Відмінності між версіями «2004 рік»

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: *Січень На Марсі почалася місія американського марсохода Spirit. Група японських учених ро...)
 
 
(не показано одну проміжну версію цього учасника)
Рядок 1: Рядок 1:
*Січень
+
Матеріал взято з [[http://myrobot.ru/articles/hist_2004.php myrobot.ru]]
 +
----*Січень
 
На Марсі почалася місія американського марсохода Spirit.
 
На Марсі почалася місія американського марсохода Spirit.
  

Поточна версія на 21:15, 21 жовтня 2011

Матеріал взято з [myrobot.ru]


*Січень

На Марсі почалася місія американського марсохода Spirit.

Група японських учених розраховує повторити успіх спільноти вільно розповсюджуваних програм і ОС Linux у світі людиноподібних роботів. Проект Kitano Symbiotic Systems Project зі створення людиноподібного робота Pino фінансується японським урядом і отримав ім'я на честь свого керівника Хіроякі Кітано, експерта з проблем штучного інтелекту. В Internet опубліковано повний технічний опис Pino, як його програмної, так і апаратної частини. Група почала продавати компоненти, необхідні для створення Pino. Набір таких компонентів коштує близько 7,5 тис. дол

В Росії створений робот нового покоління, здатний виявляти і знешкоджувати вибухові пристрої. Робот, розроблений вченими РАН з лабораторії "Сенсорика", здатний проникати і доставляти у важкодоступні зони засоби спостереження і розвідки, а також оглядати підозрілі об'єкти і в разі необхідності здійснювати їх транспортування або розмінування. Робот може працювати індивідуально або в групі аналогічних машин, а також спільно з створюваними в лабораторії засобами повітряної розвідки і зв'язку - малогабаритними дистанційно пілотованих літальних апаратів.

  • Лютий

Авторитетний американський журнал Forbes представив своїм читачам п'ятірку роботів, які, на думку видання, найближчим часом змінять життя людини. Першою названа хірургічна система да Вінчі (da Vinci Surgical System), що дозволяє медикам проводити операції практично на будь-якій відстані. Лікар віддалено керує автоматизованими руками, які роблять всю роботу. Дослідження показали, що пацієнти, прооперовані за допомогою робота, швидше стають на ноги, у них залишається менше шрамів.

Китайський онлайновий робот Сяобо (Xiaobu), що володіє "штучним інтелектом", здатний спілкуватися з користувачами інтернет-пейджера MSN Messenger та електронною поштою (http://www.hust.edu.cn/english/). Сяобо - 2-місячне дітище молодого аспіранта університету науки і техніки Хуачжун (Huazhong University of Science and Technology), якого звуть Брюс (Bruce). На прохання користувачів робот може шукати в Мережі літературу, розклади автобусів та поїздів, прогноз погоди, а також 11 інших видів інформації, так як Брюс пов'язав його з безліччю корисних баз даних. Питання про хороших ресторанах в Шанхаї ставить робота в глухий кут. Однак здивування Сяобо подобається користувачам, особливо - його щирість і непередбачуваність.

Роберт Грабовскі (Robert Grabowski), Луїс Наварро-Сермент (Luis E. Navarro-Serment) і Прадіп Хосла (Pradeep Khosla) (Університет Карнегі-Меллона) побудували дюжину мілліботов, не більше 5 см кожен. Кожен робот складається з 3 модулів: руху, управління і сприйняття. Найсерйозніше обмеження на використання міні-роботів накладають елементи живлення; два акумулятори займають третину вільного місця на мілліботах. Однієї зарядки вистачає на 30-90 хвилин. Щоб справитися з цими обмеженнями, було придумано два правила конструювання міні-роботів - розмежування спеціалізації і спільна робота: кожен робот оснащується тільки обладнанням, необхідним для виконання конкретного завдання; для виконання місії роботи повинні співпрацювати. Одна з основних завдань, що вимагають спільної роботи, - визначення місця розташування групи (маленькі роботи не можуть дозволити собі використовувати Глобальну систему позиціонування (GPS), набір маяків або візуальне розпізнавання, оскільки дальність дії їх датчиків не перевищує 2 м, і вони занадто малі, щоб нести приймачі GPS). Таким чином, працюючи спільно, мілліботи здатні пробиратися по трубах, обстежити зруйновані будівлі, ховатися у вузьких нішах і використовуватися для шпигунства, спостереження, пошуку постраждалих.

