Відмінності між версіями «Електронна обчислювальна машина «Дніпро-2»»

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
 
(не показані 52 проміжні версії цього учасника)
Рядок 2: Рядок 2:
 
==Загальний опис (принцип дії)==
 
==Загальний опис (принцип дії)==
 
Іванова Яна(1997)
 
Іванова Яна(1997)
Електронна обчислювальна машина «Дніпро–2», призначена для вирішення широкого кола завдань: планово-економічних, інженерних, в сфері керування виробничими процесами та обробці даних.Керували роботами В. М. Глушков i А. О. Стогнiй, головним конструктором був А. Г. Кухарчук. Машина складалася з обчислювальної частини «Днепр-21» i керуючого комплексу «Днепр-22».Обчислювальний комплекс призначався для обробки інформації, що поступала від зовнішніх пристроїв, а також від комплексу, що управляє, і міг використовуватися “як самостійна обчислювальна машина для обробки економічних даних і вирішення інженерно-технічних завдань”. Комплекс, що управляє, застосовувався “для прийому інформації від керованого об'єкту, видачі дій, що управляють, на об'єкт, а також первинної обробки інформації”. Крім того, комплекс, що управляє, забезпечував обмін інформацією між оператором, що стежить за технологічним процесом, і обчислювальним комплексом. Керiвником робiт зi створення комп’ютера «Днепр-22» було призначено Б. М. Малиновського. Машина мала розвинуте математичне забезпечення, що поставлялося замовниковi. На жаль, випуск комп’ютерів «Днепр-2» за рiшенням Мiнiстерства приладобудування СРСР був невдовзi припинений.
 
  
==Історична довідка==
+
Електронна обчислювальна машина «Дніпро–2», призначена для вирішення широкого кола завдань: планово-економічних, інженерних, в сфері керування виробничими процесами та обробці даних.Керували роботами В. М. Глушков i А. О. Стогнiй, головним конструктором був А. Г. Кухарчук. Машина складалася з обчислювальної частини «Днепр-21» i керуючого комплексу «Днепр-22».Управляючий комплекс призначався для обробки інформації, що поступала від зовнішніх пристроїв, а також від комплексу, що управляє, і міг використовуватися “як самостійна обчислювальна машина для обробки економічних даних і вирішення інженерно-технічних завдань”. Комплекс, що управляє, застосовувався “для прийому інформації від керованого об'єкту, видачі дій, що управляють, на об'єкт, а також первинної обробки інформації”. Крім того, комплекс, що управляє, забезпечував обмін інформацією між оператором, що стежить за технологічним процесом, і обчислювальним комплексом. Керiвником робiт зi створення комп’ютера «Днепр-22» було призначено Б. М. Малиновського. Машина мала розвинуте математичне забезпечення, що поставлялося замовниковi. На жаль, випуск комп’ютерів «Днепр-2» за рiшенням Мiнiстерства приладобудування СРСР був невдовзi припинений.
Знiмали з виробництва КОМ "Днепр-2". Задовго до цього IНЕКМу2 доручили розробити стандарт на керуючi машини. Завдання направили М.М.Ленову, що займався такими машинами. Але Микола Миколайович дуже не любив подiбнi завдання. Вiн передоручив стандарт своєму iнженеру. Той був гарною людиною, але надто зайнятим своїми проблемами. Iнженер пiдготував проект стандарту, використавши параметри розробленої у вiддiлi машини, включивши поряд iз серйозними вимогами такий "дуже важливий", як код подання чисел (мантис) в арифметичному пристрої (чи то прямий, чи то додатковий, зараз уже не пам'ятаю, що потрапило в стандарт).
+
[[Файл:1966-72-dnepr21.jpg|міні]]
Далi усе йшло, як звичайно. Узгодження в декiлькох iнстанцiях. На ОКМi3, що випускав "Днепр", не звернули уваги. Заперечень не було, i стандарт було прийнято.
+
 
Усе було спокiйно, так раптом в верхах вирiшили, що Держстандарт працює слабко. Мiнiстра Держстандарту сильно покритикували. У вiдповiдь Держстандарт розвив бурхливу дiяльнiсть, почалися перевiрки. На ОКМi комiсiя знайшла, що в керуючiй машинi "Днепр-2" порушення, у тому числi: 1) код не той, 2) точнiсть АЦП 0.5% замiсть 0.25%, 3) наробiток машини на вiдмову тiльки 130 годин (замiсть 630 по iншому стандарту).
+
=Історична довідка=
Висновок: КОМ "Днепр-2" з виробництва зняти, як таку, що не вiдповiдає стандартам.
+
 
