Відмінності між версіями «Фотоекспонометри»

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
Рядок 33: Рядок 33:
 
* М. Я. Шульман. Фотоаппараты / Т. Г. Филатова. — Л.: «Машиностроение», 1984. — 142 с. — 100 000 экз.
 
* М. Я. Шульман. Фотоаппараты / Т. Г. Филатова. — Л.: «Машиностроение», 1984. — 142 с. — 100 000 экз.
 
* Экспонометрия и экспонометры (рус.) // «Фотомагазин» : журнал. — 1998. — № 1—2. — С.16—24. — ISSN 1029-609-3
 
* Экспонометрия и экспонометры (рус.) // «Фотомагазин» : журнал. — 1998. — № 1—2. — С.16—24. — ISSN 1029-609-3
* М. Шульман Методы точного измерения экспозиции (рус.) // «Советское фото» : журнал. — 1968. — № 1. — С.37, 38. — ISSN 0371-4284
+
* [ Что такое полуавтомат ]
  
 
  [[Категорія:Музей історії техніки]]
 
  [[Категорія:Музей історії техніки]]

Версія за 21:09, 22 травня 2017

Роботу виконав Сергійчук Олексій

Emblema-MIT.png

Загальний опис (принцип дії)

Фотоекспонометр (лат. expono) — пристрій для інструментального вимірювання фотографічної експозиції та визначення правильних експозиційних параметрів (часу витримки і числа діафрагми). Експонометри складають серію моделей семи типів. Перші моделі випущені з селеновыми фотоелементами, що мають верхній електрод з напівпрозорим золотим покриттям. Експонометри останніх випусків мають верхній електрод селенового фотоелемента з окису кадмію. Вони більш чутливі до світла і більш стабільні в часі і стомлюваності. Всі селенові експонометри розраховані на відносно високі яскравості. В одній з моделей застосовується сірчисто-кадмиевый (CdS) фоторезистор. На режимі вимірювання експозиції за освітленістю перед фотоелементом (фоторезистором) встановлюється молочний світлофільтр.

Історична довідка

У перші десятиліття після винаходу фотографії правильна експозиція визначалася на підставі досвіду фотографів або тестової зйомки. Відсутність яких-небудь понять про сенситометрии не дозволяло кількісно виміряти залежність почорніння дагеротипных пластин від інтенсивності освітлення. Крім того, безперервне вдосконалення процесу і зростання світлочутливості перешкоджали створенню яких-небудь загальноприйнятих інструкцій.

Поява більш передбачуваного мокрого коллодионного фотопроцесса дало можливість скласти правила експонування і сконструювати перші табличні експонометри. Вони представляли з себе таблицю, в якій описані умови зйомки і відповідні їм параметри. Справа ускладнювалася відсутністю яких-небудь стандартів світлочутливості з-за самостійного виготовлення світлочутливого шару фотопластинок фотографами. Таблиці призначалися для коллодионных пластин, сенсибілізованих певним чином, і не були універсальними.

Поширення сухих желатиносеребряных фотопластинок промислового виготовлення збіглося за часом з розвитком сенситометрии, що почала вивчати і кількісно описувати світлочутливість фотоматеріалів. Це дозволило створити універсальні таблиці, придатні для будь-яких фотопластинок, світлочутливість яких відома. Поступово отримали популярність табличні калькулятори з поворотними шкалами, що полегшують обчислення параметрів зйомки. Такі пристрої називалися «автоматичними таблицями» або «автофотометрами». Ще одна назва таких поворотних таблиць — «позиграф».

Технічні характеристики

Має дві межі вимірювання яскравості і один з освітленості (клавішне перемикання). Світлоприймач — сірчисто-кадмиевый (CdS) фоторезистор, світло потрапляє через об'єктив. Кут поля сприйняття по горизонталі — 20°. Джерело живлення експонометра — дисковий нікель-кадмиевый акумулятор Д-0,06 або ртутно-цинковий елемент РЦ-53 (сучасний аналог РХ-625; VARTA V 625U). Є контроль джерела живлення. Для точного наведення експонометра на вимірюваний ділянку об'єкта зйомки є дзеркальний видошукач (з об'єктивом). Зсувний молочний світлофільтр.

Сфера застосування

Більшість експонометрів дозволяють визначати контраст освітлення знімається сцени, що має важливе значення в професійній кінозйомці. До кінця 1950-х років найчастіше використовувалося назву экспозиметр. Всі експонометри, призначені для вимірювання експозиції в плівковій фотографії та кінематографі, придатні для вимірювання експозиції у цифровій фотографії, оскільки умовні значення світлочутливості цифрових фотоапаратів обрані у відповідності з сенситометрическими параметрами желатиносеребряных світлочутливих матеріалів. В сучасних камерах експонометр становить основу експозиційної автоматики, встановлює експопараметри без участі людини. У телевізійних та відеокамерах правильна експозиція встановлюється на основі оцінки постійної складової відеосигналу, а ланцюга, вимірюють її, виконують функцію експонометра.

Фото, відео-матеріали

Фотоекспонометр 1968р.
Фотоекспонометр-2
Фотоекспонометр-4
Фотоекспонометр-7
Фотоекспонометр

Список використаних джерел

  • Г. Андерег, Н. Панфилов. Глава VIII. Экспонометрирование // Справочная книга кинолюбителя / Д. Н. Шемякин. — Л.: «Лениздат», 1977. — С. 192—199. — 368 с. — 100 000 экз.
  • А. Никитин Новый экспонометр (рус.) // «Советское фото» : журнал. — 1934. — № 3. — С.42—43. — ISSN 0371-4284
  • М. Я. Шульман. Фотоаппараты / Т. Г. Филатова. — Л.: «Машиностроение», 1984. — 142 с. — 100 000 экз.
  • Экспонометрия и экспонометры (рус.) // «Фотомагазин» : журнал. — 1998. — № 1—2. — С.16—24. — ISSN 1029-609-3
  • [ Что такое полуавтомат ]