Відмінності між версіями «Історія розвитку Windows»

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
Рядок 110: Рядок 110:
  
 
[https://uk.wikipedia.org/wiki/Windows_95 Windows 95]
 
[https://uk.wikipedia.org/wiki/Windows_95 Windows 95]
 +
 +
[https://uk.wikipedia.org/wiki/Windows_98 Windows 98]

Версія за 21:16, 7 грудня 2015

1981 MS‑DOS

MS-DOS 7.1.png

MS-DOS — операційна система із родини DOS, розроблена фірмою Microsoft — комерційна операційна система фірми Microsoft для IBM PC-сумісних персональних комп'ютерів. MS-DOS — найвідоміша ОС із сімейства DOS, що у минулому встановлювалась на більшість IBM PC-сувмісних комп'ютерів. З часом була замінена на ОС сімейства Windows 9x та Windows NT.

MS-DOS була створена в 1981 році і в ході її розвитку було випущено вісім великих версій (1.0, 2.0 і т. д.) та два десятки проміжних (3.1, 3.2 і т. п.), поки у 2000 році в Microsoft не припинила її розробку. За період використання MS-DOS — це був ключовий продукт фірми, що давав їй істотний прибуток і маркетинговий ресурс. В ході розвитку Microsoft перетворилась від розробника мови програмування (Basic) до великої компанії, що виробляє найрізноманітніше програмне забезпечення.

Останньою версією стала версія 6.22, однак MS-DOS продовжувала служити основою для Windows 95 (версії 7.0 та 7.1), Windows 98 (версія 7.1) і Windows ME (версія 8.0).

  • Історія створення

В 1980 році Тімом Патерсоном з фірми SCP була створена операційна система QDOS (Quick and Dirty Operating System). Вона продавалась SCP під назвою 86-DOS, так як була створена для процесора Intel 8086. В основному, QDOS базувалась на найвідомішій ОС того часу — CP/M, створеній компанією Digital Research, однак остання використовувала іншу файлову систему. Microsoft придбала ліцензію 86-DOS за 50 тис. дол. і передала її IBM у грудні 1981 року. А в липні 1982 року, незадовго до випуску IBM PC, повністю викупила права на 86-DOS, доплативши ще 80 тис. дол.

Перша версія MS-DOS мала багато помилок, котрі прийшлось виправляти програмістам IBM. У результаті з'явилась PC DOS. Пізніше ці ОС об'єднали, і вони мало чим відрізнялись, аж до шостої версії. PC DOS встановлювали на оригінальні комп'ютери IBM, а MS-DOS на їх чисельні клони.

1982 Windows 1.0

Microsoft Windows 1.0 screenshot.png

Windows 1.0 випущена 20 листопада 1985 року, була першою спробою Microsoft реалізувати багатозадачне операційне середовище для IBM PC з графічним інтерфейсом.

Системні вимоги :

  • Відеоадаптер cga/hercules/ega
  • 256 kb ram
  • 2 дисководи або твердий диск

На відміну від подальших версій, Windows 1.0 надавала лише обмежену підтримку багатозадачності для існуючих програм MS-DOS, концентруючись в основному на створенні парадигми середовища для виконання та взаємодії додатків, а також стабільного API для майбутніх Windows-програм.

Windows 1.0 часто вважають «оболонкою» для ОС MS-DOS (це визначення часто застосовується і до пізніших Windows). Насправді, Windows 1.0 запускалася з MS-DOS, її програми могли викликати функції MS-DOS, а програми з графічним інтерфейсом запускалися з тих же виконуваних EXE — файлів, що і звичайні програми MS-DOS. Однак виконувані файли Windows мали інший формат (NE- англ. new executable), який міг оброблятися тільки Windows і який, наприклад, дозволяв довантажувати код і дані за запитом. Додатки повинні були керувати пам'яттю тільки за допомогою власної системи управління розподілом пам'яті Windows, яка дозволяла використовувати віртуальну пам'ять.

Визначення Windows 1.0 як «оболонки для DOS» виходить з того факту, що вона була створена лише як графічне середовище для роботи додатків, а не як повнофункціональна ОС. Проте Windows 1.0 включала власні драйвери для відеокарт, мишей, клавіатур , принтерів і послідовних портів. Передбачалося, що додатки будуть викликати лише API, побудовані на основі цих драйверів. Враховуючи, що підтримка графіки і периферійних пристроїв в MS-DOS вкрай обмежена, додаткам доводилося звертатися безпосередньо до апаратного забезпечення (або, в деяких випадках, до BIOS), щоб виконати необхідні дії. Таким чином, Windows 1.0 була не просто оболонкою для MS-DOS, а доповнювала і частково замінювала можливості, які не були представлені в MS-DOS. Рівень заміщення MS-DOS підвищувався в наступних версіях Windows.

1987 Windows 2.0

Win20screenshot.jpg

Windows 2.0 дозволяв вікнам накладатися на відміну від попередника Windows 1.0, яке відоброжало вікна лише "мозайкою". Також у Windows 2.0 введено складніші клавіатурні скорочення й термінологія "Згорнути" та "Розгорнути", на відміну від "Іконізувати"(Зменшити в іконку) and "Збільшити" у Windows 1.0. Як і Windows 1.x, Windows 2.x застосунки не могли виконуватися у системах Windows 3.1 або вищих без змін через те, що вони не були розраховані на захищений режим. Windows 2.0 була першою версією Windows, яка мала вбудовану панель керування.

Новою можливістю в Windows 2.0 є включення VGA графіки (лише 16 кольорів). Ця версія була останньою версією Windows, яка не потребувала жорсткого диска. Windows 2.x EGA, VGA і Tandy драйвери надавали обхідний шлях у Windows 3.0 для користувачів, які хотіли кольорової графіки на 8086 машинах (можливість, яка зазвичай не підтримувалася). Також вперше з'явилася підтримка EMS пам'яті.

