Відмінності між версіями «Обговорення користувача:VetalQ»

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
 
(не показані 4 проміжні версії цього учасника)
Рядок 1: Рядок 1:
= Компьютер в роли осциллографа, спектроанализатора, частотомера и генератора =
+
  Сучасна вимірювальна апаратура давно зрослася з цифровими і процесорними засобами управління і обробки інформації. Стрілочні покажчики вже стають нонсенсом навіть в дешевих побутових приладах. Аналітичне устаткування все частіше підключається до звичайним ПК через спеціальні плати-адаптери. Таким чином, використовуються інтерфейси і можливості програм застосувань, які можна модернізувати і нарощувати без заміни основних вимірювальних блоків, плюс обчислювальна потужність настільного комп'ютера.  
----
+
[Дана стаття ще не доопрацьована]
+
Современная измерительная аппаратура давно срослась с цифровыми и процессорными средствами управления и обработки информации. Стрелочные указатели уже становятся нонсенсом даже в дешевых бытовых приборах. Аналитическое оборудование все чаще подключается к обычным ПК через специальные платы-адаптеры. Таким образом, используются интерфейсы и возможности программ приложений, которые можно модернизировать и наращивать без замены основных измерительных блоков, плюс вычислительная мощь настольного компьютера.
+
  
Кроме того, и расширение возможностей обычного компьютера возможно за счет разнообразных программно-аппаратных средств, — специальных плат расширения, содержащих измерительные АЦП (аналого-цифровой преобразователь) и ЦАП (цифро-аналоговый преобразователь). И компьютер очень легко превращается в аналитический прибор, к примеру, — спектроанализатор, осциллограф, частотомер… , как и во многое другое. Подобные средства для модернизации компьютеров выпускаются многими фирмами. Однако цена и узконаправленная специфика не делают это оборудование распространенным в наших условиях.
+
Крім того, і розширення можливостей звичайного комп'ютера можливе за рахунок різноманітних програмно-апаратних засобів, - спеціальних плат розширення, що містять вимірювальні АЦП (аналого-цифровий перетворювач) і ЦАП (цифро-аналоговий перетворювач). І комп'ютер дуже легко перетворюється на аналітичний прилад, наприклад, - спектроаналізатор, осцилограф, частотомір., як і в багато що інше. Подібні засоби для модернізації комп'ютерів випускаються багатьма фірмами. Проте ціна і вузьконаправлена специфіка не роблять це устаткування поширеним в наших умовах.  
  
Но зачем далеко ходить? Оказывается, простой ПК в своей конструкции уже содержит средства, которые с некоторыми ограничениями способны превратить его в тот же осциллограф, спектроанализатор, частотомер или генератор импульсов. Согласитесь, уже немало. К тому же делаются все эти превращения только с помощью специальных программ, которые к тому же совершенно бесплатны и каждый желающий может их скачать в Интернете.
+
Але навіщо далеко ходити? Виявляється, простій ПК в своїй конструкції вже містить засоби, які з деякими обмеженнями здатні перетворити його на той же осцилограф, спектроаналізатор, частотомір або генератор імпульсів. Погодитеся, вже немало. До того ж робляться всі ці перетворення тільки за допомогою спеціальних програм, які до того ж абсолютно безкоштовні і кожен охочий може їх викачати в Інтернеті.  
  
Вы, наверное, зададитесь логичным вопросом — как же в измерениях можно обойтись без АЦП и ЦАП? Никак нельзя. Но ведь и то и другое присутствует почти в каждом компьютере, правда, называется по другому — звуковая карта. А чем не АЦП/ЦАП, скажите, пожалуйста? Это уже давно поняли те, кто написал для нее массу программ, не имеющих никакого отношения к воспроизведению музыки. Ведь обычная звуковая плата ПК способна воспринимать и преобразовывать сигнал сложной формы в пределах звуковой частоты и амплитудой до в цифровую форму со входа LINE-IN или же с микрофона. Возможно и обратное преобразование, на выход LINE-OUT (Speakers). Таким образом, вы можете работать с любым сигналом до 20 кГц, а то и выше, в зависимости от звуковой платы. Максимальный предел уровня входного напряжения 0,5-2 В тоже не составляет проблемы, — примитивный делитель напряжения на резисторах собирается и калибруется за 15 минут. Вот на таких-то нехитрых принципах и строятся программное обеспечение: осциллографы, осциллоскопы, спектроанализаторы, частотомеры и, наконец, генераторы импульсов всевозможной формы. Такие программы эмулируют на экране компьютера работу привычных для нас приборов, естественно со своей спецификой и в пределах частотного диапазона вашей звуковой платы.
+
Ви, напевно, задастеся логічним питанням - як же у вимірюваннях можна обійтися без АЦП і ЦАП? Ніяк не можна. Але ж і те і інше присутнє майже в кожному комп'ютері, правда, називається по іншому - звукова карта. А чим не Ацп/цап, скажіть, будь ласка? Це вже давно зрозуміли ті, хто написав для неї масу програм, що не мають ніякого відношення до відтворення музики. Адже звичайна звукова плата ПК здатна сприймати і перетворювати сигнал складної форми в межах звукової частоти і амплітудою до в цифрову форму з входу LINE-IN або ж з мікрофону. Можливо і зворотне перетворення, - на вихід LINE-OUT (Speakers). Таким чином, ви можете працювати з будь-яким сигналом до 20 кгц, а то і вище, залежно від звукової плати. Максимальна межа рівня вхідної напруги 0,5-2 В теж не складає проблеми, - примітивний дільник напруги на резисторах збирається і калібрується за 15 хвилин. Ось на таких-то нехитрих принципах і будуються програмне забезпечення: осцилографи, осцилоскопи, спектроаналізатори, частотоміри і, нарешті, генератори імпульсів всілякої форми. Такі програми емулюють на екрані комп'ютера роботу звичних для нас приладів, природно зі своєю специфікою і в межах частотного діапазону вашої звукової плати.  
  
Как это работает? Для пользователя все выглядит очень просто. Запускаем программу, в большинстве случаев такое ПО не нужно даже инсталлировать. На экране монитора появляется изображение осциллографа: с характерным для этих приборов экраном с координатной сеткой, тут же и панель управления с кнопками, движками и регуляторами, тоже часто копирующими вид и форму таковых с настоящих — аппаратных осциллографов. Кроме того, в программных осциллографах могут присутствовать дополнительные возможности, как, например, возможность сохранения исследуемого спектра в памяти, плавное и автоматическое масштабирование изображения сигнала и т.д. Но, конечно же, есть и свои недостатки.
+
Як це працює? Для користувача все виглядає дуже просто. Запускаємо програму, в більшості випадків таке ПО не потрібно навіть інсталювати. На екрані монітора з'являється зображення осцилографа: з характерним для цих приладів екраном з координатною сіткою, тут же і панель управління з кнопками, движками і регуляторами, що теж часто копіюють вигляд і форму таких з сьогодення - апаратних осцилографів. Крім того, в програмних осцилографах можуть бути присутніми додаткові можливості, як, наприклад, можливість збереження досліджуваного спектру в пам'яті, плавне і автоматичне масштабування зображення сигналу і так далі Але, звичайно ж, є і свої недоліки.  
  
Как подключиться к звуковой карте? Здесь нет ничего сложного — к гнезду LINE-IN, с помощью соответствующего штекера. Типичная звуковая плата имеет на панельке всего три гнезда: LINE-IN, MIC, LINE-OUT (Speakers), соответственно линейный вход, микрофон, выход для колонок или наушников. Конструкция всех гнезд одинакова, соответственно и штекеры для всех идут одни и те же. Программа осциллограф будет работать и отображать спектр и в том случае если снимается звуковой сигнал с помощью микрофона, подключенного к своему входу. Более того, большинство программных осциллографов, спектроанализаторов и частотомеров нормально функционируют, если в это же время на выход звуковой платы LINE-OUT выводится какой-то другой сигнал с помощью другой программы, пусть даже музыка. Таким образом, на одном и том же компьютере можно задавать сигнал, скажем с помощью программы генератора, и тут же его контролировать осциллографом или анализатором спектра.
+
Як підключитися до звукової карти? Тут немає нічого складного - до гнізда LINE-IN, за допомогою відповідного штекера. Типова звукова плата має на панельке всього три гнізда: LINE-IN, MIC, LINE-OUT (Speakers), відповідно лінійний вхід, мікрофон, вихід для колонок або навушників. Конструкція всіх гнізд однакова, відповідно і штекери для всіх йдуть одні і ті ж. Програма осцилограф працюватиме і відображатиме спектр і в тому разі якщо знімається звуковий сигнал за допомогою мікрофону, підключеного до свого входу. Більш того, більшість програмних осцилографів, спектроаналізаторів і частотомірів нормально функціонують, якщо в цей же час на вихід звукової плати LINE-OUT виводиться якийсь інший сигнал за допомогою іншої програми, нехай навіть музика. Таким чином, на одному і тому ж комп'ютері можна задавати сигнал, скажемо за допомогою програми генератора, і тут же його контролювати осцилографом або аналізатором спектру.  
  
