Відмінності між версіями «Технологія EDGE та GPRS»

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
 
(не показано 22 проміжні версії 5 учасників)
Рядок 1: Рядок 1:
'''EDGE - що це таке і з чим її їдять?
+
'''''Підготував студент 56-ї групи Тарасенко Олександр'''''
'''
+
  
Технологія EDGE може впроваджуватися двома різними способами: як розширення GPRS, в цьому випадку її слід називати EGPRS (enhanced GPRS) або як розширення CSD (ECSD). З огляду на те, що GPRS поширена набагато ширше, ніж HSCSD, зупинимося на розгляді EGPRS.
+
=Зміст:=
  
1. EDGE не є новим стандартом стільникового зв'язку.
 
  
Однак, EDGE на увазі додатковий фізичний рівень, який може бути використаний для збільшення пропускної здатності сервісів GPRS або HSCSD. При цьому, самі сервіси надаються точно так само, як і раніше. Теоретично, сервіс GPRS здатний забезпечувати пропускну спосность до 160 Кбіт / с (на фізичному рівні, на практиці ж підтримують GPRS Class 10 або 4 +1 / 3 +2 апарати забезпечують лише до 38-42 Кбіт / с і то, якщо дозволяє завантаженість мережі стільникового зв'язку), а EGPRS - до 384-473,6 Кбіт / с. Для цього необхідно використання нової модуляціонной схеми, нових методів кодування каналів і корекції помилок.
+
1. [[GPRS]]
  
2. EDGE, по суті, є «надбудовою» (вірніше, подстройкой, якщо вважати, що фізичний рівень знаходиться нижче інших) до GPRS і не може існувати окремо від GPRS. EDGE, як уже було сказано вище, має на увазі використання інших модуляціонних і кодових схем, зберігаючи сумісність з CSD-сервісом голосового зв'язку.
+
2. [[EDGE]]
  
<center>[[Image:Ris1.png]]</center>
+
[[Mini_shporka]]
 +
== [[Сторінка питань з EDGE/GPRS]] ==
  
Таким чином, з точки зору клієнтського терміналу, із впровадженням EDGE не повинно змінитися нічого. Однак, інфраструктура базової станції зазнає деякі зміни (див. рис. 1), хоча і не такі вже й серйозні. Крім збільшення пропускної здатності для передачі даних, впровадження EDGE збільшує ємність мережі стільникового зв'язку: в один і той же тайм-слот можна тепер «упакувати» більша кількість користувачів, відповідно, можна сподіватися не отримувати повідомлення «мережа зайнята» в найбільш невідповідні моменти.
+
[[category:Комп'ютерні мережі]]
 
+
<center>[[Image:Без_імені.jpg]]</center>
+
 
+
Таблиця 1 ілюструє різні технічні характеристики EDGE і GPRS. Хоча й у EDGE, і GPRS в одиницю часу відправляється однаковою число символів, завдяки використання другой модуляціонной схеми, число біт даних у EDGE втричі більше. Відразу обмовимося тут, що наведені в таблиці значення пропускної здатності та швидкості передачі даних відрізняються один від одного из-за того, що в першій також враховуються заголовки пакетів, користувачеві непотрібні. Ну, а максимальна швидкість передачі даних до 384 Кбіт / с (необхідна для відповідності стандартам IMT-2000) виходить в тому випадку, якщо ви маєте доступ до вісім тайм-слотів, то є, на кожен тайм-слот припадає по 48 Кбіт / с.
+
 
+
'''Модуляційна схема EDGE'''
+
 
+
У стандарті GSM застосовується модуляційна схема GMSK (Gaussian minimum shift keying, кодування по сдвігу Гауссового мінімуму), що є різновидом фазової модуляції сигналу. Для пояснення принципу схеми GMSK розглянемо фазову діаграму рис. 2, на якій зображена дійсна (I) і вдаваною (Q) частина комплексного сигналу. Фаза переданих логічних «0» і «1» відрізняються один від одного фазою p. Кожен який передається в одиницю часу символ відповідає одному біту.
+
 
+
<center>[[Image:Ris2.jpg]]</center>
+
 
+
Малюнок 2. Різні модуляційні схеми у GPRS та EDGE.
+
 
+
 
+
У технології EDGE застосовується модуляційна схема 8PSK (8-phase shift keying, зсув фази, як видно з малюнка, дорівнює p / 4), використовуючи всі ті ж специфікації структури частотних каналів, кодування і ширини смуг, як в GSM / GPRS. Відповідно, сусідні частотні канали створюють рівно ті ж взаємні перешкоди, як і в GSM / GPRS. Менший зсув фази між символами, в які тепер кодується не один біт, а три (символи відповідає комбінаціям 000, 001, 010, 011, 100, 101, 110 та 111), робить задачу детектування складніше, особливо якщо рівень сигналу невисокий. Втім, в умовах гарного рівня сигналу і стабільного прийому, дискримінувати кожен символ не становить великої праці.
+
 