НП! У Москву, до нас у IНЕКМ, поїхали головний iнженер ОКМу В.П.Сергєєв i начальник вiддiлу Б.А.Аптекман. Мене попросили допомогти.
+
Ідея створення універсальних керувальних машин у 50-і рр. ХХ ст. вже витала у повітрі. Її першим практичним втіленням стало створення в Обчислювальному центрі АН УРСР керуючої машини широкого призначення «Дніпро» (оригінальна назва рос. «Днепр»).Запущена у виробництво в 1968 р Київським заводом обчислювальних та керуючих машин (ОКМ). Розробка «Дніпра» тривала всього лише три роки. Протягом наступних 10 років було випущено близько 500 машин, що використовувалися на багатьох промислових, військових та наукових об’єктах на теренах всього Радянського Союзу.
Пiдготувавши пояснення, ми поїхали в Держстандарт. Нам удалося переконати усiх, що вимоги по п..2 i п.3 завод може прийняти i протягом року ввести в ТУ, а п.1 нiякого практичного значення не має. Спiльно пiдготували рiшення колегiї Держстандарту, що дозволяє продовження виробництва "Днепр-2" на зазначених умовах. Розмножили його на ротопринтi.
+
 
Ранком наступного дня - засiдання колегiї. Прийшли. Представницький склад. Генерали, вiдомi вченi, ордени i зiрки в багатьох на пiджаках та кiтелях. Нам вiдразу показалося, що щось не так. Нiхто не дивився в нашу сторону. Потiм пiдвiвся заступник голови Держстандарту i сказав, що, розглянувши матерiали по "Днепр-2", Держстандарт не може дозволити випуск машини.
+
"Дніпро-2" представляє собою універсальну цифрову обчислювальну машину, що має ряд особливостей, що розширюють її можливості і підвищують ефективність при рішень великого класу задач:
Мiй емоцiйний виступ пролунав, як "голос волаючого в пустелi". Я сказав, що, знiмаючи непогану машину "Днепр-2" вартiстю порядку 200 тис. карбованцiв4, Держстандарт змушує споживача купувати ЄС-овську модель вартiстю близько мiльйона i "за змiну коду заплатити понад пiвмiльйона карбованцiв!"
+
 
Вiдповiдь була вагома i лаконiчна: "Ми не можемо допустити злочинну практику порушення державних стандартiв!"
+
- забезпечення мультипрограммной роботи (потужна система переривання, схемна захист адрес і т. Д.);
Пiзнiше менi розповiли пiдгрунтя (чи так це було, не знаю). Увечерi, за нiч до описаного засiдання, на Радi мiнiстрiв знову рiзко критикували мiнiстра Держстандарту Бойцова. Пiсля засiдання до Бойцова пiдiйшов наш мiнiстр (Руднєв, Мiнприлад) i сказав чи жартома, чи серйозно, що Держстандарт заважає Мiнприладу випускати продукцiю. На це Бойцов, що ще не вiдiйшов вiд критики, заявив, що вiн узагалi закриє усi вироби, що не вiдповiдають стандартам.
+
 
 +
- розширена система команд, що дозволяє реалізувати типові програмні ситуації меншим числом операцій;
 +
 
 +
- можливість застосування великої кількості (до 96) зовнішніх пристроїв будь-якого типу з уніфікованими зв'язками;
 +
 
 +
- використання адрес і операндів змінної довжини;
 +
 
 +
- наявність групи операцій для обробки буквено-цифровий інформації;
 +
 
 +
- схемне виконання ряду дій, зазвичай виконуваних програмно, в тому числі операції над адресами, редагування і перекодування вводиться і виводиться інформації;
 +
 
 +
- можливість обміну інформацією по уніфікованим каналах з іншими машинами або спеціалізованими пристроями через мультиплексор, селектор або вільний вхід в пам'ять; система апаратного контролю.
 +
[[Файл:02 DneprDebugging.jpg|міні]]
 +
 
  
 
==Технічні характеристики==
 
==Технічні характеристики==
Технічні характеристики
+
-Структура команд: двохадресна
 +
 
 +
-Система числення: двійкова
 +
 
 +
-Спосіб представлення чисел: з комою, фіксованою перед старшим розрядом
 +
 
 +
-Розрядність: 26 двійкових розрядів, з яких один старший — знаковий
 +
 
 +
-Швидкодія: при управлінні (включити — вимкнути) — 50000 операцій/с; при додаванні і відніманні — 20000 операцій/с; при множенні і діленні — 4000 операцій/с.
 +
 
