Відмінності між версіями «Про Вікі-ЦДПУ»

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
 
(не показані 15 проміжних версій 3 учасників)
Рядок 1: Рядок 1:
 
[[Зображення:Photo 1.jpg|550px|right]]
 
[[Зображення:Photo 1.jpg|550px|right]]
 +
==Про Вікі-ЦДУ==
 +
У Центральноукраїнському державному університеті[https://wwww.cuspu.edu.ua] з квітня 2008 року розпочав свою роботу '''Вікі-портал''' (http://www.kspu.kr.ua/wiki). Весною 2009 року було розгорнуто новий варіант вікі-сайту, який отримав назву '''Вікі-КДПУ''' (https://wiki.cuspu.edu.ua), на базі оновленої версії MediaWiki. У вересні 2014 року запрацювала третя модифікація порталу на сучасній версії MediaWiki 1.23.2.
  
 +
Вікі-ЦДУ працює із 2008 року, тому досвід облаштування сайту та використання його у навчальному процесі висвітлено у різних публікаціях. Загалом ресурс залучається для розв’язування таких освітніх задач, як персональний інформаційний менеджер (на особистих сторінках користувачів накопичуються посилання на власні розробки і статті); як засіб для організації спільної роботи над колективними проектами; як колективна електронна дошка, на якій може писати ціла група; як репозиторій колективного досвіду. Вікі-ЦДУ використовують для організації онлайн консультування студентів-заочників. Створюють у ній різного роду енциклопедії, посібники та підручники (можна переглянути у розділі «Методична скарбничка» на головній сторінці). У розділі «Аудиторіум» (теж на головній сторінці) розташовані завдання і навчальні матеріали для підтримки вивчення різних дисциплін. Розділ «Проекти» містить навчальні проекти, які у даний час реалізовуються зі студентами.
  
[http://kspu.kr.ua Кіровоградський державний педагогічний університет]
+
Напрацювання педагогічного колективу ЦДУ були представленні на IV Міжнародній виставці «Освіта та кар’єра — 2013» (м. Київ). Рішенням конкурсної комісії Кіровоградському державному педагогічному університету імені Володимира Винниченка присуджена Золота медаль у конкурсі з тематичної номінації «Інноваційний розвиток освіти та сучасні педагогічні технології».
  
 +
Вікі-портали, з точки зору простих користувачів, мало чим відрізняються від звичайних веб-сайтів. У вікі-середовищі можна переглядати текстові сторінки, користуватися гіперпосиланнями, завантажувати розміщені на сайті файли тощо. Основна відмінність полягає у тому, що усі сторінки таких порталів доступні для редагування, а саме: правити текст, створювати нові сторінки, завантажувати нові файли, залишати коментарі. Повна свобода редагування сторінок вікі-сайтів викликає певні побоювання, адже зміни можна вносити з різними цілями, і можливі випадки, коли хтось навмисно псує розміщену інформацію (так званий «вікі-вандалізм»). '''Для обмеження кола активних авторів статей можливість реєстрації у Вікі-ЦДПУ була надана тільки студентам та викладачам ЦДПУ.''' Такі заходи значно спростили спостереження за якістю контента сайту. Хочеться відмітити, що серед наших студентів були зафіксовані лічені акти вандалізму. Ми цей факт пояснюємо тим, що робота з Вікі-ЦДПУ сприяє формуванню нової культури вільного доступу, обміну даними і спільної участі й інформаційної культури загалом.
  
 +
==Облаштування Вікі-ЦДУ==
 +
При завантаженні Вікі-ЦДУ (https://wiki.cuspu.edu.ua) відкривається головна сторінка, яка поділена на шість частин: «Територія», «Нові статті», «Останні Wiki події», «Статистика використання», «Потрібна допомога?» та «Деякі Wiki ресурси». Назви частин чітко вказують, які відомості там розташовуються, крім частини «Територія». Розглянемо її детальніше.
  
 +
«Територія» Вікі-ЦДУ має сім основних розділів: Аудиторіум, Педагогічний ліцей, Конкурси, Проекти, Педагогічна практика, Методична скарбничка та Публікації.
  