+
'''Кодування'''
+
 
+
У GPRS можливе застосування чотирьох різних схем кодування: CS1, CS2, CS3 і CS4, у кожній з яких використовується свій алгоритм корекції помилок. Для EGPRS розроблено дев'ять схем кодування, MCS1 .. MCS9, відповідно, призначення яких також у забезпеченні корекції помилок. Причому в «молодших» MSC1 .. MSC4 використовується модуляціонная схема GMSK, в «старших» MSC5 .. MSC9 - модуляціонная схема 8PSK. На малюнку 3 представлена залежність швидкості передачі даних від використання різних модуляціонних схем укупі з різними схемами кодування (швидкість передачі даних змінюється в залежності від того, як багато необхідної для роботи алгоритмів корекції помилок надлишкової інформації закладається в кожен кодується пакет). Неважко здогадатися, що чим гірше умови прийому (відношення сигнал / шум), тим більше доводиться закладати надлишкової інформації в кожний пакет, а отже, тим менша швидкість передачі даних. Невелика відмінність у швидкості передачі даних, спостерігається між CS1 і MCS1, CS2 і MCS2, і т. д., пов'язане з різницею в величиною заголовків пакетів.
+
 
+
<center>[[Image:Ris3.png]]</center>
+
 
+
            Малюнок 3. Різні кодові схеми у GPRS та EDGE.
+
 
+
 
+
Втім, якщо співвідношення сигнал / шум невелике, не все втрачено: в старших модуляціонно-кодових схемах EGPRS MCS7, MCS8, MCS9 передбачена процедура «накладення»: так як стандарт здатний відправляти групи пакетів на різних несучих (всередині частотного діапазону), для кожної з яких умови (і перш за все - «зашумленість») можуть бути різними, в цьому випадку повторної передачі всього блоку можна уникнути, якщо знати, в якій групі стався збій і повторно-третє, саме цю групу. На відміну від старшої кодової схеми GPRS CS4, де не використовується аналогічний алгоритм корекції помилок, в EGPRS MCS7, MCS8, MCS9 різні блоки даних «накладаються» один на одного, тому при сбое в одній з груп (як показано на малюнку), повторної пересиланні підлягає лише половина пакетів (див. рис. 4).
+
 
+
<center>[[Image:Ris4.png]]</center>
+
 
+
              Малюнок 4. Використання накладення груп пакетів в EDGE.
+
 
+
'''Обробка пакетів'''
+
 
+
Якщо з якихось причин пакет, відправлений з використанням «старших» схем кодування, не коректно був прийнятий, EGPRS дозволяє передавати його заново з використанням «холодних» кодіровочной схеми. У GPRS такої можливості, названої «ресегментаціей» (resegmentation), передбачено не було: некоректно прийнятий пакет відправляється знову з тієї ж модуляціонно-кодіровочной схемою, що і в попередній раз.
+
 
+
'''Вікно адресації (addressing window)'''
+
 
+
Перед тим, як послідовність кодованих (тобто, в які закодовані «слова», які складаються з кількох біт) пакетів (фрейм) може бути передана по радіочастотного інтерфейсу, передавач присвоює пакетам ідентифікаційний номер, що входить в заголовок кожного пакета. Номери пакетів у GPRS становлять від 1 до 128. Після того, як послідовність пакетів (наприклад, 10 штук) відправлено адресату, передавач чекає від приймача підтвердження того, що вони були прийняті. У звіті, який приймач відправляє назад передавач, містяться номери пакетів, які були успішно декодіровани, і які одержувач декодіровать не зміг. Важливий нюанс: номера пакетів приймають значення від 1 до 128, а ширина адресного вікна - всього 64, внаслідок чого знову передається пакет може отримати такий же номер, як у попередньому фрейме. У цьому випадку протокол змушений повторно відправляти весь поточний фрейм, що негативно позначається на швидкості передачі даних в цілому. Для зниження ризику виникнення такої ситуації в EGPRS номер пакету може набувати значення від 1 до 2048, а адресне вікно збільшено до 1024.
+
 
+
'''Точність вимірювання'''
+
 
+
Для забезпечення коректного функціонування технології GPRS в середовищі GSM доводитися постійно вимірювати радіоусловія: рівень сигнал / шум в каналі, частоту появи помилок і т.п. Ці вимірювання ніяк не позначаються на якості голосового зв'язку, де досить постійно використовувати одну й ту ж кодіровочную схему. При передачі даних у GPRS вимір радіоусловій можливо лише в «паузах» - двічі за період 240 мс. Для того, щоб не чекати кожні 120 мс, EGPRS визначає такий параметр, як ймовірність виникнення помилки на біт (BEP, bit error probability), в шкіряному фреймі. На величину BEP впливає як відношення сигнал/шум, так і тимчасова дисперсія сигналу і швидкість переміщення терміналу. Зміна BEP від фрейма до фрейма дозволяє оцінити швидкість терміналу і «тремтіння» частоти, але для точнішої оцінки використовується середнє значення вірогідності помилки на біт на кожні чотири фрейми і його вибіркове стандартне відхилення. Завдяки цьому, EGPRS швидше реагує на зміни умов: збільшує швидкість передачі даних при зниженні BEP і навпаки.
+
 
