Відмінності між версіями «Навчальний курс "Безпека життєдіяльності та основи охорони праці"»

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
м
 
(не показано 56 проміжних версій цього учасника)
Рядок 23: Рядок 23:
  
 
'''''Графік консультацій'''''
 
'''''Графік консультацій'''''
 
 
{| class="wikitable" border="1"
 
{| class="wikitable" border="1"
 
|-
 
|-
Рядок 43: Рядок 42:
 
=Графік навчання=
 
=Графік навчання=
  
==Змістовий модуль 1. Навчально-виробнича діяльність МНВК==
+
==Розділ/змістовий модуль 1. Науково-теоретичні основи безпеки життєдіяльності та основ охорони праці==
Тема 1. Профільне навчання учнів старших класів.  
+
Тема 1. Наукові засади безпеки життєдіяльності.  
  
Загальні питання методики профільного навчання у старших класах. Характеристика завдань та змісту профільного навчання технологічного напряму. Наступність трудового і профільного навчання та виховання у школі. Форми організації профільного навчання технологічного напряму.
+
Безпека життєдіяльності як наука і навчальна дисципліна. Таксономія, ідентифікація та квантифікація небезпек. Види небезпек: мікро- та макро-біологічна, вибухопожежна, гідродинамічна, пожежна, радіаційна, фізична, хімічна, екологічна. Класифікація надзвичайних ситуацій за джерелами походження.
 +
[[Файл:prurodni.jpg|міні]]
  
Тема 2. Міжшкільні навчально-виробничі комбінати з профільного навчання та профорієнтації учнів.  
+
Тема 2. Природні загрози та характер їхніх проявів.  
  
Призначення МНВК, їх структура, умови організації та забезпечення обладнанням. Керівництво МНВК, педагогічні кадри. Зв’язок МНВК з базовим підприємством і з ПТНЗ.
+
Характеристика небезпечних геологічних процесів і явищ: землетрус, карст, осідання ґрунтів над гірничими виробками, зсув, обвал, ерозія ґрунту. Уражаючі фактори, що ними формуються, характер їхніх проявів та дії на людей, тварин, рослин, об’єкти економіки і навколишнє середовище. Небезпечні метеорологічні явища.
  
Тема 3. Планування навчально-виробничої діяльності МНВК.
+
==Розділ/змістовий модуль 2. Небезпечні та шкідливі фактори середовища мешкання людини==
 +
Тема 3. Техногенні небезпеки та їхні наслідки.
 +
[[Файл:tex.jpg|міні]]
 +
Фактори техногенних вибухів, що призводять до ураження людей, руйнування будівель, споруд, технічного устаткування і забруднення навколишнього середовища. Ліквідація негативних наслідків техногенних проявів.
  
Зв’язок МНВК зі школами. Наступність технологічного навчання у школі та МНВК. Особливості проведення виховної та профорієнтаційної роботи з учнями під час навчання у МНВК.
 
  
==Змістовий модуль 2. Методична система навчання учнів автосправи==
+
Тема 4. Раціональні умови, параметри та норми забезпечення безпеки життєдіяльності.
  
Тема 4. Методика навчання учнів старшої школи за профілем „Автосправа”.
+
Загальна характеристика хімічних речовин. Принцип нормування хімічних речовин. Методи реєстрації хімічних речовин.
 +
Вплив параметрів мікроклімату на організм людини. Нормування параметрів мікроклімату. Вплив освітленості на працездатність людини. Електромагнітні випромінювання та електромагнітна безпека населення.
 +
Вплив шуму на організм людини та його нормування. Заходи боротьби з шумовим забрудненням. Вплив вібрації на організм людини та її нормування.
  
Загальні питання методики навчання. Завдання та зміст профільного навчання з автосправи у старших класах. Реалізація загальнопедагогічних і специфічних принципів навчання автосправи. Умови вибору профілю з конкретної спеціальності для навчання старшокласників. Профілі та професії, пов’язані з автосправою.
+
Тема 5. Негативні фактори виробничого та побутового середовища.
  
Тема 5. Форми й методи організації профільного навчання старшокласників.
+
Аварійні ситуації на виробництвах. Пожежна безпека. Понятійний апарат. Засоби пожежогасіння. Моделі безпеки при пожежі в закладах освіти.
 +
Поняття електробезпеки та дія електричного струму на організм людини. Чинники, які впливають на ступінь ураження людини електричним струмом. Технічні засоби електробезпеки в закладах освіти. Техніка безпеки при користуванні електроприладами.
  
Загальні вимоги до організації навчання учнів автосправи. Ефективні форми організації навчальних занять. Характеристика методів і прийомів навчання учнів автосправи.
+
Тема 6. Іонізаційні випромінювання у навколишньому середовищі.  
  
