора.

Кумедний факт, немає прямих вказівок на це, але швидше за все і американці і європейці при розрахунку своїх хмарочосів і перших космічних апаратів користувалися тими ж таблицями Брадіса, оскільки «свого Брадіса” у них не знайшлося, а цифри – вони ж і в Америці і в Африці – однакові.

Так в чому ж суть цього шедевра математики? Якщо обчислення на логарифмічній лінійці, мають точність до третього знака, то обчислення за допомогою таблиць Брадіса дають точність до четвертого знака. Цією точності інженерних розрахунків цілком достатньо. Враховуючи той факт, що в формулах, використовуваних в інженерних розрахунках, часто-густо присутствую емпіричні коефіцієнти, точне значення яких, скажімо, до десятого знака, нам невідомо, то точності до четвертого знака при розрахунку будинків і споруд, мостів і кранів, виходячи з практичних міркувань, цілком достатньо.

Тому приблизні розрахунки в ті часи велися на логарифмічній лінійці, а остаточні – вже із застосуванням таблиць Брадіса. Не вдаючись у математичний апарат обчислень вироблених В. М. Брадіса, варто згадати, що в основному його обчислення стосувалися тригонометричних функцій, площ круга і значень логарифмічних функцій. Мені траплялися і «розширені і доповнені варіанти» таблиць з іншими, дуже корисними значеннями, але це вже продовження і розвиток ідеї.

Ідея полягала в тому, що б один раз провести титанічну роботу і прорахувати значення тригонометричних функцій з прийнятною точністю і прийнятним кроком. Проміжні значення обчислювалися за допомогою екстраполяції (середнього значення). Що Володимир Модестович і зробив. Робота була проведена воістину – титанічна і він один, ймовірно, впорався б, але історично склалося так, що йому допомагали його студенти.

Тут ми плавно переходимо від титанічної праці, який прославив свого творця до особистості самого творця.

Як це не дивно, але ми не так вже й багато знаємо про самому Владимирі Модестович Брадіса, хоча, він, начебто і жив не так давно. Роки життя В. М. Брадіса – 1890 -1975. Погодьтеся, прізвище Брадіса – явно не російська, але от точно встановити його національність вже не представляється можливим. За одним припущенням він був за національністю литовець або естонець, за іншими – він був усиновлений родиною Брадіса, що проживали в Псковської губернії. Гадати не будемо, просто скажемо йому величезне людське спасибі за його працю.

Володимир був старшим сином у родині педагога Модеста Васильовича Брадіса. Вчився він блискуче, але був виключений з гімназії в 1907 році за розповсюдження нелегальної літератури і засланий до Тобольська губернію на три роки. За час заслання він зумів підготуватися до вступу в Університет, і в 1912 році був зарахований на фізико-математичний факультет Петербурзького університету.

Цікаві були часи, за революційну діяльність, звичайно ж, засилали, але хрест на кар’єрі – не ставили. Після закінчення університету він залишився на кафедрі «чистої математики», а паралельно викладав у Комерційному училищі при Путіловському заводі. Так само дуже примітний момент з реалій тогочасного життя.

Можливість навчатися в Комерційному училищі безкоштовно або за символічну плату була надана робочим Путилівського заводу і їх дітям. По закінченні Комерційного училища випускники отримували можливість продовжити навчання технічних вищих навчальних закладах.

Хто хотів, той мав можливість пробитися в цьому житті і казки про нещадну експлуатацію робітників при царизмі придумали більшовики.

Але повернемося до долі Володимира Модестовича. Саме в цей період і була проведена велика частина обчислень і допомагали йому в цьому його студенти.

У 1917 році, після одруження, Брадіса з родиною переїздить до Твері, де бере участь у відкритті інституту народної освіти, нині – педінституту. Тут так само студенти допомагають В. М. Брадіса у виконанні рутинних обчислень, і в 1928 році виходить перше видання «чотиризначний таблиць натуральних логарифмів».

Така, коротко, історія створення цієї титанічної праці, «чотиризначний математичних таблиць» В.М. Брадіса.