Відмінності між версіями «Конспект уроку №2 Пашанової Олени»
(не показані 11 проміжних версій 2 учасників) | |||
Рядок 1: | Рядок 1: | ||
− | Тема : Використання функцій та операцій для опрацювання даних поданих у таблицях. | + | '''Тема :''' Використання функцій та операцій для опрацювання даних поданих у таблицях. |
− | Мета : закріпити знання загальних принципів роботи табличного процесора MS EXCEL і вміння створювати таблиці для розв’язування конкретної задачі за допомогою практичної роботи; навичити працювати з функціями і логічними операціями у MS EXCEL; розвивати логічне мислення, навички роботи у MS EXCEL; виховувати стараність, уважність. | + | |
− | Тип уроку : Практична робота. | + | '''Мета :''' закріпити знання загальних принципів роботи табличного процесора MS EXCEL і вміння створювати таблиці для розв’язування конкретної задачі за допомогою практичної роботи; навичити працювати з функціями і логічними операціями у MS EXCEL; розвивати логічне мислення, навички роботи у MS EXCEL; виховувати стараність, уважність. |
− | Обладнення : компютерний клас, програма MS EXCEL. | + | |
− | Хід уроку | + | '''Тип уроку :''' Практична робота. |
− | І. Організаційна частина. | + | |
− | ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. | + | '''Обладнення :''' компютерний клас, програма MS EXCEL. |
− | ІІІ. Актуалізація опорних знань умінь і навичок | + | |
+ | '''Хід уроку''' | ||
+ | |||
+ | '''І. Організаційна частина.''' | ||
+ | |||
+ | '''ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.''' | ||
+ | |||
+ | '''ІІІ. Актуалізація опорних знань умінь і навичок''' | ||
+ | |||
Запитання до учнів : | Запитання до учнів : | ||
− | 1. Основними функціями табличних процесорів є: | + | |
− | + | 1.Основними функціями табличних процесорів є: | |
− | 2. В термінах EXCEL називають? | + | (Створення таблиць і виконання розрахунків над ними.) |
− | + | 2.В термінах EXCEL називають? | |
+ | |||
+ | ( Робочою книгою) | ||
3. Який вигляд має формула в електронній таблиці? | 3. Який вигляд має формула в електронній таблиці? | ||
− | + | ||
− | + | (формула в електронній таблиці має вигляд : = ФУНКЦІЯ(АРГУМЕНТИ)) | |
− | + | ||
− | + | 4.Що таке функція в EXCEL? | |
− | + | (Це спеціальне позначення дії для виконання визначеного обчислення.) | |
− | + | ||
− | 1. Помістіть покажчик на потрібну клітинку. Функція завжди буде вставлена в поточну клітинку. | + | 5. Що дає використання логічних функцій? |
+ | |||
+ | (Завдяки ним у EXCEL може виконувати ті чи інші дії в залежності від умови.) | ||
+ | |||
+ | 6.Як вставити функції за допомогою Майстра функцій? | ||
+ | |||
+ | (1. Помістіть покажчик на потрібну клітинку. Функція завжди буде вставлена в поточну клітинку. | ||
+ | |||
2. Виконайте команду Вставка → Функция…, або скористайтеся кнопкою . На екран буде виве- | 2. Виконайте команду Вставка → Функция…, або скористайтеся кнопкою . На екран буде виве- | ||
дене перше вікно майстра функцій. | дене перше вікно майстра функцій. | ||
+ | |||
3. У списку Категория виберіть потрібну категорію функцій. У списку Функция виберіть функцію, яку ви хочете вставити. Натисніть кнопку. | 3. У списку Категория виберіть потрібну категорію функцій. У списку Функция виберіть функцію, яку ви хочете вставити. Натисніть кнопку. | ||
+ | |||
4. У другому вікні майстра функцій варто зазначити необхідні аргументи для функції. Уведіть потрібні аргументи, використовуючи будь-який з розглянутих способів. При необхідності перемістіть вікно, щоб воно не заважало введенню аргументів. Поточний результат обчислення функції буде поданий у полі Значение. | 4. У другому вікні майстра функцій варто зазначити необхідні аргументи для функції. Уведіть потрібні аргументи, використовуючи будь-який з розглянутих способів. При необхідності перемістіть вікно, щоб воно не заважало введенню аргументів. Поточний результат обчислення функції буде поданий у полі Значение. | ||
− | 5. Натисніть кнопку Ok. Excel вставить функцію у поточну клітинку. У самій клітинці буде відображений результат обчислення функці. | + | |
− | ІV. Основна частина. | + | 5. Натисніть кнопку Ok. Excel вставить функцію у поточну клітинку. У самій клітинці буде відображений результат обчислення функці.) |
