Відмінності між версіями «Міжнародне право»
(→Змістовий модуль 3. Хмароорієнтовна система управління навчанням Moodle-КДПУ) |
(→Назва курсу) |
||
Рядок 4: | Рядок 4: | ||
</p> | </p> | ||
---- | ---- | ||
− | + | [[Файл:International-criminal-court-640x424.jpg|400px|thumb|left|Міжнародне право]] | |
'''Мета та завдання навчальної дисципліни''' | '''Мета та завдання навчальної дисципліни''' | ||
Мета вивчення навчальної дисципліни полягає у засвоєнні студентами особливостей та основних понять, категорій, інститутів та галузей міжнародного права; закономірностей розвитку міжнародних відносин, | Мета вивчення навчальної дисципліни полягає у засвоєнні студентами особливостей та основних понять, категорій, інститутів та галузей міжнародного права; закономірностей розвитку міжнародних відносин, |
Поточна версія на 08:38, 7 червня 2019
{{subst:Шаблон:Імя шаблону}}
Зміст
Назва курсу
Міжнародне право
Мета та завдання навчальної дисципліни Мета вивчення навчальної дисципліни полягає у засвоєнні студентами особливостей та основних понять, категорій, інститутів та галузей міжнародного права; закономірностей розвитку міжнародних відносин, що допоможе студентам оволодіти навичками вико ристання інформації, яка міститься в різноманітних джерелах міжнародного права з метою встановлення або підтримання ефективних міжнародних відносин. Предметом навчальної дисцип ліни є система норм , інститутів та їх застосування у сфері міжвладних відносин між державами повинні значну кількість часу присвятити самостійній роботі у вивченні окремих тем , розв ’ язанні проблем навчальної дисципліни , яка допоможе студентам , більш впевнено орієнтуватися в складних хитросплетіннях політичних подій , що відбуваються на міжнародній арені . Для реалізації функціональної мети студенти повинні творчо мислити і вміти застосовувати здобуті знання при аналізі правових явищ , конкретних ситуацій сучасного міжнародного життя тощо . При цьому теоретичні знання не повинні бути догмою , суб ’ єктивними стандартами , а логічним інструментарієм у професійній діяльності . Передбачається також отримання навичок роботи з міжнародними договорами та справами міжнародних судових органів , їх тлумачення та застосування до конкретних ситуацій міжнародного життя . Зосереджуючи увагу на виховній меті , необхідно , щоб студенти усвідомили сильні та слабкі сторони міжнародного права , яке намагається , впроваджувати такі цінності як повага до прав людини та народів , мирне вирішення міжнародних спорів тощо . Міжнародне право є не тільки вагомим елементом правової культури особистості , але й цілком необхідною частиною загальнолюдської культури .
Автори курсу
Варіант Структура
Змістовий модуль 1. ПОНЯТТЯ СУЧАСНОГО МІЖНАРОДНОГО ПРАВА
Лекція 1. ПОНЯТТЯ І ОСОБЛИВОСТІ МІЖНАРОДНОГО ПРАВА (2 год.) Поняття і визначення міжнародного права. Міжнародне право як особлива система права. Основні особливості сучасного міжнародного права порівняно з національним. Міжнародне публічне і міжнародне приватне право, їх співвідношення. Функції міжнародного права. Особливості міжнародного права. Співвідношення міжнародного і внутрішньодержавного права. Дуалістична та моністична теорії. Проблема гармонізації національного і міжнародного прав а. Міжнародне право про взаємодію з національним правом. Національне право про взаємодію з міжнародним правом. Міжнародне і конституційне право. Міжнародне право та міжнародна система. Основні риси сучасного міжнародного права. Міжнародне публічне і міжнар одне приватне право. Система сучасного міжнародного права, її складові. Інститути та галузі міжнародного права. Лекція 2. НОРМИ І ДЖЕРЕЛА МІЖНАРОДНОГО ПРАВА (2 год.) Поняття норми міжнародного права. Структура норм міжнародного права. Види міжнародно - прав ових норм. Джерела міжнародного права. Договір і звичай — основні джерела міжнародного права. Інші види джерел міжнародного права: акти міжнародних організацій, доктрина міжнародного права, загальні принципи права, міжнародні судові рішення — їх роль і міс це в системі джерел міжнародного права. Кодифікація міжнародного права. Договір і звичай — основні джерела міжнародного права. Допоміжні джерела міжнародного права. Семінар 1. ІСТОРІЯ МІЖНАРОДНОГО ПРАВА (2 год.) Лекція 3. ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ МІЖНАРОДНОГО ПУ БЛІЧНОГО ПРАВА (2 год.) Юридична природа основних принципів міжнародного права. Принцип суверенної рівності держав. Принцип н езастосування сили або погрози силою. Принцип територіальної цілісності держав. Принцип непорушності (недоторканності) державних ко рдонів. Принцип мирного вирішення міжнародних спорів. Принцип невтручання у внутрішні справи. Принцип поваги прав людини. Принцип рівноправністі та самовизначення народів і націй. 7 Принцип міжнародного співробітництва. Принцип сумлінного виконання міжнародн их зобов'язань. Лекція 4. СУБ'ЄКТИ МІЖНАРОДНОГО ПРАВА (2 год.) Поняття і властивості суб'єкта міжнародного права. Види суб'єктів міжнародного права. Держави — основні суб'єкти міжнародного права. Поняття держави в міжнародному праві. Основні права й обов’ язки держави в міжнародному спілкуванні. Державний суверенітет та його міжнародно - правове значення. Види держав. Міжнародна правосуб'єктність націй і народів, що борються за національне визволення. Правосуб'єктність міжнародних організацій. Нетипові суб’єк ти міжнародного права. Міжнародна правосуб’єктність державоподібних утворень. Проблема інших суб’єктів міжнародного права. Питання про міжнародну правосуб’єктність індивіда. Транснаціональні корпорації. Обмеження міжнародної правосуб'єктності і міжнародна правосуб'єктність державоподібних утворень. Семінар 2. ДЖЕРЕЛА МІЖНАРОДНОГО ПРАВА.(2 год.
Змістовий модуль 2. ПРАВО МІЖНАРОДНИХ ДОГОВОРІВ
Лекція 5 . ВИЗНАННЯ У МІЖНАРОДНОМУ ПРАВІ (2 год.) Поняття визнання. Форми визнання. Види визнання. Міжнародно - п равове визнання. Конститутивна та декларативна теорії визнання. Процесуальні форми визнання держав. Визнання держав. Визнання урядів. Інші види визнання. Лекція 6 . ПРАВОНАСТУПНИЦТВО У МІЖНАРОДНОМУ ПРАВІ (2 год.) Поняття і види міжнародного правонаступницт ва. Основні принципи правонаступництва суб’єктів міжнародного права. Правонаступництво щодо договорів. Правонаступництво щодо державної власності. Правонаступництво щодо державних архівів та державних боргів. Правонаступництво України в зв'язку з припинен ням існування СРСР. Семінар 3. ПРАВОНАСТУПНИЦТВО У МІЖНАРОДНОМУ ПРАВІ (2 год.) Лекція 7 . ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ І САНКЦІЇ У МІЖНАРОДНОМУ ПРАВІ (2 год.) Поняття і юридична природа міжнародно - правової відповідальності, її передумови, принципи, завдання. Зміс т міжнародно - правової відповідальності. Підстави міжнародно - правової відповідальності. Поняття та ознаки міжнародного правопорушення. Міжнародні злочини і міжнародні правопорушення. 8 Види міжнародних правопорушень. Види і форми відповідальності. Суб’єкти м іжнародно - правової відповідальності, держава як головний її суб’єкт. Особливості міжнародно - правової відповідальності міжнародних організацій. Об’єкт міжнародно - правової відповідальності. Матеріальна та політична відповідальність. Інститут об’єктивної від повідальності держав. Сатисфакція, репресалія, реторсія, санкція, репарація, реституція, субституція. Залежність обсягу і виду відповідальності від характеру та наслідків правопорушення. Обставини, що виключають міжнародно - правову відповідальність. Міжнаро дна кримінальна відповідальність. Нюрнберзький і Токійський міжнародні військові трибунали. Семінар 4. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ І САНКЦІЇ У МІЖНАРОДНОМУ ПРАВІ (2 год.) Лекція 8 . ПРАВО МІЖНАРОДНИХ ДОГОВОРІВ (2 год.) Поняття права міжнародних договорів. Міжнародн ий договір і внутрішньодержавний закон. Законодавство України про міжнародні договори та їх дію на території України. Кодифікація права міжнародних договорів. Поняття та юридична природа міжнародного договору. Види міжнародних договорів. Класифікація міжна родних договорів. Сторони в договорах. Право на участь у договорах. Органи держави, які уповноважені на укладення міжнародних договорів. Процес укладення міжнародних договорів. Порядок і стадії укладання міжнародних договорів. Застереження. Предмет договор у. Критерії його правомірності. Протиправні міжнародні договори. Форма та структура міжнародних договорів. Найменування та мова міжнародних договорів. Дія договорів, набрання чинності, строк дії. Застосування і тлумачення договорів. Види тлумачення. Недійс ність договорів. Припинення чи призупинення дії договорів. Внесення змін до договорів. Забезпечення виконання міжнародних договорів. Законодавство України про міжнародні договори.