  • Підримка програм

Перша Windows версія Microsoft Word та Microsoft Excel працювали на Windows 2.0. Із цією версією істотно зросла підтримка сторонніми розробниками (деякі з них супроводжували свої програми Windows Runtime для покупців, які не купували повної версії Windows). Проте більшість розробників все ще підтримувала DOS версії своїх програм, оскільки користувачі Windows складали меншість на ринку. Windows 2.0 все ще була залежна від DOS системи та не могла обійти обмеження в 1 мб ОЗП.

Деякі програми поставлялися разом із Windows 2.0. Ось їхній перелік:

  • CALC.EXE – калькулятор
  • CALENDAR.EXE – календар
  • CARDFILE.EXE – персональний інформаційний менеджер
  • CLIPBRD.EXE – перегляд вмісту буферу обміну
  • CLOCK.EXE – годинник
  • CONTROL.EXE – системна утиліта для налаштування Windows 2.0
  • CVTPAINT.EXE
  • MSDOS.EXE – простий файловий менеджер
  • Notepad – текстовий редактор
  • PAINT.EXE – растровий графічний редактор, який дозволяв користувачеві малювати й редагувати малюнки прямо на екрані компютера
  • PIFEDIT.EXE – редактор файлів відомостей про програми, які визначали як мала поводитися DOS програма у Windows
  • REVERSI.EXE – комп'ютерна гра "реверсі"
  • SPOOLER.EXE – програма, яка керувала і підтримувала чергу документів до друку, надсилаючи їх на принтер, як тільки з'являлася можливість
  • TERMINAL.EXE – емулятор термінала

1990 Windows 3

Windows 3.0 workspace.png

Windows 3.0

Система Windows 3.0 була випущена 22 травня 1990 року. Завантажувалась як оболонка MS-DOS — так само, як і попередні Windows 1.0, Windows 2.0 та Windows 2.1x.

  • Cистемні вимоги

Процесор Intel 8086/8088 або вище;

1 MB оперативної пам'яті або більше (640K основної та розширена або додаткова пам’ять);

6.5 MB дискового простору (рекомендовано 9 MB);

Windows 3.1

Реліз Windows 3.1 відбувся у квітні 1992 року. Система мала повну зворотну сумісність із попередником — Windows 3.0, проте додатково включала в себе набір якісних шрифтів TrueType і підтримувала 32-бітний доступ до диску. Також у цю серію вперше було включено антивірусну програму.

У Windows 3.1 було припинено підтримку «реального режиму» (процесори 8086, 8088, 80186), а у Windows 3.11 також і так званого «стандартного» режиму (процесор 80286).

На відміну від Windows 3.0, яка могла адресувати лише 16 мегабайт ОЗП, в серії Windows 3.1x це обмеження розширили до 256 мегабайт.

1995 Windows 95

Am windows95 desktop.png

Windows 95 — гібридна 16-/32-розрядна графічна операційна система, випущена 24 серпня 1995 року корпорацією Microsoft.

Це перша система сім'ї Windows, зовнішньо подібна на теперішні: саме в ній з'явились такі елементи графічного інтерфейсу користувача як, робочий стіл зі значками, панель задач і меню «Пуск».

Windows 95 — результат об'єднання продуктів MS-DOS і Windows, які раніше розповсюджувались окремо. Windows 95 є першою системою Windows, що позбавлена підтримки старих 16-розрядних процесорів x86 і, таким чином, такою, що потребує процесор Intel 80386 (або сумісного) в захищеному режимі. Windows 95 містить значні покращення графічного інтерфейсу користувача і внутрішнього механізму системи, включаючи робочий стіл і меню «пуск», підтримку 256-символьних імен файлів, виконання 32-розрядних програм в захищеному режимі з пріоритетною багатозадачністю і систему «plug and play».

Також завдяки малим вимогам до пристрою, було запущено на мобільних телефонах, планшетах і навіть годинниках. Наразі найменшим гаджетом на якому вдалось запустити ОС є Samsung Gear Live.

1998 Windows 98

Windows 98

Windows98.png

Windows98 (кодове ім'я Memphis) - це графічна операційна система від Microsoft. Це другий великий реліз, в лінійці Windows 9x операційних системах. Дана версія операційної системи, вийшла 15 травня 1998 року, і попала у роздріб 25 червня того ж року. Windows 98, є спадкоємцем версії Windows 95. Як і її попередник, вона є гібридом 16-bit/32-bit монолітнім продуктом, з етапом завантаження, основаним на MS-DOS. Windows 98 - була замінена на Windows 98 Second Edition в квітні 1999 року, а в вересні 2000 року, її змінила Windows ME (Millennium Edition).

Windows 98 SE

Windows 98 Second Edition (Windows 98 SE) була випущена 5 травня 1999 року. Оновлена версія включає безліч виправлень, Internet Explorer 4 замінений на значно швидший і легкий Internet Explorer 5, з'явилася функція Internet Connection Sharing. Третя редакція MS Netmeeting 3 це програвання DVD та VOB файлів .

Системні вимоги до ОЗП для Windows 98 SE збільшилися до 24 Мб. Майкрософт планувала припинити підтримку Windows 98 16 липня 2004 року. Проте, унаслідок неймовірної популярності цієї операційної системи, підтримка була продовжена до 30 липня 2006 року.

2000 Windows Me, Windows 2000 Professional

2001 Windows XP

2006 Windows Vista

2009 Windows 7

2012 Windows 8

2013 Windows 8.1

2015 Windows 10

Посилання

MS-DOS

Windows 1.0

Windows 2.0

Windows 3

Windows 95

Windows 98