 
+
*Розділ «Аудиторіум» призначений для підтримки вивчення різних навчальних дисциплін. У цьому розділі викладачі розміщують електронні навчальні курси, проекти, навчальні матеріали, завдання для студентів і проводять он-лайн консультації. У розділі розміщуються посилання на більш ніж 300 навчальних курсів і проектів із різних дисциплін, на тренінги за 10 версією програми Intel «Навчання для майбутнього» та інші навчальні матеріали. Можна стверджувати, що «Аудиторіум» є основним розділом Вікі-ЦДУ.
 
+
*Розділ «Педагогічний ліцей» призначений для організації сумісної роботи учителів та учнів загальноосвітнього навчального заклад ІІІ ступеня «Педагогічний ліцей», який функціонує як структурний підрозділ ЦДУ.
==Про Вікі-КДПУ==
+
*Розділ «Конкурси» призначений для проведення он-лайн конкурсів, виставок та змагань. Традиційно із 2009 року проводиться «Он-лайн конкурс серед студентів ЦДУ» на кращий навчальний проект створений під час навчання за програмою Intel «Навчання для майбутнього».
У Кіровоградському державному педагогічному університеті[http://kspu.kr.ua] з квітня 2008 року розпочав свою роботу '''Вікі-портал''' (http://www.kspu.kr.ua/wiki). Весною 2009 року було розгорнуто новий варіант вікі-сайту, який отримав назву '''Вікі-КДПУ''' (http://wiki.kspu.kr.ua), на базі оновленої версії MediaWiki. У вересні 2014 року запрацювала третя модифікація порталу на сучасній версії MediaWiki 1.23.2.
+
*Розділ «Проекти» містить опис, завдання і студентські статті до деяких проектів, які у даний час реалізовуються.  
 
+
*Розділ «Педагогічна практика» призначений для підтримки студентів під час проходження педагогічної практики.  
Вікі-КДПУ працює уже шість років, тому досвід облаштування сайту та використання його у навчальному процесі висвітлено у різних публікаціях. Загалом ресурс залучається для розв’язування таких освітніх задач, як персональний інформаційний менеджер (на особистих сторінках користувачів накопичуються посилання на власні розробки і статті); як засіб для організації спільної роботи над колективними проектами; як колективна електронна дошка, на якій може писати ціла група; як репозиторій колективного досвіду. Вікі-КДПУ використовують для організації онлайн консультування студентів-заочників. Створюють у ній різного роду енциклопедії, посібники та підручники (можна переглянути у розділі «Методична скарбничка» на головній сторінці). У розділі «Аудиторіум» (теж на головній сторінці) розташовані завдання і навчальні матеріали для підтримки вивчення різних дисциплін. Розділ «Проекти» містить навчальні проекти, які у даний час реалізовуються зі студентами.
+
*Розділ «Методична скарбничка» містить Вікі-посібники, Вікі-книги, методичні вказівки, розробки уроків тощо.  
 
+
*Розділ «Публікації» призначено для розміщення публікацій викладачів й студентів.  
Напрацювання педагогічного колективу КДПУ були представленні на IV Міжнародній виставці «Освіта та кар’єра — 2013» (м. Київ). Рішенням конкурсної комісії Кіровоградському державному педагогічному університету імені Володимира Винниченка присуджена Золота медаль у конкурсі з тематичної номінації «Інноваційний розвиток освіти та сучасні педагогічні технології».
+
 
+
Вікі-портали, з точки зору простих користувачів, мало чим відрізняються від звичайних веб-сайтів. У вікі-середовищі можна переглядати текстові сторінки, користуватися гіперпосиланнями, завантажувати розміщені на сайті файли тощо. Основна відмінність полягає у тому, що усі сторінки таких порталів доступні для редагування, а саме: правити текст, створювати нові сторінки, завантажувати нові файли, залишати коментарі. Повна свобода редагування сторінок вікі-сайтів викликає певні побоювання, адже зміни можна вносити з різними цілями, і можливі випадки, коли хтось навмисно псує розміщену інформацію (так званий «вікі-вандалізм»). '''Для обмеження кола активних авторів статей можливість реєстрації у Вікі-КДПУ була надана тільки студентам та викладачам КДПУ.''' Такі заходи значно спростили спостереження за якістю контента сайту. Хочеться відмітити, що серед наших студентів були зафіксовані лічені акти вандалізму. Ми цей факт пояснюємо тим, що робота з Вікі-КДПУ сприяє формуванню нової культури вільного доступу, обміну даними і спільної участі й інформаційної культури загалом.
+
 
