Відмінності між версіями «Стилі та шаблони Calc»

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: == Стилі в Calc == Однією з характерних меж Openoffice.org (Ooo), яка отримала багато захоплених відгу…)
 
(Стилі сторінки)
 
(не показано одну проміжну версію цього учасника)
Рядок 2: Рядок 2:
 
== Стилі в Calc ==
 
== Стилі в Calc ==
  
Однією з характерних меж Openoffice.org (Ooo), яка отримала багато захоплених відгуків, є його здатність використовувати стилі для форматування документів. Ooo не перша офісна програма, що дозволяє своїм користувачам упроваджувати стилі в документ, але Ooo вперше зробила цей процес зрозумілим і простим в здійсненні. Привабливість стилів в Ooo полягає в тому, що певну частину документа можна визначити (встановити, позначити) як деякий стиль, в результаті всі подальші частини, яким призначений цей же стиль, матимуть в точності однакове форматування. Це може позбавити від багатьох неприємностей при створенні документа. Ще значимішим, ніж ця можливість, є те, що якщо ви пізніше вирішили змінити форматування свого документа, це буде простою завданням. Якщо ви встановили, що хочете всі проміжні разом в своїй електронній таблиці представляти за допомогою гарнітури Courier з розміром 8 pt, замість використовуваної гарнітури Times New Roman з розміром 10 pt, після створення вже 15 сторінок електронної таблиці, ви зможете змінити всі ці проміжні підсумки в документі шляхом простої зміни параметрів стилю. У даній главі, можна вивчити, які стилі пропонує модуль Ooo Calc і для чого можна їх використовувати. Додатково, можна вивчити як застосовувати, змінювати і створювати нові стилі. Нарешті, даний документ містить опис деяких тонших моментів, включаючи питання імпорту стилів і керування ними.
+
Однією з характерних рис Openoffice.org (OОo), яка отримала багато захоплених відгуків, є його здатність використовувати стилі для форматування документів. Ooo не перша офісна програма, що дозволяє своїм користувачам упроваджувати стилі в документ, але Ooo вперше зробила цей процес зрозумілим і простим в здійсненні. Привабливість стилів в Ooo полягає в тому, що певну частину документа можна визначити (встановити, позначити) як деякий стиль, в результаті всі подальші частини, яким призначений цей же стиль, матимуть в точності однакове форматування. Це може позбавити від багатьох неприємностей при створенні документа. Ще значимішим, ніж ця можливість, є те, що якщо ви пізніше вирішили змінити форматування свого документа, це буде простою завданням. Якщо ви встановили, що хочете всі проміжні разом в своїй електронній таблиці представляти за допомогою гарнітури Courier з розміром 8 pt, замість використовуваної гарнітури Times New Roman з розміром 10 pt, після створення вже 15 сторінок електронної таблиці, ви зможете змінити всі ці проміжні підсумки в документі шляхом простої зміни параметрів стилю. У даній главі, можна вивчити, які стилі пропонує модуль Ooo Calc і для чого можна їх використовувати. Додатково, можна вивчити як застосовувати, змінювати і створювати нові стилі. Нарешті, даний документ містить опис деяких тонших моментів, включаючи питання імпорту стилів і керування ними.
 +
 
 +
=== Доступ до стилів в Calc ===
 +
 
 +
Доступ до стилів в OОo Calc здійснюється так,  як і в інших модулях OOо Стилі  доступні  з  вікна  ''Стилі''  та  ''форматування''.  Відобразити  вікно  Стилі та форматування можна декількома способами:
 +
 
 +
• На клавіатурі: Натисканням клавіши F11.
 +
 
 +
• З меню: Виконуєте команду Формат > Стилі.
 +
 +
• На  панелі  інструментів:  На  панелі  форматування  Calc  є  іконка з зображенням  вказівного  пальця  [[Файл:Палец.JPG‎]] .  Клацніть  по  ній  і  з'явиться згадане вище вікно.
 +
 
 +
Вікно '''''Стилі'' та ''форматування''''' має вигляд який показаний на Рис.1.1
 +
 
 +
[[Файл:Стиль_2.JPG‎ |200px|center|thumb|Рис.1.1. Вікно ''Стилів'' та ''форматування'']]
 +
 
