Відмінності між версіями «Стаття проекту "Урок майбутнього!" Кудряков Андрій»
(→6. Повідомлення домашнього завдання.) |
(→Методичні та дидактичні матеріали) |
||
(не показані 63 проміжні версії цього учасника) | |||
Рядок 26: | Рядок 26: | ||
Як ви розумієте цей вислів відомого англійського зоолога і письменника Джеральда Даррелла?'' | Як ви розумієте цей вислів відомого англійського зоолога і письменника Джеральда Даррелла?'' | ||
− | + | ===2. Актуалізація і корекція опорних знань, навичок і вмінь; повідомлення теми, цілей і завдань уроку; актуалізація мотивації учіння учнів.=== | |
− | + | Тема: | |
+ | Сьогодні ми вивчатимемо географічне середовище як сферу взаємодії суспільства і природи; світові природні ресурси; ресурсозабезпеченість; природокористування: раціональне і нераціональне; географію світових мінеральних ресурсів. | ||
− | + | Мета: | |
+ | * Нашою метою є розглянути поняття «географічне та навколишнє середовище», «антропосфера», «природокористування», «ресурсозабезпеченість»; | ||
+ | * Поглибити знання про природні умови та ресурси, зрозуміти відмінності раціонального та нераціонального природокористування, розвивати уміння аналізувати ступені впливу людини на природу у різні періоди розвитку людства; | ||
+ | * Змінити ставлення до природних багатств. | ||
+ | Запитання: | ||
+ | * Що таке природні умови? Природні ресурси? | ||
+ | * За якими ознаками проводиться класифікація природних ресурсів? | ||
+ | * Що таке антропогенний вплив на природу? Наведіть приклади. | ||
− | + | '''Завдання 1. На прикладі України покажіть вплив природних умов на життя і господарську діяльність населення.''' | |
− | === | + | ===3. Вивчення нового матеріалу (вступні, мотиваційні та пізнавальні вправи).=== |
− | + | =====1. Взаємодія суспільства і природи:===== | |
− | + | Географічне середовище — це сукупність предметів живої і неживої природи, залучених на даному етапі розвитку суспільства у процес суспільного життя і які, таким чином, є необхідними умовами існування і розвитку суспільства. До географічного середовища належать земна кора із корисними копалинами, ґрунти, луки, ліси, води, болота, рослинний і тваринний світи, нижня частина атмосфери, тобто та частина природи, яка є об’єктом діяльності людини і насамперед виробництва. | |
+ | Соціально-економічна географія розглядає географічне середовище, в якому проживає людина, як сферу взаємодії суспільства і природи. Вона називається антропосферою. | ||
+ | Навколишнє середовище в широкому розумінні — це природний та матеріальний світ, що оточує людину. Воно включає як природне середовище, так і штучне техногенне середовище. | ||
+ | Надзвичайно великий вплив людини на природу та масштабні наслідки його діяльності стали основою для створення вчення про ноосферу (сферу розуму). За В. Вернадським, ноосфера — це сфера свідомої діяльності людини в глобальному масштабі, взаємодії суспільства й природи, в межах якої розумна діяльність людини стає головним, вирішальним фактором розвитку. Ноосфера є новою, вищою стадією розвитку біосфери, пов’язаною з виникненням у ній людства. | ||
− | + | ''Пробна вправа:'' | |
− | + | ''Творча «терапія» — учні відображають довкілля й почуття, викликаних ним, засобами мистецтва. Можна використовувати засоби образотворчого мистецтва, ліплення (з глини, пластиліну), моделювання за допомогою природних матеріалів, музику.'' | |
− | + | ||
− | + | =====2. Природні ресурси:===== | |
− | === | + | У природному середовищі людину приваблюють передусім природні ресурси — ті компоненти довкілля, які безпосередньо використовуються у виробництві, слугують його сировинною та енергетичною базою. |
− | + | ||
− | [ | + | '''Завдання 2. Пригадайте класифікації природних ресурсів за різними критеріями.''' |
− | [ | + | |
+ | =====3. Ресурсозабезпеченість:===== | ||