+
'''Контроль за швидкістю з'єднання в EGPRS'''
+
 
+
У EGPRS використовується комбінація двох підходів: підстроювання швидкості з'єднання і інкрементної надмірності. Підстроювання швидкості з'єднання, вимірюваної або мобільним терміналом по кількості що приймаються в одиницю часу даних, або базовою станцією по кількості, відповідно, передаваних даних, дозволяє вибрати оптимальну модуляційно-кодову схему для подальших об'ємів даних. Зазвичай, використання нової модуляційно-кодової схеми може бути призначене при передачі нового блоку (по чотири групи) даних.
+
 
+
Інкрементна надмірність спочатку застосовується для самої старшої модуляційно-кодової схеми, MCS9, з незначною увагою до корекції помилок і без урахування умов радіозв'язку. Якщо інформація декодується адресатом некоректно, по каналу зв'язку передаються не самі дані, а якийсь контрольний код, який «додається» (використовується для перетворення) до вже завантажених даних до тих пір, поки дані не будуть декодовані успішно. Кожен такий «інкрементний шматочок» додаткової коди збільшує вірогідність успішної розшифровки переданих даних — в цьому і полягає надмірність. Головною перевагою цього підходу є те, що тут немає необхідності стежити за якістю радіозв'язку, тому інкрементна надмірність є обов'язковою в стандарті EGPRS для мобільних терміналів.
+
 
+
'''Інтеграція EGPRS в існуючі мережі GSM/GPRS — UMTS не за горами!'''
+
 
+
Як вже було сказано вище, головна відмінність між GPRS і EGPRS — у використанні іншої модуляційної схеми на фізичному рівні. Тому для підтримки EGPRS достатньо установки на базовій станції що підтримує нові модуляційні схеми трансивера і програмного забезпечення для обробки пакетів. Для забезпечення сумісності з не підтримуючими EDGE мобільними телефонами, в стандарті прописане наступне:
+
Що підтримують і не підтримуючі EDGE мобільні термінали повинні бути здатні використовувати один і той же тайм-слот
+
Підтримуючі і не підтримуючі трансивери EDGE повинні використовувати один і той же частотний діапазон
+
Можлива часткова підтримка EDGE
+
Для полегшення процесу впровадження на ринок нових мобільних телефонів було вирішено підрозділити EDGE-сумісні термінали на два класи:
+
Що підтримують модуляційну схему 8PSK тільки в приймальному потоці даних (downlink) і
+
Підтримуючі 8PSK як в приймальному, так і в передавальному (uplink) потоці даних
+
 
+
Впровадження EGPRS, як вже мовилося вище, дозволяє досягти пропускної спроможності, приблизно втричі більше, ніж в технології GPRS. При цьому використовується в точності такі ж профілі QOS (quality of service, якість сервісу), як в GPRS, але з урахуванням пропускної спроможності, що збільшилася. Крім необхідності установки трансивера на базовій станції, для підтримки EGPRS потрібне оновлення програмного забезпечення, яке повинне буде обробляти змінений протокол передачі пакетів.
+
 
+
Наступним еволюційним кроком на шляху систем стільникового зв'язку GSM/EDGE до «повноцінних» мереж третього покоління буде подальше поліпшення сервісів пересилки пакетів (даних) для забезпечення їх сумісності з UMTS/UTRAN (UMTS terrestrial radio access network). Ці поліпшення в даний час проходять рассмотрениеи, швидше за все, будуть включені в майбутній варіант специфікацій 3GPP (3G Partnership Project). Головна відмінність GERAN від упроваджуваної зараз технології EDGE буде підтримка QOS для інтерактивних, фонових, потокових і переговорних класів. Підтримка цих QoS-классов вже є в UMTS, завдяки чому в мережах UMTS (скажімо, W-CDMA 2100 або 1900 Мгц) наявна можливість, наприклад, відеозв'язку. Окрім цього, в майбутньому поколінні EDGE планується забезпечити одночасну паралельну обробку потоків даних з різним пріоритетом QOS.
+

Поточна версія на 19:05, 12 січня 2021

Підготував студент 56-ї групи Тарасенко Олександр

Зміст:

1. GPRS

2. EDGE

Mini_shporka

Сторінка питань з EDGE/GPRS