Відмінності між версіями «Назва проекту»

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
 
(не показані 134 проміжні версії цього учасника)
Рядок 1: Рядок 1:
==<font color="blue" size="5">Стародавні і сучасні Олімпіади: за і проти </font>==
+
=='''''Приклад проекту'''''==
  
 +
<font color="blue" size="5"><big>'''''Стародавні і сучасні Олімпіади: за і проти'''''</big> </font>
  
 +
[[Файл:68796765.gif]]
  
 
+
==Автор проекту==
==Назва проекту==
+
<font color="blue" size="3">'''Шмалько Денис'''</font>
 
+
==Автори проекту==
+
  
 
==Тема дослідження==
 
==Тема дослідження==
 +
<font color="blue" size="3">'''Порівняльна характеристика стадіону давньої Греції та сучасності'''</font>
  
 
==Проблема дослідження==
 
==Проблема дослідження==
 +
 +
<font color="blue" size="3">'''Чи є позитивним  інтенсивний розвиток сучасних  технологій у спорті? Чи не краще було б звернутися до практики олімпійського спорту Давньої Греції?'''</font>
  
 
==Гіпотеза дослідження==
 
==Гіпотеза дослідження==
 +
 +
<font color="blue" size="3">'''Припущено, що при дослідженні особливостей стадіонів давнини і сучасності буде знайдено як позитивні, так і негативні складові'''</font>
  
 
==Мета дослідження==
 
==Мета дослідження==
 +
 +
<font color="blue" size="3">'''Обґрунтувати позитивні і негативні риси сучаного і давнього олімпійського спорту на прикладі специфіки стадіону'''</font>
  