Тема 6. Типи уроків профільного навчання у старших класах.
+
Джерела іонізаційних випромінювань та їх види; експозиційна, поглинута та еквівалентна дози опромінення. Методи реєстрації іонізаційних випромінювань. Нормування іонізаційної радіації.
  
Структура уроків за профілем „Автосправа”. Особливості підготовки, планування та проведення уроків різних типів. Тематичний план, його форма та логіка складання. Систематичний аналіз навчального матеріалу з метою відбору понять, термінів і визначення прийомів роботи з учнями. Аналіз уроків. Система вимог до оптимально організованого уроку профільного навчання у старших класах. План аналізу уроку.
+
Тема 7. Людина і радіація.  
 +
[[Файл:Zaxust.jpg|міні]]
 +
Вплив радіації на організм людини. Шляхи потрапляння в організм людини радіоактивних речовин. Ознаки радіаційного ураження. Гостре опромінення. Хронічне опромінення. Ступені променевої хвороби. Безпорогова концепція Міжнародного Комітету радіаційного захисту.
 +
Концепція радіозахисного харчування. Правила використання в їжу продуктів харчування в умовах радіоактивного забруднення місцевості. Йодна профілактика в умовах радіаційного забруднення. Санітарні заходи в особистих підсобних господарствах.
  
Тема 7. Педагогічна діагностика в умовах профільного навчання.
 
  
Види педагогічної діагностики у старшій школі. Критерії та норми оцінювання знань, умінь та навичок учнів у процесі оволодіння теоретичними знаннями, під час виконання практичних робіт, перевірки прийомів керування й обслуговування автотехніки. Оптимізація контролю знань засобами об’єктивного оцінювання. Організація та методика проведення кваліфікаційного екзамену.
 
  
Тема 8. Позакласна робота за профілем „Автосправа”.
+
Тема 8. Засоби захисту людини в умовах виникнення надзвичайних ситуацій.
  
Форми та зміст позакласної роботи у процесі вивчення автомобільної техніки та праці з цієї галузі. Особливості співробітництва школи та базового підприємства. Індивідуальна робота під керівництвом вчителя та фахівця автотранспортного підприємства.
+
Класифікація засобів захисту. Засоби індивідуального захисту органів дихання. Ізоляційні засоби захисту органів дихання. Індивідуальні засоби захисту шкіри. Організація взаємодії сил при проведенні аварійно-рятувальних робіт та основних видів забезпечення у зоні надзвичайних ситуацій.
  
Тема 9. Навчально-виробнича база для вивчення автомобіля.
+
[[Файл:Dol.jpg|міні]]
  
Приміщення для кабінетів і лабораторій та їх оснащення. Санітарно-гігієнічні вимоги. Обладнання, наочні посібники та інші засоби навчання. Методична література для вчителя, підручники та навчальні посібники для учнів.
 
  
Тема 10. Методика вивчення навчального матеріалу типової програми професійно-технічного навчання для ЗНЗ і МНВК.
+
Тема 9. Долікарська допомога при невідкладних станах.  
  
Організаційна та методична підготовка вчителя та особливості проведення уроків з автосправи у старших класах. Методика вивчення будови автомобіля: двигунів внутрішнього згоряння, трансмісії та ходової частини автомобіля, гальмівної системи тощо. Методика вивчення системи ТО, ремонту та збереження автотранспорту. Методика навчання водінню автомобіля. Організація навчальної їзди. Зміст та організація технологічної практики у старших класах.
+
 
 +
Методика проведення реанімаційних заходів. Перша долікарська допомога при зовнішніх та внутрішній кровотечах. Види отруєнь. Перша долікарська допомога при укусах отруйних комах чи тварин, отруєнні через органи дихання, шкіру та кишково-шлунковий тракт. Перша долікарська допомога при переломах та вивихах. Перша долікарська допомога при опіках, електротравмах та обмороженнях. Перша долікарська допомога при серцевому нападі, задусі, судомах, непритомності тощо.
  
  
Рядок 90: Рядок 96:
  
 
=Зміст курсу=
 
=Зміст курсу=
==Змістовий модуль І. Навчально-виробнича діяльність МНВК==
+
==Розділ/змістовий модуль 1. Науково-теоретичні основи безпеки життєдіяльності та основ охорони праці==
===Тема 1. Профільне навчання учнів старших класів. Тема 2. МНВК з профільного навчання та профорієнтації учнів.===
+
===Тема 1. Наукові засади безпеки життєдіяльності. Тема 2. Природні загрози та характер їхніх проявів.===
 
====Теоретичний матеріал====
 
====Теоретичний матеріал====
  
[[Файл:Профорієнтація.jpg|міні]]
+
[https://owncloud.kspu.kr.ua/index.php/s/AdE2Epp4Un7zkfr Лекція №1]
[https://owncloud.kspu.kr.ua/index.php/s/4zAoc3XkpM1Dfkq Лекція №1]
+
 