+ | |||
+ | Розміщення природних ресурсів на нашій планеті є дуже нерівномірним. Для розвитку господарства країни визначальне значення має територіальне поєднання певних видів природних ресурсів. Тому важливою характеристикою території стає її природно-ресурсний потенціал (ПРП) — сукупність природних ресурсів, які можуть бути використані в господарстві з урахуванням тенденцій розвитку науки і техніки. | ||
+ | Співвідношення між ПРП і обсягами його використання називається ресурсозабезпеченістю (Р). Ресурсозабезпеченість може виражатися двома способами: кількістю років, на які вистачить певного ресурсу за умови збереження темпів його використання, або запасами цього ресурсу на душу населення даної території. | ||
+ | |||
+ | =====4. Природокористування:===== | ||
+ | |||
+ | Природокористування — система заходів, що вживаються суспільством з метою вивчення, освоєння, перетворення й охорони навколишнього середовища. | ||
+ | Раціональне природокористування передбачає розумну, з використанням наукових методів експлуатацію природних ресурсів, за якої природне середовище не зазнає серйозних збитків (комплексне використання природної сировини, утилізація відходів, забезпечення відновлення природного середовища, охорона природи). | ||
+ | Нераціональне природокористування пов’язане з непродуманою експлуатацією природних ресурсів, наслідками якого є виснаження природних ресурсів, велика кількість відходів, забруднення навколишнього середовища, порушення природної рівноваги, екологічні катастрофи. | ||
+ | |||
+ | ''Моделююча вправа:'' | ||
+ | |||
+ | ''Імітаційне моделювання — це прогнозування й демонстрування природних процесів або фрагментів екологічної реальності за допомогою створеної моделі через особистісну включеність у неї. Моделювання крізь призму особистісних ставлень і почуттів, що стимулює екоатрибутивну поведінку людини, є ефективним засобом формування екологічного типу мислення учнів у процесі їх екологічного виховання на уроках або позакласних заходах із екології. В процесі імітаційного моделювання беруть участь усі учні класу. Прикладами можуть бути: імітація дощу (під час пояснення кругообігу води), складання оповідань за слідами звірів і птахів на снігу (під час екскурсії в природу), створення дітьми дерева та імітація його росту й розвитку. Особливого сенсу тут набувають почуття, які дуже важливі у формуванні екологічної свідомості учнів.'' | ||
+ | ''Наводимо фрагмент заняття на тему «Урбанізація та її наслідки». На початку заняття проводиться мозковий штурм із питання: «Наслідки швидкого зростання міського населення та урбанізації». Передбачувані відповіді: деградація частини систем життєзабезпечення людини, порушення природних ландшафтів, зміщення природної рівноваги, забруднення довкілля промисловими об'єктами, нагромадження побутових відходів, бідність, дуже швидке вичерпання природних ресурсів. Після завершення мозкового штурму та його аналізу необхідно зупинитися на проблемі використання ресурсів. Розкривається зміст понять «відновлювані» та «невідновлювані ресурси».'' | ||
+ | |||
+ | =====5. Взаємозв’язок людини, природного та штучного середовища:===== | ||
+ | |||
+ | ======Перегляд коротких відео з теми====== | ||
+ | |||
+ | [https://youtu.be/3oM5DBQORus Відео до уроку - 10 клас, екологія (Человек и природа та Экология глазами детей)] | ||
+ | |||
+ | Втручання людини в природні процеси в біосфері, маючи на увазі небажані для екосистем антропогенні зміни, можна згрупувати за такими видами забруднень: | ||
+ | * інгредієнтне забруднення як сукупність речовин, кількісно чи якісно ворожих природним біогеоценозам (інгредієнт - складова частина складної сполуки або суміші); | ||
+ | * параметричне забруднення, пов'язане зі зміною якісних параметрів навколишнього середовища (параметр навколишнього середовища - одна з його властивостей, наприклад, рівень шуму, радіації, освітленості тощо); | ||