 +
-Середня швидкодія 10000 операцій / с.
 +
 
 +
-Система команд: 88 команд
 +
 
 +
-Пристрої введення: з телеграфної перфострічки (17,5 мм) зі швидкістю 45 чисел/с, з клавіатури телеграфного апарату і з ліній зв'язку
 +
 
 +
-Типи елементів, що використовуються в машині: імпульсно-потенційні
 +
 
 +
-Займана площа: 35-40 кв. метрів
 +
 
 +
-Споживана потужність: 4 кВт
  
 
==Сфера застосування ==
 
==Сфера застосування ==
Опишіть сфери, способи та результати застосування експонату. Вкажіть при цьому часові інтервали застосування
+
Перші в СРСР управляючі машини «Дніпро-1» і «Дніпро-2», які послужили технічною базою для багатьох автоматизованих систем управління технологічними процесами.Обчислювальна система "Дніпро-2" призначена для вирішення широкого кола завдань: планово-економічних, інженерних, управління виробничими процесами, обробки експериментальних даних. Для ефективного вирішення цих завдань система має розширені структурними і логічними можливостями. Основне призначення системи - робота в якості центральної ланки інформаційно-керуючих систем на промислових підприємствах.
 +
 
 +
"Дніпро-2" призначений для здійснення обміну інформацією між центральним обчислювачем системи, об'єктом управління і оператором.Виконує опитування датчиків різного типу як по командам з "Дніпра-1", так і в режимі стеження, при якому він посилає 'обчислювальні сигнали про вихід контрольованих величин за межі уставок, заданих заздалегідь обчислювачем і зберігаються в спеціальному пристрої, що запам'ятовує .
 +
[[Файл:Dnepr-museum.jpg|міні]]
  
 
==Фото, відео-матеріали==
 
==Фото, відео-матеріали==
Тут розмістіть власні фото або фото з відкритих джерел, а також посилання на відео
+
[[Файл:400px-Дніпро Саратов.jpg|міні]]
 +
[[Файл:Dnepr-2.jpg|міні]]
 +
 
  
 
==Список використаних джерел==
 
==Список використаних джерел==
  
 
<includeonly> [[Категорія:Музей історії техніки]]</includeonly>
 
<includeonly> [[Категорія:Музей історії техніки]]</includeonly>
 +
*[http://www.icfcst.kiev.ua/MUSEUM/PHOTOS/Dnepr-2_u.html]
 +
*[http://ito.vspu.net/ENK/ENMK_histori/zmist/lek/l4.htm]
 +
*[http://www.icfcst.kiev.ua/MUSEUM/museum-map_u.html]
 +
*[http://www.immsp.kiev.ua/history/]
 +
*[http://lib.ru/MEMUARY/MALINOWSKIJ/0.txt]
 +
*[Малиновский Б. Н., Александров В. Я., Боюн В. П. и др. Справочник по цифровой вычислительной технике: (Электронные вычислительные машины и системы) / Под ред. чл.-кор. АН УССР Б. Н. Малиновского. — К.: Техніка, 1980. — ил., 320 с. — 28 000 экз. — ISBN нет, ББК 32.973я2]
 +
*[Ющенко Е. Л., Малиновский Б. Н., Полищук Г. А., Ядренко Э. К., Никитин А. И. Управляющая машина широкого назначения «Днепр». Справочник программиста. — К.: Наукова думка, 1964]
 +
*[Хоменко Л. Г. «Днепр» // Энциклопедия кибернетики. — К.: Гл. редакция Украинской советской энциклопедии, 1975. — Т. 1]

Поточна версія на 09:22, 24 травня 2017

Загальний опис (принцип дії)

Іванова Яна(1997)

Електронна обчислювальна машина «Дніпро–2», призначена для вирішення широкого кола завдань: планово-економічних, інженерних, в сфері керування виробничими процесами та обробці даних.Керували роботами В. М. Глушков i А. О. Стогнiй, головним конструктором був А. Г. Кухарчук. Машина складалася з обчислювальної частини «Днепр-21» i керуючого комплексу «Днепр-22».Управляючий комплекс призначався для обробки інформації, що поступала від зовнішніх пристроїв, а також від комплексу, що управляє, і міг використовуватися “як самостійна обчислювальна машина для обробки економічних даних і вирішення інженерно-технічних завдань”. Комплекс, що управляє, застосовувався “для прийому інформації від керованого об'єкту, видачі дій, що управляють, на об'єкт, а також первинної обробки інформації”. Крім того, комплекс, що управляє, забезпечував обмін інформацією між оператором, що стежить за технологічним процесом, і обчислювальним комплексом. Керiвником робiт зi створення комп’ютера «Днепр-22» було призначено Б. М. Малиновського. Машина мала розвинуте математичне забезпечення, що поставлялося замовниковi. На жаль, випуск комп’ютерів «Днепр-2» за рiшенням Мiнiстерства приладобудування СРСР був невдовзi припинений.