 +
План лекції:
 +
# Роль, місце та мета курсу “Безпека життєдіяльності та основи охорони праці”.
 +
# Небезпека. Ризик як оцінка небезпеки.
 +
# Таксономія небезпек.
 +
 
 +
[https://owncloud.kspu.kr.ua/index.php/s/m3Djmz5qgypWJK3 Класифікація надзвичайних ситуацій]
  
 
====Самостійна робота====
 
====Самостійна робота====
 
Опрацювати наступні питання:
 
Опрацювати наступні питання:
# Загальні питання методики профільного навчання у старших класах<ref name="матеріали з сайту">[https://sites.google.com/site/aaleksandr76/pravila-doroznogo-ruhu-1/mvdpn Сайт О.М.Царенка]</ref>.
+
# Таксономія, ідентифікація та квантифікація небезпек<ref name="матеріали з сайту">[https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnx0ZWNobm9sb2d5Y2FiaW5ldHxneDoyNzBkMjlhMGZmZTZkNGRk Сайт Кабінет технологій]</ref>.
# Характеристика завдань та змісту профільного навчання технологічного напряму.
+
# Характеристика небезпек: біологічна, вибухопожежна, гідро-динамічна, пожежна, радіаційна, фізична, хімічна, екологічна.
# Форми організації профільного навчання технологічного напряму.
+
# Класифікування надзвичайних ситуацій.
 
+
===Тема 3. Планування навчально-виробничої діяльності МНВК.===
+
  
 +
==Розділ/змістовий модуль 2. Небезпечні та шкідливі фактори середовища мешкання людини==
 +
===Тема 3. Техногенні небезпеки та їхні наслідки.===
 
====Теоретичний матеріал====
 
====Теоретичний матеріал====
Лекція №2
+
[https://owncloud.kspu.kr.ua/index.php/s/Q1wkk9f6kzyFKK2 Лекція №3]
  
====Практичні завдання====
+
План лекції:
План практичного заняття 1:
+
# Безпека життєдіяльності та раціональні умови її організації.
# Аналіз пояснювальної записки програми профілю „Автосправа”, тематичного і навчального плану профільного навчання учнів з автосправи.
+
# Вплив діяльності людини на навколишнє середовище.
# Аналіз кваліфікаційної характеристики водія автомобіля категорії „В” і „С”.
+
# Демографічні проблеми і можливості біосфери
# Аналіз тематичного плану профільного навчання учнів старших класів з автосправи.
+
# Проблема урбанізації.
# Вивчення та аналіз навчального плану підготовки водіїв автотранспортних засобів категорії „В” і „С”.
+
# Джерела антропогенного забруднення довкілля.
 +
# Негативні фактори виробничого середовища.
 +
# Параметри побутового середовища.
 +
 
 +
====Практична робота====
 +
 
 +
[https://owncloud.kspu.kr.ua/index.php/s/7wGUsm0pOweYwnn  Практична робота №1]
  
 
====Самостійна робота====
 
====Самостійна робота====
 
Опрацювати наступні питання:
 
Опрацювати наступні питання:
# Призначення МНВК, їх структура, умови організації та забезпечення обладнанням.
+
# Фактори техногенних вибухів.
# Керівництво МНВК, потреба у педагогічних кадрах.
+
# Ліквідація негативних наслідків техногенних проявів.
# Зв’язок МНВК з базовим підприємством та з ПТНЗ.
+
  
==Змістовий модуль ІІ. Методична система навчання учнів автосправи==
+
===Тема 4. Раціональні умови, параметри та норми забезпечення безпеки життєдіяльності.===
===Тема 4. Методика навчання учнів старшої школи за профілем. Тема 5. Форми й методи профільного навчання.===
+
 
====Теоретичний матеріал====
 
====Теоретичний матеріал====
[https://owncloud.kspu.kr.ua/index.php/s/EgJk3l7bg3SOGV3 Лекція №3]
+
[https://owncloud.kspu.kr.ua/index.php/s/de28G6YJzLBfKtr Лекція №4]
 +
[[Файл:Вплив_освітленості.jpg|міні]]
 +
План лекції:
 +
# Шкідливі фактори виробничого та побутового середовища.
 +
# Вплив параметрів мікроклімату на організм людини.
 +
# Нормування параметрів мікроклімату.
 +
# Вплив освітленості на організм людини.
  