Змістовий модуль 3. МІЖНАРОДНЕ ГУМАНІТАРНЕ ПРАВО
Лекція 9 . ПРАВО МІЖНАР ОДНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ (2 год.) Поняття та розвиток права міжнародних організацій. Його характерні риси і сучасна система. Історичні аспекти створення міжнародних організацій. Поняття і види міжнародних організацій. Юридична природа міжнародних організацій. Між народні організації та державний суверенітет. Основні особливості правосуб’єктності міжнародних організацій. 9 Сучасна система міжнародних організацій. Їх типи і види. Класифікація міжнародних організацій (міжурядових). Функції міжнародних організацій. Член ство в міжнародних організаціях. Органи міжнародних організацій. Правосуб'єктність міжнародних організацій. Організація Об’єднаних Націй (ООН). Історія створення і правова природа ООН. Мета, завдання та принципи ООН. Умови членства в ООН. Структура ООН. Ге неральна Асамблея. Рада Безпеки. Інші головні органи. Спеціалізовані установи ООН: загальна характеристика, цілі, склад, структура, основні принципи і напрями діяльності. Регіональні міжнародні організації і їх правова природа. Міжнародні конференції: стат ус і функції, правила процедури. Механізм прийняття рішень. Постійні міжнародні органи. Лекція 1 0 . ПРАВА ЛЮДИНИ І МІЖНАРОДНЕ ПРАВО (2 год.) Поняття міжнародного права прав людини, його система. Поняття прав людини. Проблема міжнародної правосуб'єктності ф ізичних осіб. Основні міжнародно - правові акти про права людини. Класифікація міжнародних актів про права людини. Значення міжнародного захисту прав людини для сучасних міжнародних відносин. Становлення та розвиток міжнародного захисту прав людини як галузі міжнародного права. Громадянські та політичні права. Економічні, соціальні та культурні права. Колективні права. Міжнародне співробітництво в заохоченні та розвитку поваги до прав людини. Основні міжнародно - правові акти про права людини. Загальна декларац ія прав людини 1948 р. Пакт про громадянські та політичні права 1966 р. Пакт про економічні, соціальні та культурні права 1966 р. Класифікація міжнародних актів про права людини. Пріоритетний характер норм про права людини в системах міжнародного та внутрі шньодержавного права сучасності. Міжнародні органи із захисту прав людини. Міжнародні акти про права людини і законодавство України. Особливості міжнародного захисту прав людини як галузі міжнародного права. Галузеві принципи міжнародного захисту прав люди ни. Механізми міжнародного співробітництва у сфері прав людини. Комісія ООН з прав людини. Роль спеціалізованих установ ООН, зокрема МОП, ВООЗ, ЮНЕСКО. Експертні органи, створені на основі універсальних договорів у сфері прав людини. Регіональне співробітн ицтво з питань прав людини. Рада Європи. Європейська конвенція про захист прав людини і основних свобод 1950 р. та протоколи до неї. Конвенція СНД про права і основні свободи людини від 26 травня 1995 р. Механізми міжнародного контролю за дотриманням прав людини. Процедура розгляду індивідуальних петицій. Верховний комісар ООН з прав людини. Європейський суд з прав людини. Контрольні механізми в межах ОБСЄ. 10 Семінар 5. ПРАВО МІЖНАРОДНИХ ДОГОВОРІВ. ПРАВА ЛЮДИНИ І МІЖНАРОДНЕ ПРАВО (2 год.) Лекція 11. МІЖНАР ОДНА БОРОТЬБА ІЗ ЗЛОЧИННІСТЮ. Поняття міжнародної боротьби із злочинністю. Форми співробітництва держав у боротьбі із злочинами міжнародного характеру. Конгреси ООН стосовно попередження злочинності та поводження із правопорушниками. Боротьба з рабством, р аботоргівлею та іншими формами торгівлі людьми. Боротьба з міжнародним тероризмом. Боротьба з незаконним обігом наркотичних засобів і психотропних речовин. Фальшивомонетництво (підробка грошових знаків). Екстрадиція правопорушників. Міжнародна організація кримінальної поліції (Інтерпол). Лекція 1 2 . МІЖНАРОДНО - ПРАВОВІ ПИТАННЯ ГРОМАДЯНСТВА (2 год.) Поняття населення і регламентація його становища. Склад населення держави. Спеціальні категорії населення в міжнародному праві. Громадянство та його значення для міжнародного права. Правове