+
==Облаштування Вікі-КДПУ==
+
При завантаженні Вікі-КДПУ (http://wiki.kspu.kr.ua) відкривається головна сторінка, яка поділена на шість частин: «Територія», «Нові статті», «Останні Wiki події», «Статистика використання», «Потрібна допомога?» та «Деякі Wiki ресурси». Назви частин чітко вказують, які відомості там розташовуються, крім частини «Територія». Розглянемо її детальніше.
+
 
+
«Територія» Вікі-КДПУ має шість основних розділів: Конкурси, Аудиторіум, Педагогічний ліцей, Проекти, Педагогічна практика, Методична скарбничка та Публікації.
+
 
+
* Розділ «Конкурси» призначений для проведення он-лайн конкурсів, виставок та змагань.
+
* Розділ «Аудиторіум» призначений для підтримки вивчення різних навчальних дисциплін. У цьому розділі викладачі розміщують завдання для студентів, навчальні матеріали, проводять он-лайн консультації.
+
* Розділ «Проекти» містить проекти, які у даний час реалізовуються зі студентами.
+
* Розділ «Педагогічна практика» призначений для підтримки студентів під час проходження педагогічної практики.
+
* Розділ «Методична скарбничка» містить Вікі-посібники, Вікі-книги та збірку конспектів уроків.  
+
* Розділ «Публікації» призначено для розміщення посилань на публікації викладачів й студентів.  
+
  
 
Отже, частина «Територія» є основною і містить посилання на більшість матеріалів, що були напрацьовані викладачами зі студентами.
 
Отже, частина «Територія» є основною і містить посилання на більшість матеріалів, що були напрацьовані викладачами зі студентами.
  
 
==Користувачі==
 
==Користувачі==
Для фіксації користувачів, що працюють у Вікі-КДПУ (вікі-спільнота КДПУ), облаштовано розділ «Спільнота» на панелі «навігація». У Вікі-спільноту КДПУ об’єднані три групи «Викладачі», «Студенти» та «Випускники». Група «Студенти» поділяється на факультети і академічні групи (для швидкого пошуку потрібного користувача).
+
Для фіксації користувачів, що працюють у Вікі-ЦДПУ (вікі-спільнота ЦДУ), облаштовано розділ «Спільнота» на панелі «навігація». У Вікі-спільноту ЦДУ об’єднані три групи «Викладачі», «Студенти» та «Випускники». Група «Студенти» поділяється на факультети і академічні групи (для швидкого пошуку потрібного користувача).
  
Усім учасникам вікі-спільноти КДПУ рекомендовано реєструватися під справжнім іменем, щоб легко було ідентифікувати особу автора того чи іншого матеріалу, коментарю або редагування. Незареєстрованим користувачам не можна вносити зміни у статті Вікі-КДПУ.
+
Усім учасникам вікі-спільноти ЦДУ рекомендовано реєструватися під справжнім іменем, щоб легко було ідентифікувати особу автора того чи іншого матеріалу, коментарю або редагування. Незареєстрованим користувачам не можна вносити зміни у статті Вікі-ЦДУ.
  
Кожний зареєстрований користувач MediaWiki має власну сторінку користувача. У середовищі Вікі-КДПУ вона виконує функції електронного портфоліо, де учасник публікує посилання на свої роботи, за якими легко потрапити на потрібний матеріал, можна його переглянути, оцінити та прокоментувати. Наприклад, власна сторінка студентки фізико-математичного факультету [[Користувач:Прядун Тетяна Олександрівна|Прядун Тетяна]], де зібрано посилання на створені нею матеріали.
+
Кожний зареєстрований користувач MediaWiki має власну сторінку користувача. У середовищі Вікі-ЦДУ вона виконує функції електронного портфоліо, де учасник публікує посилання на свої роботи, за якими легко потрапити на потрібний матеріал, можна його переглянути, оцінити та прокоментувати. Наприклад, власна сторінка студентки фізико-математичного факультету [[Користувач:Прядун Тетяна Олександрівна|Прядун Тетяна]], де зібрано посилання на створені нею матеріали.
  
