Відмінності між версіями «Використання ОС Linux в навчальному процесі»

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
 
(не показано 11 проміжних версій цього учасника)
Рядок 17: Рядок 17:
  
 
=== LibreOffice ===
 
=== LibreOffice ===
 +
'''LibreOffice''' – потужний офісний пакет, повністю сумісний з 32/64-бітними системами. Переведений більш ніж на 30 мов світу. Підтримує більшість популярних операційних систем, включаючи GNU / Linux, Microsoft Windows і Mac OS X.
 +
 +
'''LibreOffice''' безкоштовний і має відкритий вихідний код, отже, ви можете безкоштовно скачувати, використовувати і вивчати LibreOffice . LibreOffice безкоштовний як для приватного, так і для освітнього або комерційного використання.
 +
 +
LibreOffice включає в себе:
 +
 +
• Writer (аналог MS Word);
 +
 +
• Calc (аналог MS Excel);
 +
 +
• Impress (аналог MS Power Point);
 +
 +
• Base (аналог MS Access);
 +
 +
• Draw (аналог Corel Draw).
 +
 +
LibreOffice може як відкривати файли з розширенням doc, docx, ppt, pptx і т.д., так зберігати файли в даних форматах.
 +
 +
Якщо порівнювати інтерфейси MicrosoftOffice i LibreOffice то можна знайти не багато відмінностей суттєво впливаючих на навчання використання даних програм.
 +
 +
Наприклад текстові процесори MS Word i LibreOffice Writer:
 +
 +
 +
[[Файл:Libreoffice-writer.png|500px|right]] [[Файл:MS Word 2007.png|500px|left]]
 +
 +
 
