Відмінності між версіями «Стаття "Психологічні особливості сприйняття різних кольорів людиною", Чернецька Анастасія»

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
 
(не показано 26 проміжних версій цього учасника)
Рядок 1: Рядок 1:
    Психологічні особливості сприйняття різних кольорів людиною..
+
 
У процесі пізнання природи людина відкривав собі нові й побудувати нові принципи організації світу – ритм, симетрію, пропорції, контраст та інших. Цими принципами він керувався – спочатку несвідомо, потім усвідомлено, - перетворюючи світ довкола себе, створюючи штучне середовище проживання. Природні і людиною об'єкти дійсності породили у свідомості стійкі образи, супроводжувані певними емоціями. Ці символічні асоціативні значення геометричних постатей, ліній враховуються в усіх проявах діяльності, пов'язані зі створенням візуальних форм. Вертикаль за відсутності членувань сприймається чимось несумірне, нескінченне, легке, устремлённое вгору. Якщо вона не має потовщення у нижній частині чи варто на горизонтальному підставі – чимось більш стійке. Горизонталь асоціюється з надёжностью, стабільністю, рухом, розвитком. Диагональ символізує динаміку. Відповідно композиція, побудована на чітких горизонталях і вертикалях, тяжіє до стійкості, статичності, урочистості, а композиція, що базується на диагоналях, - до руху, мінливості, нестабільності. Горизонтальна композиція виглядатиме ґрунтовнішою, великовагової, ніж вертикальна. Справедливість цього твердження значною мірою залежить від співвідношення сторін прямокутників, і зажадав від розміщення матеріалу всередині них.
+
== Вступ ==
Російський художник В.В. Кандинський, працював у свій час у ВХУТЕМАСе, а після еміграції, у Німеччину – в Баухаузе, приписував геометричних постатям певні кольору та навіть розбіжності у тепловому сприйнятті. Горизонталь йому бачилася чорної і теплої; вертикаль – білої, холодної; діагональ – червоною, сірої, зеленої; прямий кут – червоним; гострий – жовтим; тупий – блакитним.
+
Колір як об'єкт вивчення завжди привертав вчених, психологів, мистецтвознавців, дослідників природи. Він є одним із самих сильних засобів виразності художників-живописців. Добре розвинуте почуття кольору, допомагає повніше відчути красу навколишнього світу, гармонію фарб, відчути духовний комфорт.  
У живопису давно є загальновизнаним, що колір має найбільшої ступенем емоційного впливу. Вперше спробу систематизувати значення окремих квітів зробив И.-В. Гете. «У межах своїх найзагальніших елементарних проявах, незалежно від будівлі та форм того матеріалу, лежить на поверхні яку ми його сприймаємо, колір надає відоме вплив почуття зору, якому він переважно приурочений, а ще через нього та його на свою душу.» Так, жовтий колір виробляє безумовно тепле враження і створює благодушне настрій. Синій він вважав кольором тіні – холодним і темним. Тому сині об'єкти видаються більш удалёнными. Червоному приписується серйозність і гідність, але й грація і принадність. У цьому Гете мав на оці тільки чисті кольору та мало враховував ні особливостей сприймає їх людини, ні контексту сприйняття.
+
Завдання вихователя дитячого саду полягає в тому, щоб у процесі навчання познайомити дошкільників з «сенсорними еталонами» в області кольору, навчити, ними користуватися як системами чуттєвих мірок чи еталонів для аналізу навколишнього.  
В.В. Кандинський запропонував складніший погляд до цієї проблеми. Він зазначав двояке вплив кольору на людини. Передусім, це фізичне вплив, у якому очей зачарований красою кольору або ж, навпаки, відчуває сильне роздратування. Це поверхово і швидко забувається, коли йдеться про звичних предметах. «Але як фізичне відчуття крижаного холоду, коли вона проникає глибше, викликає глибші відчуття провини та може викликати цілий ланцюг психічних переживань, і поверхове враження від кольору може розвинутися в переживання.» І цей процес багато чому обумовлений ступенем розвитку самої людини. Але й при низькою душевної сприйнятливості, колір сприймається неоднозначно. Так, світлі фарби більше притягають очей, ніж темні. Ще більш притягальної здатністю мають світлі і теплі тону. Окрашенные в такий спосіб об'єкти здаються ближче. У той самий час світлий, але надмірно отрутний колір хвилює та непокоїть, і очей шукає відпочинку в холодному синьому чи зеленому.
+
З давніх-давен люди надавали кольором особливе значення. Вважалося, що він має магічну силу, оскільки кожен колір викликає особливу реакцію. Колір може радувати і викликати роздратування, тривогу, відчуття туги чи смутку. Іншими словами, колір справляє на людей емоційний вплив. Одні кольори заспокоюють нервову систему, інші, навпаки, дратують. Заспокійлива дія надають зелений, блакитний, синій, а збудливу - пурпурний, червоний, помаранчевий, жовтий кольори.
      Фізичний вплив кольору
+
 
