Відмінності між версіями «Рахівниця.»

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: == '''Рахівниця''' == === '''''Історія винайдення''''' === Рахівниця — просте механічне облаштуван...)
 
м
 
Рядок 1: Рядок 1:
== '''Рахівниця''' ==
+
=== '''Будова''' ===
=== '''''Історія винайдення''''' ===
+
Прилад є одноплатної мікропроцесорної системою з шинної структурою. В якості ЦП використовується мікропроцесор КР580ВМ80, маючи фіксовану систему команд і здатний працювати при тривалості такту від 400 нс до 2 мкс залежно від частоти задає генератора. Пристрій  має три шини: шину даних розрядністю 8 біт; шину адреси розрядністю  16 біт; шину управління розрядністю 10 біт. Пам'ять приладу включає:ПЗУ на двох ІС КР556РТ5 сумарною ємністю 1 кілобайт (1024х8), яка
Рахівниця — просте механічне облаштування для проведення арифметичних розрахунків, один з перших обчислювальних пристроїв. Одним із найвідоміших в Україні різновидів рахівниці є російська рахівниця(яка була розроблена в Китаї)..
+
може бути розширена на 0,5 кілобайт установкою додаткового кристалів КР556РТ5 в спеціальний адаптер, наявний на платі приладу. Адреса основного ПЗУ - 0000 ÷ 03FF, додаткового - 0400 ÷ 05FF; запам'ятовуючий пристрій з довільною вибіркою на восьми ІС КР565РУ2 в якості оперативної пам'яті (ОЗУ), ємність ОЗУ - 1 кілобайт, адреси +8000 ÷ 83FF.
Російська рахівниця з'явилася на рубежі XV — XVI століть і аж до XX століття масово використовувалася в торгівлі та бухгалтерській справі для арифметичних розрахунків. В кінці XX століття їх замінили електронні калькулятори.
+
[[Файл:bp.jpg]]
 +
=== '''Принцип роботи''' ===
  
=== '''''Будова''''' ===
+
Принцип роботи приладу полягає в тому, що програми користувача, записані в машинних кодах ЦП КР580ВМ80А, завантажуються у внутрішню  пам'ять приладу, зберігаються і виконуються під управлінням монітора системи в автоматичному режимі на робочій частоті і в кроковому режимі, що дозволяє виробляти її виконання на будь-якому кроці.
 
+
Прилад побудований на основі мікро-схем процесорного набору КР580. В його
Російська рахівниця виглядає як чотирикутна рамка з поперечними металевими прутиками і нанизаними на них кісточками (як правило по 10 штук). Прутик, на якому знаходяться всього 4 кісточки, використовувався для рахунку в полушках. 1 полушка дорівнювала половині грошу, тобто чверті копійки, відповідно, чотири кісточки складали одну копійку. У наші дні цей прутик відділяє цілу частину набраного на рахівниці числа від дробової, і в обчисленнях не використовується.
+
складу входять: блок ЦП, основним елементом, якого є мікропроцесор
 
+
КР580ВМ80, блок пам'яті, що включає в себе ОЗУ і ПЗУ.  
+
ОЗУ використовується для зберігання програми користувача і для визначення робочої області монітора.
=== '''''Принцип використання''''' ===
+
ПЗУ містить закодовану в машинних кодах програму монітора, керуючу усіма елементами схеми.
 
+
Для забезпечення зв'язку оператора з приладом останній має улаштуванням під індикації, що відображає інформацію про поточну адресу та даних в шістнадцятковому коді, а також периферійний пристрій - клавіатуру, яка служить  для введення інформації в ОЗУ та управління операціями монітора. Клавіатур з'єднана з системою через блок ППІ, реалізований на БІСКР580ВВ55. Через нього ж здійснюється зв'язок із зовнішнім магнітофоном, датчиками кодів і динаміками.
Самими простими обчисленнями на рахівниці є додавання і віднімання. Числа набираються починаючи з першого ряду цілих: від 1 до 10. Наступний ряд (на одну спицю вгору) - від 11 до 20 і т.д. Набирайте необхідне число, пересуваючи "кісточки" з відповідного ряду справа наліво. Коли один ряд на спиці заповниться, скористайтесь числами більшого значення - тобто одна "кісточка" верхнього ряду замінює 10 "кісточок" нижнього.
+
Засобом керування всіма операціями системи є програма монітора. Всі функції монітора задають за допомогою простих операцій клавіатур. Використовуючи набір команд приладу, користувач може записати свою програму і дані в ОЗУ приладу і виконати її, провівши налагодження за допомогою крокового режиму та режиму переривання. Всі органи управління приладу, крім клавіші включення живлення, розташовані на платі. Призначення кожної клавіші наведено нижче.
Додаючи числа, додавайте "кісточки" у відповідні ряди. Щоб порахувати остаточний результат, "спускайтеся" внизу вгору - мільйони, тисячі, сотні і т.д.
+
Віднімання на рахівниці проводиться таким же способом, що і додавання, тільки в зворотному порядку. Тобто віднімаючи з одного числа інше, прибирайте "кісточки" з відповідних рядів. Таким чином, під час підрахунку рухайтеся зверху вниз. Остаточну суму ви дізнаєтеся, підрахувавши кільця, що залишилися в лівій стороні рахівниці.
+
 
+
Множення для кожного числа на рахівниці проводиться різними способами. Якщо вам потрібно помножити на 2 або 3, замініть цю дію складанням, "плюсуючи" число 2 або 3 рази відповідно. Множення на 4 - це додавання (2 * 2).
+
Щоб помножити на 5, перенесіть всі кісточки рахунок на одну лінію вгору (тобто помножте його на 10), потім ділите число навпіл в розумі.
+
Щоб помножити число на 6, його потрібно помножити на 5 описаним вище способом, потім до отриманого результату додати число, яке було на початку обчислень.
+
Щоб помножити на 7, спочатку помножте число на 10, а потім від отриманого значення відніміть множимо число три рази.
+
Множення на 8 або 9 замінюють множенням на 10, але без перенесення 2х або 1й (при множенні на 8 і 9 відповідно) кісточки наверх.
+
Множники, наступні після 10, "розкладають" на складові. Наприклад, вам потрібно помножити на 12 - ви розкладаєте цей множник на 10 і 2. Складіть число з самим собою (помножте на 2), потім додайте до нього подесятереною значення.
+
 
+
Поділ на рахівниці - процес складний і доступний тільки професіоналам. У колишні часи потрібно було проходити спеціальне навчання, щоб освоїти поділ.
+
Рахівниці досить довго використовувалася для грошових та інших підрахунків в ХХ столітті. В наші дні майже повністю витіснена електронними канкуляторами.
+

Поточна версія на 14:37, 13 листопада 2015

Будова

Прилад є одноплатної мікропроцесорної системою з шинної структурою. В якості ЦП використовується мікропроцесор КР580ВМ80, маючи фіксовану систему команд і здатний працювати при тривалості такту від 400 нс до 2 мкс залежно від частоти задає генератора. Пристрій має три шини: шину даних розрядністю 8 біт; шину адреси розрядністю 16 біт; шину управління розрядністю 10 біт. Пам'ять приладу включає:ПЗУ на двох ІС КР556РТ5 сумарною ємністю 1 кілобайт (1024х8), яка може бути розширена на 0,5 кілобайт установкою додаткового кристалів КР556РТ5 в спеціальний адаптер, наявний на платі приладу. Адреса основного ПЗУ - 0000 ÷ 03FF, додаткового - 0400 ÷ 05FF; запам'ятовуючий пристрій з довільною вибіркою на восьми ІС КР565РУ2 в якості оперативної пам'яті (ОЗУ), ємність ОЗУ - 1 кілобайт, адреси +8000 ÷ 83FF. Bp.jpg

Принцип роботи

Принцип роботи приладу полягає в тому, що програми користувача, записані в машинних кодах ЦП КР580ВМ80А, завантажуються у внутрішню пам'ять приладу, зберігаються і виконуються під управлінням монітора системи в автоматичному режимі на робочій частоті і в кроковому режимі, що дозволяє виробляти її виконання на будь-якому кроці. Прилад побудований на основі мікро-схем процесорного набору КР580. В його складу входять: блок ЦП, основним елементом, якого є мікропроцесор КР580ВМ80, блок пам'яті, що включає в себе ОЗУ і ПЗУ. ОЗУ використовується для зберігання програми користувача і для визначення робочої області монітора. ПЗУ містить закодовану в машинних кодах програму монітора, керуючу усіма елементами схеми. Для забезпечення зв'язку оператора з приладом останній має улаштуванням під індикації, що відображає інформацію про поточну адресу та даних в шістнадцятковому коді, а також периферійний пристрій - клавіатуру, яка служить для введення інформації в ОЗУ та управління операціями монітора. Клавіатур з'єднана з системою через блок ППІ, реалізований на БІСКР580ВВ55. Через нього ж здійснюється зв'язок із зовнішнім магнітофоном, датчиками кодів і динаміками. Засобом керування всіма операціями системи є програма монітора. Всі функції монітора задають за допомогою простих операцій клавіатур. Використовуючи набір команд приладу, користувач може записати свою програму і дані в ОЗУ приладу і виконати її, провівши налагодження за допомогою крокового режиму та режиму переривання. Всі органи управління приладу, крім клавіші включення живлення, розташовані на платі. Призначення кожної клавіші наведено нижче.