регулювання громадянства. Право на дипломатичний захист. Способи набуття громадянства. Філіація та натуралізація. Трансферт та оптація. Припинення громадянства. Громадянство України. Подвійне громадянство: правове становище біпа тридів. Засоби вирішення проблеми апатридів у міжнародних відносинах. Поняття “іноземні громадяни” і “іноземці”. Правовий режим іноземців та його види. Характерні особливості правового становища іноземців. Право притулку: поняття та основні риси цього інст итуту. Територіальні та дипломатичні притулки. Юридичні засади права притулку. Правовий статус біженців і переміщених осіб. Міжнародно - правові норми та міжнародні органи у справах біженців та переміщених осіб. Лекція 1 3 . ТЕРИТОРІЯ У МІЖНАРОДНОМУ ПРАВІ (2 год.) Поняття та види території за міжнародним правом: державна, з міжнародним, змішаним та особливим режимами. Державна територія. Юридична природа державної території і її склад. Теорії юридич - ної природи державної території. Суходіл, водний простір, над ра, повітряний простір. Територіальне верховенство держави — органічне поєднання засад володіння, володарювання та управління щодо території як невід’ємної ознаки держави, матеріальної бази її існування. Цілісність державної території як принцип міжнародн ого права. Способи придбання державної території. Розмежування сфери дії територіального верховенства держав. Державні кордони, їх правовий режим. Види державних кордонів: орографічні, геометричні, астрономічні. Засоби визначення, встановлення та перевірки кордонів. Делімітація. Демаркація. Редемаркація. Непорушність державних кордонів. Спори і суперечки з приводу кордонів. 11 Міжнародно - правові підстави для зміни державних кордонів. Міжнародна (недержавна) територія. Міжнародні ріки і їх правовий режим. Міжна родно - правовий режим річки Дунай. Території під особливим правовим режимом. Нейтралізовані та демілітаризовані території. Без’ядерні зони — політичні та правові аспекти. Правові режими Арктики та Антарктики. Кордони району. Вашингтонський договір про Антар ктиду й головні риси встановленого ним режиму. Семінар 6 . ТЕРИТОРІЯ У МІЖНАРОДНОМУ ПРАВІ (2 год.) Лекція 1 4 . ДИПЛОМАТИЧНЕ І КОНСУЛЬСЬКЕ ПРАВО (2 год.) Право зовнішніх зносин. Поняття права зовнішніх зносин. Об’єкт і суб’єкт цього права, його джерела та с истема. Зовнішні зносини України, її законодавство з питань дипломатичних і консульських відносин. Органи зовнішніх зносин держав і їх система. Внутрішньодержавні та зарубіжні, постійні та тимчасові органи зовнішніх зносин. Поняття дипломатичного і консу льського права та їхні джерела. Д ипломатичн е прав о , його загальна характеристика. Віденська конвенція про дипломатичні зносини 1961 р. Початок і закінчення дипломатичного представництва. Види дипломатичних представництв, їх персонал, структура. Органи зовн ішніх зносин держави. Торговельні представництва. Функції дипломатичних представництв. Класи і ранги дипломатів. Дипломатичний корпус, його функції. Дипломатичні привілеї та імунітети. Право спеціальних місій. Конвенція про спеціальні місії 1969 р. Види, ф ункції спеціальних місій. Привілеї та імунітети спеціальних комісій. Дипломатичні представництва. Глава і персонал дипломатичного представництва. Дипломатичне право міжнародних організацій. Постійні представництва держав при міжнародних організаціях. Делег ації і спостерігачі держав на міжнародних конференціях. Привілеї та імунітети міжнародних організацій та їх персоналу. Дипломатичні привілеї та імунітети. Поняття консульського права, його джерела. Віденська конвенція про консульські зносини 1963 р. Консу льські відносини. Організація консульських установ. Штатні та нештатні (почесні) консули. Класи консульських установ. Консульський округ. Консульський корпус. Функції консульських установ. Консульські привілеї та імунітети. Семінар 7 . ДИПЛОМАТИЧНЕ І КОНСУ ЛЬСЬКЕ ПРАВО.
Учасники
Сторінка координування курсу "ІКТ в освіті" (для слухачів освітньо-кваліфікаційного рівня "доктор філософії") викладач Болілий Василь Олександрович