 +
Перша іконка зліва на Рис. 1.1,[[Файл:Иконка.JPG‎ ]], призначена для стилів комірок, а друга,[[Файл:Иконка_2.JPG‎ ]],  для стилів сторінки.
 +
 
 +
== ''Управління стилями'' ==
 +
 
 +
 
 +
Кожен стиль має вкладку '''''Управління''''', як показано на Рис.2
 +
 
 +
[[Файл:Управление_1.JPG‎ |500px|center|thumb|Рис.2.Вкладка Управління]]
 +
 
 +
Вкладка Управління (яка присутня у всіх модулях OОo) містить основну  інформацію про стиль.
 +
 
 +
''Ім'я'' (Имя)
 +
 
 +
Це ім'я стилю. Його можна змінювати на свій розсуд.
 +
 
 +
''Зв'язаний з'' (Связан с)
 +
 
 +
В Calc цей параметр доступний лише для стилів комірки. Його можна використовувати для зв'язування стилів.  Наприклад,  можна  створити  новий  стиль  з  ім'ям  “червоний”,  в  якому єдиною зміною,  яку ви бажаєте зробити,  відноситься до кольору  тексту  комірки  (який має бути червоним).Щоб бути упевненим в  тому,  що  останні характеристики тексту залишаться такими,  як в стилі за замовчуванням,  ви  можете зв'язати стиль "червоний" із стилем Базовий.  Тоді,  будь-які зміни стилю  Базовий будуть автоматично застосовані і до стилю "червоний".
 +
 
 +
''Категорія'' (Категория)
 +
 
 +
В Calc, єдиним можливим значенням цього параметра у випадному списку,  буде Стилі користувача, але в інших модулях OОo він використовується для визначення  категорії стилю.
 +
 
 +
== ''Класи стилів в Calc'' ==
 +
 
 +
 
 +
Не дивлячись на те, що інші модулі OОo пропонують безліч класів стилів, Calc  має лише два класи – Стилі комірки і Стилі сторінки. Це виправдано тим, що в  Calc необхідними є лише ці два класи стилів.
 +
 
 +
===''Стилі комірки''===
 +
 
 +
Як і стилі абзацу в OОo Writer, стилі комірки є основним класом стилів в Calc. Стилі комірки можна застосовувати до комірки,  внаслідок чого вона буде слідувати правилам форматування цього стилю. Існує п'ять стилів комірки:
 +
# Базовий (Обычный)
 +
# Заголовок
 +
# Заголовок2
 +
# Результат
 +
# Результат2
 +
 
 +
У вихідному положенні, всі стилі конфігуровані так, що якщо ви зміните гарнітуру стилю Базовий, то будуть змінені всі інші стилі відповідно. На Рис. 3.1 показано використання всіх п'яти стандартних стилів.
 +
 
 +
[[Файл:Ячейка.JPG‎|450px|center|thumb|Рис.3.1. Стилі комірки Calc]]
 +
 
 +
===''Параметри стилів комірки''===
 +
 
 +
При редагуванні і створенні стилів комірки, можна встановлювати декілька параметрів. Далі приведений короткий опис вказаних параметрів.
 +
 
 +
''Числа'' <br\>
 +
На вкладці Числа, можна визначати формат даних в  стилі.  Це  відноситься  до  вказівки типу даних у комірці, кількості десяткових знаків, мови комірки.
 +
 
 +
''Шрифт'' <br\>
 +
Гарнітуру шрифту для стилю можна вибрати на вкладці Шрифт.
 +
 
 +
''Ефекти шрифту'' <br\>
 +
Вкладка Ефекти шрифту служить для визначення додаткових параметрів шрифту, таких як підкреслення, закреслення і колір.
 +
 
 +
''Вирівнювання'' <br\>
 +
На вкладці Вирівнювання можна встановити горизонтальне і вертикальне вирівнювання для стилю і обертання тексту
 +
 
 +
''Обрамлення'' <br\>
 +
На вкладці Обрамлення можна визначити положення ліній обрамлення та тіні.
 +
 
 +
''Фон'' <br\>
 +
На вкладці Фон встановлюється колір фону комірки.
 +
 
 +
''Захист комірки'' <br\>
 +
Тут можна вибрати параметри Захисту комірки. Ці параметри дозволяють захистити  комірку від певних типів редагування.
 +
 