При подключении сигнала к звуковой плате следует соблюдать некоторые предосторожности, не допуская превышения амплитуды выше 2 В, что чревато последствиями, такими как выходом устройства из строя. Хотя для корректных измерений уровень сигнала должен быть гораздо ниже от максимально допустимого значения, что так же определяется типом звуковой карты. Например, при использовании популярной недорогой платы на чипе Yamaha 724 нормально воспринимается сигнал с амплитудой не выше 0,5 В, при превышении этого значения пики сигнала на осциллографе ПК выглядят обрезанными (рис.1). Поэтому для согласования подаваемого сигнала со входом звуковой карты потребуется собрать простой делитель напряжения (рис.2).
+
При підключенні сигналу до звукової плати слід дотримувати деякі обережності, не допускаючи перевищення амплітуди вище 2 В, що чревато наслідками, такими як виходом пристрою з ладу. Хоча для коректних вимірювань рівень сигналу повинен бути набагато нижче від максимально допустимого значення, що так само визначається типом звукової карти. Наприклад, при використанні популярної недорогої плати на чіпі Yamaha 724 нормально сприймається сигнал з амплітудою не вище 0,5 В, при перевищенні цього значення списа сигналу на осцилографі ПК виглядають такими, що обрізають (ріс.1). Тому для узгодження сигналу, що подається, з входом звукової карти потрібно буде зібрати простій дільник напруги (ріс.2).  
  
[[image:166587.JPG|thumb|500px]]сигнала на осциллографе ПК выглядят обрезанными.
 
  
 +
Pіс.1.сигнала на осцилографі ПК виглядають такими, що обрізають.
  
  
 +
Мал. 2.
  
Рис. 2.
 
  
 +
Резистори підбираються так, щоб опір R3 був нижчий вхідного опір вашої звукової карти, воно може складати значення порядка 20 ком. Подстроєчним резистором напруга на вході виставляється на потрібному рівні, стабілітрони підбираються на напругу менше 2 В, скажемо Кс119а - 1,9 В. У разі перевищення напруги сигналу на вході звукової карти (на резисторі R3) вище за норму, спрацює захист - почнеться пробій стабілітронів і напруга не підніметься вище 1,9 В. Можно використовувати і інші типи стабілітронів на напругу 1-1.8 В, але ставити їх слід обов'язково, інакше ви ризикуєте своїм звуковим входом. Розводка штекера для звукової плати показана на (ріс.3).
  
Резисторы подбираются так, чтобы сопротивление R3 было ниже входного сопротивление вашей звуковой карты, оно может составлять значение порядка 20 кОм. Подстроечным резистором напряжение на входе выставляется на нужном уровне, стабилитроны подбираются на напряжения менее 2 В, скажем КС119А — 1,9 В. В случае превышения напряжения сигнала на входе звуковой карты (на резисторе R3) выше нормы, сработает защита — начнется пробой стабилитронов и напряжение не поднимется выше  1,9 В. Можно использовать и другие типы стабилитронов на напряжение 1-1.8 В, но ставить их следует обязательно, иначе вы рискуете своим звуковым входом. Разводка штекера для звуковой платы показана на (рис.3).
 
  
  
 +
Мал. 3.
  
Рис. 3.
 
  
 +
Оскільки звукова карта немає повноцінним АЦП, то вимірювати амплітуду вхідного сигналу, що подається на нього, це пристрій на апаратному рівні не в змозі. Тим більше що сигнал спочатку проходить через дільника напруги на резисторах, до того ж ще потрібно враховувати внутрішній опір звукової плати, який достатній низько, як для повноцінного вольтметра. Проте шкали деяких програм-осцилографів мають типове градуювання «вольт/дел», а так само засоби для калібрування рівня сигналу, щоб хоч якось підстроїти шкалу на панелі під дійсне значення напруги. Природно, оскільки розумний рівень вхідного сигналу складає десь 0,5 В, калібрування програми можливе тільки в зв'язці з калібруванням зовнішнього дільника напруги за допомогою будівельного резистора. Таким чином, якщо ми знаємо амплітуду сигналу, що подається на вхід, то використовуючи регулювання за допомогою стандартного мікшера Windows, внутрішніх настройок програми-осцилографа і настройки дільника напруги, шкалу можна відкалібрувати так щоб вона відповідала дійсним значенням амплітуди сигналу надалі, хоча тут навряд чи варто сподіватися на високу точність.
  
Так как звуковая карта не является полноценным АЦП, то измерять подаваемую на него амплитуду входного сигнала это устройство на аппаратном уровне не в состоянии. Тем более что сигнал сначала проходит через делитель напряжения на резисторах, к тому же еще нужно учитывать внутреннее сопротивление звуковой платы, которое достаточно низко, как для полноценного вольтметра. Однако шкалы некоторых программ-осциллографов имеют типичную градуировку «вольт/дел», а так же средства для калибровки уровня сигнала, чтобы хоть как-то подстроить шкалу на панели под действительное значение напряжения. Естественно, так как разумный уровень входного сигнала составляет где-то 0,5 В, калибровка программы возможна только в связке с калибровкой внешнего делителя напряжения с помощью построечного резистора. Таким образом, если мы знаем амплитуду подаваемого на вход сигнала, то используя регулировки с помощью стандартного микшера Windows, внутренних настроек программы-осциллографа и настройки делителя напряжения, шкалу можно откалибровать так чтобы она соответствовала действительным значениям амплитуды сигнала в дальнейшем, хотя здесь вряд ли стоит надеяться на высокую точность.
+
Перш ніж почати роботу з лінійним входом звукової карти, перевірте, чи включений в мікшері Windows цей канал (Регулятор громкості\ Параметри\ Свойства\ Запісь\line\ok\recording Control). У цій статті нами буде розглянуто декілька програм: осцилографи, спектроаналізатори, частотомір і генератори коливань всілякої форми. Це ПО працює під управлінням ОС Windows95/98 і для них підійдуть комп'ютери з досить-таки посередніми, на сьогоднішній день, параметрами.  
  
Прежде чем начать работу с линейным входом звуковой карты, проверьте, включен ли в микшере Windows этот канал (Регулятор громкости\ Параметры\Свойства\Запись\Line\Ok\Recording Control). В этой статье нами будет рассмотрено несколько программ: осциллографы, спектроанализаторы, частотомер и генераторы колебаний всевозможной формы. Это ПО работает под управлением ОС Windows95/98 и для них подойдут компьютеры с довольно-таки посредственными, на сегодняшний день, параметрами.
+
Почнемо свій огляд, мабуть, з найбільш поширених і потрібних в радіолюбительській практиці приладів - осцилографів.  
  
Начнем свой обзор, пожалуй, с наиболее распространенных и нужных в радиолюбительской практике приборов — осциллографов.
+
Digital Oscilloscope 3.0 - назва говорить само за себе. Ця програма є однолучевой цифровим осцилографом (ріс.4). Її можна узяти за адресою http://payalnik.hypermart.net (139 кб) у розділі «Прилади/Осцилографи».  
  
Digital Oscilloscope 3.0 — название говорит само за себя. Эта программа представляет собой однолучевой цифровой осциллограф (рис.4). Ее можно взять по адресу http://payalnik.hypermart.net (139 кб) в разделе «Приборы/Осциллографы».
 
  
  
 +
Мал. 4.
  
Рис. 4.
 
  
 +
Сигнал в цьому випадку повинен подаватися через правий канал звукової карти. Частота дискретизації 44,1 кгц, максимальна частота оброблюваного сигналу зазвичай в два рази менше частоти дискретизації. Вікно програми на вигляд нагадує лицьову панель справжнього осцилографа, тому для багатьох знайомство з нею покажеться звичною справою. Навіть движки регуляторів тут виконані такими, що обертаються, як би рукоятки потенціометрів, що в принципі не характерний для комп'ютерних програм. Обертати курсором миші такі стилізовані движки не дуже-то зручно.
  
Сигнал в этом случае должен подаваться через правый канал звуковой карты. Частота дискретизации 44,1 кГц, максимальная частота обрабатываемого сигнала обычно в два раза меньше частоты дискретизации. Окно программы на вид напоминает лицевую панель настоящего осциллографа, поэтому для многих знакомство с ней покажется привычным делом. Даже движки регуляторов здесь выполнены вращающимися, как бы рукоятки потенциометров, что в принципе не характерно для компьютерных программ. Вращать курсором мыши такие стилизованные движки не очень-то удобно.
 
  
  
 +
Мал. 5.
  
Рис. 5.
+
Праворуч від типового екрану знаходяться основні органи управління: синхронізація (trigger), установка частоти і посилення. Щоб синхронізація діяла, кнопка справа вгорі від движка винна знаходиться в стані «ON», потім обертанням движка потрібно добитися найбільш якісного зображення на екрані. Взагалі-то зображення в режимі синхронізації цього осцилографа якісним можна назвати далеко не завжди: части випадки, коли сигнал лише мелькає на екрані, пропадаючи в проміжках взагалі. Зате, на відміну від деяких інших програм, сигнал дійсно синхронізується, перестає плисти по екрану. Градуювання движка посилення (Volt/div), виходячи з сказаного вище, навряд чи можна сприймати серйозно, - сама по собі програма-осцилограф не може зрозуміти яку напругу подається на вхід звукової карти. Хоча в програмі передбачено два рівні калібрування цього параметра (Options/calibrate), в моєму випадку калібрування з програми не допомогло, оскільки калібрувати можна було тільки у бік збільшення чутливості, а мені-то треба було навпаки - зменшувати. Тому калібрування по ослабленню сигналу тут і в інших випадках слідує, проводить з мікшера Windows: Гучність(системний трей, правою клавішею миші)\ Регулятор громкості\ Параметри\ Свойства\ Запісь\line\ok. Після цього довгого шляху перед вами з'явиться регулятор ослаблення вхідного сигналу звукової карти (ріс.5). Калібрування також можна проводити за допомогою підстроювання резисторів вхідного дільника напруги. Лише після скрупульозного калібрування ви зможете мати більш менш об'єктивне уявлення про величину вимірюваного сигналу за свідченнями на екрані осцилографа.  
  