Так, М. Деребире наводить таке опис впливу кольору на психіку, дане доктором Подільським.
+
== 1. Значення сприйняття кольору в житті людини ==
Зелений колір – болетамувальний, гіпнотичний. Він впливає нервову систему, знімаючи дратівливість. Бессонницу, втома, знижує кров'яний тиск і порушує тонус.
+
Око людини здатний розрізняти не тільки чорно-білі градації світлотіні в малюнку, а й різноманітні кольори. Коли ми відкриваємо очі, то відразу ж потрапляємо в світ повний кольору. Колір супроводжує людину всюди, надаючи на нього психофізіологічний вплив і викликаючи різні відчуття - тепла йди холоду, бадьорості чи зневіри, радості чи неспокою і т.п. Наприклад, люди швидко приходять у бадьорий стан при неповторною грі колірних відтінків, створюваної пробилися крізь товщу свинцевих осінніх хмар сонячним промінням. Основи розуміння кольору повинні закладатися у людей з дитинства, якщо розглядати значення кольору, як явище духовної культури і потреби його застосування в найрізноманітніших сферах і галузях науки і матеріального виробництва. Колір почав психологічно впливати вже на наших далеких предків. Застосування яскравою забарвлення предметів, культових споруд, одягу та осіб носило певний духовний сенс. В античному світі імператори носили пурпурні одягу, і цей колір був тільки їх привілеєм. Пізніше люди продовжували надавати кольору різні характеристики. Наприклад, в Європі білий колір вважався чистим, радісним, розумним, а жовтий був кольором затьмарений радості, уваги, синій - густа тінь, строгість, змужнілість, а чорний - гіркота, старість, невідомість. Червоний бачився європейцям кольором чутливості, молодості і людяності. Щоб знати, якими кольорами і як користуватися кожній людині в побуті, у вихованні дітей, - треба зрозуміти, яким чином колір впливає на стан людини. [https://iluzio.io.ua/s112524/spriynyattya_koloru Сприйняття кольору]
Блакитний колір – антисептичний. Він ефективний при запаленнях і нагноениях. Чувствительному людині блакитний допомагає більше, ніж зелений, але з його «передозування» виникають деяка почуття виснаження й угнетённость.
+
 
Помаранчевий колір стимулює відчуття провини та прискорює пульсацію крові, не впливаючи у своїй на кров'яний тиск. Вона має сильне стимулююча дія, створює почуття добробуту та веселощів, а може стомити.
+
[[Файл:3555555.jpg|200px|right]]
Жёлтый колір надає стимулюючий вплив на мозок і тому ефективний при розумової недостатності.
+
 