 
==Результати дослідження==
 
==Результати дослідження==
 +
 +
<font face ="Monotype Corsiva" color="red" size="6">'''Олімпійський стадіон давнини'''''</font>
 +
 +
[[Файл:4160-1.jpg]]
 +
 +
<big>Всесвітньо відомий давньогрецький стадіон - '''Стадій''' - розташований на північно-східній стороні гори Олімпія, у крутих схилів грецького пагорба Крона. Це саме той стадіон, на якому проходили найперші в історії Олімпійські ігри.</big>
 +
 +
<big>Стадіон в Олімпії, що знаходиться на схід від стародавнього святилища, є місцем, де відбувалися стародавні Олімпійські ігри, а також Герейські гри.
 +
 +
До VI століття до н. е. місцем для змагань була плоский майданчик близько до терас із скарбницями, на схід від вівтаря Зевса.
 +
 +
Перший стадіон (Стадіон І) був утворений в архаїчний період (середина VI століття до н. е)  на південь від пагорба Кронос. Західна коротка сторона стадіону була звернена до вівтаря Зевса, якому були присвячені Олімпійські ігри.
 +
 +
Новий стадіон (Стадіон II), був побудований в кінці VI століття до н. е., бігова доріжка була розширена за терасу скарбниць, уздовж південного боку було зроблено штучний насип висотою в 3 метри, з північного боку сидячі місця забезпечував схил пагорба.
 +
 +
Стадіон отримав свою остаточну форму (Стадіон III), в V столітті до н. е., коли був побудований Храм Зевса. При цьому ігри стали дуже популярними і стали залучати все більшу кількість глядачів і атлетів, тому зросла необхідність у новому стадіоні. Новий стадіон був пересунутий на 82 метра на схід, на 7 метрів на північ і був оточений штучними насипами для глядачів. Після побудови Колонади Ехо в середині IV століття до н. е. стадіон був ізольований від священної області Олімпії. Це вказує на те, що Ігри втратили свою релігійну сутність і стали спортивною і соціальною подією.
 +
 +
[[Файл:Храм-Зевса.jpg|250 px|thumb|right]]
 +
 +
Площа арени стадіону становила 6 784 квадратних метрів, розміри - 212х32 м. Бігова доріжка мала довжину 192,25 м. Лінії старту і фінішу позначалися плитами. Це був перший із стадіонів давнини, він мав трибуни і послужив прообразом наступних будівель аналогічного призначення. Стародавні греки добре знали основні принципи забезпечення гарної видимості з трибун. Закруглена лінія трибун - зручна для глядачів, що сидять в одному ряду, зберігалася без істотних змін в римську епоху і навіть дійшла до наших днів.
 +
 +
На арені Олімпійського стадіону влаштовувалися ґрунтові доріжки, які розмічалися для одночасного бігу 20 чоловік.
 +
 +
Стадіон являє собою неправильний прямокутник: із західного боку він приблизно на чверть метра вже і відповідно з східної на чверть метра ширше, крім того, в довжину він трішки виступає назовні. Така неправильність не випадкова і має оптичне виправдання: саме завдяки цим дефектам стадіон представляється погляду вхідного як правильний прямокутник в перспективі.
 +
 +
Поруч з біговою доріжкою прокладений кювет, обведений по зовнішній стороні кам'яним бортом. Шістнадцять резервуарів для води розташовані через рівні інтервали і пов'язані з кюветом. У цих резервуарах при розкопках було знайдено велике число дарів, зроблених переважно з бронзи. На південному схилі, в ста кроках від західного кута, з трави піднімаються залишки кам'яної трибуни, де в давнину стояли десять крісел для організаторів ігор та їх суддів. Точно навпаки, на північному схилі, знаходяться руїни мармурового вівтаря богині Деметри Хаміни, звідки на ігри дивилася одна з її жриць - єдина жінка, яка мала право дивитися змагання.
 +
 +
[[Файл:52819 original.jpg|400 px]]
 +
 +