Справа от типичного экрана находятся основные органы управления: синхронизация (trigger), установка частоты и усиления. Чтобы синхронизация действовала, кнопка справа вверху от движка должна находится в состоянии «ON», потом вращением движка нужно добиться наиболее качественного изображения на экране. Вообще-то изображение в режиме синхронизации этого осциллографа качественным можно назвать далеко не всегда: часты случаи, когда сигнал лишь мелькает на экране, пропадая в промежутках вообще. Зато, в отличие от некоторых других программ, сигнал действительно синхронизируется, перестает плыть по экрану. Градуировку движка усиления (VOLT/DIV), исходя из сказанного выше, вряд ли можно воспринимать серьезно, — сама по себе программа-осциллограф не может понять какое напряжение подается на вход звуковой карты. Хотя в программе предусмотрено два уровня калибровки этого параметра (Options/Calibrate), в моем случае калибровка из программы не помогла, так как калибровать можно было только в сторону увеличения чувствительности, а мне-то надо было наоборот — уменьшать. Поэтому калибровку по ослаблению сигнала здесь и в других случаях следует, проводит из микшера Windows: Громкость(системный трей, правой клавишей мыши)\Регулятор громкости\ Параметры\Свойства\Запись\Line\Ok. После этого долгого пути перед вами появится регулятор ослабления входного сигнала звуковой карты (рис.5). Калибровку также можно производить с помощью подстройки резисторов входного делителя напряжения. Лишь после скрупулезной калибровки вы сможете иметь более или менее объективное представление о величине измеряемого сигнала по показаниям на экране осциллографа.  
+
Внизу під екраном розташовані регулятори періодів дискретизації сигналу і оновлення екрану, правіше - допоміжні регулятори. Серед них дивно бачити регулятор фокусування світивши в цифровому осцилографі. Є можливість збереження вимірюваного сигналу.  
  
Внизу под экраном расположены регуляторы периодов дискретизации сигнала и обновления экрана, правее — вспомогательные регуляторы. Среди них странно видеть регулятор фокусировки луча в цифровом осциллографе. Есть возможность сохранения измеряемого сигнала.
+
Oscilloscope 2.51 викачати можна по адресах http://payalnik.hypermart.net, http://radiotech.by.ru/, www.radiofan.gaw.ru/soft/winscope.zip (90 кб) у відповідних розділах. Включає двопроменевий осцилограф і спектроаналізатор, частотний діапазон: 20 Гц-20 кгц. Компоновка осцилографа і аналізатора спектру зручніша для використання на екрані комп'ютера (ріс.6), регулятори організовані у вигляді повзунків, його функціональність вища, ніж у попередньому випадку. Органи управління розташовані у верхній частині вікна у вигляді кнопок, рухомі регулятори - як завжди, збоку від екрану.  
  
Oscilloscope 2.51 скачать можно по адресам http://payalnik.hypermart.net, http://radiotech.by.ru/, www.radiofan.gaw.ru/soft/winscope.zip (90 кб) в соответствующих разделах. Включает в себя двухлучевой осциллограф и спектроанализатор, частотный диапазон: 20 Гц-20 кГц. Компоновка осциллографа и анализатора спектра более удобна для использования на экране компьютера (рис.6), регуляторы организованы в виде ползунков, его функциональность выше, чем в предыдущем случае. Органы управления расположены в верхней части окна в виде кнопок, движимые регуляторы — как обычно, сбоку от экрана.
 
  
  
 +
Мал. 6.
  
Рис. 6.
 
  
 +
Оскільки осцилограф двопроменевий, то для нього можуть використовуватися обидва канали звукової карти, відповідний режим включається кнопками над екраном. А ось спектроаналізатор у мене працював тільки від правого каналу звукової карти. Синхронізація включається (Trigger level.) і відключається кнопками над екраном, причому можлива синхронізація як по висхідному, так і по низхідному фронту імпульсу, хоча часто буває, що сигнал навіть досить правильної форми неможливо синхронізувати ні тим, ні іншим способом.
  
Так как осциллограф двухлучевой, то для него могут использоваться оба канала звуковой карты, соответствующий режим включается кнопками над экраном. А вот спектроанализатор у меня работал только от правого канала звуковой карты. Синхронизация включается (Trigger level…) и отключается кнопками над экраном, причем возможна синхронизация как по восходящему, так и по нисходящему фронту импульса, хотя часто бывает, что сигнал даже довольно правильной формы невозможно синхронизировать ни тем, ни иным способом.
+
Основні органи управління розташовані збоку від екрану. Посилення встановлюється двома вертикальними бігунками окремо для променів Y1, Y2, поряд з ними знаходяться повзунки меншого розміру для можливості вертикального зсуву сигналів променів. Положенню повзунків посилення відповідають числові значення у вікні «Gain», хоча останні малоїнформатівни. У наступному блоці першим йде регулятор «Т» (мс/дел) з ним пов'язано дві кнопки над екраном, що дозволяють міняти масштаб як 1/10. Зображення на кнопках відповідає сигналу більшого і меншого періоду. Числове значення розмірності часу відображається у вікні «Sweep», значення, що проте відображається, відноситься не до одного ділення осередку сітки, як завжди, а до всього екрану - 10 ділень. У віконцях під екраном відображаються значення тієї точки екрану, на яку наведений курсор миші. Для точнішого вимірювання таким чином слід включити кнопку «Meter mode», тоді курсор набуває форми перехрестя.  
  
Основные органы управления расположены сбоку от экрана. Усиление устанавливается двумя вертикальными бегунками отдельно для лучей Y1, Y2, рядом с ними находятся ползунки меньшего размера для возможности вертикального смещения сигналов лучей. Положению ползунков усиления соответствуют числовые значения в окне «Gain», хотя последние малоинформативны. В следующем блоке первым идет регулятор «Т» (мс/дел) с ним связаны две кнопки над экраном, позволяющие менять масштаб как 1/10. Изображение на кнопках соответствует сигналу большего и меньшего периода. Числовое значение размерности времени отображается в окне «Sweep», однако отображаемое значение относится не к одному делению ячейки сетки, как обычно, а ко всему экрану — 10 делений. В окошках под экраном отображаются значения той точки экрана, на которую наведен курсор мыши. Для более точного измерения таким образом следует включить кнопку «Meter mode», тогда курсор приобретает форму перекрестка.
+
З режиму осцилографа легко перейти в режим спектроаналізатора, досить натиснути кнопку (FFT) справа над екраном. При цьому у вікні «Sweep» значення починають відображатися вже в Гц, масштаб задається тим же повзунком «Т». Верхня межа осі частот в режимі спектроаналізатора визначається так само з меню вкладки Options\timing. Режим спектроаналізатора зручно також використовувати для визначення частоти стабільного сигналу на осцилографі. В цьому випадку, перемкнувшись з осцилографа на спектроаналізатор, сигнал буде зображений у вигляді гострого піку на шкалі частот (ріс.7). Навівши мишкою на середину піку сигналу перехрестя покажчика, ви побачите у віконці під екраном числове значення частоти цього сигналу.  
  
Из режима осциллографа легко перейти в режим спектроанализатора, достаточно нажать кнопку (FFT) справа над экраном. При этом в окне «Sweep» значения начинают отображаться уже в Гц, масштаб задается тем же ползунком «Т». Верхний предел оси частот в режиме спектроанализатора определяется так же из меню вкладки Options\Timing. Режим спектроанализатора удобно также использовать для определения частоты стабильного сигнала на осциллографе. В этом случае, переключившись из осциллографа на спектроанализатор, сигнал будет изображен в виде острого пика на шкале частот (рис.7). Наведя мышкой на середину пика сигнала перекресток указателя, вы увидите в окошке под экраном числовое значение частоты этого сигнала.
 
  
  
 +
Мал. 7.
  
Рис. 7.
 
  
 +
Зручно користуватися кнопкою «1:1», при її натисненні зображення сигналу автоматично масштабується по амплітуді до рівня двох пунктирних ліній на екрані, так йде менше часу на настройку чутливості. Крім того, з вкладки Options\colors можна задати будь-які кольори для променів і сітки екрану.
  
Удобно пользоваться кнопкой «1:1», при ее нажатии изображение сигнала автоматически масштабируется по амплитуде до уровня двух пунктирных линий на экране, так уходит меньше времени на настройку чувствительности. Кроме того, из вкладки Options\Colors можно задать любые цвета для лучей и сетки экрана.
+
Щодо програмних спектроаналізаторів стоїть обмовиться окремо. Про амплітуду сигналів в спектрі тут ми можемо судити лише відносно, адже звукові плати, зважаючи на свою специфіку, не мають засобів визначення абсолютної величини амплітуди сигналу, що поступає на них. Програми ж, що використовують вже оцифрований сигнал із звукової карти, тим більше не в змозі визначити його дійсний рівень. Але на практиці від них цього і не вимагається, зазвичай рівень сигналу спектру наочно зображається на шкалі у відносних одиницях.  
  
Насчет программных спектроанализаторов стоит оговорится отдельно. Об амплитуде сигналов в спектре здесь мы можем судить лишь относительно, ведь звуковые платы, ввиду своей специфики, не имеют средств определения абсолютной величины амплитуды поступающего на них сигнала. Программы же, использующие уже оцифрованный сигнал со звуковой карты, тем более не в состоянии определить его действительный уровень. Но на практике от них этого и не требуется, обычно уровень сигнала спектра наглядно изображается на шкале в относительных единицах.
+
Spectrogram v5.0.5 - представник програм-спектроаналізаторів із зручним інтерфейсом і досить-таки просунутими можливостями. Аналіз сигналу можливий як з файлу, так і по входу звукової карти. Останнє, в принципі, нас більше всього і цікавить. У аналізаторі передбачені гнучкі можливості для настройки. Узяти програму можна там же, на «Паяльнику» в розділі «Прібори/ Спектроаналізатори» (http://payalnik.hypermart.net, 245 кб) або на сторінці рекомендованої розробниками (www.monumental.com/rshorne/gram.html), де ви також зможете знайти оновлення програми.  
  
Spectrogram v5.0.5 — представитель программ-спектроанализаторов с удобным интерфейсом и довольно-таки продвинутыми возможностями. Анализ сигнала возможен как из файла, так и по входу звуковой карты. Последнее, в принципе, нас больше всего и интересует. В анализаторе предусмотрены гибкие возможности для настройки. Взять программу можно там же, на «Паяльнике» в разделе «Приборы/ Спектроанализаторы» (http://payalnik.hypermart.net, 245 кб) или на странице рекомендованной разработчиками (www.monumental.com/rshorne/gram.html), где вы также сможете найти обновления программы.
+
Спосіб сприйняття сигналу встановлюється з меню File, Scan Input - сигнал сканується з входу звукової плати (або натисненням клавіші F3). Шкала частот може бути представлена як в лінійному, так і в логарифмічному вигляді. Можливо включення одне або двох каналів звукової плати. Вікно програми організоване просто і зручно (ріс.8). По екрану за допомогою мишки рухається курсор, у вигляді хрестового прицілу, достатньо навести його на крапку, що цікавить, і внизу у віконці ви набудете числових значень відносної амплітуди (Дб) і частоти у вибраній крапці. Таким чином, програму можна використовувати і як частотомір для сигналу фіксованої частоти, який буде видний на екрані як єдиний (за винятком гармонік), найвищий пік.  
  
Способ восприятия сигнала устанавливается из меню File, Scan Input — сигнал сканируется со входа звуковой платы (или нажатием клавиши F3). Шкала частот может быть представлена как в линейном, так и в логарифмическом виде. Возможно включение одного либо двух каналов звуковой платы. Окно программы организовано просто и удобно (рис.8). По экрану с помощью мышки двигается курсор, в виде крестового прицела, достаточно навести его на интересующую точку, и внизу в окошке вы получите числовые значения относительной амплитуды (Дб) и частоты в выбранной точке. Таким образом, программу можно использовать и в качестве частотомера для сигнала фиксированной частоты, который будет виден на экране как единый (за исключением гармоник), самый высокий пик.
 
  
  
 +
Мал. 8.
  
Рис. 8.
 
  
 +
Перед початком кожного сеансу роботи необхідно задати установки на панелі настройок, вона-то і кожного разу з'являтиметься при подальших натисненнях клавіші F3 (ріс.9). Панель настройок організована досить зручно, складається з чотирьох основних розділів. Для початку необхідного задати спосіб відображення на екрані сканованого сигналу, в розділі Display Characteristic, в установках Display Type для нас краще всього підійде Line або Bar, графік буде відображений лінією або у вигляді гістограми відповідно. При цьому по горизонталі розташована вісь частот, і вісь амплітуд по вертикалі, як і належить.
  
Перед началом каждого сеанса работы необходимо задать установки на панели настроек, она-то и будет каждый раз появляться при последующих нажатиях клавиши F3 (рис.9). Панель настроек организована довольно удобно, состоит из четырех основных разделов. Для начала необходимо задать способ отображения на экране сканируемого сигнала, в разделе Display Characteristic, в установках Display Type для нас лучше всего подойдет Line или Bar, график будет отображен линией либо в виде гистограммы соответственно. При этом по горизонтали расположена ось частот, и ось амплитуд по вертикали, как и положено.
 
  
  
 +
Мал. 9.
  
Рис. 9.
 
  
 +
На інтервал значень на осі частот впливають установки відразу з двох розділів панелі настройок. У Sample Characteristic\ Sample Rate задається межа величини дискретизації, до 44кгц. Проте на реальний масштаб на екрані ще сильно впливають і установки з розділу Frequency Analysis. Тут слід звернути увагу на установки значень FFT Size. Значення FFT задають ступінь дискретизації в перетвореннях Фурье, використовуваних при програмній обробці спектрограми. Чим вище FFT, тим вище точність і роздільна здатність спектрограми, проте потрібний більше часу для розрахунку і звужується інтервал значень, що відображається, на осі частот. Так при установках Sample Rate на 5,5 кгц, а FFT Size в значення 16384, ми отримаємо найменший частотний діапазон (від 0 до 86 Гц) при найбільшому дозволі. Для використання ж максимального розмаху частот доведеться встановити значення параметрів в протилежні крайні значення: 44кгц, 512 - FFT, при цьому ми отримаємо інтервал 0-22050 Гц. Інтервал по осі частот може так само зміщуватися за допомогою движка Band, так, щоб вимірювання проводилися не від нуля, а від якого-небудь вищого значення, що тут же відображається у віконцях праворуч від регулятора.
  
На интервал значений на оси частот влияют установки сразу из двух разделов панели настроек. В Sample Characteristic\ Sample Rate задается предел величины дискретизации, до 44кГц. Однако на реальный масштаб на экране еще сильно влияют и установки из раздела Frequency Analysis. Здесь следует обратить внимание на установки значений FFT Size. Значения FFT задают степень дискретизации в преобразованиях Фурье, используемых при программной обработке спектрограммы. Чем выше FFT, тем выше точность и разрешающая способность спектрограммы, однако требуется больше времени для расчета и сужается отображаемый интервал значений на оси частот. Так при установках Sample Rate на 5,5 кГц, а FFT Size в значение 16384, мы получим наименьший частотный диапазон (от 0 до 86 Гц) при наибольшем разрешении. Для использования же максимального размаха частот придется установить значения параметров в противоположные крайние значения: 44кГц, 512 — FFT, при этом мы получим интервал 0-22050 Гц. Интервал по оси частот может так же смещаться с помощью движка Band, таким образом, чтобы измерения проводились не от нуля, а от какого-либо более высокого значения, что тут же отображается в окошках справа от регулятора.
+
У цій програмі-спектроаналізаторі регулюється ще багато чого, аж до колірної гамми представлення сигналів. Є докладний Help, природно англійською мовою. Програма залишає дуже хороше враження, коли б не обмежений звуковою платою вузький діапазон вимірювань.  
  
В этой программе-спектроанализаторе регулируется еще много чего, вплоть до цветовой гаммы представления сигналов. Есть подробный Help, естественно на английском языке. Программа оставляет очень хорошее впечатление, если бы не ограниченный звуковой платой узкий диапазон измерений…
+
Frequency Counter 1.01 - ось дійшла черга і до цифрового частотоміра, так само реалізованого програмним шляхом. Його частотний діапазон визначається частотою дискретизації 44,1 кгц. Програму можна знайти за адресою http://payalnik.hypermart.net (95 кб) у розділі «Прилади/Частотоміри».
  
Frequency Counter 1.01 — вот дошла очередь и до цифрового частотомера, так же реализованного программным путем. Его частотный диапазон определяется частотой дискретизации 44,1 кГц. Программу можно найти по адресу http://payalnik.hypermart.net (95 кб) в разделе «Приборы/Частотомеры».
+
Інтерфейс цього частотоміра відрізняється приємним виглядом і невеликими розмірами (ріс.10). Навіть цифри тут стилізовані під свідчення сегментних індикаторів, з їх крупними розмірами, характерним нахилом і яскравим виглядом.  
  
Интерфейс этого частотомера отличается приятным видом и небольшими размерами (рис.10). Даже цифры здесь стилизованы под показания сегментных индикаторов, с их крупными размерами, характерным наклоном и ярким видом.
 
  
  
 +
Мал. 10.
  
Рис. 10.
 
  
 +
Прилад відрізняється досить високою точністю свідчень, добре сприймає сигнал з імпульсами прямокутної форми, при синусоїдальному сигналі бажано щоб його амплітуда на вході була не нижча 0,5 В. Под цифровим табло знаходяться регулятори періоду перерахунку, який може мінятися в досить-таки великих межах, і установка синхронізації, де можна вибрати автоматичний або ручний режим. Справа знаходиться блок кнопок під назвою «Hysteresis», про їх сенс можна судити на практичних прикладах, - при включенні на «0» на свідченнях частотоміра починають позначатися наведення в проводах, що виявляється навіть у відсутність вхідного сигналу, при включенні подальших значень ситуація виправляється. Таким чином, цей блок відповідає за чутливість по вхідному каналу.
  
Прибор отличается довольно высокой точностью показаний, хорошо воспринимает сигнал с импульсами прямоугольной формы, при синусоидальном сигнале желательно чтобы его амплитуда на входе была не ниже 0,5 В. Под цифровым табло находятся регуляторы периода пересчета, который может меняться в довольно-таки больших пределах, и установка синхронизации, где можно выбрать автоматический или ручной режим. Справа находится блок кнопок под названием «Hysteresis», о их смысле можно судить на практических примерах, — при включении на «0» на показаниях частотомера начинают сказываться наводки в проводах, что проявляется даже в отсутствие входного сигнала, при включении последующих значений ситуация исправляется. Таким образом, этот блок отвечает за чувствительность по входному каналу.
+
Генератори сигналів Генератор імпульсів корисна річ в радіолюбительській практиці. Для тих, хто займається ремонтом і настройкою звукової підсилювальної апаратури цей пристрій виявиться незамінним помічником в роботі, допоможе воно і при перевірці трактів радіоприймачів, магнітофонів і іншої техніки. Нелішнім буде цей прилад і лабораторіях шкіл і Вуз’ов. Відмінний генератор в звуковому діапазоні може вийде з ПК, тут нічого навіть не доведеться вигадувати, як, наприклад у випадку з осцилографом або аналізатором, - всі компоненти виконують свої відвічні функції. Сигнал знімається з виходу LINE-OUT або Speakers, за допомогою стандартного роз'єму (ріс.3), його амплітуда може досягати рівня 0,5 В. Обичная звукова карта може генерувати сигнал з частотою до 22 кгц, вище - рідше, форма може бути будь-яка, була б програма, яка її задає. Ось про ці-то програми-генератори ми зараз і поговоримо, все їх можна вільно викачати з Інтернету.  
  
Генераторы сигналов
+
NCH Tone Generator - може бути встановлений під операційними системами Windows 3,1/95/98/NT/2000, його частотний діапазон в межах 1-20000 Гц. Програма має компактний інтерфейс (ріс.11) і дає досить великий вибір у формі сигналів: синусоїдальний (sine), прямокутний (square), трикутний (triangle), пилкоподібний (sawtooth), імпульсний і «білий шум» (white noise).  
Генератор импульсов полезная вещь в радиолюбительской практике. Для тех, кто занимается ремонтом и настройкой звуковой усилительной аппаратуры это устройство окажется незаменимым помощником в работе, поможет оно и при проверке трактов радиоприемников, магнитофонов и другой техники. Нелишним будет этот прибор и лабораториях школ и ВУЗ’ов. Отличный генератор в звуковом диапазоне может получится из ПК, здесь ничего даже не придется выдумывать, как, например в случае с осциллографом или анализатором, — все компоненты выполняют свои исконные функции. Сигнал снимается с выхода LINE-OUT или Speakers, с помощью стандартного разъема (рис.3), его амплитуда может достигать уровня 0,5 В. Обычная звуковая карта может генерировать сигнал с частотой до 22 кГц, выше — реже, форма может быть любая, была бы программа, которая ее задает. Вот об этих-то программах-генераторах мы сейчас и поговорим, все их можно свободно скачать из Интернета.
+
  
NCH Tone Generator — может быть установлен под операционными системами Windows 3,1/95/98/NT/2000, его частотный диапазон в пределах 1-20000 Гц. Программа имеет компактный интерфейс (рис.11) и дает довольно большой выбор в форме сигналов: синусоидальный (sine), прямоугольный (square), треугольный (triangle), пилообразный (sawtooth), импульсный и «белый шум» (white noise).
 
  
  
 +
Мал. 11.
  
Рис. 11.
 
  
 +
Сигнал можна зберегти у вигляді файлу, заздалегідь задавши час звучання. До недоліків можна віднести відсутність на панелі програми регулятора ослаблення (амплітуди), передбачається, що в цій якості використовуватиметься стандартний мікшер Windows, що цілком прийнятно, але менш зручно. Так само не можна настроювати форму заданого сигналу, скажімо, по шпаруватості, втім, як і по яких або іншим параметрам. Програму можна знайти за адресою http://payalnik.hypermart.net (85 Кб) у розділі «Прилади/Генератори», або www.nch.com.au/action.
  
Сигнал можно сохранить в виде файла, предварительно задав время звучания. К недостаткам можно отнести отсутствие на панели программы регулятора ослабления (амплитуды), предполагается, что в этом качестве будет использоваться стандартный микшер Windows, что вполне приемлемо, но менее удобно. Так же нельзя настраивать форму заданного сигнала, скажем, по скважности, впрочем, как и по каким либо другим параметрам. Программу можно найти по адресу http://payalnik.hypermart.net (85 Кб) в разделе «Приборы/Генераторы», или www.nch.com.au/action.
+
Test Tone Generator - програма може використовуватися не тільки як генератор синусоїдального, прямокутного, трикутного сигналу заданої частоти і амплітуди (ріс.12), але також має розширені можливості - як генератор sweep-сигнала. Sweep-сигнал вдає із себе коливання з монотонно наростаючою частотою постійної амплітуди. Інтервал частот і період sweep-сигнала задається у відповідній вкладці (ріс.13), його також можна зробити таким, що періодично повторюється, включивши «Loop».  
  
Test Tone Generator — программа может использоваться не только в качестве генератора синусоидального, прямоугольного, треугольного сигнала заданной частоты и амплитуды (рис.12), но также имеет расширенные возможности — как генератор sweep-сигнала. Sweep-сигнал представляет из себя колебания с монотонно нарастающей частотой постоянной амплитуды. Интервал частот и период sweep-сигнала задается в соответствующей вкладке (рис.13), его также можно сделать периодически повторяющимся, включив «Loop».
 
  
  
 +
Мал. 12.
  
Рис. 12.
 
  
  
 +
Мал. 13.
  
Рис. 13.
 
  
 +
На панелі програми знаходяться всі необхідні регулятори, правда, що-небудь настроювати в режимі відтворення сигналу не можна, генерація автоматично відключається. Частотний діапазон обмежений рівнем в 20000 Гц. Є можливість збереження у файл. Програму можна знайти за тією ж адресою, що і першу, а також на сторіночці пропонованої розробником, куди також можливе надходження нових версій програмного забезпечення (www.esser.u-net.com, 160 Кб).
  
На панели программы находятся все необходимые регуляторы, правда, что-либо настраивать в режиме воспроизведения сигнала нельзя, генерация автоматически отключается. Частотный диапазон ограничен уровнем в 20000 Гц. Есть возможность сохранения в файл. Программу можно найти по тому же адресу, что и первую, а также на страничке предлагаемой разработчиком, куда также возможно поступление новых версий программного обеспечения (www.esser.u-net.com, 160 Кб).
+
Generator Version 1.02 (beta 1) - відмітною особливістю цього генератора є можливість проводити установки як частоти, так і амплітуди незалежно для лівого і правого каналів (ріс.14). При необхідності один з каналів можна відключити.  
  
Generator Version 1.02 (beta 1) — отличительной особенностью этого генератора является возможность производить установки как частоты, так и амплитуды независимо для левого и правого каналов (рис.14). При необходимости один из каналов можно отключить.
 
  
  
 +
Мал. 14.
  
Рис. 14.
 
  
 +
У програмі начебто присутня можливість задавати тривалість сигналу в ms, проте у мене ця функція чомусь не працювала. Тому для нормальної роботи необхідно задати безперервний режим відтворення - «Loop». Верхній діапазон частот тут обмежений значенням 22050 Гц. Працює цей програмний генератор під ОС Windows 95/98. Автор програми Андрій Шуклін пропонує свій продукт, а також його можливі оновлення, на своїй сторіночці (www.actor.ru/~gels/generat.htm, 13 Кб), також його можна знайти за адресою http://radiotech.by.ru у розділі «Програми».
  
В программе вроде бы присутствует возможность задавать продолжительность сигнала в ms, однако у меня эта функция почему-то не работала. Поэтому для нормальной работы необходимо задать непрерывный режим воспроизведения — «Loop». Верхний диапазон частот здесь ограничен значением 22050 Гц. Работает этот программный генератор под ОС Windows 95/98. Автор программы Андрей Шуклин предлагает свой продукт, а также его возможные обновления, на своей страничке (www.actor.ru/~gels/generat.htm, 13 Кб), также его можно найти по адресу http://radiotech.by.ru в разделе «Программы».
+
Marchand Function Generator - генератор, що дозволяє формувати сигнал на обидва канали. Частота для обох виходів встановлюється одна і та ж, але для кожного каналу окремо можна задати форму сигналу: синусоїдальний, прямокутний, трикутний, імпульсний; а так само амплітуду. У останньому функціональність програми мінімальна (ріс.15).  
  
Marchand Function Generator — генератор, позволяющий формировать сигнал на оба канала. Частота для обоих выходов устанавливается одна и та же, но для каждого канала по отдельности можно задать форму сигнала: синусоидальный, прямоугольный, треугольный, импульсный; а так же амплитуду. В остальном функциональность программы минимальна (рис.15).
 
  
  
 +
Мал. 15.
  
Рис. 15.
 
  
 +
Верхня межа частоти - 20000 Гц. Викачати програму можна на російськомовному сайті (www.radiofan.gaw.ru, 37 Кб) в розділі «Програми», автори ж продукту рекомендують звертатися за адресою www.marchandelec.com.
  
Верхний предел частоты — 20000 Гц. Скачать программу можно на русскоязычном сайте (www.radiofan.gaw.ru, 37 Кб) в разделе «Программы», авторы же продукта рекомендуют обращаться по адресу www.marchandelec.com.
+
Sine Wave Generator 3.0 - наприкінці програма-генератор з яскравим дизайном і верхнім рівнем частот в установках 40000 Гц. Сигнал формує тільки синусоїдальної форми. У крупному вікні регулятори стилізовані під движки потенціометрів, що обертаються (ріс.16). Є можливість задавати sweep-сигнал, правда тут задається тільки інтервал частот, час наростання завжди залишається фіксовано.  
  
Sine Wave Generator 3.0 — напоследок программа-генератор с ярким дизайном и верхним уровнем частот в установках 40000 Гц. Сигнал формирует только синусоидальной формы. В крупном окне регуляторы стилизованы под вращающиеся движки потенциометров (рис.16). Имеется возможность задавать sweep-сигнал, правда здесь задается только интервал частот, время нарастания всегда остается фиксировано.
 
  
  
 +
Мал. 16.
  
Рис. 16.
 
  
 +
При використанні цього генератора у мене виникли сумніву щодо відповідності значень встановленій на табло частоти частоті сигналу, що реально виводився, принаймні, в області ближче до низьких частот. Узяти генератор можна в розділі програм на тому ж сайті (www.radiofan.gaw.ru, 117 Кб).
  
При использовании этого генератора у меня возникли сомнения насчет соответствия значений установленной на табло частоты частоте реально выводимого сигнала, по крайней мере, в области ближе к низким частотам. Взять генератор можно в разделе программ на том же сайте (www.radiofan.gaw.ru, 117 Кб).
+
Що ж, не дивлячись на простоту подібного забезпечення, що здається, практично жодна з представлених програм-генераторів не повторює іншу, кожна з них відрізняється якимись своїми особливостями. Не слід забувати, що це все-таки безкоштовне програмне забезпечення. У своєму різноманітті ці програми надають досить широкий вибір можливостей обмежених лише відносно невеликим частотним діапазоном звукової плати ПК.  
  
Что же, несмотря на кажущуюся простоту подобного обеспечения, практически ни одна из представленных программ-генераторов не повторяет другую, каждая из них отличается какими-то своими особенностями. Не следует забывать, что это все-таки бесплатное программное обеспечение.  В своем многообразии эти программы предоставляют довольно широкий выбор возможностей ограниченных лишь относительно небольшим частотным диапазоном звуковой платы ПК.
+
Наприкінці хочу лише висловити одне застереження. Сучасні материнські плати в більшості своїй мають інтегрований звук і, відповідно, все три звукові роз'єми на борту. Це реалізується шляхом установки окремої звукової мікросхеми, але частіше відразу на рівні чіпсета - головної мікросхеми материнської плати. Якість звуку при такій реалізації досить посередня, тому користувачі все ж таки прагнуть встановити на своїх ПК повноцінну звукову плату. У випадку з окремою звуковою платою можливі невдалі експерименти з подачею напруги на звуковий вхід, хіба мало що може трапитися, можуть закінчитися лише виходом з ладу щодо недорогого пристрою і втратою звуку в ПК. При аварійній ситуації з вбудованим на материнській платі звуком, ви ризикуєте зіпсувати найбільш дорогу і значущу частину комп'ютера.
 
+
Напоследок хочу лишь высказать одно предостережение. Современные материнские платы в большинстве своем имеют интегрированный звук и, соответственно, все три звуковые разъема на борту. Это реализуется путем установки отдельной звуковой микросхемы, но чаще сразу на уровне чипсета — главной микросхемы материнской платы. Качество звука при такой реализации довольно посредственное, поэтому пользователи все же стараются установить на своих ПК полноценную звуковую плату. В случае с отдельной звуковой платой возможные неудачные эксперименты с подачей напряжения на звуковой вход, мало ли что может случиться, могут окончиться лишь выходом со строя относительно недорогого устройства и потерей звука в ПК. При аварийной ситуации со встроенным на материнской плате звуком, вы рискуете испортить наиболее дорогую и значимую часть компьютера.
+
 
+
Удачных экспериментов.
+
 
+
== Малюнки потім повкидаю ==
+

Поточна версія на 23:53, 18 січня 2010

Сучасна вимірювальна апаратура давно зрослася з цифровими і процесорними засобами управління і обробки інформації. Стрілочні покажчики вже стають нонсенсом навіть в дешевих побутових приладах. Аналітичне устаткування все частіше підключається до звичайним ПК через спеціальні плати-адаптери. Таким чином, використовуються інтерфейси і можливості програм застосувань, які можна модернізувати і нарощувати без заміни основних вимірювальних блоків, плюс обчислювальна потужність настільного комп'ютера. 

Крім того, і розширення можливостей звичайного комп'ютера можливе за рахунок різноманітних програмно-апаратних засобів, - спеціальних плат розширення, що містять вимірювальні АЦП (аналого-цифровий перетворювач) і ЦАП (цифро-аналоговий перетворювач). І комп'ютер дуже легко перетворюється на аналітичний прилад, наприклад, - спектроаналізатор, осцилограф, частотомір., як і в багато що інше. Подібні засоби для модернізації комп'ютерів випускаються багатьма фірмами. Проте ціна і вузьконаправлена специфіка не роблять це устаткування поширеним в наших умовах.

Але навіщо далеко ходити? Виявляється, простій ПК в своїй конструкції вже містить засоби, які з деякими обмеженнями здатні перетворити його на той же осцилограф, спектроаналізатор, частотомір або генератор імпульсів. Погодитеся, вже немало. До того ж робляться всі ці перетворення тільки за допомогою спеціальних програм, які до того ж абсолютно безкоштовні і кожен охочий може їх викачати в Інтернеті.

Ви, напевно, задастеся логічним питанням - як же у вимірюваннях можна обійтися без АЦП і ЦАП? Ніяк не можна. Але ж і те і інше присутнє майже в кожному комп'ютері, правда, називається по іншому - звукова карта. А чим не Ацп/цап, скажіть, будь ласка? Це вже давно зрозуміли ті, хто написав для неї масу програм, що не мають ніякого відношення до відтворення музики. Адже звичайна звукова плата ПК здатна сприймати і перетворювати сигнал складної форми в межах звукової частоти і амплітудою до 2в в цифрову форму з входу LINE-IN або ж з мікрофону. Можливо і зворотне перетворення, - на вихід LINE-OUT (Speakers). Таким чином, ви можете працювати з будь-яким сигналом до 20 кгц, а то і вище, залежно від звукової плати. Максимальна межа рівня вхідної напруги 0,5-2 В теж не складає проблеми, - примітивний дільник напруги на резисторах збирається і калібрується за 15 хвилин. Ось на таких-то нехитрих принципах і будуються програмне забезпечення: осцилографи, осцилоскопи, спектроаналізатори, частотоміри і, нарешті, генератори імпульсів всілякої форми. Такі програми емулюють на екрані комп'ютера роботу звичних для нас приладів, природно зі своєю специфікою і в межах частотного діапазону вашої звукової плати.

Як це працює? Для користувача все виглядає дуже просто. Запускаємо програму, в більшості випадків таке ПО не потрібно навіть інсталювати. На екрані монітора з'являється зображення осцилографа: з характерним для цих приладів екраном з координатною сіткою, тут же і панель управління з кнопками, движками і регуляторами, що теж часто копіюють вигляд і форму таких з сьогодення - апаратних осцилографів. Крім того, в програмних осцилографах можуть бути присутніми додаткові можливості, як, наприклад, можливість збереження досліджуваного спектру в пам'яті, плавне і автоматичне масштабування зображення сигналу і так далі Але, звичайно ж, є і свої недоліки.

Як підключитися до звукової карти? Тут немає нічого складного - до гнізда LINE-IN, за допомогою відповідного штекера. Типова звукова плата має на панельке всього три гнізда: LINE-IN, MIC, LINE-OUT (Speakers), відповідно лінійний вхід, мікрофон, вихід для колонок або навушників. Конструкція всіх гнізд однакова, відповідно і штекери для всіх йдуть одні і ті ж. Програма осцилограф працюватиме і відображатиме спектр і в тому разі якщо знімається звуковий сигнал за допомогою мікрофону, підключеного до свого входу. Більш того, більшість програмних осцилографів, спектроаналізаторів і частотомірів нормально функціонують, якщо в цей же час на вихід звукової плати LINE-OUT виводиться якийсь інший сигнал за допомогою іншої програми, нехай навіть музика. Таким чином, на одному і тому ж комп'ютері можна задавати сигнал, скажемо за допомогою програми генератора, і тут же його контролювати осцилографом або аналізатором спектру.

При підключенні сигналу до звукової плати слід дотримувати деякі обережності, не допускаючи перевищення амплітуди вище 2 В, що чревато наслідками, такими як виходом пристрою з ладу. Хоча для коректних вимірювань рівень сигналу повинен бути набагато нижче від максимально допустимого значення, що так само визначається типом звукової карти. Наприклад, при використанні популярної недорогої плати на чіпі Yamaha 724 нормально сприймається сигнал з амплітудою не вище 0,5 В, при перевищенні цього значення списа сигналу на осцилографі ПК виглядають такими, що обрізають (ріс.1). Тому для узгодження сигналу, що подається, з входом звукової карти потрібно буде зібрати простій дільник напруги (ріс.2).


Pіс.1.сигнала на осцилографі ПК виглядають такими, що обрізають.


Мал. 2.


Резистори підбираються так, щоб опір R3 був нижчий вхідного опір вашої звукової карти, воно може складати значення порядка 20 ком. Подстроєчним резистором напруга на вході виставляється на потрібному рівні, стабілітрони підбираються на напругу менше 2 В, скажемо Кс119а - 1,9 В. У разі перевищення напруги сигналу на вході звукової карти (на резисторі R3) вище за норму, спрацює захист - почнеться пробій стабілітронів і напруга не підніметься вище 1,9 В. Можно використовувати і інші типи стабілітронів на напругу 1-1.8 В, але ставити їх слід обов'язково, інакше ви ризикуєте своїм звуковим входом. Розводка штекера для звукової плати показана на (ріс.3).


Мал. 3.


Оскільки звукова карта немає повноцінним АЦП, то вимірювати амплітуду вхідного сигналу, що подається на нього, це пристрій на апаратному рівні не в змозі. Тим більше що сигнал спочатку проходить через дільника напруги на резисторах, до того ж ще потрібно враховувати внутрішній опір звукової плати, який достатній низько, як для повноцінного вольтметра. Проте шкали деяких програм-осцилографів мають типове градуювання «вольт/дел», а так само засоби для калібрування рівня сигналу, щоб хоч якось підстроїти шкалу на панелі під дійсне значення напруги. Природно, оскільки розумний рівень вхідного сигналу складає десь 0,5 В, калібрування програми можливе тільки в зв'язці з калібруванням зовнішнього дільника напруги за допомогою будівельного резистора. Таким чином, якщо ми знаємо амплітуду сигналу, що подається на вхід, то використовуючи регулювання за допомогою стандартного мікшера Windows, внутрішніх настройок програми-осцилографа і настройки дільника напруги, шкалу можна відкалібрувати так щоб вона відповідала дійсним значенням амплітуди сигналу надалі, хоча тут навряд чи варто сподіватися на високу точність.

Перш ніж почати роботу з лінійним входом звукової карти, перевірте, чи включений в мікшері Windows цей канал (Регулятор громкості\ Параметри\ Свойства\ Запісь\line\ok\recording Control). У цій статті нами буде розглянуто декілька програм: осцилографи, спектроаналізатори, частотомір і генератори коливань всілякої форми. Це ПО працює під управлінням ОС Windows95/98 і для них підійдуть комп'ютери з досить-таки посередніми, на сьогоднішній день, параметрами.

Почнемо свій огляд, мабуть, з найбільш поширених і потрібних в радіолюбительській практиці приладів - осцилографів.

Digital Oscilloscope 3.0 - назва говорить само за себе. Ця програма є однолучевой цифровим осцилографом (ріс.4). Її можна узяти за адресою http://payalnik.hypermart.net (139 кб) у розділі «Прилади/Осцилографи».


Мал. 4.


Сигнал в цьому випадку повинен подаватися через правий канал звукової карти. Частота дискретизації 44,1 кгц, максимальна частота оброблюваного сигналу зазвичай в два рази менше частоти дискретизації. Вікно програми на вигляд нагадує лицьову панель справжнього осцилографа, тому для багатьох знайомство з нею покажеться звичною справою. Навіть движки регуляторів тут виконані такими, що обертаються, як би рукоятки потенціометрів, що в принципі не характерний для комп'ютерних програм. Обертати курсором миші такі стилізовані движки не дуже-то зручно.


Мал. 5.

Праворуч від типового екрану знаходяться основні органи управління: синхронізація (trigger), установка частоти і посилення. Щоб синхронізація діяла, кнопка справа вгорі від движка винна знаходиться в стані «ON», потім обертанням движка потрібно добитися найбільш якісного зображення на екрані. Взагалі-то зображення в режимі синхронізації цього осцилографа якісним можна назвати далеко не завжди: части випадки, коли сигнал лише мелькає на екрані, пропадаючи в проміжках взагалі. Зате, на відміну від деяких інших програм, сигнал дійсно синхронізується, перестає плисти по екрану. Градуювання движка посилення (Volt/div), виходячи з сказаного вище, навряд чи можна сприймати серйозно, - сама по собі програма-осцилограф не може зрозуміти яку напругу подається на вхід звукової карти. Хоча в програмі передбачено два рівні калібрування цього параметра (Options/calibrate), в моєму випадку калібрування з програми не допомогло, оскільки калібрувати можна було тільки у бік збільшення чутливості, а мені-то треба було навпаки - зменшувати. Тому калібрування по ослабленню сигналу тут і в інших випадках слідує, проводить з мікшера Windows: Гучність(системний трей, правою клавішею миші)\ Регулятор громкості\ Параметри\ Свойства\ Запісь\line\ok. Після цього довгого шляху перед вами з'явиться регулятор ослаблення вхідного сигналу звукової карти (ріс.5). Калібрування також можна проводити за допомогою підстроювання резисторів вхідного дільника напруги. Лише після скрупульозного калібрування ви зможете мати більш менш об'єктивне уявлення про величину вимірюваного сигналу за свідченнями на екрані осцилографа.

Внизу під екраном розташовані регулятори періодів дискретизації сигналу і оновлення екрану, правіше - допоміжні регулятори. Серед них дивно бачити регулятор фокусування світивши в цифровому осцилографі. Є можливість збереження вимірюваного сигналу.

Oscilloscope 2.51 викачати можна по адресах http://payalnik.hypermart.net, http://radiotech.by.ru/, www.radiofan.gaw.ru/soft/winscope.zip (90 кб) у відповідних розділах. Включає двопроменевий осцилограф і спектроаналізатор, частотний діапазон: 20 Гц-20 кгц. Компоновка осцилографа і аналізатора спектру зручніша для використання на екрані комп'ютера (ріс.6), регулятори організовані у вигляді повзунків, його функціональність вища, ніж у попередньому випадку. Органи управління розташовані у верхній частині вікна у вигляді кнопок, рухомі регулятори - як завжди, збоку від екрану.


Мал. 6.


Оскільки осцилограф двопроменевий, то для нього можуть використовуватися обидва канали звукової карти, відповідний режим включається кнопками над екраном. А ось спектроаналізатор у мене працював тільки від правого каналу звукової карти. Синхронізація включається (Trigger level.) і відключається кнопками над екраном, причому можлива синхронізація як по висхідному, так і по низхідному фронту імпульсу, хоча часто буває, що сигнал навіть досить правильної форми неможливо синхронізувати ні тим, ні іншим способом.

Основні органи управління розташовані збоку від екрану. Посилення встановлюється двома вертикальними бігунками окремо для променів Y1, Y2, поряд з ними знаходяться повзунки меншого розміру для можливості вертикального зсуву сигналів променів. Положенню повзунків посилення відповідають числові значення у вікні «Gain», хоча останні малоїнформатівни. У наступному блоці першим йде регулятор «Т» (мс/дел) з ним пов'язано дві кнопки над екраном, що дозволяють міняти масштаб як 1/10. Зображення на кнопках відповідає сигналу більшого і меншого періоду. Числове значення розмірності часу відображається у вікні «Sweep», значення, що проте відображається, відноситься не до одного ділення осередку сітки, як завжди, а до всього екрану - 10 ділень. У віконцях під екраном відображаються значення тієї точки екрану, на яку наведений курсор миші. Для точнішого вимірювання таким чином слід включити кнопку «Meter mode», тоді курсор набуває форми перехрестя.

З режиму осцилографа легко перейти в режим спектроаналізатора, досить натиснути кнопку (FFT) справа над екраном. При цьому у вікні «Sweep» значення починають відображатися вже в Гц, масштаб задається тим же повзунком «Т». Верхня межа осі частот в режимі спектроаналізатора визначається так само з меню вкладки Options\timing. Режим спектроаналізатора зручно також використовувати для визначення частоти стабільного сигналу на осцилографі. В цьому випадку, перемкнувшись з осцилографа на спектроаналізатор, сигнал буде зображений у вигляді гострого піку на шкалі частот (ріс.7). Навівши мишкою на середину піку сигналу перехрестя покажчика, ви побачите у віконці під екраном числове значення частоти цього сигналу.


Мал. 7.


Зручно користуватися кнопкою «1:1», при її натисненні зображення сигналу автоматично масштабується по амплітуді до рівня двох пунктирних ліній на екрані, так йде менше часу на настройку чутливості. Крім того, з вкладки Options\colors можна задати будь-які кольори для променів і сітки екрану.

Щодо програмних спектроаналізаторів стоїть обмовиться окремо. Про амплітуду сигналів в спектрі тут ми можемо судити лише відносно, адже звукові плати, зважаючи на свою специфіку, не мають засобів визначення абсолютної величини амплітуди сигналу, що поступає на них. Програми ж, що використовують вже оцифрований сигнал із звукової карти, тим більше не в змозі визначити його дійсний рівень. Але на практиці від них цього і не вимагається, зазвичай рівень сигналу спектру наочно зображається на шкалі у відносних одиницях.

Spectrogram v5.0.5 - представник програм-спектроаналізаторів із зручним інтерфейсом і досить-таки просунутими можливостями. Аналіз сигналу можливий як з файлу, так і по входу звукової карти. Останнє, в принципі, нас більше всього і цікавить. У аналізаторі передбачені гнучкі можливості для настройки. Узяти програму можна там же, на «Паяльнику» в розділі «Прібори/ Спектроаналізатори» (http://payalnik.hypermart.net, 245 кб) або на сторінці рекомендованої розробниками (www.monumental.com/rshorne/gram.html), де ви також зможете знайти оновлення програми.

Спосіб сприйняття сигналу встановлюється з меню File, Scan Input - сигнал сканується з входу звукової плати (або натисненням клавіші F3). Шкала частот може бути представлена як в лінійному, так і в логарифмічному вигляді. Можливо включення одне або двох каналів звукової плати. Вікно програми організоване просто і зручно (ріс.8). По екрану за допомогою мишки рухається курсор, у вигляді хрестового прицілу, достатньо навести його на крапку, що цікавить, і внизу у віконці ви набудете числових значень відносної амплітуди (Дб) і частоти у вибраній крапці. Таким чином, програму можна використовувати і як частотомір для сигналу фіксованої частоти, який буде видний на екрані як єдиний (за винятком гармонік), найвищий пік.


Мал. 8.


Перед початком кожного сеансу роботи необхідно задати установки на панелі настройок, вона-то і кожного разу з'являтиметься при подальших натисненнях клавіші F3 (ріс.9). Панель настройок організована досить зручно, складається з чотирьох основних розділів. Для початку необхідного задати спосіб відображення на екрані сканованого сигналу, в розділі Display Characteristic, в установках Display Type для нас краще всього підійде Line або Bar, графік буде відображений лінією або у вигляді гістограми відповідно. При цьому по горизонталі розташована вісь частот, і вісь амплітуд по вертикалі, як і належить.


Мал. 9.


На інтервал значень на осі частот впливають установки відразу з двох розділів панелі настройок. У Sample Characteristic\ Sample Rate задається межа величини дискретизації, до 44кгц. Проте на реальний масштаб на екрані ще сильно впливають і установки з розділу Frequency Analysis. Тут слід звернути увагу на установки значень FFT Size. Значення FFT задають ступінь дискретизації в перетвореннях Фурье, використовуваних при програмній обробці спектрограми. Чим вище FFT, тим вище точність і роздільна здатність спектрограми, проте потрібний більше часу для розрахунку і звужується інтервал значень, що відображається, на осі частот. Так при установках Sample Rate на 5,5 кгц, а FFT Size в значення 16384, ми отримаємо найменший частотний діапазон (від 0 до 86 Гц) при найбільшому дозволі. Для використання ж максимального розмаху частот доведеться встановити значення параметрів в протилежні крайні значення: 44кгц, 512 - FFT, при цьому ми отримаємо інтервал 0-22050 Гц. Інтервал по осі частот може так само зміщуватися за допомогою движка Band, так, щоб вимірювання проводилися не від нуля, а від якого-небудь вищого значення, що тут же відображається у віконцях праворуч від регулятора.

У цій програмі-спектроаналізаторі регулюється ще багато чого, аж до колірної гамми представлення сигналів. Є докладний Help, природно англійською мовою. Програма залишає дуже хороше враження, коли б не обмежений звуковою платою вузький діапазон вимірювань.

Frequency Counter 1.01 - ось дійшла черга і до цифрового частотоміра, так само реалізованого програмним шляхом. Його частотний діапазон визначається частотою дискретизації 44,1 кгц. Програму можна знайти за адресою http://payalnik.hypermart.net (95 кб) у розділі «Прилади/Частотоміри».

Інтерфейс цього частотоміра відрізняється приємним виглядом і невеликими розмірами (ріс.10). Навіть цифри тут стилізовані під свідчення сегментних індикаторів, з їх крупними розмірами, характерним нахилом і яскравим виглядом.


Мал. 10.


Прилад відрізняється досить високою точністю свідчень, добре сприймає сигнал з імпульсами прямокутної форми, при синусоїдальному сигналі бажано щоб його амплітуда на вході була не нижча 0,5 В. Под цифровим табло знаходяться регулятори періоду перерахунку, який може мінятися в досить-таки великих межах, і установка синхронізації, де можна вибрати автоматичний або ручний режим. Справа знаходиться блок кнопок під назвою «Hysteresis», про їх сенс можна судити на практичних прикладах, - при включенні на «0» на свідченнях частотоміра починають позначатися наведення в проводах, що виявляється навіть у відсутність вхідного сигналу, при включенні подальших значень ситуація виправляється. Таким чином, цей блок відповідає за чутливість по вхідному каналу.

Генератори сигналів Генератор імпульсів корисна річ в радіолюбительській практиці. Для тих, хто займається ремонтом і настройкою звукової підсилювальної апаратури цей пристрій виявиться незамінним помічником в роботі, допоможе воно і при перевірці трактів радіоприймачів, магнітофонів і іншої техніки. Нелішнім буде цей прилад і лабораторіях шкіл і Вуз’ов. Відмінний генератор в звуковому діапазоні може вийде з ПК, тут нічого навіть не доведеться вигадувати, як, наприклад у випадку з осцилографом або аналізатором, - всі компоненти виконують свої відвічні функції. Сигнал знімається з виходу LINE-OUT або Speakers, за допомогою стандартного роз'єму (ріс.3), його амплітуда може досягати рівня 0,5 В. Обичная звукова карта може генерувати сигнал з частотою до 22 кгц, вище - рідше, форма може бути будь-яка, була б програма, яка її задає. Ось про ці-то програми-генератори ми зараз і поговоримо, все їх можна вільно викачати з Інтернету.

NCH Tone Generator - може бути встановлений під операційними системами Windows 3,1/95/98/NT/2000, його частотний діапазон в межах 1-20000 Гц. Програма має компактний інтерфейс (ріс.11) і дає досить великий вибір у формі сигналів: синусоїдальний (sine), прямокутний (square), трикутний (triangle), пилкоподібний (sawtooth), імпульсний і «білий шум» (white noise).


Мал. 11.


Сигнал можна зберегти у вигляді файлу, заздалегідь задавши час звучання. До недоліків можна віднести відсутність на панелі програми регулятора ослаблення (амплітуди), передбачається, що в цій якості використовуватиметься стандартний мікшер Windows, що цілком прийнятно, але менш зручно. Так само не можна настроювати форму заданого сигналу, скажімо, по шпаруватості, втім, як і по яких або іншим параметрам. Програму можна знайти за адресою http://payalnik.hypermart.net (85 Кб) у розділі «Прилади/Генератори», або www.nch.com.au/action.

Test Tone Generator - програма може використовуватися не тільки як генератор синусоїдального, прямокутного, трикутного сигналу заданої частоти і амплітуди (ріс.12), але також має розширені можливості - як генератор sweep-сигнала. Sweep-сигнал вдає із себе коливання з монотонно наростаючою частотою постійної амплітуди. Інтервал частот і період sweep-сигнала задається у відповідній вкладці (ріс.13), його також можна зробити таким, що періодично повторюється, включивши «Loop».


Мал. 12.


Мал. 13.


На панелі програми знаходяться всі необхідні регулятори, правда, що-небудь настроювати в режимі відтворення сигналу не можна, генерація автоматично відключається. Частотний діапазон обмежений рівнем в 20000 Гц. Є можливість збереження у файл. Програму можна знайти за тією ж адресою, що і першу, а також на сторіночці пропонованої розробником, куди також можливе надходження нових версій програмного забезпечення (www.esser.u-net.com, 160 Кб).

Generator Version 1.02 (beta 1) - відмітною особливістю цього генератора є можливість проводити установки як частоти, так і амплітуди незалежно для лівого і правого каналів (ріс.14). При необхідності один з каналів можна відключити.


Мал. 14.


У програмі начебто присутня можливість задавати тривалість сигналу в ms, проте у мене ця функція чомусь не працювала. Тому для нормальної роботи необхідно задати безперервний режим відтворення - «Loop». Верхній діапазон частот тут обмежений значенням 22050 Гц. Працює цей програмний генератор під ОС Windows 95/98. Автор програми Андрій Шуклін пропонує свій продукт, а також його можливі оновлення, на своїй сторіночці (www.actor.ru/~gels/generat.htm, 13 Кб), також його можна знайти за адресою http://radiotech.by.ru у розділі «Програми».

Marchand Function Generator - генератор, що дозволяє формувати сигнал на обидва канали. Частота для обох виходів встановлюється одна і та ж, але для кожного каналу окремо можна задати форму сигналу: синусоїдальний, прямокутний, трикутний, імпульсний; а так само амплітуду. У останньому функціональність програми мінімальна (ріс.15).


Мал. 15.


Верхня межа частоти - 20000 Гц. Викачати програму можна на російськомовному сайті (www.radiofan.gaw.ru, 37 Кб) в розділі «Програми», автори ж продукту рекомендують звертатися за адресою www.marchandelec.com.

Sine Wave Generator 3.0 - наприкінці програма-генератор з яскравим дизайном і верхнім рівнем частот в установках 40000 Гц. Сигнал формує тільки синусоїдальної форми. У крупному вікні регулятори стилізовані під движки потенціометрів, що обертаються (ріс.16). Є можливість задавати sweep-сигнал, правда тут задається тільки інтервал частот, час наростання завжди залишається фіксовано.


Мал. 16.


При використанні цього генератора у мене виникли сумніву щодо відповідності значень встановленій на табло частоти частоті сигналу, що реально виводився, принаймні, в області ближче до низьких частот. Узяти генератор можна в розділі програм на тому ж сайті (www.radiofan.gaw.ru, 117 Кб).

Що ж, не дивлячись на простоту подібного забезпечення, що здається, практично жодна з представлених програм-генераторів не повторює іншу, кожна з них відрізняється якимись своїми особливостями. Не слід забувати, що це все-таки безкоштовне програмне забезпечення. У своєму різноманітті ці програми надають досить широкий вибір можливостей обмежених лише відносно невеликим частотним діапазоном звукової плати ПК.

Наприкінці хочу лише висловити одне застереження. Сучасні материнські плати в більшості своїй мають інтегрований звук і, відповідно, все три звукові роз'єми на борту. Це реалізується шляхом установки окремої звукової мікросхеми, але частіше відразу на рівні чіпсета - головної мікросхеми материнської плати. Якість звуку при такій реалізації досить посередня, тому користувачі все ж таки прагнуть встановити на своїх ПК повноцінну звукову плату. У випадку з окремою звуковою платою можливі невдалі експерименти з подачею напруги на звуковий вхід, хіба мало що може трапитися, можуть закінчитися лише виходом з ладу щодо недорогого пристрою і втратою звуку в ПК. При аварійній ситуації з вбудованим на материнській платі звуком, ви ризикуєте зіпсувати найбільш дорогу і значущу частину комп'ютера.