 
====Самостійна робота====
 
====Самостійна робота====
 
Опрацювати наступні питання:
 
Опрацювати наступні питання:
# Загальні питання методики навчання автосправи.
+
# Методи реєстрації хімічних речовин.
# Завдання та зміст профільного навчання з автосправи у старших класах.
+
# Електромагнітні випромінювання та електромагнітна безпека населення.
# Загальнопедагогічні принципи навчання автосправи.
+
# Нормування шумового забруднення.
# Реалізація специфічних принципів навчання автосправи.
+
# Зміст і характеристика навчальних предметів за профілем «Автосправа».
+
# Умови вибору профілю з конкретної спеціальності для навчання старшокласників.
+
# Профілі та професії, пов’язані з автосправою.
+
  
===Тема 6. Типи уроків профільного навчання у старших класах. Тема 7. Педагогічна діагностика.===
+
===Тема 5. Негативні фактори виробничого та побутового середовища.===
 +
[[Файл:Zaszax.jpg|міні]]
  
 
====Теоретичний матеріал====
 
====Теоретичний матеріал====
Лекція №4
+
[https://owncloud.kspu.kr.ua/index.php/s/ejdNQ0oSLPlph6p Лекція №5]
  
====Практичні завдання====
+
План лекції:
План практичного заняття 2:
+
# Поняття пожежної безпеки та електробезпеки.
# Організаційна та методична підготовка викладача автосправи до проведення занять виробничого навчання з ПДР.
+
# Дія електричного струму на організм людини.
# Організаційна підготовка викладача автосправи (тематичне планування).
+
# Чинники, що впливають на ступінь ураження людини електричним струмом.
# Зміст методичної підготовки викладача автосправи.
+
# Технічні засоби електробезпеки.
# Послідовність розробки системи занять теоретичного навчання з автосправи.
+
# Техніка безпеки при користуванні електроприладами.
# Розробка план-конспекту лабораторно-практичного заняття.
+
 
 +
====Практична робота№2====
 +
 
 +
[https://owncloud.kspu.kr.ua/index.php/s/7wGUsm0pOweYwnn Практична робота№2]
  
 
====Самостійна робота====
 
====Самостійна робота====
 
Опрацювати наступні питання:
 
Опрацювати наступні питання:
# Загальні вимоги до організації навчання учнів автосправи.
+
# Аварійні ситуації на виробництвах.
# Ефективні форми організації навчальних занять.
+
# Моделі безпеки при пожежі в закладах освіти.
# Характеристика методів і прийомів навчання учнів автосправи.
+
# Технічні засоби електробезпеки в закладах освіти.
  
===Тема 8. Позакласна робота за профілем „Автосправа”. Тема 9. Навчально-виробнича база.===
+
===Тема 6. Іонізаційні випромінювання у навколишньому середовищі.===
 
====Теоретичний матеріал====
 
====Теоретичний матеріал====
 +
[https://owncloud.kspu.kr.ua/index.php/s/MVlrcw71jxxDVUj Лекція №6]
  
[[Файл:Методика навчання водінню.jpg|міні]]
+
План лекції:
[https://owncloud.kspu.kr.ua/index.php/s/pY12exlxc3jC6Bv Лекція №5]
+
# План лекції:
 +
# Джерела іонізаційних випромінювань та їх види.
 +
# Методи реєстрації іонізаційних випромінювань.
 +
# Нормування іонізаційної радіації.
  
 
====Самостійна робота====
 
====Самостійна робота====
 
Опрацювати наступні питання:
 
Опрацювати наступні питання:
# Форми та зміст позакласної роботи у процесі вивчення автомобільної техніки.
+
# Експозиційна, поглинута та еквівалентна дози опромінення.
# Особливості співробітництва школи та базового підприємства.  
+
# Методи реєстрації іонізаційних випромінювань.
# Індивідуальна робота під керівництвом вчителя та фахівця автотранспортного підприємства.
+
# Нормування іонізаційної радіації.
  
===Тема 10. Методика вивчення матеріалу типової програми професійно-технічного навчання для ЗНЗ і МНВК.===
+
===Тема 7. Людина і радіація.===
 +
====Теоретичний матеріал====
 +
[https://owncloud.kspu.kr.ua/index.php/s/b5ZVqprvo6bCvBA Лекція №7]
 +
 
 +
План лекції:
 +
# План лекції:
 +
# Вплив радіації на здоров’я людини.
 +
# Способи захисту від радіації.
 +
# Визначення радіоактивного забруднення продуктів харчування.
 +
 
 +
====Самостійна робота====
 +
Опрацювати наступні питання:
 +
# Гостре опромінення.
 +
# Ступені променевої хвороби.
 +
# Безпорогова концепція МКРЗ.
 +
# Правила використання в їжу продуктів харчування в умовах радіоактивного забруднення місцевості.
 +
# Йодна профілактика в умовах радіаційного забруднення.
 +
# Санітарні заходи в особистих підсобних господарствах.
  
 +
===Тема 8. Засоби захисту людини в умовах виникнення надзвичайних ситуацій.===
 
====Теоретичний матеріал====
 
====Теоретичний матеріал====
  
[[Файл:Методика ремонту.jpg|міні]]
+
[https://owncloud.kspu.kr.ua/index.php/s/xT4Z7pige89iuSY Лекція №8]
  
[https://owncloud.kspu.kr.ua/index.php/s/6RpYzTdWTbgF97g Лекція №6]
+
План лекції:
 +
# План лекції:
 +
# Загальні відомості про засоби захисту.
 +
# Засоби індивідуального захисту органів дихання.
 +
# Респіратори.
 +
# Ізоляційні засоби індивідуального захисту органів дихання.
 +
# Індивідуальні засоби захисту шкіри.
  
====Практичні завдання====
+
====Самостійна робота====
План практичного заняття 3:
+
Опрацювати наступні питання:
# Проведення пробних занять виробничого навчання.
+
# Засоби індивідуального захисту органів дихання.
# Пробні заняття виробничого навчання.
+
# Ізоляційні засоби захисту органів дихання.
# Аналіз та обговорення пробних занять.
+
# Індивідуальні засоби захисту шкіри.
# Технологічний супровід занять з автосправи.
+
 
 +
===Тема 9. Долікарська допомога при невідкладних станах.===
 +
====Теоретичний матеріал====
 +
 
 +
[https://owncloud.kspu.kr.ua/index.php/s/xT4Z7pige89iuSY Лекція №9]
 +
 
 +
План лекції:
 +
# План лекції:
 +
# Алгоритм надання допомоги при опіках.
 +
# Долікарська допомога при електротравмах.
 +
# Долікарська допомога при обмороженні та загальному замерзанні.
 +
# Алгоритм надання допомоги при отруєнні токсичними речовинами.
 +
# Долікарська допомога при утопленні, тепловому та сонячному ударі.
 +
# Надання допомоги при укусах комах, тварин і змій.
 +
# Правила іммобілізації.
  
 
====Самостійна робота====
 
====Самостійна робота====
 
Опрацювати наступні питання:
 
Опрацювати наступні питання:
# Організаційна та методична підготовка вчителя.
+
# Методика проведення реанімаційних заходів.
# Методичні особливості проведення уроків з автосправи у старших класах.
+
# Види отруєнь.
# Методика вивчення будови автомобіля: двигунів внутрішнього згоряння, трансмісії та ходової частини автомобіля, гальмівної системи тощо.
+
# Перша долікарська допомога при укусах отруйних комах чи тварин.
# Методика вивчення системи ТО, ремонту та збереження автотранспорту.
+
# Методика навчання водінню автомобіля.
+
# Зміст та організація технологічної практики у старших класах.
+
----
+
  
 
=Тестові завдання=
 
=Тестові завдання=
[https://owncloud.kspu.kr.ua/index.php/s/ReQT0WCcsmzx7Bf Підсумкові тести]
+
[https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnx0ZWNobm9sb2d5Y2FiaW5ldHxneDo1MzdlZWIyOTg5NzRjNmNl - додаток 2 (с.124)]
  
 
=Ресурси=
 
=Ресурси=
 
==Рекомендована література==
 
==Рекомендована література==
 
===Базова===
 
===Базова===
# Лудченко О.А. Технічна експлуатація і обслуговування автомобілів. К.: Вища школа, 2007. – 527 с.
+
# 1. Безпека життєдіяльності (забезпечення соціальної, техногенної та природної безпеки: Навч. посібник/ В.В. Бєгун, І.М. Науменко -  К., 2004. – 328 с.
# Марков О.Д. Станции технического обслуживания автомобилей. К.: Кондор, 2008. – 536 с.  
+
# 2. Желібо Є. П., Заверуха Н. М., Зацарний В. В. Безпека життєдіяльності. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів освіти України I-IV рівнів акредитації/ за ред. . П. Желібо, і В.М. Пічі. – Львів: Піча Ю.В., К.: "Каравела", Львів: “Новий Світ., 2002. – 328 с.
# Програми середньої загальноосвітньої школи. Професійне навчання 8-11 класи. Профіль: Автосправа. Професії: водій автомоболя категорії «В» і «С» слюсар по ремонту автомобілів / Под ред. Б.М. Терещук,. – К.: Освіта. – 1993. – 89 с.
+
# 3. Яремко З.М. Безпека життєдіяльності. Навчальний посібник. Львів. Вид. центр ЛНУ ім. Ів. Франка, 2005.- 301 с.
# Типовий навчальний план і програма професійно-технічного навчання для ЗНЗ та МНВК. – К., 2010. – 50 с.
+
# 4. Безпека життєдіяльності. Лабораторно-практичні заняття: Навчальний посібник для студентів вищих педагогічних навчальних закладів/ За ред. С.П. Величка. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В. Винниченка. – 2004. – 140 с.
  