 +
 
 +
===''Стилі сторінки''===
 +
 
 +
Стилі сторінки в Calc відносяться до листів. До листа можна застосувати лише один стиль.Є два стандартні стилі сторінки: Базовий та Звіт. Основна відмінність між  цими двома стилями полягає в тому, що Звіт призначений для сторінок з книжковою  орієнтацією,  а Базовий – для  сторінок  з  альбомною орієнтацією.  Нижче  приведений  опис параметрів стилів сторінки Calc.
 +
 
 +
''Сторінка'' (Страница)
 +
 
 +
Це  область,  в  якій  можна  визначити  загальний  вигляд  сторінки  та  її  розмітку.  Доступні параметри показані на Рис. 3.3.
 +
 
 +
[[Файл:Страница.JPG‎‎|500px|center|thumb|Рис. 3.3. Вкладка сторінка стилю сторінки ]]
 +
*Формат паперу (Формат бумаги) <br\>
 +
Тут можна встановити основні типи використовуваного паперу.  Зазвичай використовується  формат А4, але можна вибирати і інші, включаючи і призначені для користувача формати. Тут  також можна визначити орієнтацію сторінки і подачу паперу в принтері.
 +
 
 +
*Поля <br\>
 +
Тут можна встановити величину полів сторінки.
 +
 
 +
*Налаштування розмітки (Настройки разметки) <br\>
 +
Тут можна задати, для яких сторінок використовуватиметься розмітка – для сторінок з  парними або непарними номерами, або для тих і інших, що використовують даний стиль  сторінки. Зправа і зліва означає, що установки застосовуються для парних і непарних  сторінок документа, що використовує даний стиль сторінки. Дзеркально - означає форматування сторінок для зшивання їх в книгу. Лише справа і лише зліва визначають,  що стиль сторінки застосовується лише до  непарних  або  парних  сторінок  відповідно. (Перша  сторінка  документа  передбачається має непарний номер.)
 +
 
 +
*Формат <br\>
 +
Ця область визначає стиль нумерації сторінок для даного стилю сторінки.
 +
 
 +
*Вирівнювання таблиці (Выравнивание таблицы) <br\>
 +
Цей  параметр  визначає  вирівнювання  комірок  на  друкованій  сторінці  або  горизонтальне, або вертикальне.
 +
 
 +
''Обрамлення''
 +
 
 +
Як і для стилю форматування комірки, ця вкладка має параметри, що визначають  чи  буде  сторінка  мати  лінії обрамлення чи не буде,  їх  товщину і розташування  відносно тексту.
 +
 
 +
''Фон''
 +
 
 +
Таблиця на цій вкладці дозволяє визначити, як виглядатиме фон цієї сторінки  для даного стилю сторінки. Є можливість вибору суцільного кольору в якості  фону або фонового малюнка.
 +
 
 +
''Верхній колонтитул''
 +
 
 +
Це місце, де можна розробити і застосувати до стилю сторінки верхній колонтитул.
 +
 
 +
''Нижній колонтитул''
 +
 
 +
Тут можна розробити і застосувати до стилю сторінки нижній колонтитул. 
 +
 
 +
''Лист''
 +
 
 +
Вкладка  Лист  забезпечує  декілька  параметрів  налаштування  процесу  друку  документа.
 +
 
 +
== ''Використання стилів в Calc'' ==
 +
 
 +
Використання стилів в Calc є простим процесом. Оскільки є лише  два класи стилів, то багато проблем, які виникають в інших модулях OОo, тут відсутні.
 +
 
 +
===''Застосування стилів''===
 +
 
 +
Щоб застосувати стиль в Calc:
 +
# Переконайтеся,  що вікно Стилі і форматування відкрито натисненням клавіші  F11  або командою ''Формат > Стилі''.
 +
# Виділите комірку або групу комірок, до яких потрібно застосувати стиль.
 +
# Двічі клацніть по імені стилю комірки.
 +
 
 +
===''Зміна Стилів''===
 +
 
 +
Щоб змінити стиль,  необхідно клацнути правою кнопкою по його імені у вікні  ''Стилі і форматування'' і вибрати з контекстного меню команду Змінити. Змінити  стиль  поточної  комірки  можна  також  за допомогою  вже  сформатованої  комірки шляхом її виділення і клацання по іконці ''Відновити стиль за зразком'',[[Файл:Обновление.JPG‎ ]] ,яка розташована у верхньому правому кутку на Мал. 1.
 +
 
 +
===''Створення нових стилів''===
 +
 
 +
Новий стиль можна створити трьома способами: <br\>
 +
• Автоматичним зв'язком з поточним стилем або <br\>
 +
• Створенням незв'язаного стилю або <br\>
 +
• Створенням стилю на основі вже сформатованого об'єкту.
 +
 
 +
''Створення зв'язаного стилю'' <br\>
 +
Клацніть  правою кнопкою по  стилю,  з яким ви хочете  зв'язати новий  стиль,  і  виберіть ''Створити''.
 +
 
 +
''Створення не зв'язаного стилю'' <br\>
 +
Клацніть правою кнопкою по порожній зоні вікна ''Стилі і форматування'' і виберіть ''Створити''
 +
 
 +
''Створення стилю на основі вже сформатованого об'єкту'' <br\>
 +
Виділіть об'єкт, чиї властивості ви хочете скопіювати і клацніть по іконці ''Створити стиль з виділеного'',[[Файл:Созд_выделен.JPG‎ ]],  яка розташована справа зверху вікна ''Стилі  і форматування''.
 +
 
 +
== ''Управління шаблонами в Calc'' ==
 +
 
 +
'''''Загрузка стилів''''' <br\>
 +
Припустимо, що існує  відмінний  стиль  в  одній  з  електронних  таблиць,  який  ви бажаєте  в  свою  поточну  електронну  таблицю.  Це  можна  зробити  за допомогою діалогового вікна ''Управління шаблонами.''
 +
 
 +
[[Файл:Управ_шабл.JPG‎|550px|center|thumb|Рис.5. Управління шаблонами]]
 +
#Виконайте  команду  ''Файл  >  Шаблони  >  Управління'',  відкриється  вікно (див Рис. 5).
 +
#Зліва розташований список існуючих шаблонів, справа – список відкритих документів. Якщо клацнути двічі по імені шаблону або документа, з'явиться іконка Стилі. Двічі клацніть по цій іконці.
 +
#Тепер, з'явиться список всіх стилів користувача цього документа. Будь-який стиль можна перетягнути з одного вікна в інше.

Поточна версія на 11:02, 19 травня 2010

Стилі в Calc

Однією з характерних рис Openoffice.org (OОo), яка отримала багато захоплених відгуків, є його здатність використовувати стилі для форматування документів. Ooo не перша офісна програма, що дозволяє своїм користувачам упроваджувати стилі в документ, але Ooo вперше зробила цей процес зрозумілим і простим в здійсненні. Привабливість стилів в Ooo полягає в тому, що певну частину документа можна визначити (встановити, позначити) як деякий стиль, в результаті всі подальші частини, яким призначений цей же стиль, матимуть в точності однакове форматування. Це може позбавити від багатьох неприємностей при створенні документа. Ще значимішим, ніж ця можливість, є те, що якщо ви пізніше вирішили змінити форматування свого документа, це буде простою завданням. Якщо ви встановили, що хочете всі проміжні разом в своїй електронній таблиці представляти за допомогою гарнітури Courier з розміром 8 pt, замість використовуваної гарнітури Times New Roman з розміром 10 pt, після створення вже 15 сторінок електронної таблиці, ви зможете змінити всі ці проміжні підсумки в документі шляхом простої зміни параметрів стилю. У даній главі, можна вивчити, які стилі пропонує модуль Ooo Calc і для чого можна їх використовувати. Додатково, можна вивчити як застосовувати, змінювати і створювати нові стилі. Нарешті, даний документ містить опис деяких тонших моментів, включаючи питання імпорту стилів і керування ними.

Доступ до стилів в Calc

Доступ до стилів в OОo Calc здійснюється так, як і в інших модулях OOо Стилі доступні з вікна Стилі та форматування. Відобразити вікно Стилі та форматування можна декількома способами:

• На клавіатурі: Натисканням клавіши F11.

• З меню: Виконуєте команду Формат > Стилі.

• На панелі інструментів: На панелі форматування Calc є іконка з зображенням вказівного пальця Палец.JPG . Клацніть по ній і з'явиться згадане вище вікно.