Ковровський електромеханічний завод (КЕМЗ) на Форумі «Технології безпеки 2004» показав свою нову розробку - мобільний робототехнічний комплекс легкого класу «Варан». Робот може бути оснащений маніпулятором для дослідження небезпечних предметів і їхнього навантаження у спеціальні контейнери евакуаційні і зможе працювати навіть в умовах радіоактивності. Робот виконаний на гусеничному ходу. Його маса без додаткового устаткування становить 180 кг. Швидкість його пересування - до 1 м / с. Дальність дії при управлінні по радіоканалу - до 1 км, по кабельній лінії - до 200 метрів. Вантажопідйомність маніпулятора - до 30 кг. Час безперервної роботи на одному комплекті акумуляторів - до 4 годин. Також був представлений мобільний робототехнічний комплекс Всюдихід-М3, призначений для проведення аудіо-та відеоразведкі в умовах міста, в закритих приміщеннях або на слабопересеченной місцевості. Всюдихід-М3 здатний пересуватися в обмеженому просторі і може виконувати огляд днищ і багажних відділень транспортних засобів, встановлювати і приводити в дію руйнівники вибухонебезпечних речовин, проводити вибухотехнічні операції.

  • Березень

"Гонки століття" DARPA Grand Challenge (Великий виклик), де безпілотні і не керовані людиною механізми повинні подолати відстань від Лос-Анжелеса до Лас-Вегаса (приблизно 500 км) за 10 годин закінчилася невдачею. Жодна з 15 команд не отримала приз в 1 мільйон доларів. Кращим виявився робомобіль на базі джипа Humvee, розроблений університетом Карнегі-Меллона. Проте його вистачило на подолання лише приблизно 12 кілометрів.

У Сан-Франциско з 20 по 21 березня вперше пройшли Олімпійські ігри для роботів ROBOlympics. У змаганнях взяли участь 547 розробників різного віку, які представили 414 роботів. Учасники з 11 країн світу у складі 173 команд змагалися в 31 виді змагань. Найбільш "спортивними" виявилися роботи з США - 26 золотих, 23 срібних і 21 бронзова медаль. На другому місці за кількістю медалей Японія - по 5 медалей кожного виду, на третьому - Канада. Американські роботи відзначилися в змаганнях бойових роботів - всі 24 медалі (8 видів боїв); японські - у важкому розряді (3 кг) боїв сумо.

Toyota оголосила про проект «Роботи-помічники». Мета компанії - створення роботів, що володіють людськими характеристиками. Toyota розробляє три різні типи роботів-помічників. Хто ходить робот Toyota Partner Robot призначений для турботи про людей похилого віку та персональної допомоги; його зріст 120 см, вага 35 кг. Ця модель ходить, як людина, на двох ногах, що дає йому можливість використовувати руки для виконання широкого ряду завдань. Їздить робот призначений для використання на виробництві, його зростання 100 см, вага 35 кг. Ця модель рухає дуже швидко, не займаючи при цьому занадто багато простору. Робот, возячи на себе людей, здатний носити своїх пасажирів практично всюди, куди їм потрібно піти, його ріст і вага 180 см і 75 кг відповідно. Toyota розробила нові стабілізуючі технології для роботів. Невеликі, легковагі, високоточні і недорогі датчики використовуються як позиційних датчиків, що визначають положення робота. Також була розроблена технологія під назвою "система дротяного управління" (wire-operation system). Як джерело енергії використані соленоїди, розташовані на його корпусі, а для руху руками і ногами застосовується дріт. В результаті досягається сильне зниження ваги рук і ніг, що збільшує швидкість і маневреність робота. Крім того, Toyota розробила штучні губи, які рухаються з такою ж спритністю, як людські, що дає роботу можливість грати на трубі точно так само, як людина.