+ | |||
+ | '''ІV. Основна частина.''' | ||
+ | |||
Відкрий те будь –ласка Додаток 1 і починайте виконувати завдання. | Відкрий те будь –ласка Додаток 1 і починайте виконувати завдання. | ||
− | Завдання №1 | + | |
+ | ''Завдання №1'' | ||
Створити таблицю у які виконати такі розрахунки: | Створити таблицю у які виконати такі розрахунки: | ||
− | + | ||
− | Завдання №2 | + | [[Image:Example.jpg]] |
− | + | ''Завдання №2'' | |
+ | У військовій частині на обід готують борщ. За нормою у солдатській порції борщу основних продуктів повинно бути (всі числа умовні) : м’яса – 85 г, картоплі – чищеної – 172 г, капусти – 155г, буряка – 57г. | ||
Скласти відомость закладки основних продуктів для приготування борщу у солдатській їдальні військової частини. Кількість м’яса округлити до 0,1 кг, все інше - до кілограма. | Скласти відомость закладки основних продуктів для приготування борщу у солдатській їдальні військової частини. Кількість м’яса округлити до 0,1 кг, все інше - до кілограма. | ||
− | В цій таблиці у рядках 2 і6 треба використати такі формули : | + | [[Image:Example2.jpg]] |
+ | |||
+ | В цій таблиці у рядках 2 і6 треба використати такі формули : | ||
+ | |||
• у комірці В6 =СУММ(В2 : В5); | • у комірці В6 =СУММ(В2 : В5); | ||
• у комірці С2 =ОКРУГЛ(85*В2 / 1000;1); | • у комірці С2 =ОКРУГЛ(85*В2 / 1000;1); | ||
Рядок 44: | Рядок 71: | ||
• у комірці F2 =ОКРУГЛ(57*B2 / 1000;0); | • у комірці F2 =ОКРУГЛ(57*B2 / 1000;0); | ||
• у комірці F6 =СУММ(F2 : F5). | • у комірці F6 =СУММ(F2 : F5). | ||
− | Завдання №3 | + | |
+ | ''Завдання №3'' | ||
Нарахування плати за газ : | Нарахування плати за газ : | ||
• вартість 1 газу – 13 коп.; | • вартість 1 газу – 13 коп.; | ||
+ | |||
• учасники Вітчизняної війни оплачують газ у розмірі 50% без обмеження сплаченого об’єму; | • учасники Вітчизняної війни оплачують газ у розмірі 50% без обмеження сплаченого об’єму; | ||
+ | |||
• інваліди сплачують газ до 840 - безкоштовно, а решту – за повну вартість. | • інваліди сплачують газ до 840 - безкоштовно, а решту – за повну вартість. | ||
+ | |||
Припустимо, що 3 громадяни сплатили за місяць по 1000 газу : Іваненко не має пільг, Петренко - учасники Вітчизняної війни, Михайленко – інвалід. | Припустимо, що 3 громадяни сплатили за місяць по 1000 газу : Іваненко не має пільг, Петренко - учасники Вітчизняної війни, Михайленко – інвалід. | ||
− | + | ||
− | В залежності від встановлених пільг ( див.C і D) обчислення проводяться за такими формулами : | + | [[Image:Example3.jpg]] |
+ | |||
+ | В залежності від встановлених пільг ( див.C і D) обчислення проводяться за такими формулами : | ||
“без пільг” - ЕСЛИ(И (C2=0; D2=0);B2*0,13;0) | “без пільг” - ЕСЛИ(И (C2=0; D2=0);B2*0,13;0) | ||
“учасник” - ЕСЛИ(И(C2=1; D2=0);B2*0,13*50%;0) | “учасник” - ЕСЛИ(И(C2=1; D2=0);B2*0,13*50%;0) | ||
Рядок 57: | Рядок 90: | ||
Загальна формула для стовпчика Е буде така : | Загальна формула для стовпчика Е буде така : | ||
ЕСЛИ(И (C2=0; D2=0);B2*0,13;0); ЕСЛИ(И(C2=1; D2=0);B2*0,13*50%; ЕСЛИ(И(C2=0; D2=1); ЕСЛИ (B2>840;(B2-840)*0,13;0))). | ЕСЛИ(И (C2=0; D2=0);B2*0,13;0); ЕСЛИ(И(C2=1; D2=0);B2*0,13*50%; ЕСЛИ(И(C2=0; D2=1); ЕСЛИ (B2>840;(B2-840)*0,13;0))). | ||
− | V. Аналіз результатів практичної роботи. | + | |
− | VI. Підсумки уроку | + | '''V. Аналіз результатів практичної роботи.''' |
+ | |||
+ | '''VI. Підсумки уроку''' | ||
+ | |||
1. Як вводяться формули в ЕТ? | 1. Як вводяться формули в ЕТ? | ||
+ | |||
2. Чи є необхідність вводити ідентичні формули в кожній комірці ЕТ? | 2. Чи є необхідність вводити ідентичні формули в кожній комірці ЕТ? | ||
+ | |||
3. Яким чином можна скопіювати формулу в інші комірки ЕТ? | 3. Яким чином можна скопіювати формулу в інші комірки ЕТ? | ||
+ | |||
4. Як виправити формулу в комірці ЕТ? | 4. Як виправити формулу в комірці ЕТ? | ||
− | Домашнє завдання | + | '''VII.Домашнє завдання''' |
+ | |||
Підготуватися до наступної практичної роботи. | Підготуватися до наступної практичної роботи. |
Поточна версія на 08:35, 11 червня 2008
Тема : Використання функцій та операцій для опрацювання даних поданих у таблицях.
Мета : закріпити знання загальних принципів роботи табличного процесора MS EXCEL і вміння створювати таблиці для розв’язування конкретної задачі за допомогою практичної роботи; навичити працювати з функціями і логічними операціями у MS EXCEL; розвивати логічне мислення, навички роботи у MS EXCEL; виховувати стараність, уважність.
Тип уроку : Практична робота.
Обладнення : компютерний клас, програма MS EXCEL.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань умінь і навичок
Запитання до учнів :
1.Основними функціями табличних процесорів є:
(Створення таблиць і виконання розрахунків над ними.)
2.В термінах EXCEL називають?
( Робочою книгою)
3. Який вигляд має формула в електронній таблиці?
(формула в електронній таблиці має вигляд : = ФУНКЦІЯ(АРГУМЕНТИ))
4.Що таке функція в EXCEL?
(Це спеціальне позначення дії для виконання визначеного обчислення.)
5. Що дає використання логічних функцій?
(Завдяки ним у EXCEL може виконувати ті чи інші дії в залежності від умови.)
6.Як вставити функції за допомогою Майстра функцій?
(1. Помістіть покажчик на потрібну клітинку. Функція завжди буде вставлена в поточну клітинку.
2. Виконайте команду Вставка → Функция…, або скористайтеся кнопкою . На екран буде виве- дене перше вікно майстра функцій.
3. У списку Категория виберіть потрібну категорію функцій. У списку Функция виберіть функцію, яку ви хочете вставити. Натисніть кнопку.
4. У другому вікні майстра функцій варто зазначити необхідні аргументи для функції. Уведіть потрібні аргументи, використовуючи будь-який з розглянутих способів. При необхідності перемістіть вікно, щоб воно не заважало введенню аргументів. Поточний результат обчислення функції буде поданий у полі Значение.
5. Натисніть кнопку Ok. Excel вставить функцію у поточну клітинку. У самій клітинці буде відображений результат обчислення функці.)
ІV. Основна частина.
Відкрий те будь –ласка Додаток 1 і починайте виконувати завдання.
Завдання №1
Створити таблицю у які виконати такі розрахунки:
Завдання №2 У військовій частині на обід готують борщ. За нормою у солдатській порції борщу основних продуктів повинно бути (всі числа умовні) : м’яса – 85 г, картоплі – чищеної – 172 г, капусти – 155г, буряка – 57г. Скласти відомость закладки основних продуктів для приготування борщу у солдатській їдальні військової частини. Кількість м’яса округлити до 0,1 кг, все інше - до кілограма.
В цій таблиці у рядках 2 і6 треба використати такі формули :
• у комірці В6 =СУММ(В2 : В5); • у комірці С2 =ОКРУГЛ(85*В2 / 1000;1); • у комірці С6 =СУММ(С2 : С5); • у комірці D2 =ОКРУГЛ(172*B2 / 1000;0); • у комірці D6 =СУММ(D2 : D5); • у комірці E2 =ОКРУГЛ(155*B2 / 1000;0); • у комірці E6 =СУММE2 : E5); • у комірці F2 =ОКРУГЛ(57*B2 / 1000;0); • у комірці F6 =СУММ(F2 : F5).
Завдання №3
Нарахування плати за газ : • вартість 1 газу – 13 коп.;
• учасники Вітчизняної війни оплачують газ у розмірі 50% без обмеження сплаченого об’єму;
• інваліди сплачують газ до 840 - безкоштовно, а решту – за повну вартість.
Припустимо, що 3 громадяни сплатили за місяць по 1000 газу : Іваненко не має пільг, Петренко - учасники Вітчизняної війни, Михайленко – інвалід.
В залежності від встановлених пільг ( див.C і D) обчислення проводяться за такими формулами : “без пільг” - ЕСЛИ(И (C2=0; D2=0);B2*0,13;0) “учасник” - ЕСЛИ(И(C2=1; D2=0);B2*0,13*50%;0) “інвалід” - ЕСЛИ(И(C2=0; D2=1); ЕСЛИ (B2>840;(B2-840)*0,13;0)
Загальна формула для стовпчика Е буде така : ЕСЛИ(И (C2=0; D2=0);B2*0,13;0); ЕСЛИ(И(C2=1; D2=0);B2*0,13*50%; ЕСЛИ(И(C2=0; D2=1); ЕСЛИ (B2>840;(B2-840)*0,13;0))).
V. Аналіз результатів практичної роботи.
VI. Підсумки уроку
1. Як вводяться формули в ЕТ?
2. Чи є необхідність вводити ідентичні формули в кожній комірці ЕТ?
3. Яким чином можна скопіювати формулу в інші комірки ЕТ?
4. Як виправити формулу в комірці ЕТ?
VII.Домашнє завдання
Підготуватися до наступної практичної роботи.