За античними джерелами, олімпійський стадіон вміщував до 40-45 тисяч глядачів. Сучасні дослідження підтверджують цю цифру. Цей стадіон не був у ту пору найбільшим: афінський вміщував 60000 глядачів, а Ефеський навіть 70000. Не був він і найрозкішнішим: на Дельфійському стадіоні були кам'яні лави, на Істмійському і афінському - мармурові, а пергамський стадіон міг навіть похвалитися дахом. І все ж Олімпійський стадіон був найзнаменитішою.
 +
 +
На стадіоні перебували кілька кам'яних сидінь для офіційних осіб, а в римські часи, коли стадіон був відремонтований (Стадіон IV-V), були додані дерев'яні лавки.
 +
 +
Дослідження бігової доріжки розпочалося під час ранніх німецьких розкопок, а при недавніх німецьких розкопках був відкритий весь комплекс.
 +
 +
У 2004 р стадіон знову знайшов колишню славу, так як на ньому відбувалися змагання зі штовхання ядра під час олімпійських ігор в Афінах.  У далекі часи вимірювали відстань стопами жреця храму, що знаходився поряд із стадіоном. Довжина стадіону дорівнювала 600 стоп жреця, шо дорівнює 192-196 метрам. <font color="blue" size="4">'''''Нами було проведено експеримент і було з'ясовано наступне...'''''</font></big> [https://www.youtube.com/watch?v=wtgyA05VQZ0&feature=youtu.be]
 +
 +
<font color="blue" size="4">'''Стадіон в Олімпії (Стадій)'''</font>
 +
 +
<gallery>
 +
Файл:1 вхід на стадіон.jpg
 +
Файл:Олімпійський стадіон.jpg
 +
Файл:Олімпійський стадіон 2.jpg
 +
Файл:Вид сверху.jpg
 +
</gallery>
 +
 +
<font face ="Monotype Corsiva" color="red" size="6">'''Сучасний стадіон'''''</font>
 +
 +
[[Файл:Усейн-Болт1.png|400 px]]
 +
 +
<big>8 серпня 2008 на Пташиному гнізді відбулася грандіозна церемонія відкриття 29-х Олімпійських ігор в Пекіні. Потім на цьому стадіоні проходили змагання з легкої атлетики та фінальна гра футбольного турніру. 24 серпня на Пташиному гнізді відбулася незабутня церемонія закриття Олімпіади. Після завершення ігор тут проходили церемонії відкриття та закриття Паралімпійських ігор, які проходили з 6 по 17 вересня того ж року. На стадіоні продовжують проводити міжнародні та вітчизняні спортивні змагання, в тому числі тут проходить багато футбольних турнірів. [https://www.youtube.com/watch?v=BpYunjJnHHE?|2]
 +
 +
Пташине гніздо є колосальною спорудою зі сталі еліпсоподібної форми з 24 сталевими колонами, що переплітаються. Довжина стадіону з півночі на південь складає 333 метра, ширина зі сходу на захід - 294 метри. Найвища точка стадіону знаходиться на висоті 68,5 метрів, найнижча - на висоті 42,8 метра. Це найбільша сталева конструкція у світі. Вона покрита мембраною з полімеру, яка одночасно захищає від дощу і в той же час є прозорою і не перешкоджає проходженню сонячних променів, що необхідно для трави. Крім того, ця особлива мембрана дає можливість отримувати додаткове світло. Це дозволяє зменшити кількість відблисків і тіней, що створює більш сприятливі можливості для спортсменів.
 +
 +
<gallery>
 +
Файл:S a14 0RTXXVBG.jpg
 +
Файл:Nacionalnyy-stadion-Pekina-Ptiche-Gnezdo.jpg
 +
Файл:Pekinskijj-nacionalnyj-stadion-09.jpg
 +
Файл:Bird nest892d927cef26 cp ru 300x199.jpg
 +
 +
</gallery>
 +
 +
Десятиліттями цюрихський стадіон Летцигрунд був гарантією вищих світових досягнень. Однак останній світовий рекорд тут було встановлено вже п'ять років тому. Причому мова йде не про біг, а про стрибки з жердиною. Чи допоможе нове покриття? У процесі так званої подвійної заливки на існуючу трасу наноситься перший шар покриття, товщиною в чотири міліметри.
 +
 +
Він містить дрібні бульбашки повітря, які стискаються при впливі ступні спортсмена, але потім відразу ж приймають вихідну форму, повертаючи йому частину витраченої енергії. Після того, як перший шар твердне, на нього наноситься другий пружний верхній шар товщиною в три міліметри. Він значно жорсткіше, що дозволяє спортсменам рухатися вперед набагато швидше і впевненіше - як на старті, так і при прискоренні. [https://www.youtube.com/watch?v=s9zjfPen660|3]
 +
 +
[[Файл:729196.jpg|400 px]]
  