Червоний колір має теплотою. Він стимулює мозок, ефективний при меланхолії, але водночас легко надає дратуючий вплив.
+
== 2. Особливості сприйняття кольору дітьми дошкільного віку ==
Фіолетовий колір збільшує витривалість тканини, впливаючи на серце, легені і кровоносні судини.
+
Для того щоб правильно керувати дитячою творчістю, потрібно знати особливості образотворчої діяльності дітей. Це допоможе знайти ключ до серця дитини, встановити з ним контакт, розвинути його художні здібності. Чим наглядова дитина, ніж він допитливо, тим переконливіше буде його малюнок, навіть при технічній безпорадності автора. Малюючи, дитина не просто зображує інші предмети або явища, а й висловлює посильними йому засобами своє ставлення до зображуваного. Тому процес малювання у дитини пов'язаний з оцінкою того, що він зображує, і в цій оцінці завжди велику роль відіграють почуття дитини, в тому числі естетичні. Прагнучи передати це відношення »дитина шукає засоби вираження, опановуючи олівцем і фарбами. Дорослим, які стикаються з образотворчої діяльністю дитини і хочуть допомогти йому, перш за все, необхідно розуміти, як малює дитина і чому він так малює. У малюнку дитини дошкільного віку і навіть початкової шкільної багато гризе здатися незрозумілим, нелогічним, навіть безглуздим. Більшість дітей цього віку люблять малювати.[[Файл:180px-Cvet_vospriaytie1.jpg|міні]]
Проте В.В. Кандинський зазначив, що з вищому розвитку це елементарне вплив переходить у більш глибоке враження. Тоді можна казати про другому вигляді впливу кольору на людини.
+
Психічне вплив кольору викликає душевну вібрацію. Слід зазначити зв'язок між асоціативними переживаннями, викликуваними певним кольором, та її значенням у природі: «Наприклад, червоний колір може викликати душевну вібрацію, як та, яку викликає вогонь, оскільки червоний колір є у той час колір вогню. Тёплый червоний колір діє збуджуючим чином; такий колір може посилитися до болючої болісним ступеня, то, можливо, ще й внаслідок його подібності із поточною кров'ю. Червоний колір у разі пробуджує спомин іншому фізичному чинник, який, безумовно, болючим чином діє душу.»
+
== 3. Рівень кольорового сприйняття у дітей старшої вікової групи ==
      Цікава наступна класифікація квітів з їхньої психологічному впливу на людини.
+
Рівень кольорового сприйняття у дітей старшої вікової групи досить високий: діти передають найбільш характерний колір предметів (сонце жовте, трава зелена і т.д.), бачать нюанси і зміна кольору при зображенні предметів (природа в різні пори року). Однак, малюючи, зазвичай користуються одними й тими ж олівцями і фарбами, не прагнучи і не вміючи створювати нові кольори і відтінки, майже не використовують колір для того, щоб висловити настрій і ставлення до зображуваного. Психологічні дослідження показали, що дітей з точки зору переваги колірної гами можна умовно розділити на три групи: 1) діти, які використовують радісні кольори (червоні, помаранчеві, зелені, жовті) та їх відтінки; 2) діти, у яких улюблений колір змінюється в залежності від настрою (блакитний - синій, червоний - рожевий); 3) діти, завжди вибирають темні кольори та їх поєднання (чорні, сірі, коричневі). Тому слід звернути увагу на розвиток у дітей відчуття кольору, визначити умови формування кольорового сприйняття дітей, продумати певну систему занять з розвитку кольоросприйняття дітей.[http://osvita.ua/vnz/reports/psychology/28965/ Психологія впливу кольору на людину]
Стимулирующие (теплі) кольору, які б порушення та постійно діючі як подразники:
+
 
Червоний – вольовий, життєствердний;
+
== 4. Умови формування кольорового сприйняття у дітей дошкільного віку ==
Помаранчевий – теплий, затишний;
+
Більш міцне і швидке засвоєння теоретичного матеріалу за елементами цветоводенія, основам мальовничій грамоти залежить від гнучкого поєднання підготовчих короткочасних і тривалих вправ, що мають різний характер і переслідують різні цілі. Завдяки систематичних занять по кольорознавство, ознайомленню з образотворчими, виразними особливостями кольору, різним вправам з кольором, у дітей поступово розвивається естетичне відчуття кольору. Завдання, які пропонуються дітям спочатку, прості і нескладні. Але кожне наступне завдання не вийде без рішення попереднього. Поступово діти набувають певні знання, вміння і навички, що відповідають своєму віку. Простежується чітке розвиток від простого, брутального розфарбовування фарбами до малювання складних кольорових гам, гармонійному поєднанню барв. Правильний підхід забезпечує засвоєння учнями основних понять і правил мальовничій грамоти, вивчення початкових відомостей по кольорознавство в тісному зв'язку з вивченням вимозі мальовничій грамоти, позитивно впливає на розвиток творчості, творчого мислення.
Жёлтый – контактирующий, осяйний.
+
 