Вікно Стилі та форматування має вигляд який показаний на Рис.1.1

Рис.1.1. Вікно Стилів та форматування

Перша іконка зліва на Рис. 1.1,Иконка.JPG, призначена для стилів комірок, а друга,Иконка 2.JPG, для стилів сторінки.

Управління стилями

Кожен стиль має вкладку Управління, як показано на Рис.2

Рис.2.Вкладка Управління

Вкладка Управління (яка присутня у всіх модулях OОo) містить основну інформацію про стиль.

Ім'я (Имя)

Це ім'я стилю. Його можна змінювати на свій розсуд.

Зв'язаний з (Связан с)

В Calc цей параметр доступний лише для стилів комірки. Його можна використовувати для зв'язування стилів. Наприклад, можна створити новий стиль з ім'ям “червоний”, в якому єдиною зміною, яку ви бажаєте зробити, відноситься до кольору тексту комірки (який має бути червоним).Щоб бути упевненим в тому, що останні характеристики тексту залишаться такими, як в стилі за замовчуванням, ви можете зв'язати стиль "червоний" із стилем Базовий. Тоді, будь-які зміни стилю Базовий будуть автоматично застосовані і до стилю "червоний".

Категорія (Категория)

В Calc, єдиним можливим значенням цього параметра у випадному списку, буде Стилі користувача, але в інших модулях OОo він використовується для визначення категорії стилю.

Класи стилів в Calc

Не дивлячись на те, що інші модулі OОo пропонують безліч класів стилів, Calc має лише два класи – Стилі комірки і Стилі сторінки. Це виправдано тим, що в Calc необхідними є лише ці два класи стилів.

Стилі комірки

Як і стилі абзацу в OОo Writer, стилі комірки є основним класом стилів в Calc. Стилі комірки можна застосовувати до комірки, внаслідок чого вона буде слідувати правилам форматування цього стилю. Існує п'ять стилів комірки:

  1. Базовий (Обычный)
  2. Заголовок
  3. Заголовок2
  4. Результат
  5. Результат2

У вихідному положенні, всі стилі конфігуровані так, що якщо ви зміните гарнітуру стилю Базовий, то будуть змінені всі інші стилі відповідно. На Рис. 3.1 показано використання всіх п'яти стандартних стилів.

Рис.3.1. Стилі комірки Calc

Параметри стилів комірки

При редагуванні і створенні стилів комірки, можна встановлювати декілька параметрів. Далі приведений короткий опис вказаних параметрів.

Числа <br\> На вкладці Числа, можна визначати формат даних в стилі. Це відноситься до вказівки типу даних у комірці, кількості десяткових знаків, мови комірки.

Шрифт <br\> Гарнітуру шрифту для стилю можна вибрати на вкладці Шрифт.

Ефекти шрифту <br\> Вкладка Ефекти шрифту служить для визначення додаткових параметрів шрифту, таких як підкреслення, закреслення і колір.

Вирівнювання <br\> На вкладці Вирівнювання можна встановити горизонтальне і вертикальне вирівнювання для стилю і обертання тексту

Обрамлення <br\> На вкладці Обрамлення можна визначити положення ліній обрамлення та тіні.

Фон <br\> На вкладці Фон встановлюється колір фону комірки.

Захист комірки <br\> Тут можна вибрати параметри Захисту комірки. Ці параметри дозволяють захистити комірку від певних типів редагування.


Стилі сторінки

Стилі сторінки в Calc відносяться до листів. До листа можна застосувати лише один стиль.Є два стандартні стилі сторінки: Базовий та Звіт. Основна відмінність між цими двома стилями полягає в тому, що Звіт призначений для сторінок з книжковою орієнтацією, а Базовий – для сторінок з альбомною орієнтацією. Нижче приведений опис параметрів стилів сторінки Calc.

Сторінка (Страница)

Це область, в якій можна визначити загальний вигляд сторінки та її розмітку. Доступні параметри показані на Рис. 3.3.

Рис. 3.3. Вкладка сторінка стилю сторінки
  • Формат паперу (Формат бумаги) <br\>

Тут можна встановити основні типи використовуваного паперу. Зазвичай використовується формат А4, але можна вибирати і інші, включаючи і призначені для користувача формати. Тут також можна визначити орієнтацію сторінки і подачу паперу в принтері.

  • Поля <br\>

Тут можна встановити величину полів сторінки.

  • Налаштування розмітки (Настройки разметки) <br\>

Тут можна задати, для яких сторінок використовуватиметься розмітка – для сторінок з парними або непарними номерами, або для тих і інших, що використовують даний стиль сторінки. Зправа і зліва означає, що установки застосовуються для парних і непарних сторінок документа, що використовує даний стиль сторінки. Дзеркально - означає форматування сторінок для зшивання їх в книгу. Лише справа і лише зліва визначають, що стиль сторінки застосовується лише до непарних або парних сторінок відповідно. (Перша сторінка документа передбачається має непарний номер.)

  • Формат <br\>

Ця область визначає стиль нумерації сторінок для даного стилю сторінки.

  • Вирівнювання таблиці (Выравнивание таблицы) <br\>

Цей параметр визначає вирівнювання комірок на друкованій сторінці або горизонтальне, або вертикальне.

Обрамлення

Як і для стилю форматування комірки, ця вкладка має параметри, що визначають чи буде сторінка мати лінії обрамлення чи не буде, їх товщину і розташування відносно тексту.

Фон

Таблиця на цій вкладці дозволяє визначити, як виглядатиме фон цієї сторінки для даного стилю сторінки. Є можливість вибору суцільного кольору в якості фону або фонового малюнка.

Верхній колонтитул

Це місце, де можна розробити і застосувати до стилю сторінки верхній колонтитул.

Нижній колонтитул

Тут можна розробити і застосувати до стилю сторінки нижній колонтитул.

Лист

Вкладка Лист забезпечує декілька параметрів налаштування процесу друку документа.

Використання стилів в Calc

Використання стилів в Calc є простим процесом. Оскільки є лише два класи стилів, то багато проблем, які виникають в інших модулях OОo, тут відсутні.

Застосування стилів

Щоб застосувати стиль в Calc:

  1. Переконайтеся, що вікно Стилі і форматування відкрито натисненням клавіші F11 або командою Формат > Стилі.
  2. Виділите комірку або групу комірок, до яких потрібно застосувати стиль.
  3. Двічі клацніть по імені стилю комірки.

Зміна Стилів

Щоб змінити стиль, необхідно клацнути правою кнопкою по його імені у вікні Стилі і форматування і вибрати з контекстного меню команду Змінити. Змінити стиль поточної комірки можна також за допомогою вже сформатованої комірки шляхом її виділення і клацання по іконці Відновити стиль за зразком,Обновление.JPG ,яка розташована у верхньому правому кутку на Мал. 1.

Створення нових стилів

Новий стиль можна створити трьома способами: <br\> • Автоматичним зв'язком з поточним стилем або <br\> • Створенням незв'язаного стилю або <br\> • Створенням стилю на основі вже сформатованого об'єкту.

Створення зв'язаного стилю <br\> Клацніть правою кнопкою по стилю, з яким ви хочете зв'язати новий стиль, і виберіть Створити.

Створення не зв'язаного стилю <br\> Клацніть правою кнопкою по порожній зоні вікна Стилі і форматування і виберіть Створити

Створення стилю на основі вже сформатованого об'єкту <br\> Виділіть об'єкт, чиї властивості ви хочете скопіювати і клацніть по іконці Створити стиль з виділеного,Созд выделен.JPG, яка розташована справа зверху вікна Стилі і форматування.

Управління шаблонами в Calc

Загрузка стилів <br\> Припустимо, що існує відмінний стиль в одній з електронних таблиць, який ви бажаєте в свою поточну електронну таблицю. Це можна зробити за допомогою діалогового вікна Управління шаблонами.

Рис.5. Управління шаблонами
  1. Виконайте команду Файл > Шаблони > Управління, відкриється вікно (див Рис. 5).
  2. Зліва розташований список існуючих шаблонів, справа – список відкритих документів. Якщо клацнути двічі по імені шаблону або документа, з'явиться іконка Стилі. Двічі клацніть по цій іконці.
  3. Тепер, з'явиться список всіх стилів користувача цього документа. Будь-який стиль можна перетягнути з одного вікна в інше.