Відмінності між версіями «Секстант»

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
м (Сфера застосування)
м (Список використаних джерел)
Рядок 31: Рядок 31:
 
==Список використаних джерел==
 
==Список використаних джерел==
  
[[Категорія:Музей історії техніки]]
+
<references />
 
+
[[Категорія:Музей історії техніки]]
 
+
 
[[Категорія:Потребують опису. МІТ]]
 
[[Категорія:Потребують опису. МІТ]]

Версія за 16:32, 28 березня 2017

ГоловнаІсторія комп'ютерної технікиІсторія комп'ютерної техніки/Механічні обчислювачіСекстант

Emblema-MIT.png

Загальний опис (принцип дії)

Секстант — навігаційний вимірювальний інструмент, який використовується для вимірювання висоти Сонця та інших космічних об'єктів над горизонтом з метою визначення географічних координат тієї місцевості, в якій проводиться вимірювання.
Послідовність дій з секстантом:
Спочатку фокусують зорову трубу секстанта на лінію горизонту, потім, підтримуючи прилад якомога ближче до вертикального положення і направляючи його в сторону обраного світила, похитують його алідаду (поворотну лінійку для відліку кутів) до тих пір, поки промені світила, відбившись від головного дзеркала і дзеркальної половини скляної пластини, вісь якої збігається з напрямком на лінію горизонту, не потраплять в зорову трубу. Потім, повільно обертаючи барабан мікрометричного гвинта на алідаді, приводять нижню кромку зображення світила до лінії горизонту, зчитують показання на лімбі секстанту і засікають час.

Історична довідка

Секстант (інструмент) вперше був сконструйований в 1730-31 Джоном Хедлі (Англія) і незалежно від нього Томасом Годфрі (США), хоча ідея його пристрою була висловлена Ісааком Ньютоном ще в 1699 (записки Ньютона про це були опубліковані лише в 1742 ). Спочатку інструменти мали вимірювальну дугу в 1/8 окружності і називалися «Октант». Надалі дугу збільшили до 1/6, з чим і пов'язана назва «Секстант».

Технічні характеристики

Частини секстанта змонтовані на рамі, утвореній двома радіусами і дугою, яка називається лімбом. За допомогою секстанта можна вимірювати кути до 140 ° вліво від нульового індексу та до 5 ° вправо, ці позначки знаходяться на лімбі. На лівому радіусі нерухомо встановлені мале дзеркало і світлофільтри. Половина поверхні малого дзеркала прозора. У вершині рами на рухомому радіусі, який називається алідада, укріплено велике дзеркало. З протилежного боку алідади укріплений відліковий барабан, розділений на 60-хвилинні ділення. Труба вставляється в спеціальну стійку на рамі секстанта.

Сфера застосування

  • навігація у мореплавстві(секстан)
  • навігація в авіації
  • застосування для виміру відстаней між світилами

Фото, відео-матеріали

Sextant.jpg
Marine sextant.png
Using sextant swing.gif

Список використаних джерел