1966-72-dnepr21.jpg

Історична довідка

Ідея створення універсальних керувальних машин у 50-і рр. ХХ ст. вже витала у повітрі. Її першим практичним втіленням стало створення в Обчислювальному центрі АН УРСР керуючої машини широкого призначення «Дніпро» (оригінальна назва рос. «Днепр»).Запущена у виробництво в 1968 р Київським заводом обчислювальних та керуючих машин (ОКМ). Розробка «Дніпра» тривала всього лише три роки. Протягом наступних 10 років було випущено близько 500 машин, що використовувалися на багатьох промислових, військових та наукових об’єктах на теренах всього Радянського Союзу.

"Дніпро-2" представляє собою універсальну цифрову обчислювальну машину, що має ряд особливостей, що розширюють її можливості і підвищують ефективність при рішень великого класу задач:

- забезпечення мультипрограммной роботи (потужна система переривання, схемна захист адрес і т. Д.);

- розширена система команд, що дозволяє реалізувати типові програмні ситуації меншим числом операцій;

- можливість застосування великої кількості (до 96) зовнішніх пристроїв будь-якого типу з уніфікованими зв'язками;

- використання адрес і операндів змінної довжини;

- наявність групи операцій для обробки буквено-цифровий інформації;

- схемне виконання ряду дій, зазвичай виконуваних програмно, в тому числі операції над адресами, редагування і перекодування вводиться і виводиться інформації;

- можливість обміну інформацією по уніфікованим каналах з іншими машинами або спеціалізованими пристроями через мультиплексор, селектор або вільний вхід в пам'ять; система апаратного контролю.

02 DneprDebugging.jpg


Технічні характеристики

-Структура команд: двохадресна

-Система числення: двійкова

-Спосіб представлення чисел: з комою, фіксованою перед старшим розрядом

-Розрядність: 26 двійкових розрядів, з яких один старший — знаковий

-Швидкодія: при управлінні (включити — вимкнути) — 50000 операцій/с; при додаванні і відніманні — 20000 операцій/с; при множенні і діленні — 4000 операцій/с.

-Середня швидкодія 10000 операцій / с.

-Система команд: 88 команд

-Пристрої введення: з телеграфної перфострічки (17,5 мм) зі швидкістю 45 чисел/с, з клавіатури телеграфного апарату і з ліній зв'язку

-Типи елементів, що використовуються в машині: імпульсно-потенційні

-Займана площа: 35-40 кв. метрів

-Споживана потужність: 4 кВт

Сфера застосування

Перші в СРСР управляючі машини «Дніпро-1» і «Дніпро-2», які послужили технічною базою для багатьох автоматизованих систем управління технологічними процесами.Обчислювальна система "Дніпро-2" призначена для вирішення широкого кола завдань: планово-економічних, інженерних, управління виробничими процесами, обробки експериментальних даних. Для ефективного вирішення цих завдань система має розширені структурними і логічними можливостями. Основне призначення системи - робота в якості центральної ланки інформаційно-керуючих систем на промислових підприємствах.

"Дніпро-2" призначений для здійснення обміну інформацією між центральним обчислювачем системи, об'єктом управління і оператором.Виконує опитування датчиків різного типу як по командам з "Дніпра-1", так і в режимі стеження, при якому він посилає 'обчислювальні сигнали про вихід контрольованих величин за межі уставок, заданих заздалегідь обчислювачем і зберігаються в спеціальному пристрої, що запам'ятовує .

Dnepr-museum.jpg

Фото, відео-матеріали

400px-Дніпро Саратов.jpg
Dnepr-2.jpg


Список використаних джерел

  • [1]
  • [2]
  • [3]
  • [4]
  • [5]
  • [Малиновский Б. Н., Александров В. Я., Боюн В. П. и др. Справочник по цифровой вычислительной технике: (Электронные вычислительные машины и системы) / Под ред. чл.-кор. АН УССР Б. Н. Малиновского. — К.: Техніка, 1980. — ил., 320 с. — 28 000 экз. — ISBN нет, ББК 32.973я2]
  • [Ющенко Е. Л., Малиновский Б. Н., Полищук Г. А., Ядренко Э. К., Никитин А. И. Управляющая машина широкого назначения «Днепр». Справочник программиста. — К.: Наукова думка, 1964]
  • [Хоменко Л. Г. «Днепр» // Энциклопедия кибернетики. — К.: Гл. редакция Украинской советской энциклопедии, 1975. — Т. 1]