 
==Висновки==
 
==Висновки==
  
==Корисні ресурси==
+
Проаналізувавши  давні і сучасні стадіони можна зробити наступні висновки:
  
----
+
<font color="blue" size="3">'''Олімпійський стадіон давньої Греції'''</font>
Сторінка проекту [[Назва проекту]]
+
  
[http://kspu.kr.ua/ Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка]
+
<font color="red" size="3">'''Позитивне:'''''</font>
  
=<font color="red" size="3">'''<big>Порівняльна характеристика спортивних споруд, інвентарю та екіпіровки давніх олімпіоніків та сучасних олімпійців</big>'''</font>=
+
1. Будівництво давніх стадіонів було високо екологічним і простим.
  
<font color="brown" size="3">'''Поняття «агону» та «агоністики»'''</font>
+
2. Специфіка будівлі стадіону у давнину допомагала бігунам бігти не по колу, а вперед-назад, що нагадувало наступ і відступ війська. Отже, це була своєрідна військово-фізична підготовка.
  
Відмінною рисою життя еллінів класичного періоду було прагнення перевершити один одного у всіляких сферах діяльності. На інтенсивний розвиток спортивних змагань в Стародавній Греції істотно вплинула агоністика (грец. agonistikos – здатний до боротьби)– принцип змагальності, реалізований у різних сферах життя (праці, мистецтві, спорті) з метою досягнення найкращого результату, визнання, прославлення сфери діяльності, примноження особистого престижу і слави міст-держав. Агони – різноманітні змагання, що були однією з форм шанування богів, залучали велику кількість учасників, які прагнули вирізнитися своїми досягненнями в тій чи іншій сфері життя. Атмосфера гострого протиборства, без урахування якого неможливо зрозуміти спосіб життя стародавніх греків, їхню культуру, природно випливала з міфів. Адже відомо, що олімпійським богам було притаманне суперництво і пристрасть до змагань.
+
3. Невисока собівартість.
Глибоко укорінений змагальний дух греків часто проявлявся у формі різних конкурсів, які були дієвими чинниками прогресу Стародавньої Греції, забезпечуючи появу унікальних творів. Музиканти та поети, художники і скульптори, філософи й оратори боролися за першість, яка дозволяла їм піднятися на вищій щабель і відчути радість перемоги. Існував навіть конкурс немовлят: щорічно під час свята Тесмофорій, присвяченого Деметрі як матері прекрасних дітей, жінки представляли комісії своїх малеч, народжених протягом минулого року, і та, чиє дитя було визнано найкрасивішим, удостоювалася нагороди.
+
Таким чином, створювалася атмосфера справедливості, в якій людина мала можливість демонструвати свою майстерність і заслуги та змагатися за першість. Перевага тіла і духу в таких умовах була більш пріоритетною ніж походження грека або його багатство. Чимало поетів, художників, філософів, скульпторів, ораторів завдяки змаганням і конкурсам отримали широке суспільне визнання та високе соціальне становище незважаючи на своє родове походження.
+
  
Це цікаво
+
<font color="red" size="3">'''Негативне:'''''</font>
Парасій, художник, який жив наприкінці V ст. до н. е., вступив у суперництво з іншим митцем – Зеуксом. Зеукс намалював виноград таким природним, що птахи клювали його. Парасій відповів картиною, яка представляла собою тонку лляну тканину. На прохання Зеукса прибрати завісу для того, щоб він міг подивитися картину, Парасій відповів, що завіса і є сама картина.
+
  
Існувала у Стародавній Греції також гостра конкуренція між поетами і майстрами образотворчого мистецтва. Про це свідчить вислів Піндара: «Час не здатний знищити мою поетичну творчість, як це буде із творчістю скульпторів». Природно, що в цих умовах, пронизаних ідеалами змагання, першості, досягненнями фізичної і моральної досконалості особистості, особливе значення мали, звичайно ж, великі спортивні змагання, які набули на той час чималої популярності.
+
1. Велика кількість бігових доріжок (до 20-ти), сприяла травматизму атлетів.
Виховання спортивного духу в Стародавній Греції ґрунтувалося на тому ж фундаменті, що й інші культурні цінності грецької цивілізації. І головним серед них було звільнення елліна від усілякої деспотії. Юних греків вчили вірити в себе, в свої власні сили і можливості, в найвищі цінності людського життя. Людина розглядалася як видимий образ божества, оскільки боги у греків мали людські риси. Саме в античності було вперше усвідомлено цінність та красу людської особистості, віру в її безмежні творчі можливості. «Людина є мірилом речей» – це висловлювання філософа Протагора якнайкраще характеризує добу античності. На храмі Аполлона зберігся напис – ще одне гасло античності: «Пізнай самого себе». Проте антична людина ще не усвідомлювала себе відокремлено від богів.
+
Зрозумівши свою винятковість, стародавні греки поставили себе в центр світу. Таке сприйняття людиною самої себе називається антропоцентризмом (від грец. – anthropos – людина, kentron – центр) – людина як центр Всесвіту. Повага до людини і розуміння її значущості дали змогу еллінам прийти до впровадження найбільш справедливого суспільного устрою – народовладдя (грецькою – демократія).
+
У філософії Платона і Аристотеля зароджується поняття калокагатії (грец. kalos – гарний, прекрасний, agathos – добрий) – гармонійне поєднання фізичних (зовнішніх) і моральних (душевних, внутрішніх) чеснот, досконалість людської особистості як ідеал виховання людини. Тому, тілесна досконалість, фізична і духовна сила для греків представляли основоположні принципи, які, у більшості, виявлялися і реалізовувалися на спортивних аренах.
+
У мові древніх греків ніколи не зустрічалися слова «спортсмен» і «спорт», а вживалися слова «атлет» та «атлетика». Атлет – від грец. ἀθλητής – борець, так називали елліни тих, хто змагався у силі і спритності на іграх і конкурсах. Атлетика має більше версій мовного походження. Так, вважають, що воно походить від давньогрецького слова ἀθλητής – «борець, атлет» та ά̓θλος  – «праця, боротьба, змагання». Інше припущення, вказує, що поняття «атлетика» дійшло до нас від  Гомера, адже у нього слово άθλος – означає змагання, суперництво в  ім’я перемоги, нагороди, а слово άθλο – він трактував як нагорода.
+
Змагання атлетів були неодмінною частиною будь-якого свята. Вони регулярно проводилися в кожному грецькому полісі та завжди у присутності глядачів. Деякі з них переросли місцеве значення і заслужили загальногрецький, панеллінський статус. Древні греки були язичниками і присвячували агони своїм улюбленим богам і героям.
+
  