+ | * біоценотичне забруднення, що полягає у впливі на склад та структуру популяції живих організмів; | ||
+ | * стаціально-деструкційне забруднення (стація - місце існування популяції, деструкція - руйнування) являє собою зміну ландшафтів та екологічних систем в процесі природокористування | ||
+ | |||
+ | ''Творча вправа:'' | ||
+ | |||
+ | ''Пропонується побудувати велике місто (бажано до заняття), малюючи на папері або виготовляючи з підручних матеріалів будівлі, парки, заповідники, дороги, лінії електропередач тощо. По завершенні роботи вчитель розкидає по поверхні створеного міста «корисні копалини» (квасолю, карамельки тощо) й мотивує подальші дії учнів: «Уявіть, що на території вашого міста виявлено великий запас, наприклад, золота. Вам випала унікальна можливість прямо зараз узяти ці дорогоцінні матеріали й умить розбагатіти». Зазвичай учні кидаються якнайшвидше і якнайбільше набирати «корисні копалини», руйнуючи при цьому місто. Виникає питання для роздумів: чому те, що створювалося віками, люди здатні зруйнувати задля миттєвої вигоди?'' | ||
+ | |||
+ | ===4. Підсумки уроку.=== | ||
+ | Соціогеографічний практикум: | ||
+ | |||
+ | Можна припустити, що велика територія країни обумовлює значну величину ПРП і, відповідно, високий економічний розвиток. Однак у світі існують багато маленьких, але розвинених країн і великих за площею, проте бідних. Які переваги та недоліки має країна з маленькою або великою територіями? Проілюструйте свої міркування конкретними прикладами. | ||
+ | |||
+ | [https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe6ei_2U-ea3kByfPCURepBDrLklz77vM0mxFy2Z9MZcU8LQg/viewform Тестовий контроль] | ||
+ | |||
+ | ===5. Повідомлення домашнього завдання.=== | ||
+ | 1. Опрацювати §... | ||
+ | |||
+ | 2. Позначити на контурній карті території, де, на ваш погляд, природне середовище найбільше перетворено на техногенне. Назвати головні причини, що обумовили це перетворення. | ||
=Методичні та дидактичні матеріали= | =Методичні та дидактичні матеріали= | ||
− | # [https:// | + | # [https://eekologi.blogspot.com/ Блог - 10 клас. Екологія] |
− | # [http://wikiwall.ru/wall/ | + | # [http://wikiwall.ru/wall/db56abfbe1519c9d6a4a600d361bf567/ Стінгазета: WikiWall] [http://wikiwall.ru/wall/db56abfbe1519c9d6a4a600d361bf567/84ec0f166dda6691a3e035a86e20b572 ] |
# [https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe6ei_2U-ea3kByfPCURepBDrLklz77vM0mxFy2Z9MZcU8LQg/viewform Тест] | # [https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe6ei_2U-ea3kByfPCURepBDrLklz77vM0mxFy2Z9MZcU8LQg/viewform Тест] | ||
− | # | + | # [https://coggle.it/diagram/WwG75SozRt0p0aKO/t/%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD-%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%BE%D1%80%D1%96%D1%97 Ментальна карта] |
− | # | + | # [https://learningapps.org/display?v=pm00rf38j18 Гра-кросворд] |
− | # | + | # [https://youtu.be/3oM5DBQORus Відео (відносно змонтоване)] |
# [https://www.canva.com/design/DAC1jRboeR8/share?role=EDITOR&token=gGGzb-03GjFVJr6eVP811Q&utm_content=DAC1jRboeR8&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=sharebutton Canva] | # [https://www.canva.com/design/DAC1jRboeR8/share?role=EDITOR&token=gGGzb-03GjFVJr6eVP811Q&utm_content=DAC1jRboeR8&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=sharebutton Canva] | ||
# [https://drive.google.com/open?id=14IqBnasx-x51eUC7Denyu4xWckQozVLqbvJRMsZUMUM Електронний журнал] | # [https://drive.google.com/open?id=14IqBnasx-x51eUC7Denyu4xWckQozVLqbvJRMsZUMUM Електронний журнал] |
Поточна версія на 21:58, 20 травня 2018
Зміст
- 1 Навчальний предмет
- 2 Тема уроку
- 3 Хід уроку
- 3.1 1. Повідомлення теми, мети і завдань уроку, мотивація учіння школярів.
- 3.2 2. Актуалізація і корекція опорних знань, навичок і вмінь; повідомлення теми, цілей і завдань уроку; актуалізація мотивації учіння учнів.
- 3.3 3. Вивчення нового матеріалу (вступні, мотиваційні та пізнавальні вправи).
- 3.4 4. Підсумки уроку.
- 3.5 5. Повідомлення домашнього завдання.
- 4 Методичні та дидактичні матеріали
- 5 Інформаційні ресурси
Навчальний предмет
Географія
Вік учнів, клас
16-17 років, 10 клас
Тема уроку
Географічне середовище як сфера взаємодії суспільства і природи. Світові природні ресурси. Ресурсозабезпеченість. Природокористування: раціональне і нераціональне. Географія світових мінеральних ресурсів.
Тип уроку
Уроки засвоєння нових знань
Мета уроку
Навчальна мета сформувати поняття «географічне та навколишнє середовище», «антропосфера», «природокористування», «ресурсозабезпеченість»;
Розвивальна мета повторити та поглибити знання про природні умови та ресурси, зрозуміти відмінності раціонального та нераціонального природокористування, розвивати уміння аналізувати ступені впливу людини на природу у різні періоди розвитку людства;
Виховна мета виховувати дбайливе ставлення до природних багатств, екологічне мислення.
Хід уроку
1. Повідомлення теми, мети і завдань уроку, мотивація учіння школярів.
«Ми отримали у спадок надзвичайно прекрасний і різноманітний сад, але біда наша у тому, що ми погані садівники, які не засвоїли найпростіших правил садівництва. Недбало ставлячись до цього саду, ми робимо це із благодушним самозадоволенням неповнолітнього ідіота, який шматує ножицями картину Рембрандта».
Як ви розумієте цей вислів відомого англійського зоолога і письменника Джеральда Даррелла?
2. Актуалізація і корекція опорних знань, навичок і вмінь; повідомлення теми, цілей і завдань уроку; актуалізація мотивації учіння учнів.
Тема: Сьогодні ми вивчатимемо географічне середовище як сферу взаємодії суспільства і природи; світові природні ресурси; ресурсозабезпеченість; природокористування: раціональне і нераціональне; географію світових мінеральних ресурсів.
Мета:
- Нашою метою є розглянути поняття «географічне та навколишнє середовище», «антропосфера», «природокористування», «ресурсозабезпеченість»;
- Поглибити знання про природні умови та ресурси, зрозуміти відмінності раціонального та нераціонального природокористування, розвивати уміння аналізувати ступені впливу людини на природу у різні періоди розвитку людства;
- Змінити ставлення до природних багатств.
Запитання:
- Що таке природні умови? Природні ресурси?
- За якими ознаками проводиться класифікація природних ресурсів?
- Що таке антропогенний вплив на природу? Наведіть приклади.
Завдання 1. На прикладі України покажіть вплив природних умов на життя і господарську діяльність населення.
3. Вивчення нового матеріалу (вступні, мотиваційні та пізнавальні вправи).