 
==Інструменти вікі-сайту==
 
==Інструменти вікі-сайту==
Рядок 51: Рядок 43:
 
* закладка «спостерігати» включає статтю у особистий «список спостереження» користувача. Усі зареєстровані користувачі вікі-сайту можуть вести «список спостереження» – це список змін, що були внесені у дібрані статті. Якщо внести якісь зміни у вікі-статтю, то вони будуть показані у списку спостереження, і їх легко можна виправити за допомогою закладки «історія».
 
* закладка «спостерігати» включає статтю у особистий «список спостереження» користувача. Усі зареєстровані користувачі вікі-сайту можуть вести «список спостереження» – це список змін, що були внесені у дібрані статті. Якщо внести якісь зміни у вікі-статтю, то вони будуть показані у списку спостереження, і їх легко можна виправити за допомогою закладки «історія».
  
У MediaWiki інструменти для вилучення сторінок доступні тільки адміністраторам. Якщо нова стаття була збережена на вікі-сайті, то звичайний користувач не зможе вилучити її. А якщо буде вилучено текст статті, то його легко відновити за допомогою закладки «історія». Тому виходить, що з вікі-сайту '''не можна''' матеріал зовсім вилучити без втручання у цей процес адміністратора.  
+
У Вікі-ЦДУ інструменти для вилучення сторінок доступні тільки адміністраторам. Якщо нова стаття була збережена на вікі-сайті, то звичайний користувач не зможе вилучити її. А якщо буде вилучено текст статті, то його легко відновити за допомогою закладки «історія». Тому виходить, що з вікі-сайту '''не можна''' матеріал зовсім вилучити без втручання у цей процес адміністратора.
  
 
==Висновки==
 
==Висновки==
Шестирічний досвід функціонування Вікі-КДПУ показує, що стандартних інструментів MediaWiki достатньо для використання у навчальному процесі шкіл або вузів. Але є певні обмеження у таких сервісів: наприклад, результати виконання завдань репродуктивного характеру не доцільно публікувати або деякі педагогічні ситуації потребують тактовного поводження з боку викладача й унеможливлюють оприлюднення робіт студентів. Тому, щоб подолати ці обмеження на університетських веб-серверах запрацював хмарний сервіс [https://owncloud.kspu.kr.ua Хмарка-КДПУ].
+
Досвід функціонування Вікі-ЦДУ показує, що стандартних інструментів MediaWiki достатньо для використання у навчальному процесі шкіл або вузів. Але є певні обмеження у таких сервісів: наприклад, результати виконання завдань репродуктивного характеру не доцільно публікувати або деякі педагогічні ситуації потребують тактовного поводження з боку викладача й унеможливлюють оприлюднення робіт студентів. Тому, щоб подолати ці обмеження на університетських веб-серверах запрацював хмарний сервіс [https://owncloud.kspu.kr.ua Хмарка-ЦДУ].
  
 
[[Категорія:Довідка Вікі-КДПУ]]
 
[[Категорія:Довідка Вікі-КДПУ]]

Поточна версія на 21:59, 1 грудня 2022

Photo 1.jpg

Про Вікі-ЦДУ

У Центральноукраїнському державному університеті[1] з квітня 2008 року розпочав свою роботу Вікі-портал (http://www.kspu.kr.ua/wiki). Весною 2009 року було розгорнуто новий варіант вікі-сайту, який отримав назву Вікі-КДПУ (https://wiki.cuspu.edu.ua), на базі оновленої версії MediaWiki. У вересні 2014 року запрацювала третя модифікація порталу на сучасній версії MediaWiki 1.23.2.