 
===Допоміжна===
 
===Допоміжна===
# Боднев А.Г. Лабораторный практикум по ремонту автомобилей. – М.: Транспорт, 1989. – 142 с.
+
# 1. Безпека життєдіяльності: Навч. посіб. / О.С. Баб’як, О.М. Сітенко, І.В. Ківва та ін. – Х.: Ранок, 2000. – 304 с.
# Лившиц А.В. Программированные задания по устройству и техническому обслуживанию автомобиля. – М.: Высш. шк., 1980. – 272 с.
+
# 2. Заплатинський В. М. Полімовний тлумачний словник з безпеки. Підручник. – К.: ЦУЛ, 2009. – 120 с.  
# Техническая эксплуатация автомобилей / Под ред. Е.С.Кузнецова. – М.: Транспорт, 1991. – 413 с.
+
# 3. Безопасность жизнедеятельности: Учебник / Под ред. проф. Э.А. Арустамова. 2-е изд. перераб. и доп. – М.: Изд. дом "Дашков и К", 2000. – 678 с.  
# Канарчук В.Е., Лудченко О.А. Експлуатаційна надійність автомобілів. Підручник. У 2-х частинах. 4 кн. – К.: Вища школа, 2000. – ч.1: кн.1 – 609с., кн.2 – 458 с., кн.3 – 321 с., кн.4. – 552 с.
+
  
 
==Інформаційні ресурси==
 
==Інформаційні ресурси==
Рядок 213: Рядок 272:
 
# [http://www.nbuv.gov.ua/ НБУ ім.Вернадського]
 
# [http://www.nbuv.gov.ua/ НБУ ім.Вернадського]
 
# [http://www.ukma.kiev.ua/ Національний університет КМА]
 
# [http://www.ukma.kiev.ua/ Національний університет КМА]
# [https://sites.google.com/site/aaleksandr76/ Сайт Александра Царенко]
+
# [https://sites.google.com/site/technologycabinet/ сайт "Кабінет технологій"]
  
 
[[Категорія:Навчальні курси]]
 
[[Категорія:Навчальні курси]]

Поточна версія на 09:05, 20 січня 2017

Зміст

Назва курсу

Безпека життєдіяльності та основи охорони праці


Галузь знань: 6.010102 Початкова освіта. _6.010105 Корекційна освіта. _6.010101 Дошкільна освіта. _6.010106 Соціальна педагогіка. _6.010102 Практична психологія, освітньо-кваліфікаційний рівень: Бакалавр

Мета та завдання навчального курсу

Мета: Мета вивчення дисципліни полягає у набутті студентами компетенцій збереження життя та здоров'я свого та учнів у майбутній професійній діяльності.

Завдання

1. Формувати знання про причини виникнення НС природного, техногенного й соціально-політичного характеру та способи подолання наслідків.

2. Розвивати знаня про навчання з питань БЖ та ООП у майбутній професійній діяльності.

3. Формувати вміння створювати на уроках навчальні ситуації для формування наукового світогляду і поглиблення рівня набутих практичних навичок.

Робоча програма курсу

Автор курсу

Царенко Ірина Леонтіївна

Консультації викладача

Графік консультацій

Вівторок Середа Четвер
V пара, чисельник IV пара, знаменник

Учасники

Сторінка координування курсу "Безпека життєдіяльності та основи охорони праці" викладач Царенко Ірина Леонтіївна



Графік навчання

Розділ/змістовий модуль 1. Науково-теоретичні основи безпеки життєдіяльності та основ охорони праці

Тема 1. Наукові засади безпеки життєдіяльності.

Безпека життєдіяльності як наука і навчальна дисципліна. Таксономія, ідентифікація та квантифікація небезпек. Види небезпек: мікро- та макро-біологічна, вибухопожежна, гідродинамічна, пожежна, радіаційна, фізична, хімічна, екологічна. Класифікація надзвичайних ситуацій за джерелами походження.

Prurodni.jpg

Тема 2. Природні загрози та характер їхніх проявів.

Характеристика небезпечних геологічних процесів і явищ: землетрус, карст, осідання ґрунтів над гірничими виробками, зсув, обвал, ерозія ґрунту. Уражаючі фактори, що ними формуються, характер їхніх проявів та дії на людей, тварин, рослин, об’єкти економіки і навколишнє середовище. Небезпечні метеорологічні явища.

Розділ/змістовий модуль 2. Небезпечні та шкідливі фактори середовища мешкання людини

Тема 3. Техногенні небезпеки та їхні наслідки.

Tex.jpg

Фактори техногенних вибухів, що призводять до ураження людей, руйнування будівель, споруд, технічного устаткування і забруднення навколишнього середовища. Ліквідація негативних наслідків техногенних проявів.


Тема 4. Раціональні умови, параметри та норми забезпечення безпеки життєдіяльності.

Загальна характеристика хімічних речовин. Принцип нормування хімічних речовин. Методи реєстрації хімічних речовин. Вплив параметрів мікроклімату на організм людини. Нормування параметрів мікроклімату. Вплив освітленості на працездатність людини. Електромагнітні випромінювання та електромагнітна безпека населення. Вплив шуму на організм людини та його нормування. Заходи боротьби з шумовим забрудненням. Вплив вібрації на організм людини та її нормування.