Домашній мобільний робот 912 - є новим напрямком у роботобудування - PC-Bots. Ці роботи працюють на материнських платах Mini-ITX компанії VIA, які разом з іншим «залізом» встановлюються на мобільну платформу виробництва White Box Robotics. Компоненти розроблені VIA спеціально для використання в PC-Bot. Ця платформа створена у відповідності зі стандартами архітектури РС, тому практично будь-яке обладнання для РС може бути використано на платформі 912-32, а значить, кожен, хто знайомий комп'ютерами може зібрати цього робота. Зібраний робот працює під операційними системами Windows 98/ME/2000/XP. Для виконання робототехнічних функцій (рух, уникнення перешкод) 912 використовує програмне забезпечення, розроблене в Evolution Robotics Robot Control Center. Компанія розробила кілька версій робота: 912 «МР3» - мультимедійний робот, в якому є 5,5-дюймовий рідкокристалічний екран і потужна аудіосистема з вбудованими колонками; 912 «HMV» - робот-охоронець; «ARSENAL» і «COMANCHE» - бойові версії робота. Дизайн машини віддалено нагадує R2D2.

Армія США застосовує в Афганістані та Іраку робот PackBot від iRobot. Цей бойовий робот вагою близько 20 кг призначений для виконання розвідувальних місій, допомоги пораненим бійцям, виявлення витоку хімікатів і доставки устаткування - і все це на незнайомій, пересіченій місцевості. Під час операції в Афганістані він впав з висоти 7,5 м і відновився. Робот функціонує під управлінням Linux і 800-МГц процесора.

Професор університету Стаффордшира (University of Staffordshire) Майк Топпінг (Mike Topping), за сумісництвом директор компанії Rehab Robotics представляє робот Flexibot, призначений для допомоги в будинку. Надавати її Flexibot може в самих різних місцях, так як у стані переміщатися по квартирі і, наприклад, зайнятися на кухні миттям посуду або у ванній почистити господареві зуби. Робот представляє собою автоматизовану руку довжиною один метр і вагою 11 кг. Рухається Flexibot зразок гусениці від однієї стикувальної станції до іншої. Станції ці - по суті, досить прості роз'єми, в які роботу встромлятися легше, ніж вкрутити лампочку. Flexibot абсолютно симетричний, тому обидва кінця "руки" з п'ятьма ступенями свободи рівноцінні.

Червень Кілька примірників робота Dragon Runner, створеного в університеті Карнегі Меллона (Carnegie Mellon University) відправлені військам США, дислокованим в Іраку. Робот повинен рятувати життя морських піхотинців там, де пряме спостереження небезпечно. Dragon Runner - це чотири колеса, купа камер і дуже міцний корпус. Теоретично він може нести і інше обладнання. Максимальна швидкість апарату - 32 кілометри на годину. Робот відрізняється легкістю (його можна переносити в рюкзаку), малими розмірами і відносною дешевизною.

  • Липень

Дроїд R2D2 з фільму "Зоряні війни" (Star Wars) названий відвідувачами онлайнового магазина Amazon.co.uk найулюбленішим роботом на Землі.

На чемпіонаті світу з футболу роботів Robocup 2004, що проходив у Лісабоні, петербурзька команда "Степ" (STEP - Soccer Team of ElectroPult) стає чемпіоном світу в 2D-симуляційної лізі. Загальний рахунок ігор команди 113:5, тобто 113 забитих голів та 5 пропущених. Жодної нічиєї - всі перемоги. Науковий керівник команди - завідуючий кафедрою робототехніки Санкт-Петербурзького державного технічного університету професор Лев Олександрович Станкевич.

Один з роботів PackBot був знищений на полі бою в Іраку. Американці використовують в Іраку і Афганістані від 50 до 100 машин PackBot.

  • Вересень

Зак Батлер (Zack Butler) та його колеги з Дартмутського Коледжу (США) розробили алгоритми управління модульними роботами, кожен модуль яких може як рухатися сам по собі, так і приєднуватися до інших. Коли робот зустрічає непереборну перешкоду, деякі з його модулів від'єднуються і функціонують окремо. Коли перешкода пройдено, модулі автоматично приєднуються до робота. Метою дослідників було розробити систему розподіленого управління, щоб у разі поділу робота на кілька частин він міг виконати завдання. Розробники використовували програмну модель.

Професор Кріс Мелхіш (Chris Melhuish) з університету Західної Англії (University of the West of England) і його команда розробили робота EcoBot II, який виробляє енергію для свого "життя" з мух або шматочків гнилих яблук. Автори вважають, що "харчування" - це шлях до створення мініатюрних роботів, які будуть автономно і довго працювати на місцевості, передаючи по радіо дані, наприклад, про забруднення навколишнього середовища, у тому числі - в місцях, небезпечних для людини. Щоб реалізувати принцип "відправив і забув", машинки повинні знаходити харчування самі. У буквальному сенсі. При обкатці технології вчені просто згодовували роботу мертвих гнойових мух. Вісім мух дозволяли роботу бігати з лабораторного столу п'ять діб. Передбачається, що паливні комірки перетворяться в пастки, які залучають комах запахом. "Одна з чудових речей в мухах, - говорить професор Мелхіш, - це те, що ви можете змусити їх прилетіти до вас".

  • Жовтень

Компанія iRobot і Джон Дір (John Deere) представили автономного військового робота R-Gator, створеного за допомогою стандартних технологій для виконання небезпечних завдань. Робот створений для безпілотної розвідки, охорони кордонів, доставки вантажів продовольства, устаткування, боєприпасів. R-Gator може передавати дані за допомогою відео-та аудіосистем, а також інших датчиків, що працюють в режимі реального часу, не піддаючи ризику солдатів. При цьому використовується або система GPS з запрограмованими точками маршруту, або точки маршруту, «зібрані» роботом під час виконання завдань. Крім автономного режиму, є також режими дистанційного та ручного управління.

  • листопаді

Робот ATRON, що змінює форму і складається з великої кількості рухаються незалежно один від одного компонентів, продемонстрував ходіння, катання і ковзання. ATRON сконструйований з великої кількості ідентичних, майже круглих модулів 11 см в діаметрі. Кожен модуль робота складається з двох півсфер, для з'єднання з іншими модулями використовується чотири механізму. Обмін інформацією відбувається через інфрачервоний порт. Для виконання завдання інформація поділяється між всіма модулями, які спільно виконують усі необхідні обчислення. Модулі можуть передавати енергію один через одного, що дозволяє модулям перезаряджати свої батареї від найближчого «сусіда». Керівник проекту, Генрік Хаутоп Ланд (Henrik Hautop Lund) з Маєрск інституту Данії, вважає, що такі роботи будуть застосовуватися для дослідження небезпечних середовищ і, можливо, навіть замінювати сучасні марсоходи.

Плаваючий робот Spray вперше в історії перетнув Гольфстрім. Приблизно за 50 днів він в автоматичному режимі пройшов близько тисячі кілометрів від східного узбережжя США (апарат спустили у воду з борту дослідницького судна в районі мису Код) до Бермудських островів. Весь заплив поряд з роботом не було нікого. Лише на березі за "польотом" машини стежили його автори: Брек Оуенс (Breck Owens) і Брайан Гуест (Brian Guest) з океанографічного інституту WHOI (Woods Hole Oceanographic Institution), а також Расс Девіс (Russ Davis) і Джефф Шерман (Jeff Sherman ) з океанографічного інституту Скріппса (Scripps Institution of Oceanography). Саме ці дві установи спільними зусиллями і створили незвичайну машину. Шлях робота на карті був дуже далекий від прямої. Машині доводилося враховувати напрями невеликих місцевих течій. Траєкторія ж рухи Spray у вертикальній площині нагадувала величезну синусоїду.

  • Грудень

Ліга бійцівських роботів (ЛБР) 19 грудня провела перший відкритий чемпіонат Росії з боїв роботів. Переможцем чемпіонату став робот "Армаділло", який діяв під управлінням пілота Євгенія Луньева (команда Інкс).

Відбулася презентація саморегульованого двоногого гуманоїдного робота KHR-3 HUBO (абревіатура від humanoid robot), створеного в Корейському інституті науки і передових технологій (KAIST). Зростання робота - 1,2 м, вага - 55 кг. Для ходьби робот використовує 41 вбудований мотор і численні зчленування, а своїми руками п'ятипалими вміє тиснути руки і піднімати різні предмети.

Армія США озброює кулеметами роботів Talon, які виробляє компанія Foster-Miller. Передбачається, що людина буде міцно тримати їх під своїм контролем. Роботи будуть оснащуватися кулеметами M240 або M249. На них можуть монтуватися також і ракетні пускові установки. Оборонні відомства проводять випробування збройної версії Talon з 2003 року. Кілька роботів, включаючи Talon і PackBot фірми iRobot, застосовувалися для проведення таких розвідувальних операцій, як зйомка в печерах Тора-Бора в Афганістані під час збройного конфлікту в цій країні.


Розвиток автоматики та робототехніки