2. Олімпійських ігри Стародавньої Греції
+
2. Покриття бігових доріжок (ґрунт з піском) зменшував швидкість бігунів.
В історії фізичної культури стародавньої Греції разом з системами фізичного виховання, що розвинулися в Спарті і Афінах, поза сумнівом одним з найбільш яскравих явищ були Олімпійські ігри, що проводилися протягом більше 1000 років в містечку Олімпії. З’явившись, як складова частина релігійно-культового ритуалу, Олімпійські ігри протягом всього існування були присвячені Зевсу-громовержцеві і тим самим об’єднували всі грецькі землі. За уявленнями греків, через змагання відбувалося спілкування людей з богами, саме боги дарували перемогу найдостойнішим. Але для того, щоб домогтися прихільності богів, слід було займатися самовдосконаленням фізичним і духовним, поступати по совісті і т.п. У той же час переможець змагань як би отримував божественний знак особливого ставлення, що дозволяло прирівнювати його до самих богів. Олімпійські ігри суттєво впливали на розвиток грецької культури, при цьому можна виокремити два аспекти. В Елладі склався культ прекрасного оголеного тіла, атлети тренувалися і змагалися оголеними. Сором наготи вважався ознакою варварства, греки шанували засмагле, треноване оголене тіло і вважали його виразом високого рівня культури.  
+
 
Під час ігор з усіх куточків Еллади з’їжджалися видатні філософи, поети і вчені, що сприяло подальшому розвитку вражаючого феномена грецької культури. Перед численною аудиторією виступали великі філософи Платон, Сократ, Діоген, Геракліт, відомі історики Геродот і Фукідід, основоположник медицини Гіппократ, класики давньогрецької поезії Софокл, Піндар, Еврипід. Філософські бесіди, поетичні та ораторські виступи, споглядання шедеврів архітектури та мистецтва, захоплення красою і фізичною досконалістю атлетів формували і розвивали єдину грецьку культуру. При збереженні специфіки розвитку та своєрідності різних грецьких полісів, без тиску якої-небудь централізованої влади саме тут, на святах-змаганнях, природним чином формувалося національну самосвідомість греків. Це була свідомість високої суспільної цивілізації, духовної і фізичної культури, свідомість переваги над рабами і сусідніми варварськими народами.  
+
3. Різка зупинка на фінішу (відсутність повороту) також сприяло травматизму.
У період розквіту античної Греції Олімпійські ігри окрім змагальної, виконували низку соціальних функцій: релігійну, культурну, виховну, економічну, політичну, видовищну. Однак велика соціальна значущість Олімпійських ігор цього періоду визначалася, в першу чергу, їх впливом на згуртування грецького світу і формування єдиної національної самосвідомості. Невипадково найбільш помпезні й барвисті ігри давнини відбулися в 476 р. до н.е., коли об’єднані грецькі війська спочатку при Марафоні, а потім і в морській битві при Саламіні розгромили перські війська і цим зберегли свободу і незалежність Греції. Олімпійські ігри тоді стали грандіозним святом на честь перемоги над могутнім ворогом. Атлети цього періоду відображали з одного боку силу і міць рідного міста, а з іншого – загальноеллінський ідеал всебічного розвитку і фізичної досконалості особистості. І глибоко символічно, що за довгу і напружену підготовку, важкі випробування в змаганнях переможець в Олімпії нагороджувався лише вінком з оливкової гілки. Це був символ безкорисливої, спортивної боротьби. Почесті і слава приходили до переможця як знак вдячності і любові співвітчизників, тобто були результатом суспільного визнання.
+
 