Тема 5. Негативні фактори виробничого та побутового середовища.

Аварійні ситуації на виробництвах. Пожежна безпека. Понятійний апарат. Засоби пожежогасіння. Моделі безпеки при пожежі в закладах освіти. Поняття електробезпеки та дія електричного струму на організм людини. Чинники, які впливають на ступінь ураження людини електричним струмом. Технічні засоби електробезпеки в закладах освіти. Техніка безпеки при користуванні електроприладами.

Тема 6. Іонізаційні випромінювання у навколишньому середовищі.

Джерела іонізаційних випромінювань та їх види; експозиційна, поглинута та еквівалентна дози опромінення. Методи реєстрації іонізаційних випромінювань. Нормування іонізаційної радіації.

Тема 7. Людина і радіація.

Zaxust.jpg

Вплив радіації на організм людини. Шляхи потрапляння в організм людини радіоактивних речовин. Ознаки радіаційного ураження. Гостре опромінення. Хронічне опромінення. Ступені променевої хвороби. Безпорогова концепція Міжнародного Комітету радіаційного захисту. Концепція радіозахисного харчування. Правила використання в їжу продуктів харчування в умовах радіоактивного забруднення місцевості. Йодна профілактика в умовах радіаційного забруднення. Санітарні заходи в особистих підсобних господарствах.


Тема 8. Засоби захисту людини в умовах виникнення надзвичайних ситуацій.

Класифікація засобів захисту. Засоби індивідуального захисту органів дихання. Ізоляційні засоби захисту органів дихання. Індивідуальні засоби захисту шкіри. Організація взаємодії сил при проведенні аварійно-рятувальних робіт та основних видів забезпечення у зоні надзвичайних ситуацій.

Dol.jpg


Тема 9. Долікарська допомога при невідкладних станах.


Методика проведення реанімаційних заходів. Перша долікарська допомога при зовнішніх та внутрішній кровотечах. Види отруєнь. Перша долікарська допомога при укусах отруйних комах чи тварин, отруєнні через органи дихання, шкіру та кишково-шлунковий тракт. Перша долікарська допомога при переломах та вивихах. Перша долікарська допомога при опіках, електротравмах та обмороженнях. Перша долікарська допомога при серцевому нападі, задусі, судомах, непритомності тощо.



Зміст курсу

Розділ/змістовий модуль 1. Науково-теоретичні основи безпеки життєдіяльності та основ охорони праці

Тема 1. Наукові засади безпеки життєдіяльності. Тема 2. Природні загрози та характер їхніх проявів.

Теоретичний матеріал

Лекція №1

План лекції:

  1. Роль, місце та мета курсу “Безпека життєдіяльності та основи охорони праці”.
  2. Небезпека. Ризик як оцінка небезпеки.
  3. Таксономія небезпек.

Класифікація надзвичайних ситуацій

Самостійна робота

Опрацювати наступні питання:

  1. Таксономія, ідентифікація та квантифікація небезпек[1].
  2. Характеристика небезпек: біологічна, вибухопожежна, гідро-динамічна, пожежна, радіаційна, фізична, хімічна, екологічна.
  3. Класифікування надзвичайних ситуацій.

Розділ/змістовий модуль 2. Небезпечні та шкідливі фактори середовища мешкання людини

Тема 3. Техногенні небезпеки та їхні наслідки.

Теоретичний матеріал

Лекція №3

План лекції:

  1. Безпека життєдіяльності та раціональні умови її організації.
  2. Вплив діяльності людини на навколишнє середовище.
  3. Демографічні проблеми і можливості біосфери
  4. Проблема урбанізації.
  5. Джерела антропогенного забруднення довкілля.
  6. Негативні фактори виробничого середовища.
  7. Параметри побутового середовища.

Практична робота

Практична робота №1

Самостійна робота

Опрацювати наступні питання:

  1. Фактори техногенних вибухів.
  2. Ліквідація негативних наслідків техногенних проявів.

Тема 4. Раціональні умови, параметри та норми забезпечення безпеки життєдіяльності.

Теоретичний матеріал

Лекція №4

Вплив освітленості.jpg

План лекції:

  1. Шкідливі фактори виробничого та побутового середовища.
  2. Вплив параметрів мікроклімату на організм людини.
  3. Нормування параметрів мікроклімату.
  4. Вплив освітленості на організм людини.

Самостійна робота

Опрацювати наступні питання:

  1. Методи реєстрації хімічних речовин.
  2. Електромагнітні випромінювання та електромагнітна безпека населення.
  3. Нормування шумового забруднення.

Тема 5. Негативні фактори виробничого та побутового середовища.

Zaszax.jpg

Теоретичний матеріал

Лекція №5

План лекції:

  1. Поняття пожежної безпеки та електробезпеки.
  2. Дія електричного струму на організм людини.
  3. Чинники, що впливають на ступінь ураження людини електричним струмом.
  4. Технічні засоби електробезпеки.
  5. Техніка безпеки при користуванні електроприладами.

Практична робота№2

Практична робота№2

Самостійна робота

Опрацювати наступні питання:

  1. Аварійні ситуації на виробництвах.
  2. Моделі безпеки при пожежі в закладах освіти.
  3. Технічні засоби електробезпеки в закладах освіти.

Тема 6. Іонізаційні випромінювання у навколишньому середовищі.

Теоретичний матеріал

Лекція №6

План лекції:

  1. План лекції:
  2. Джерела іонізаційних випромінювань та їх види.
  3. Методи реєстрації іонізаційних випромінювань.
  4. Нормування іонізаційної радіації.

Самостійна робота

Опрацювати наступні питання:

  1. Експозиційна, поглинута та еквівалентна дози опромінення.
  2. Методи реєстрації іонізаційних випромінювань.
  3. Нормування іонізаційної радіації.

Тема 7. Людина і радіація.

Теоретичний матеріал

Лекція №7

План лекції:

  1. План лекції:
  2. Вплив радіації на здоров’я людини.
  3. Способи захисту від радіації.
  4. Визначення радіоактивного забруднення продуктів харчування.

Самостійна робота

Опрацювати наступні питання:

  1. Гостре опромінення.
  2. Ступені променевої хвороби.
  3. Безпорогова концепція МКРЗ.
  4. Правила використання в їжу продуктів харчування в умовах радіоактивного забруднення місцевості.
  5. Йодна профілактика в умовах радіаційного забруднення.
  6. Санітарні заходи в особистих підсобних господарствах.

Тема 8. Засоби захисту людини в умовах виникнення надзвичайних ситуацій.

Теоретичний матеріал

Лекція №8

План лекції:

  1. План лекції:
  2. Загальні відомості про засоби захисту.
  3. Засоби індивідуального захисту органів дихання.
  4. Респіратори.
  5. Ізоляційні засоби індивідуального захисту органів дихання.
  6. Індивідуальні засоби захисту шкіри.

Самостійна робота

Опрацювати наступні питання:

  1. Засоби індивідуального захисту органів дихання.
  2. Ізоляційні засоби захисту органів дихання.
  3. Індивідуальні засоби захисту шкіри.

Тема 9. Долікарська допомога при невідкладних станах.

Теоретичний матеріал

Лекція №9

План лекції:

  1. План лекції:
  2. Алгоритм надання допомоги при опіках.
  3. Долікарська допомога при електротравмах.
  4. Долікарська допомога при обмороженні та загальному замерзанні.
  5. Алгоритм надання допомоги при отруєнні токсичними речовинами.
  6. Долікарська допомога при утопленні, тепловому та сонячному ударі.
  7. Надання допомоги при укусах комах, тварин і змій.
  8. Правила іммобілізації.

Самостійна робота

Опрацювати наступні питання:

  1. Методика проведення реанімаційних заходів.
  2. Види отруєнь.
  3. Перша долікарська допомога при укусах отруйних комах чи тварин.

Тестові завдання

- додаток 2 (с.124)

Ресурси

Рекомендована література

Базова

  1. 1. Безпека життєдіяльності (забезпечення соціальної, техногенної та природної безпеки: Навч. посібник/ В.В. Бєгун, І.М. Науменко - К., 2004. – 328 с.
  2. 2. Желібо Є. П., Заверуха Н. М., Зацарний В. В. Безпека життєдіяльності. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів освіти України I-IV рівнів акредитації/ за ред. /Є. П. Желібо, і В.М. Пічі. – Львів: Піча Ю.В., К.: "Каравела", Львів: “Новий Світ., 2002. – 328 с.
  3. 3. Яремко З.М. Безпека життєдіяльності. Навчальний посібник. Львів. Вид. центр ЛНУ ім. Ів. Франка, 2005.- 301 с.
  4. 4. Безпека життєдіяльності. Лабораторно-практичні заняття: Навчальний посібник для студентів вищих педагогічних навчальних закладів/ За ред. С.П. Величка. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В. Винниченка. – 2004. – 140 с.

Допоміжна

  1. 1. Безпека життєдіяльності: Навч. посіб. / О.С. Баб’як, О.М. Сітенко, І.В. Ківва та ін. – Х.: Ранок, 2000. – 304 с.
  2. 2. Заплатинський В. М. Полімовний тлумачний словник з безпеки. Підручник. – К.: ЦУЛ, 2009. – 120 с.
  3. 3. Безопасность жизнедеятельности: Учебник / Под ред. проф. Э.А. Арустамова. – 2-е изд. перераб. и доп. – М.: Изд. дом "Дашков и К", 2000. – 678 с.

Інформаційні ресурси

  1. НБУ ім.Вернадського
  2. Національний університет КМА
  3. сайт "Кабінет технологій"

Цитування

  1. Сайт Кабінет технологій