=== OpenOffice ===
 
=== OpenOffice ===
 +
[[Файл:800px-OpenOffice.org Writer.png|250px|thumb|right|OpenOffice Writer]] [[Файл:Calc2.gif|250px|thumb|right|OpenOffice Calc]]
 +
Apache '''OpenOffice''' (раніше відомий як OpenOffice.org) — відкритий офісний пакет. Наявний для багатьох різних платформ: Microsoft Windows, Unix систем Solaris, Linux і Mac OS X. В основному сумісний із Microsoft Office. Використовує стандартний відкритий формат документів OpenDocument.
 +
Заснований на коді StarOffice, який був придбаний, а потім випущений з відкритим вихідним кодом фірмою Sun Microsystems. Після покупки останньої права на OO.o перейшли до компанії Oracle.
 +
 +
Раніше поширювався за схемою подвійного ліцензування: за ліцензіями LGPL і SISSL. Але 3 вересня 2005 компанія Sun Microsystems оголосила про відмову від SISSL для всіх своїх відкритих проектів, і пакет з тих пір має тільки ліцензію LGPL. В даний момент OpenOffice.org є одним з найвідоміших додатків серед програм з відкритим вихідним кодом. Про це свідчить велика кількість відгалужень.
 +
 +
Складові:
 +
 +
• Writer — текстовий процесор;
 +
 +
• Calc — електронні таблиці;
 +
 +
• Impress — система презентацій;
 +
 +
• Draw — векторний графічний редактор;
 +
 +
• Base — програма для роботи з базами даних;
 +
 +
• Записувач макросів;
 +
 +
• Math — редактор математичних формул;
 +
 +
• Quickstarter — забезпечення швидкого запуску шляхом попереднього завантаження.
 +
=== Графічні редактори, програмування, інтернет ===
 +
'''Scribus''' безкоштовна програма для візуальної верстки документів, створене для користувачів Linux / Unix / Mac OS X/OS2/eCS і Windows, за концепцією аналогічне MS Publisher, Adobe InDesign і QuarkXPress.
 +
 +
'''GNU Image Manipulation Program або GIMP (Гімп)''' – растровий графічний редактор, програма для створення та обробки растрової графіки. Частково підтримується векторна графіка. Підтримується роботи зі «слоями».
 +
Дуже часто GIMP називають безкоштовним Photoshop.
 +
 +
'''GNU Compiler Collection''' (Зазвичай використовується скорочення GCC) – набір компіляторів для різних мов програмування, розроблений в рамках проекту GNU. GCC є вільним програмним забезпеченням, розповсюджується фондом вільного програмного забезпечення (FSF) на умовах GNU GPL та GNU LGPL, і є ключовим компонентом GNU toolchain. Це стандартний компілятор для вільних Unix-подібних операційних систем, і деяких пропрієтарних операційних системах, в тому числі Apple Mac OS X.
 +
 +
'''Mozilla Firefox''' раніше відомий як Phoenix і Firebird – другий за популярністю в світі браузер і перший з відкритим вихідним кодом, який добився такої популярності. Mozilla Suite і Mozilla Firefox були засновані на вихідному коді Netscape Navigator, випущеного під вільною ліцензією MPL (Mozilla Public License) після програшу у Війні браузерів.
 +
 +
'''Google Chrome''' ще один безкоштовний браузер.
 +
 +
'''Lazarus''' вільне середовище розробки програмного забезпечення для компілятора Free Pascal на мові Object Pascal. Інтегроване середовище розробки надає можливість кроссплатформенній розробці додатків в Delphi-подібному оточенні. На даний момент є єдиним інструментом швидкої розробки додатків (RAD), що дозволяє Delphi-програмістам створювати додатки з графічним інтерфейсом для Linux (та інших не-Windows) систем.
 +
 +
Дозволяє досить нескладно переносити Delphi-програми з графічним інтерфейсом в різні операційні системи: Linux, FreeBSD, Mac OS X, Microsoft Windows, Android.
 +
 +
== '''Висновки''' ==
 +
Підсумовуючи короткий огляд можливостей ОС Linux для навчального процесу, можна зробити висновок проте, що використання вільнопоширюваного програмного забезпечення не тільки не заперечує існуючий педагогічний досвід, але й збагачується завдяки іншому погляду на інформаційні технології, набуває нового рівня розвитку.Використання вільного програмного забезпечення в освіті підтримується багатьма країнами Євросоюзу, Бразилії, Китаю. В Україні ми спостерігаємо майже 100% домінування комерційних програмних засобів.
 +
 +
Тільки вчитель, навчальний заклад повинен обирати які програмні засоби йому використовувати у навчальному процесі, а для цього необхідна альтернатива вибору якої у нас зараз немає. Неприпустимо вирішувати питання, яку технологію використовувати, виходячи з лише з доступності останніх технічних чи програмних новинок. Критерій використання програмних засобів у навчальному процесі продуктів повинен бути один: законність, доцільність та ефективність з педагогічних міркувань.
 +
 +
 +
'''Примітка:'''  Прикладом школи міста Кіровограда в якій курс інформатики вже вивчається за допомогою лише вільних рішень - Linux, OpenOffice, Free Pascal, Gambas є '''''Спеціалізований навчально-виховний комплекс - загальноосвітній навчальний заклад І-ІІІ ступенів №26 - дошкільний навчальний заклад - дитячо-юнацький центр "Зорецвіт"'''''.

Поточна версія на 20:50, 9 червня 2014

Використання вільного програмного забезпечення в освіті не є новиною. Чинні навчальні програми дозволяють використовувати ВПЗ у школах. На данний момент майже у кожному місті в Україні можна знайти школу, яка використовує в навчальному процесі ОС Linux.

Переваги використання ОС Linux

Розглянемо декілька переваг використання OC Linux замість Windows.

1. Економічна вигідність. Лінукс поширюється безкоштовно під відкритою ліцензійною згодою. Це дозволяє значно скоротити витрати на забезпечення компютерного класу у школі. Забезпечення 1 робочого місця ліцензійним програмним забезпеченням під ОС Windows буде коштувати від 10000 грн або ж безкоштовно, якщо ви використовуєте ОС Linux та продукти з відкритим кодом.

2. Безпечність. Комп'ютерні віруси - лихо персональних комп'ютерів. Це знають всі, але це не зовсім так. Було б правильно написати "лихо персональних комп'ютерів, що працюють під управлінням Windows". З Лінукс, ви зможете забути і про комп'ютерні віруси і - що важливо - про антивірусні програми, а це також значна економія коштів. Звичайно існують так звані рутікі, і інші способи злому unix систем. Але грамотний фахівець відповідає за безпеку unix системи цілком може забезпечити захист. (Мається на увазі відсутність необхідності використання в школі багатьох потенційно небезпечних і уразливих сервісів і "демонів").

3. Надійність. Лінукс, як і інші ЮНІКСи, характеризується високою надійністю. Той, хто коли-небудь після збою в роботі операційної системи назавжди втрачав важливу інформацію, знає наскільки цінна ця характеристика. Фірми які займаються поширенням ОС Linux надають технічну підтримку зареєстрованим користувачам. Також можна оплатити супровід системи протягом періоду часу, але доповнення та поновлення до дистрибутиву можна отримати виключно всім бажаючим без обмежень, достатньо звернутися на сайт виробника.

Проблеми впровадження ОС Linux в навчальний процес

Важливою проблемою впровадження ОС Linux до школи є відсутність програми навчання, методичної літератури для викладачів, і банально відсутність підручників для учнів.

Якщо питання підручників і методичної літератури для вчителів можна хоч щось вирішити, то з навчальними посібниками для учнів йдуть труднощі. Хоча зараз уряд все частіше згадує про освіту, і зокрема сучасних інформаційних технологіях в школі, питання про використання операційних систем заснованих на ліцензії GPL або BSD залишається відкритим. На даний момент проводяться експерименти по впровадження систем GNU / Linux в освітній процес. Зокрема проводиться впровадження класу машин оснащених Kylin Linux (розробка китайської компанії). Установка ОС Linux на шкільні комп'ютери дозволить учням зробити самостійний вибір, використовувати не дешевий ліцензійований Windows чи зламаний windows (по суті вкрадений) або ж використовувати вільно поширювану операційну систему. Якщо розглядати ОС Linux як платформу для навчання, то включений в сучасні дістрибутиви набір програмного забезпечення дозволяє навчити учнів усім сучасним вимогам користування ПК.

Програмне забезпечення

LibreOffice

LibreOffice – потужний офісний пакет, повністю сумісний з 32/64-бітними системами. Переведений більш ніж на 30 мов світу. Підтримує більшість популярних операційних систем, включаючи GNU / Linux, Microsoft Windows і Mac OS X.

LibreOffice безкоштовний і має відкритий вихідний код, отже, ви можете безкоштовно скачувати, використовувати і вивчати LibreOffice . LibreOffice безкоштовний як для приватного, так і для освітнього або комерційного використання.

LibreOffice включає в себе:

• Writer (аналог MS Word);

• Calc (аналог MS Excel);

• Impress (аналог MS Power Point);

• Base (аналог MS Access);

• Draw (аналог Corel Draw).

LibreOffice може як відкривати файли з розширенням doc, docx, ppt, pptx і т.д., так зберігати файли в даних форматах.

Якщо порівнювати інтерфейси MicrosoftOffice i LibreOffice то можна знайти не багато відмінностей суттєво впливаючих на навчання використання даних програм.

Наприклад текстові процесори MS Word i LibreOffice Writer:


Libreoffice-writer.png
MS Word 2007.png


OpenOffice

OpenOffice Writer
OpenOffice Calc

Apache OpenOffice (раніше відомий як OpenOffice.org) — відкритий офісний пакет. Наявний для багатьох різних платформ: Microsoft Windows, Unix систем Solaris, Linux і Mac OS X. В основному сумісний із Microsoft Office. Використовує стандартний відкритий формат документів OpenDocument. Заснований на коді StarOffice, який був придбаний, а потім випущений з відкритим вихідним кодом фірмою Sun Microsystems. Після покупки останньої права на OO.o перейшли до компанії Oracle.

Раніше поширювався за схемою подвійного ліцензування: за ліцензіями LGPL і SISSL. Але 3 вересня 2005 компанія Sun Microsystems оголосила про відмову від SISSL для всіх своїх відкритих проектів, і пакет з тих пір має тільки ліцензію LGPL. В даний момент OpenOffice.org є одним з найвідоміших додатків серед програм з відкритим вихідним кодом. Про це свідчить велика кількість відгалужень.

Складові:

• Writer — текстовий процесор;

• Calc — електронні таблиці;

• Impress — система презентацій;

• Draw — векторний графічний редактор;

• Base — програма для роботи з базами даних;

• Записувач макросів;

• Math — редактор математичних формул;

• Quickstarter — забезпечення швидкого запуску шляхом попереднього завантаження.

Графічні редактори, програмування, інтернет

Scribus безкоштовна програма для візуальної верстки документів, створене для користувачів Linux / Unix / Mac OS X/OS2/eCS і Windows, за концепцією аналогічне MS Publisher, Adobe InDesign і QuarkXPress.

GNU Image Manipulation Program або GIMP (Гімп) – растровий графічний редактор, програма для створення та обробки растрової графіки. Частково підтримується векторна графіка. Підтримується роботи зі «слоями». Дуже часто GIMP називають безкоштовним Photoshop.

GNU Compiler Collection (Зазвичай використовується скорочення GCC) – набір компіляторів для різних мов програмування, розроблений в рамках проекту GNU. GCC є вільним програмним забезпеченням, розповсюджується фондом вільного програмного забезпечення (FSF) на умовах GNU GPL та GNU LGPL, і є ключовим компонентом GNU toolchain. Це стандартний компілятор для вільних Unix-подібних операційних систем, і деяких пропрієтарних операційних системах, в тому числі Apple Mac OS X.

Mozilla Firefox раніше відомий як Phoenix і Firebird – другий за популярністю в світі браузер і перший з відкритим вихідним кодом, який добився такої популярності. Mozilla Suite і Mozilla Firefox були засновані на вихідному коді Netscape Navigator, випущеного під вільною ліцензією MPL (Mozilla Public License) після програшу у Війні браузерів.

Google Chrome ще один безкоштовний браузер.

Lazarus вільне середовище розробки програмного забезпечення для компілятора Free Pascal на мові Object Pascal. Інтегроване середовище розробки надає можливість кроссплатформенній розробці додатків в Delphi-подібному оточенні. На даний момент є єдиним інструментом швидкої розробки додатків (RAD), що дозволяє Delphi-програмістам створювати додатки з графічним інтерфейсом для Linux (та інших не-Windows) систем.

Дозволяє досить нескладно переносити Delphi-програми з графічним інтерфейсом в різні операційні системи: Linux, FreeBSD, Mac OS X, Microsoft Windows, Android.

Висновки

Підсумовуючи короткий огляд можливостей ОС Linux для навчального процесу, можна зробити висновок проте, що використання вільнопоширюваного програмного забезпечення не тільки не заперечує існуючий педагогічний досвід, але й збагачується завдяки іншому погляду на інформаційні технології, набуває нового рівня розвитку.Використання вільного програмного забезпечення в освіті підтримується багатьма країнами Євросоюзу, Бразилії, Китаю. В Україні ми спостерігаємо майже 100% домінування комерційних програмних засобів.

Тільки вчитель, навчальний заклад повинен обирати які програмні засоби йому використовувати у навчальному процесі, а для цього необхідна альтернатива вибору якої у нас зараз немає. Неприпустимо вирішувати питання, яку технологію використовувати, виходячи з лише з доступності останніх технічних чи програмних новинок. Критерій використання програмних засобів у навчальному процесі продуктів повинен бути один: законність, доцільність та ефективність з педагогічних міркувань.


Примітка: Прикладом школи міста Кіровограда в якій курс інформатики вже вивчається за допомогою лише вільних рішень - Linux, OpenOffice, Free Pascal, Gambas є Спеціалізований навчально-виховний комплекс - загальноосвітній навчальний заклад І-ІІІ ступенів №26 - дошкільний навчальний заклад - дитячо-юнацький центр "Зорецвіт".