У літературі, присвяченій давньогрецьким Олімпійським іграм, поширеним є твердження, що вони  ведуть свій початок з 776 р. до н. е. Така думка не вірна. Безсумнівно, що зародження Олімпійських ігор необхідно шукати в більш віддалені часи, задовго до утворення держав, у період панування родоплемінних відносин. 776 р. до н. е. є роком, коли Олімпійські ігри вже отримали в Греції повселюдне визнання як захід величезної суспільно-політичної важливості, і стали носити загально-грецький характер. Саме з цього року в Греції вводиться рахунок часу за олімпіадами.  
+
<font color="blue" size="3">'''Сучасні стадіони'''</font>
Поза всяким сумнівом, що перш ніж отримати таке визнання, ігри повинні були пройти довгий шлях у своєму розвитку. Про існування подібних змагань, які можна вважати родоначальниками Олімпійських свят, повідомляють багаточисельні грецькі перекази і міфи пов’язані ще з догомерівською епохою. Атмосфера гострого протиборства, без урахування якого неможливо зрозуміти спосіб життя стародавніх греків, їхню культуру, природно випливала з міфів. Адже відомо, що олімпійським богам було притаманне суперництво і пристрасть до змагань.
+
 
 +
<font color="red" size="3">'''Позитивне:'''''</font>
 +
 
 +
1. Сучасні технології покриття бігових доріжок знижують рівень травматизму і покращують результат.
 +
 
 +
2. Достатня ширина доріжки (максимум 8 бігунів), наявність фотофінішу.
 +
 
 +
3. Велика кількість глядачів, які мають можливість сидіти і тривалий час спостерігати хід змагань.
 +
 
 +
<font color="red" size="3">'''Негативне:'''''</font>
 +
 
 +
1. Висока собівартість будівництва.
 +
 
 +
2. Негативний вплив на екологію.
 +
 
 +
[[Файл:Стадіон.png|400 px]]
 +
 
 +
Презентація до проекту [https://docs.google.com/presentation/d/1b8yLHrjF8zJ4I7sCARI5fKUj9G9YUBYlC5AUZX2BcIQ/edit#slide=id.ge1fc69eef_0_620]
 +
 
 +
[[Файл:Стародавні і сучасні Олімпіади- за і проти.jpg|400 px]]
 +
 
 +
==Корисні ресурси==
 +
 
 +
[https://ru.wikipedia.org/wiki/Соревнования_античных_Олимпийских_игр| Соревнования_античных_Олимпийских_игр]
 +
 
 +
[http://www.kazanweek.ru/article/9654/| Стадий – легендарный стадион Древней Греции]
 +
 
 +
[http://www.antica.lt/page-id-424.html| Стадион в Олимпии]
 +
 
 +
[https://ru.wikipedia.org/wiki/Национальный_стадион_(Пекин)| Национальный_стадион_(Пекин)]
 +
 
 +
[http://my-china.ru/national-stadium-birds-nest.html| Стадион "Птичье гнездо(Наячао)"北京国家体育场]
 +
----
 +
Сторінка проекту [[Назва проекту]]
 +
 
 +
[http://kspu.kr.ua/ Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка]

Поточна версія на 22:15, 30 вересня 2015

Приклад проекту

Стародавні і сучасні Олімпіади: за і проти

68796765.gif

Автор проекту

Шмалько Денис

Тема дослідження

Порівняльна характеристика стадіону давньої Греції та сучасності

Проблема дослідження

Чи є позитивним інтенсивний розвиток сучасних технологій у спорті? Чи не краще було б звернутися до практики олімпійського спорту Давньої Греції?

Гіпотеза дослідження

Припущено, що при дослідженні особливостей стадіонів давнини і сучасності буде знайдено як позитивні, так і негативні складові

Мета дослідження

Обґрунтувати позитивні і негативні риси сучаного і давнього олімпійського спорту на прикладі специфіки стадіону

Результати дослідження

Олімпійський стадіон давнини

4160-1.jpg

Всесвітньо відомий давньогрецький стадіон - Стадій - розташований на північно-східній стороні гори Олімпія, у крутих схилів грецького пагорба Крона. Це саме той стадіон, на якому проходили найперші в історії Олімпійські ігри.

Стадіон в Олімпії, що знаходиться на схід від стародавнього святилища, є місцем, де відбувалися стародавні Олімпійські ігри, а також Герейські гри.

До VI століття до н. е. місцем для змагань була плоский майданчик близько до терас із скарбницями, на схід від вівтаря Зевса.

Перший стадіон (Стадіон І) був утворений в архаїчний період (середина VI століття до н. е) на південь від пагорба Кронос. Західна коротка сторона стадіону була звернена до вівтаря Зевса, якому були присвячені Олімпійські ігри.

Новий стадіон (Стадіон II), був побудований в кінці VI століття до н. е., бігова доріжка була розширена за терасу скарбниць, уздовж південного боку було зроблено штучний насип висотою в 3 метри, з північного боку сидячі місця забезпечував схил пагорба.

Стадіон отримав свою остаточну форму (Стадіон III), в V столітті до н. е., коли був побудований Храм Зевса. При цьому ігри стали дуже популярними і стали залучати все більшу кількість глядачів і атлетів, тому зросла необхідність у новому стадіоні. Новий стадіон був пересунутий на 82 метра на схід, на 7 метрів на північ і був оточений штучними насипами для глядачів. Після побудови Колонади Ехо в середині IV століття до н. е. стадіон був ізольований від священної області Олімпії. Це вказує на те, що Ігри втратили свою релігійну сутність і стали спортивною і соціальною подією.

Храм-Зевса.jpg

Площа арени стадіону становила 6 784 квадратних метрів, розміри - 212х32 м. Бігова доріжка мала довжину 192,25 м. Лінії старту і фінішу позначалися плитами. Це був перший із стадіонів давнини, він мав трибуни і послужив прообразом наступних будівель аналогічного призначення. Стародавні греки добре знали основні принципи забезпечення гарної видимості з трибун. Закруглена лінія трибун - зручна для глядачів, що сидять в одному ряду, зберігалася без істотних змін в римську епоху і навіть дійшла до наших днів.

На арені Олімпійського стадіону влаштовувалися ґрунтові доріжки, які розмічалися для одночасного бігу 20 чоловік.

Стадіон являє собою неправильний прямокутник: із західного боку він приблизно на чверть метра вже і відповідно з східної на чверть метра ширше, крім того, в довжину він трішки виступає назовні. Така неправильність не випадкова і має оптичне виправдання: саме завдяки цим дефектам стадіон представляється погляду вхідного як правильний прямокутник в перспективі.

Поруч з біговою доріжкою прокладений кювет, обведений по зовнішній стороні кам'яним бортом. Шістнадцять резервуарів для води розташовані через рівні інтервали і пов'язані з кюветом. У цих резервуарах при розкопках було знайдено велике число дарів, зроблених переважно з бронзи. На південному схилі, в ста кроках від західного кута, з трави піднімаються залишки кам'яної трибуни, де в давнину стояли десять крісел для організаторів ігор та їх суддів. Точно навпаки, на північному схилі, знаходяться руїни мармурового вівтаря богині Деметри Хаміни, звідки на ігри дивилася одна з її жриць - єдина жінка, яка мала право дивитися змагання.

52819 original.jpg

За античними джерелами, олімпійський стадіон вміщував до 40-45 тисяч глядачів. Сучасні дослідження підтверджують цю цифру. Цей стадіон не був у ту пору найбільшим: афінський вміщував 60000 глядачів, а Ефеський навіть 70000. Не був він і найрозкішнішим: на Дельфійському стадіоні були кам'яні лави, на Істмійському і афінському - мармурові, а пергамський стадіон міг навіть похвалитися дахом. І все ж Олімпійський стадіон був найзнаменитішою.

На стадіоні перебували кілька кам'яних сидінь для офіційних осіб, а в римські часи, коли стадіон був відремонтований (Стадіон IV-V), були додані дерев'яні лавки.

Дослідження бігової доріжки розпочалося під час ранніх німецьких розкопок, а при недавніх німецьких розкопках був відкритий весь комплекс.

