Відмінності між версіями «Конспект урока№10 Ковалевой Евгении»
Рядок 8: | Рядок 8: | ||
'''1. Організаційний момент:''' | '''1. Організаційний момент:''' | ||
− | Добрий день , сідайте.Записуємо нову тему у | + | Добрий день , сідайте.Записуємо нову тему у зошиті "Опис і реалізація найпростіших циклічних програм " |
'''ІІ Актуалізація опорних знань''' | '''ІІ Актуалізація опорних знань''' |
Версія за 23:43, 21 грудня 2008
Тема уроку: Опис і реалізація найпростіших циклічних програм.
Мета: закріпити отримані знання по темі "Циклічні програми", навчитися застосовувати отримані знання для розв'язування задач; розвивати логічне мислення, пізнавальну активність, пам'ять та увагу; формувати в учнів комп'ютерну грамотність, виховувати бережне відношення до компютерної техніки.
Тип уроку: урок розвитку і закріплення умінь та навичок.
Хід уроку:
1. Організаційний момент:
Добрий день , сідайте.Записуємо нову тему у зошиті "Опис і реалізація найпростіших циклічних програм "
ІІ Актуалізація опорних знань
Давайте пригадаємо що ви вже знаєте.
1). Що називається циклом?
2). Які цикли ви знаєте?
3). В яких випадках використовується цикл While (For)?
До дошки викликаються три учні. Кожному дається завдання описати один з типів циклів і розповісти, як він працює.
ІІІ Розв'язування вправ.
На попередньому уроці ми з вами вивчили як описуються цикли в мові Паскаль, а сьогодні спробуємо навчитися застосовувати ці знання для розв'язування задач.
Задача1:
Із чисел від 10 до 99 вивести ті, сума цифр яких дорівнює n.
Питання до учнів:
-Яким типом циклу будемо користуватися?
- Яким чином можна виділити останню (молодшу) цифру числа?
-Яким чином можна виділити першу (старшу) цифру числа?
Позначимо через к- чергове число;
P1 - старшу цифру числа k,
P2 - молодшу цифру числа k,
S - суму цифр числа k, будемо друкувати тільки в тому випадку, коли сума P1 и P2 буде рівна S.
Розв'язування цієї задачі проводимо методом роботи під керівництвом вчителя. Спочатку складаємо блок-схему, а потім викликаємо учня до дошки записати програму на мові Паскаль.
PROGRAM Z1;
VAR k,n,P1,P2,S:INTEGER;
BEGIN
WRITELN('введіть ціле число');
Readln(n); {вводимо ціле число}
For k:=10 to 99 do
Begin
P1:=k div 10; {виділяемо старшу цифру}
P2:=k mod 10; {виділяємо молодшу цифру}
S:=P1+P2;
IF S=n THEN WRITELN(k);
END;
END.
Задача 2:
Роздрукувати квадрати чисел, які знаходяться в діапазоні від 0 до 1 з кроком 0,2.
- Чи можна дану задачу розв'язати, використовуючи цикл For?
- Який цикл будемо використовувати?
Як і в попередній задачі складаємо блок-схему і записуємо задачу біля дошки.
PROGRAM Z2;
var k, s : integer;
begin
s := 0;
while s <= 1 do
begin
k := sqr(s);
writeln (k);
s := s + 0.2;
end;
readln;
end.
Задача 3:
Для перевірки фізичного розвитку перевіряють зріст учнів. Складіть програму, в якій запитується зріст чергового учня і обчислюється після завершення медогляду середній зріст тих, що пройшли медогляд. Кількість учнів, які підлягають огляду наперед невідома.
-Що треба знати щоб отримати середній зріст?
Щоб отримати середній зріст С, треба знати кількість учнів К та їх сумарний зріст S.
- Який цикл будемо використовувати і чому?
Для обчислення величин K і S будемо використовувати цикл WHILE, оскільки кількість учнів наперед невідома. Однак, постає проблема, яку умову слід обрати для завершення циклу. Легше всього домовитися – в кінці робочього дня у відповідь на запит о зрісті учня ввести яке-небуть фіктивне значенне, наприклад, 0.
PROGRAM Z3;
var k, s, r : integer; c : real;
begin
s := 0; k := 0;
write (‘введіть зріст учня’);
readln (r);
while r <> 0 do
begin
k := k + 1;
s := s + r;
write (‘введіть зріст учня’);
readln (r);
end;
c := s/k;
writeln (‘средний зріст учня’,c)
readln;
end.
IV. Самостійна робота на комп'ютерах:
Для самостійної работи на комп'ютері учням пропонуються два варіанта:
Вариант 1.
1. Температура С в градусах Цельсія змінюється від 0 до 100 з кроком 5. Надрукувати таблицю переводу температури із градусів Цельсія в градуси Фаренгейта (F). Формула переводу: F = 1,8 C + 32.
2. Складіть таблицю значень функції y = 5x – 2 на відрізку [1; 20] з кроком b = 2.
3.* У перший день пловець проплив 3 км. В кожний наступний день він пропливав на 10% більше, ніж в попередній.
а) В якій по рахунку день пловець почне пропливати больше 5 км?
б) До якого дня він суммарно пропливе більше 30 км?
Вариант 2.
1. Надрукувати таблицю відповідності між вагою в фунтах і вагою в кг для значень від 1 до 10 фунтів з кроком 0,5 фунта. Формула переводу: 1 фунт = 400 г.
2. Складіть таблицю значень функції y = 5x2 – 2x + 1 на відрізку [-5; 5] з кроком b = 2.
3.* Врожай яблук в 1990 році склав 20 тон. Вподальшому кожні два роки врожай зменшувався на 20%.
а) Починаючи з якого року, буде зібрано менше 5 тон?
б) В якому році сумарний врожай яблук перевищить 90 тонн?
- Дані задачі підвищеної складності. Вони призначені для роботи учням, які проявляють підвищений інтерес до предмету. Їх можно запропонувати учням, у яких залишився час після виконання основної роботи. Учнів, які правильно розв'язали дані задачі отримують підвищені підсумкові оцінки за работу на уроці.
V. Підведення підсумків уроку.
На сьогоднішньому уроці ми з вами вчилися розвязувати задачі з допомогою циклів.
— Розвязання якої задачі було для вас найбільш важким?
— З якими труднощами ви стикнулися при її розвязанні?
— Які задачі здалися легкими?
VI. Оголошення домашнього завдання.
Обчисліть останню суму членів ряду, при якій модуль різниці між поточним і попереднім членами ряду лишається меньшою 1. Крім суми вивести на екран значення останнього доданку і його номер. Складіть блок-схему і програму розв'язання задачі. Творе завдання. Складіть задачу на використання оператору цикла WHILE и розв'яжіть її (Складіть блок-схему і програму розв'язання задачі.)