Вікі-ЦДУ працює із 2008 року, тому досвід облаштування сайту та використання його у навчальному процесі висвітлено у різних публікаціях. Загалом ресурс залучається для розв’язування таких освітніх задач, як персональний інформаційний менеджер (на особистих сторінках користувачів накопичуються посилання на власні розробки і статті); як засіб для організації спільної роботи над колективними проектами; як колективна електронна дошка, на якій може писати ціла група; як репозиторій колективного досвіду. Вікі-ЦДУ використовують для організації онлайн консультування студентів-заочників. Створюють у ній різного роду енциклопедії, посібники та підручники (можна переглянути у розділі «Методична скарбничка» на головній сторінці). У розділі «Аудиторіум» (теж на головній сторінці) розташовані завдання і навчальні матеріали для підтримки вивчення різних дисциплін. Розділ «Проекти» містить навчальні проекти, які у даний час реалізовуються зі студентами.

Напрацювання педагогічного колективу ЦДУ були представленні на IV Міжнародній виставці «Освіта та кар’єра — 2013» (м. Київ). Рішенням конкурсної комісії Кіровоградському державному педагогічному університету імені Володимира Винниченка присуджена Золота медаль у конкурсі з тематичної номінації «Інноваційний розвиток освіти та сучасні педагогічні технології».

Вікі-портали, з точки зору простих користувачів, мало чим відрізняються від звичайних веб-сайтів. У вікі-середовищі можна переглядати текстові сторінки, користуватися гіперпосиланнями, завантажувати розміщені на сайті файли тощо. Основна відмінність полягає у тому, що усі сторінки таких порталів доступні для редагування, а саме: правити текст, створювати нові сторінки, завантажувати нові файли, залишати коментарі. Повна свобода редагування сторінок вікі-сайтів викликає певні побоювання, адже зміни можна вносити з різними цілями, і можливі випадки, коли хтось навмисно псує розміщену інформацію (так званий «вікі-вандалізм»). Для обмеження кола активних авторів статей можливість реєстрації у Вікі-ЦДПУ була надана тільки студентам та викладачам ЦДПУ. Такі заходи значно спростили спостереження за якістю контента сайту. Хочеться відмітити, що серед наших студентів були зафіксовані лічені акти вандалізму. Ми цей факт пояснюємо тим, що робота з Вікі-ЦДПУ сприяє формуванню нової культури вільного доступу, обміну даними і спільної участі й інформаційної культури загалом.

Облаштування Вікі-ЦДУ

При завантаженні Вікі-ЦДУ (https://wiki.cuspu.edu.ua) відкривається головна сторінка, яка поділена на шість частин: «Територія», «Нові статті», «Останні Wiki події», «Статистика використання», «Потрібна допомога?» та «Деякі Wiki ресурси». Назви частин чітко вказують, які відомості там розташовуються, крім частини «Територія». Розглянемо її детальніше.

«Територія» Вікі-ЦДУ має сім основних розділів: Аудиторіум, Педагогічний ліцей, Конкурси, Проекти, Педагогічна практика, Методична скарбничка та Публікації.

  • Розділ «Аудиторіум» призначений для підтримки вивчення різних навчальних дисциплін. У цьому розділі викладачі розміщують електронні навчальні курси, проекти, навчальні матеріали, завдання для студентів і проводять он-лайн консультації. У розділі розміщуються посилання на більш ніж 300 навчальних курсів і проектів із різних дисциплін, на тренінги за 10 версією програми Intel «Навчання для майбутнього» та інші навчальні матеріали. Можна стверджувати, що «Аудиторіум» є основним розділом Вікі-ЦДУ.
  • Розділ «Педагогічний ліцей» призначений для організації сумісної роботи учителів та учнів загальноосвітнього навчального заклад ІІІ ступеня «Педагогічний ліцей», який функціонує як структурний підрозділ ЦДУ.
  • Розділ «Конкурси» призначений для проведення он-лайн конкурсів, виставок та змагань. Традиційно із 2009 року проводиться «Он-лайн конкурс серед студентів ЦДУ» на кращий навчальний проект створений під час навчання за програмою Intel «Навчання для майбутнього».
  • Розділ «Проекти» містить опис, завдання і студентські статті до деяких проектів, які у даний час реалізовуються.
  • Розділ «Педагогічна практика» призначений для підтримки студентів під час проходження педагогічної практики.
  • Розділ «Методична скарбничка» містить Вікі-посібники, Вікі-книги, методичні вказівки, розробки уроків тощо.
  • Розділ «Публікації» призначено для розміщення публікацій викладачів й студентів.

Отже, частина «Територія» є основною і містить посилання на більшість матеріалів, що були напрацьовані викладачами зі студентами.

Користувачі

Для фіксації користувачів, що працюють у Вікі-ЦДПУ (вікі-спільнота ЦДУ), облаштовано розділ «Спільнота» на панелі «навігація». У Вікі-спільноту ЦДУ об’єднані три групи «Викладачі», «Студенти» та «Випускники». Група «Студенти» поділяється на факультети і академічні групи (для швидкого пошуку потрібного користувача).

Усім учасникам вікі-спільноти ЦДУ рекомендовано реєструватися під справжнім іменем, щоб легко було ідентифікувати особу автора того чи іншого матеріалу, коментарю або редагування. Незареєстрованим користувачам не можна вносити зміни у статті Вікі-ЦДУ.

Кожний зареєстрований користувач MediaWiki має власну сторінку користувача. У середовищі Вікі-ЦДУ вона виконує функції електронного портфоліо, де учасник публікує посилання на свої роботи, за якими легко потрапити на потрібний матеріал, можна його переглянути, оцінити та прокоментувати. Наприклад, власна сторінка студентки фізико-математичного факультету Прядун Тетяна, де зібрано посилання на створені нею матеріали.

Інструменти вікі-сайту

Якщо звернути увагу на панель «інструменти» на власній сторінці користувача, то можна знайти пункт «Внесок користувача». При його активізації відкривається спеціальна сторінка «Внесок користувача», за допомогою якої легко визначається, котрі сторінки редагував цей користувач і за посиланням перейти й переглянути. Цей інструмент викладач може використовувати для визначення обсягу внесених студентом правок.

Легкість редагування вікі-статей викликає таке негативне явище як вікі-вандалізм. Звичайно, середовище MediaWiki містить ряд інструментів для боротьби з ним. Так кожна стаття має шість закладок, наприклад, розглянемо статтю «Конкурси»:

  • закладка «стаття» призначена для розміщення безпосередньо тексту статті;
  • на закладці «обговорення» розміщуються коментарі та зауваження до тексту статті. На цій сторінці може розгортатися дискусія стосовно змісту статті. Якщо виникають питання або претензії, то вони публікуються саме тут;
  • закладка «редагувати» надає можливість редагувати та форматувати текст статті, вставляти посилання, медіа-файли тощо;
  • закладка «історія» показує історію створення сторінки та внесок у її розвиток кожного з учасників. За допомогою цієї сторінки можна визначити, які саме зміни і коли були внесені у зміст статті конкретним учасником, і відмінити будь-які з них. Саме за допомогою цього інструменту легко боротися з вікі-вандалізмом;
  • закладка «перейменувати» надає можливість змінити назву статті;
  • закладка «спостерігати» включає статтю у особистий «список спостереження» користувача. Усі зареєстровані користувачі вікі-сайту можуть вести «список спостереження» – це список змін, що були внесені у дібрані статті. Якщо внести якісь зміни у вікі-статтю, то вони будуть показані у списку спостереження, і їх легко можна виправити за допомогою закладки «історія».

У Вікі-ЦДУ інструменти для вилучення сторінок доступні тільки адміністраторам. Якщо нова стаття була збережена на вікі-сайті, то звичайний користувач не зможе вилучити її. А якщо буде вилучено текст статті, то його легко відновити за допомогою закладки «історія». Тому виходить, що з вікі-сайту не можна матеріал зовсім вилучити без втручання у цей процес адміністратора.

Висновки

Досвід функціонування Вікі-ЦДУ показує, що стандартних інструментів MediaWiki достатньо для використання у навчальному процесі шкіл або вузів. Але є певні обмеження у таких сервісів: наприклад, результати виконання завдань репродуктивного характеру не доцільно публікувати або деякі педагогічні ситуації потребують тактовного поводження з боку викладача й унеможливлюють оприлюднення робіт студентів. Тому, щоб подолати ці обмеження на університетських веб-серверах запрацював хмарний сервіс Хмарка-ЦДУ.