1. Взаємодія суспільства і природи:
Географічне середовище — це сукупність предметів живої і неживої природи, залучених на даному етапі розвитку суспільства у процес суспільного життя і які, таким чином, є необхідними умовами існування і розвитку суспільства. До географічного середовища належать земна кора із корисними копалинами, ґрунти, луки, ліси, води, болота, рослинний і тваринний світи, нижня частина атмосфери, тобто та частина природи, яка є об’єктом діяльності людини і насамперед виробництва. Соціально-економічна географія розглядає географічне середовище, в якому проживає людина, як сферу взаємодії суспільства і природи. Вона називається антропосферою. Навколишнє середовище в широкому розумінні — це природний та матеріальний світ, що оточує людину. Воно включає як природне середовище, так і штучне техногенне середовище. Надзвичайно великий вплив людини на природу та масштабні наслідки його діяльності стали основою для створення вчення про ноосферу (сферу розуму). За В. Вернадським, ноосфера — це сфера свідомої діяльності людини в глобальному масштабі, взаємодії суспільства й природи, в межах якої розумна діяльність людини стає головним, вирішальним фактором розвитку. Ноосфера є новою, вищою стадією розвитку біосфери, пов’язаною з виникненням у ній людства.
Пробна вправа:
Творча «терапія» — учні відображають довкілля й почуття, викликаних ним, засобами мистецтва. Можна використовувати засоби образотворчого мистецтва, ліплення (з глини, пластиліну), моделювання за допомогою природних матеріалів, музику.
2. Природні ресурси:
У природному середовищі людину приваблюють передусім природні ресурси — ті компоненти довкілля, які безпосередньо використовуються у виробництві, слугують його сировинною та енергетичною базою.
Завдання 2. Пригадайте класифікації природних ресурсів за різними критеріями.
3. Ресурсозабезпеченість:
Розміщення природних ресурсів на нашій планеті є дуже нерівномірним. Для розвитку господарства країни визначальне значення має територіальне поєднання певних видів природних ресурсів. Тому важливою характеристикою території стає її природно-ресурсний потенціал (ПРП) — сукупність природних ресурсів, які можуть бути використані в господарстві з урахуванням тенденцій розвитку науки і техніки. Співвідношення між ПРП і обсягами його використання називається ресурсозабезпеченістю (Р). Ресурсозабезпеченість може виражатися двома способами: кількістю років, на які вистачить певного ресурсу за умови збереження темпів його використання, або запасами цього ресурсу на душу населення даної території.
4. Природокористування:
Природокористування — система заходів, що вживаються суспільством з метою вивчення, освоєння, перетворення й охорони навколишнього середовища. Раціональне природокористування передбачає розумну, з використанням наукових методів експлуатацію природних ресурсів, за якої природне середовище не зазнає серйозних збитків (комплексне використання природної сировини, утилізація відходів, забезпечення відновлення природного середовища, охорона природи). Нераціональне природокористування пов’язане з непродуманою експлуатацією природних ресурсів, наслідками якого є виснаження природних ресурсів, велика кількість відходів, забруднення навколишнього середовища, порушення природної рівноваги, екологічні катастрофи.
Моделююча вправа:
Імітаційне моделювання — це прогнозування й демонстрування природних процесів або фрагментів екологічної реальності за допомогою створеної моделі через особистісну включеність у неї. Моделювання крізь призму особистісних ставлень і почуттів, що стимулює екоатрибутивну поведінку людини, є ефективним засобом формування екологічного типу мислення учнів у процесі їх екологічного виховання на уроках або позакласних заходах із екології. В процесі імітаційного моделювання беруть участь усі учні класу. Прикладами можуть бути: імітація дощу (під час пояснення кругообігу води), складання оповідань за слідами звірів і птахів на снігу (під час екскурсії в природу), створення дітьми дерева та імітація його росту й розвитку. Особливого сенсу тут набувають почуття, які дуже важливі у формуванні екологічної свідомості учнів. Наводимо фрагмент заняття на тему «Урбанізація та її наслідки». На початку заняття проводиться мозковий штурм із питання: «Наслідки швидкого зростання міського населення та урбанізації». Передбачувані відповіді: деградація частини систем життєзабезпечення людини, порушення природних ландшафтів, зміщення природної рівноваги, забруднення довкілля промисловими об'єктами, нагромадження побутових відходів, бідність, дуже швидке вичерпання природних ресурсів. Після завершення мозкового штурму та його аналізу необхідно зупинитися на проблемі використання ресурсів. Розкривається зміст понять «відновлювані» та «невідновлювані ресурси».
5. Взаємозв’язок людини, природного та штучного середовища:
Перегляд коротких відео з теми
Відео до уроку - 10 клас, екологія (Человек и природа та Экология глазами детей)
Втручання людини в природні процеси в біосфері, маючи на увазі небажані для екосистем антропогенні зміни, можна згрупувати за такими видами забруднень:
- інгредієнтне забруднення як сукупність речовин, кількісно чи якісно ворожих природним біогеоценозам (інгредієнт - складова частина складної сполуки або суміші);
- параметричне забруднення, пов'язане зі зміною якісних параметрів навколишнього середовища (параметр навколишнього середовища - одна з його властивостей, наприклад, рівень шуму, радіації, освітленості тощо);
- біоценотичне забруднення, що полягає у впливі на склад та структуру популяції живих організмів;
- стаціально-деструкційне забруднення (стація - місце існування популяції, деструкція - руйнування) являє собою зміну ландшафтів та екологічних систем в процесі природокористування
Творча вправа:
Пропонується побудувати велике місто (бажано до заняття), малюючи на папері або виготовляючи з підручних матеріалів будівлі, парки, заповідники, дороги, лінії електропередач тощо. По завершенні роботи вчитель розкидає по поверхні створеного міста «корисні копалини» (квасолю, карамельки тощо) й мотивує подальші дії учнів: «Уявіть, що на території вашого міста виявлено великий запас, наприклад, золота. Вам випала унікальна можливість прямо зараз узяти ці дорогоцінні матеріали й умить розбагатіти». Зазвичай учні кидаються якнайшвидше і якнайбільше набирати «корисні копалини», руйнуючи при цьому місто. Виникає питання для роздумів: чому те, що створювалося віками, люди здатні зруйнувати задля миттєвої вигоди?
4. Підсумки уроку.
Соціогеографічний практикум:
Можна припустити, що велика територія країни обумовлює значну величину ПРП і, відповідно, високий економічний розвиток. Однак у світі існують багато маленьких, але розвинених країн і великих за площею, проте бідних. Які переваги та недоліки має країна з маленькою або великою територіями? Проілюструйте свої міркування конкретними прикладами.
5. Повідомлення домашнього завдання.
1. Опрацювати §...
2. Позначити на контурній карті території, де, на ваш погляд, природне середовище найбільше перетворено на техногенне. Назвати головні причини, що обумовили це перетворення.
Методичні та дидактичні матеріали
- Блог - 10 клас. Екологія
- Стінгазета: WikiWall [1]
- Тест
- Ментальна карта
- Гра-кросворд
- Відео (відносно змонтоване)
- Canva
- Електронний журнал
- Методичні або дидактичні матеріали до уроку, що зроблені у ППЗ із фаху (словники, стрічка часу, обчислювальні програми, геосервіси тощо)
Інформаційні ресурси
Друковані джерела
Відеоматеріали
- Поняття „невиснажливого природокористування”.
- "Проблеми збалансованого природокористування"
- Раціональне природокористування. Леб'язька філія
Електронні ресурси
- Раціональне та нераціональне природокористування
- Природокористування. Приклади раціонального й нераціонального природокористування
Автор статті
Студент факультету 6 курсу, Кудряков Андрій спеціальність "географія"
Центральноукраїнський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка