Відмінності між версіями «Відео»

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
 
(не показані 8 проміжних версій 2 учасників)
Рядок 6: Рядок 6:
 
'''Відео характеризується такими параметрами, як:'''
 
'''Відео характеризується такими параметрами, як:'''
  
- [[кількість кадрів за секунду]];
+
- [[Кількість кадрів за секунду|кількість кадрів за секунду]];
  
- [[розгортка зображення]];
+
- [[Розгортка зображення|розгортка зображення]];
  
- [[роздільна здатність]];
+
- [[Роздільна здатність|роздільна здатність]];
  
- [[співвідношення сторін екрана]];
+
- [[Співвідношення сторін екрана|співвідношення сторін екрана]];
  
- [[кількість кольорів і кольорова розрядність]];
+
- [[Кількість кольорів і кольорова розрядність|кількість кольорів і кольорова розрядність]];
  
- [[бітрейт або ширина відеопотоку (для цифрового відео)]];
+
- [[Бітрейт або ширина відеопотоку (для цифрового відео)|бітрейт або ширина відеопотоку (для цифрового відео)]];
  
 
----
 
----
Рядок 23: Рядок 23:
 
'''Оцінка якості відео'''
 
'''Оцінка якості відео'''
  
Якість відео виміряється за допомогою формальних метрик, таких, як PSNR або SSI, або з використанням суб'єктивного порівняння із залученням експертів.
+
Якість відео вимірюється за допомогою формальних метрик, таких, як PSNR або SSI, або з використанням суб'єктивного порівняння із залученням експертів.
  
Суб'єктивна якість відео виміряється за наступною методикою:
+
Суб'єктивна якість відео вимірюється за наступною методикою:
  
 
- вибираються відеопослідовності для використання в тесті;
 
- вибираються відеопослідовності для використання в тесті;
Рядок 42: Рядок 42:
  
 
----
 
----
 +
 +
 
'''Стереоскопічне відео'''
 
'''Стереоскопічне відео'''
  
Стереоскопічне відео або стереовідео (англ. ''stereoscopic video або 3D video'') було дуже популярно наприкінці XX століття і зараз регулярно виникають хвилі інтересу до нього. По усьому світу є кінотеатри, які за допомогою тієї або іншої технології відтворюють стереоскопічне відео. Для стереовідео потрібно два відеоканали: один для лівого ока, інший для правого. У такий спосіб у глядача виникає відчуття об'ємності, тривимірності відеоматеріалу, підвищується реалістичність відчуття перегляду. Приблизно такий же за якістю, але слабший ефект дає перегляд відео в пластикових окулярах, де одна лінза червона, а інша блакитна або зелена. Нові технології, представлені в 2006 році, зокрема HD DVD і диски HD Blu-Ray, призначені зробити більше доступним і домашнє стереоскопічне відео.
+
Стереоскопічне відео або стереовідео (англ. ''stereoscopic video або 3D video'') було дуже популярним наприкінці XX століття і зараз регулярно виникають хвилі інтересу до нього. По усьому світу є кінотеатри, які за допомогою тієї або іншої технології відтворюють стереоскопічне відео. Для стереовідео потрібно два відеоканали: один для лівого ока, інший для правого. У такий спосіб у глядача виникає відчуття об'ємності, тривимірності відеоматеріалу, підвищується реалістичність відчуття перегляду. Приблизно такий же за якістю, але слабший ефект дає перегляд відео в пластикових окулярах, де одна лінза червона, а інша блакитна або зелена. Нові технології, представлені в 2006 році, зокрема HD DVD і диски HD Blu-Ray, призначені зробити більше доступним і домашнє стереоскопічне відео.

Поточна версія на 09:16, 28 травня 2008

Ві́део (від лат. video — дивлюся, бачу) — під цим терміном розуміють широкий спектр технологій запису, обробки, передачі, зберігання й відтворення візуального і аудіовізуального матеріалу на моніторах. У побутовому значенні відео означає відеоматеріал, телесигнал або кінофильм, записаний на фізичному носії (відеокасеті, відеодиску й т. п.).



Відео характеризується такими параметрами, як:

- кількість кадрів за секунду;

- розгортка зображення;

- роздільна здатність;

- співвідношення сторін екрана;

- кількість кольорів і кольорова розрядність;

- бітрейт або ширина відеопотоку (для цифрового відео);



Оцінка якості відео

Якість відео вимірюється за допомогою формальних метрик, таких, як PSNR або SSI, або з використанням суб'єктивного порівняння із залученням експертів.

Суб'єктивна якість відео вимірюється за наступною методикою:

- вибираються відеопослідовності для використання в тесті;

- вибираються параметри системи вимірювання;

- вибирається метод показу відео й підрахунку результатів виміру;

- запрошується необхідне число експертів (звичайно не менше 15);

- проводиться сам тест;

- підраховується середня оцінка на основі оцінок експертів.

Кілька методів суб'єктивної оцінки описані в рекомендаціях ITU-T BT.500. Один із широко використовуваних методів оцінки — це DSIS (англ. Double Stimulus Impairment Scale), при якому експертам спочатку показують вихідний відеоматеріал, а потім оброблений. Потім експерти оцінюють якість обробки, варіюючи свої оцінки від «обробка непомітна» і «обробка поліпшує відеозображення» до «оброблений відеоматеріал сильно дратує».



Стереоскопічне відео

Стереоскопічне відео або стереовідео (англ. stereoscopic video або 3D video) було дуже популярним наприкінці XX століття і зараз регулярно виникають хвилі інтересу до нього. По усьому світу є кінотеатри, які за допомогою тієї або іншої технології відтворюють стереоскопічне відео. Для стереовідео потрібно два відеоканали: один для лівого ока, інший для правого. У такий спосіб у глядача виникає відчуття об'ємності, тривимірності відеоматеріалу, підвищується реалістичність відчуття перегляду. Приблизно такий же за якістю, але слабший ефект дає перегляд відео в пластикових окулярах, де одна лінза червона, а інша блакитна або зелена. Нові технології, представлені в 2006 році, зокрема HD DVD і диски HD Blu-Ray, призначені зробити більше доступним і домашнє стереоскопічне відео.