Дезинтегрирующие (холодні) кольору, приглушающие роздратування:
+
== Висновок ==
Фіолетовий – углублённый, важкий;
+
Колір є одним з важливих засобів художньої виразності, передачі ставлення до створюваного образу; він допомагає виявити основні властивості предметів, дає можливість кожній дитині в процесі малювання проявити свою індивідуальність. Діти дошкільного віку бачать живопис інакше, ніж дорослі, вражаючи нас своїми малюнками. Більш швидке і міцне засвоєння теорії матеріалу за елементами кольорознавства та основам мальовничій грамоти, залежить від гнучкого поєднання підготовчих, короткочасних і тривалих вправ. Кожну вправу, запропоноване дітям, має певну мету. Виконання їх неможливо без раніше виконаних завдань. Всі завдання будуються за принципом від простого до складного з послідовним, поступовим ускладненням навчального матеріалу. При збереженні основних завдань тема заняття та форма його проведення можуть бути змінені. Наприклад, одні й ті самі закони (теплі і холодні кольори, основні та складові кольору) вимагають різного викладу, і виконання їх залежить від віку дітей. У навчанні образотворчої діяльності широко використовується наочність. Не можна провести ні одного уроку без використання наочності. Наочність суттєво доповнює усне пояснення, забезпечує зв'язок навчання з життям.[http://ur.co.ua/77/1720-1-vospriyatie-cveta-chelovekom.html]
Синій – подчёркивающий дистанцію;
+
Светло-синий – веде у просторі, спрямовує;
+
Сине-зелёный – підкреслює рух, мінливість.
+
Пастельные кольору, приглушающие чисті кольору:
+
Рожевий – ніжний, продукує враження деякою таємничості;
+
Лиловый – замкнутий, ізольований;
+
Пастельно-зелёный – ласкавий, м'який;
+
Серовато-голубоватый – стриманий.
+
Статичні кольору, здатні врівноважити, відвернути з інших збудливих квітів:
+
Чисто-зеленый – вимогливий, освіжаючий;
+
Оливковий – заспокійливий, пом'якшує;
+
Желто-зеленый – який оновляє, який розкріпачує;
+
Пурпурный – вишуканий, претензійний.
+
Кольори глухих тонів, які викликають (сірі), гасять його (білі), допомагають зосередитися (чорний).
+
Теплі темні тону (коричневі), стабілізуючі роздратування, діючі мляво, інертно:
+
Охра – пом'якшує зростання роздратування;
+
Коричневий, землистий – стабілізуючий;
+
Темно-коричневый – пом'якшує збуджуваність.
+
Холодні темні кольору, ізолюючі і які роздратування:
+
Темно-серые, чорно-сині, темні – зелено-синие.
+
Отже, та фізичне, і психічний вплив кольору багато чому визначаються особистісними характеристиками сприймає людини. Індивідуальність сприйняття колірних композицій пізніше обгрунтували в своїх роботах німецького психолога М.Люшера, який довів, що позитивний стан (зміст свідомості, емоційність) реципієнта в останній момент контакту з об'єктом впливає його ставлення одного й тому кольору.
+
Вибір кольору ще на рекламному зверненні, а тим більше фірмових константи неспроможна залежати від смаку дизайнера. З одного боку, це одна з найпростіших коштів залучення мимовільного уваги реципієнта, з іншого, сильніший подразник, здатний утруднити сприйняття. І дизайнеру необхідно знайти оптимальне рішення цього протиріччя. І тоді він може бути несподіваним. Приміром, на які рясніють кольором шпальтах рекламного тижневика скоріш приверне мимовільне увагу читача і буде легко сприйнята чорно-біла реклама, у якій колір, як такою відсутня. З цього погляду логічно відмовитися від використання кольору, зокрема і кольорових ілюстрацій, у виданнях з низькому рівні поліграфії. Якість папери, неточність суміщення можуть істотно змінити колір, можливо, надавши зверненню небажаний підтекст.
+
    Отже, крім самостійного значення кольору, реклами з його вибір впливають такі чинники:
+
Утворюваний образ;
+
Психологічні характеристики аудиторії, які залежить від її соціально-демографічного складу;
+
Характер об'єкта реклами;
+
Кошти рекламування й технологія передачі кольору.
+
Вплив кольору ще на рекламному зверненні буде також залежати від таких обставин контексту:
+
Спільного колірного фону так і безпосередньо контактуючих квітів;
+
Освітленості сприйманого звернення;
+
Його місця розташування щодо сприймають систем людини.
+
Особливості психофізіології сприйняття визначають різну значимість зон чистої води. У мистецтвознавстві точаться суперечки у тому, чи можна зводити складного процесу сприйняття картини до звичного сприйняттю тексту: зліва праворуч і згори донизу. Одні вважають, що це і є і доводять свою думку, аналізуючи дзеркальне відображення картин відомих художників, проводячи експерименти зі сприйняття постатей, розміщених у різних частинах білого аркуша. Справді, зображуючи послідовно що відбуваються, художник привертає елементи композиції за горизонталлю зліва-направо. Класичний приклад такого рішення – розташування «кадрів» в коміксі. Одне і те дерево, зображене двома аркушах, сприйматиметься по-різному. В одному – ближче, іншою – далі від глядача лише оскільки у першому випадку воно зображено у лівого краю, тоді як у другому – у правого краю аркуша, і його «увидения» оку необхідно подолати деяке відстань, затратити певні зусилля. Так само був довів умовний пріоритет верхню частину аркуша над нижньої. Противники цієї погляду вважають, що рух очей глядача картини підпорядковані завданню її розглядання, а чи не звичкам читання вербального тексту. Досліди А.Ярбуса довели, що око перебуває у постійному русі, загальне напрям якого диктується побудовою сюжету картини Що ж до неоднорідності білого аркуша, то прибічники цієї погляду визнають «важкий низ і легкий гору» лише як нахил сприйняття, чи рефлекс на становище у рамі картини.
+

Поточна версія на 07:54, 4 квітня 2017

Вступ

Колір як об'єкт вивчення завжди привертав вчених, психологів, мистецтвознавців, дослідників природи. Він є одним із самих сильних засобів виразності художників-живописців. Добре розвинуте почуття кольору, допомагає повніше відчути красу навколишнього світу, гармонію фарб, відчути духовний комфорт. Завдання вихователя дитячого саду полягає в тому, щоб у процесі навчання познайомити дошкільників з «сенсорними еталонами» в області кольору, навчити, ними користуватися як системами чуттєвих мірок чи еталонів для аналізу навколишнього. З давніх-давен люди надавали кольором особливе значення. Вважалося, що він має магічну силу, оскільки кожен колір викликає особливу реакцію. Колір може радувати і викликати роздратування, тривогу, відчуття туги чи смутку. Іншими словами, колір справляє на людей емоційний вплив. Одні кольори заспокоюють нервову систему, інші, навпаки, дратують. Заспокійлива дія надають зелений, блакитний, синій, а збудливу - пурпурний, червоний, помаранчевий, жовтий кольори.

1. Значення сприйняття кольору в житті людини

Око людини здатний розрізняти не тільки чорно-білі градації світлотіні в малюнку, а й різноманітні кольори. Коли ми відкриваємо очі, то відразу ж потрапляємо в світ повний кольору. Колір супроводжує людину всюди, надаючи на нього психофізіологічний вплив і викликаючи різні відчуття - тепла йди холоду, бадьорості чи зневіри, радості чи неспокою і т.п. Наприклад, люди швидко приходять у бадьорий стан при неповторною грі колірних відтінків, створюваної пробилися крізь товщу свинцевих осінніх хмар сонячним промінням. Основи розуміння кольору повинні закладатися у людей з дитинства, якщо розглядати значення кольору, як явище духовної культури і потреби його застосування в найрізноманітніших сферах і галузях науки і матеріального виробництва. Колір почав психологічно впливати вже на наших далеких предків. Застосування яскравою забарвлення предметів, культових споруд, одягу та осіб носило певний духовний сенс. В античному світі імператори носили пурпурні одягу, і цей колір був тільки їх привілеєм. Пізніше люди продовжували надавати кольору різні характеристики. Наприклад, в Європі білий колір вважався чистим, радісним, розумним, а жовтий був кольором затьмарений радості, уваги, синій - густа тінь, строгість, змужнілість, а чорний - гіркота, старість, невідомість. Червоний бачився європейцям кольором чутливості, молодості і людяності. Щоб знати, якими кольорами і як користуватися кожній людині в побуті, у вихованні дітей, - треба зрозуміти, яким чином колір впливає на стан людини. Сприйняття кольору

3555555.jpg

2. Особливості сприйняття кольору дітьми дошкільного віку

Для того щоб правильно керувати дитячою творчістю, потрібно знати особливості образотворчої діяльності дітей. Це допоможе знайти ключ до серця дитини, встановити з ним контакт, розвинути його художні здібності. Чим наглядова дитина, ніж він допитливо, тим переконливіше буде його малюнок, навіть при технічній безпорадності автора. Малюючи, дитина не просто зображує інші предмети або явища, а й висловлює посильними йому засобами своє ставлення до зображуваного. Тому процес малювання у дитини пов'язаний з оцінкою того, що він зображує, і в цій оцінці завжди велику роль відіграють почуття дитини, в тому числі естетичні. Прагнучи передати це відношення »дитина шукає засоби вираження, опановуючи олівцем і фарбами. Дорослим, які стикаються з образотворчої діяльністю дитини і хочуть допомогти йому, перш за все, необхідно розуміти, як малює дитина і чому він так малює. У малюнку дитини дошкільного віку і навіть початкової шкільної багато гризе здатися незрозумілим, нелогічним, навіть безглуздим. Більшість дітей цього віку люблять малювати.
180px-Cvet vospriaytie1.jpg

3. Рівень кольорового сприйняття у дітей старшої вікової групи

Рівень кольорового сприйняття у дітей старшої вікової групи досить високий: діти передають найбільш характерний колір предметів (сонце жовте, трава зелена і т.д.), бачать нюанси і зміна кольору при зображенні предметів (природа в різні пори року). Однак, малюючи, зазвичай користуються одними й тими ж олівцями і фарбами, не прагнучи і не вміючи створювати нові кольори і відтінки, майже не використовують колір для того, щоб висловити настрій і ставлення до зображуваного. Психологічні дослідження показали, що дітей з точки зору переваги колірної гами можна умовно розділити на три групи: 1) діти, які використовують радісні кольори (червоні, помаранчеві, зелені, жовті) та їх відтінки; 2) діти, у яких улюблений колір змінюється в залежності від настрою (блакитний - синій, червоний - рожевий); 3) діти, завжди вибирають темні кольори та їх поєднання (чорні, сірі, коричневі). Тому слід звернути увагу на розвиток у дітей відчуття кольору, визначити умови формування кольорового сприйняття дітей, продумати певну систему занять з розвитку кольоросприйняття дітей.Психологія впливу кольору на людину

4. Умови формування кольорового сприйняття у дітей дошкільного віку

Більш міцне і швидке засвоєння теоретичного матеріалу за елементами цветоводенія, основам мальовничій грамоти залежить від гнучкого поєднання підготовчих короткочасних і тривалих вправ, що мають різний характер і переслідують різні цілі. Завдяки систематичних занять по кольорознавство, ознайомленню з образотворчими, виразними особливостями кольору, різним вправам з кольором, у дітей поступово розвивається естетичне відчуття кольору. Завдання, які пропонуються дітям спочатку, прості і нескладні. Але кожне наступне завдання не вийде без рішення попереднього. Поступово діти набувають певні знання, вміння і навички, що відповідають своєму віку. Простежується чітке розвиток від простого, брутального розфарбовування фарбами до малювання складних кольорових гам, гармонійному поєднанню барв. Правильний підхід забезпечує засвоєння учнями основних понять і правил мальовничій грамоти, вивчення початкових відомостей по кольорознавство в тісному зв'язку з вивченням вимозі мальовничій грамоти, позитивно впливає на розвиток творчості, творчого мислення.

Висновок

Колір є одним з важливих засобів художньої виразності, передачі ставлення до створюваного образу; він допомагає виявити основні властивості предметів, дає можливість кожній дитині в процесі малювання проявити свою індивідуальність. Діти дошкільного віку бачать живопис інакше, ніж дорослі, вражаючи нас своїми малюнками. Більш швидке і міцне засвоєння теорії матеріалу за елементами кольорознавства та основам мальовничій грамоти, залежить від гнучкого поєднання підготовчих, короткочасних і тривалих вправ. Кожну вправу, запропоноване дітям, має певну мету. Виконання їх неможливо без раніше виконаних завдань. Всі завдання будуються за принципом від простого до складного з послідовним, поступовим ускладненням навчального матеріалу. При збереженні основних завдань тема заняття та форма його проведення можуть бути змінені. Наприклад, одні й ті самі закони (теплі і холодні кольори, основні та складові кольору) вимагають різного викладу, і виконання їх залежить від віку дітей. У навчанні образотворчої діяльності широко використовується наочність. Не можна провести ні одного уроку без використання наочності. Наочність суттєво доповнює усне пояснення, забезпечує зв'язок навчання з життям.[1]