У 2004 р стадіон знову знайшов колишню славу, так як на ньому відбувалися змагання зі штовхання ядра під час олімпійських ігор в Афінах. У далекі часи вимірювали відстань стопами жреця храму, що знаходився поряд із стадіоном. Довжина стадіону дорівнювала 600 стоп жреця, шо дорівнює 192-196 метрам. Нами було проведено експеримент і було з'ясовано наступне... [1]

Стадіон в Олімпії (Стадій)

Сучасний стадіон

Усейн-Болт1.png

8 серпня 2008 на Пташиному гнізді відбулася грандіозна церемонія відкриття 29-х Олімпійських ігор в Пекіні. Потім на цьому стадіоні проходили змагання з легкої атлетики та фінальна гра футбольного турніру. 24 серпня на Пташиному гнізді відбулася незабутня церемонія закриття Олімпіади. Після завершення ігор тут проходили церемонії відкриття та закриття Паралімпійських ігор, які проходили з 6 по 17 вересня того ж року. На стадіоні продовжують проводити міжнародні та вітчизняні спортивні змагання, в тому числі тут проходить багато футбольних турнірів. [2]

Пташине гніздо є колосальною спорудою зі сталі еліпсоподібної форми з 24 сталевими колонами, що переплітаються. Довжина стадіону з півночі на південь складає 333 метра, ширина зі сходу на захід - 294 метри. Найвища точка стадіону знаходиться на висоті 68,5 метрів, найнижча - на висоті 42,8 метра. Це найбільша сталева конструкція у світі. Вона покрита мембраною з полімеру, яка одночасно захищає від дощу і в той же час є прозорою і не перешкоджає проходженню сонячних променів, що необхідно для трави. Крім того, ця особлива мембрана дає можливість отримувати додаткове світло. Це дозволяє зменшити кількість відблисків і тіней, що створює більш сприятливі можливості для спортсменів.

Десятиліттями цюрихський стадіон Летцигрунд був гарантією вищих світових досягнень. Однак останній світовий рекорд тут було встановлено вже п'ять років тому. Причому мова йде не про біг, а про стрибки з жердиною. Чи допоможе нове покриття? У процесі так званої подвійної заливки на існуючу трасу наноситься перший шар покриття, товщиною в чотири міліметри.

Він містить дрібні бульбашки повітря, які стискаються при впливі ступні спортсмена, але потім відразу ж приймають вихідну форму, повертаючи йому частину витраченої енергії. Після того, як перший шар твердне, на нього наноситься другий пружний верхній шар товщиною в три міліметри. Він значно жорсткіше, що дозволяє спортсменам рухатися вперед набагато швидше і впевненіше - як на старті, так і при прискоренні. [3]

729196.jpg

Висновки

Проаналізувавши давні і сучасні стадіони можна зробити наступні висновки:

Олімпійський стадіон давньої Греції

Позитивне:

1. Будівництво давніх стадіонів було високо екологічним і простим.

2. Специфіка будівлі стадіону у давнину допомагала бігунам бігти не по колу, а вперед-назад, що нагадувало наступ і відступ війська. Отже, це була своєрідна військово-фізична підготовка.

3. Невисока собівартість.

Негативне:

1. Велика кількість бігових доріжок (до 20-ти), сприяла травматизму атлетів.

2. Покриття бігових доріжок (ґрунт з піском) зменшував швидкість бігунів.

3. Різка зупинка на фінішу (відсутність повороту) також сприяло травматизму.

Сучасні стадіони

Позитивне:

1. Сучасні технології покриття бігових доріжок знижують рівень травматизму і покращують результат.

2. Достатня ширина доріжки (максимум 8 бігунів), наявність фотофінішу.

3. Велика кількість глядачів, які мають можливість сидіти і тривалий час спостерігати хід змагань.

Негативне:

1. Висока собівартість будівництва.

2. Негативний вплив на екологію.

Стадіон.png

Презентація до проекту [4]

Стародавні і сучасні Олімпіади- за і проти.jpg

Корисні ресурси

Соревнования_античных_Олимпийских_игр

Стадий – легендарный стадион Древней Греции

Стадион в Олимпии

Национальный_стадион_(Пекин)

Стадион "Птичье гнездо(Наячао)"北京国家体育场


Сторінка проекту Назва проекту

Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка