Відмінності між версіями «Навчальний курс "Сімейне право" 2014-2015»

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
Рядок 80: Рядок 80:
  
 
===Змістовий модуль 3===
 
===Змістовий модуль 3===
Навчальні теми змістового модуля 3.
+
ТЕМА 1. Визначення походження дітей. 
 +
Поняття встановлення походження дітей. Встановлення материнства. Визначення походження дитини від матері та батька, які перебувають між собою у шлюбі.  Визначення походження дитини від батька, матері при штучному заплідненні та імплементації зародка. Визначення походження дитини,  батьки якої не перебувають у шлюбi мiж собою. Встановлення батьківства добровільним визнанням батьківства.
 +
Визнання батьківства і материнства за рішенням суду. Встановлення батьківства і материнства за рішенням суду.
 +
Засвідчення походження дітей. Реєстрація батьківства і материнства.  Спір про батьківство, материнство. Поняття і підстави оспорювання батьківства (материнства).  Порядок оспорювання батьківства. Позовна давність в оспорюванні батьківства. Обставини, що виключають можливість оспорювання батьківства (материнства).
 +
 
 +
ТЕМА 2.  Особисті немайнові правовідносини батьків і дітей.
 +
Підстави виникнення правовідносин батьків і дітей. Рівність прав та обов’язків батьків щодо дітей і дітей щодо батьків.
 +
Права і обов’язки батьків по визначенню імені, прізвища та по батькові дитини.  Права та обов’язки батьків брати участь у вихованні та піклуванні про дітей незалежно від спільного проживання з ними,  представляти та захищати інтереси неповнолітніх дітей. Права батьків та дітей на спілкування. Права батьків по захисту інтересів дітей. Здійснення батьківських прав та виконання обов’язків.
 +
Захист батьківських прав Вирішення спорів між батьками з приводу виховання дітей.
 +
Права дітей на захист від неправомірних дій батьків. Підстави  і прядок позбавлення батьківських прав Юридичні наслідки позбавлення батьківських прав. Поновлення в батьківських правах. Відібрання дітей без позбавлення батьківських прав.
 +
Обов’язки повнолітніх дітей піклуватися про батьків.
 +
Права баби та діда, прабаби та прадіда на виховання внуків та правнуків. Права братів та сестер на спілкування.  Права мачухи, вітчима та особи, яка взяла дитину у свою сім’ї, на її виховання. Права членів сім’ї та родичів щодо захисту дитини.
 +
 
 +
ТЕМА 3.  Майнові правовідносини батьків і дітей.
 +
Права батьків і дітей на майно одне одного. Роздільність майна батьків і дітей. Право власності дитини на майно, призначене для її розвитку, навчання та виховання. Спільне сумісне майно батьків і дітей. Управління майном дитини та використання доходів від нього.
 +
Обов`язки батьків по утриманню неповнолітніх дітей. Аліментні зобов`язання батьків по утриманню неповнолітніх дітей (умови, розмір, порядок і підстави зміни розміру аліментів). Договір між батьками про сплату  аліментів на дитину.
 +
Обчислення та зміна розміру аліментів. Види заробітку (доходу), що підлягає облікові при відрахуванні аліментів. Порядок присудження аліментів.  Порядок сплати та  стягнення аліментів. Визначення заборгованості по аліментах. Порядок стягнення та підстави звільнення від сплати заборгованості по аліментах.
 +
Обов`язки батьків по утриманню повнолітніх непрацездатних дочки, сина.
 +
Зобов`язання повнолітніх дочки, сина по утриманню непрацездатних батьків, які потребують матеріальної допомоги (умови, порядок, розмір утримання).
 +
 
 +
ТЕМА 4. Правовідносини інших членів сім’ї та родичів.
 +
Особисті немайнові права і обов’язки інших членів сім’ї та родичів.
 +
Аліментні правовідносини між іншими членами сім’ї та родичами. Аліментні зобов’язання баби, діда, прабаби, прадіда, внуків і правнуків. Аліментні зобов’язання між братами і сестрами. Аліментні зобов’язання мачухи, вітчима, пасинка, падчерки. Аліментні правовідносини між фактичними вихователями і вихованцями.
 +
Розмір аліментів, що стягуються з інших членів сім’ї та родичів, і строки їх стягнення. Визначення заборгованості за аліментами.
  
 
===Змістовий модуль 4===
 
===Змістовий модуль 4===

Версія за 12:23, 7 квітня 2015


Назва курсу

Сімейне право


Галузь знань, напрям підготовки, освітньо-кваліфікаційний рівень:0304 Право, 6.030402 Правознавство, бакалавр

Мета та завдання навчального курсу

Мета: вивчення основних принципів, понять та інститутів сімейного права, знайомство з особливостями правового регулювання сімейних відносин, вироблення навичок опрацювання нормативного матеріалу, вирішення правових проблем під кутом зору сучасного українського законодавства.

Завдання :

  • систематизоване закріплення студентами теоретичних знань про історію, принципи і положення науки сімейне право
  • навчання студентів правильному орієнтуванню в чинному сімейному законодавстві
  • ознайомитися з практикою застосування сімейного законодавства судами України


У результаті вивчення навчального курсу студент повинен

знати:

  • діючі норми сімейного права про порядок, умови укладення та припинення шлюбу
  • права і обов’язки подружжя, батьків і дітей
  • аліментні зобов’язання членів сім’ї
  • форми влаштування дітей, що залишилися без батьківської опіки та ін.
  • практику застосування сімейного законодавства судами України, органами опіки і піклування
  • основні напрямками розвитку сімейного законодавства;

вміти:

  • самостійно аналізувати і застосовувати норми сімейного права в процесі роботи за юридичною спеціальністю
  • вільно володіти поняттями і категоріями сімейного права


Робоча програма курсу

Автор (автори) курсу

Сокуренко Олена Анатоліївна

Учасники

Група 11-1, факультет історії та права, 2014-2015 н.р. викладач Сокуренко Олена Анатоліївна


Графік навчання

Варіант Структура

Змістовий модуль 1

ТЕМА 1. Поняття сімейного права. Сімейне законодавство. Поняття сімейного права як юридичної науки, галузі права, правової дисципліни. Особливості сімейного права та його місце в системі права України. Предмет і метод сімейного права. Принципи сімейного права. Система сімейного права України. Державна охорона сім’ї. Концепція державної сімейної політики. Основні принципи та напрями державної сімейної політики. Загальні риси дореволюційного вітчизняного законодавства про шлюб та сім’ю. Історичний розвиток законодавства про шлюб та сім`ю в радянський період (з 1917 р.). Перші декрети в Україні про шлюб та сім`ю. Кодекс законів про акти громадянського стану, про сім`ю та опіку 1919 р. Кодекс законів про сім`ю, опіку та шлюб і акти громадянського стану УРСР 1926 р. Кодекс про шлюб та сім`ю України 1969 р. Сімейний кодекс України 2001 р. Звичай як джерело сімейного права в Україні. Договір як регулятор сімейних правовідносин. Правове значення постанов Пленуму Верховного Суду України у справах про шлюб та сім`ю.

ТЕМА 2. Сімейні правовідносини. Поняття сім’ї як правової категорії. Сім`я в соціологічному і юридичному значенні (порівняльна характеристика). Право особи на сім’ю. Поняття, особливості і види сімейних правовідносин. Підстави виникнення сімейних правовідносин. Суб`єкти, об`єкти і зміст сімейних правовідносин. Споріднення і свояцтво у сімейному праві України, їх юридичне значення. Суб`єктивні сімейні права і обов`язки. Здійснення сімейних прав та виконання сімейних обов’язків. Захист сімейних прав та інтересів. Строки і позовна давність у сімейному праві України.

Змістовий модуль 2

ТЕМА 1. Шлюб. Поняття шлюбу та його ознаки. Умови укладення шлюбу. Шлюбний вік: поняття, значення. Право на шлюб. Зміст принципу добровільності укладення шлюбу. Державна реєстрація шлюбу. Порядок реєстрації шлюбу. Час та місце реєстрації шлюбу. Юридичне значення взаємної обізнаності осіб, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, про стан здоров’я одне одного. Заручини та їх правові наслідки. Правові наслідки реєстрації шлюбу. Правозгідність шлюбу. Перешкоди до укладення шлюбу. Наслідки порушення вимог закону щодо укладення шлюбу Поняття недійсності шлюбу. Абсолютно недійсні шлюби. Визнання шлюбів недійсними судом (порядок та підстави). Фіктивні шлюби і фіктивні розлучення. Шлюб, який може бути визнаний недійсним за рішенням суду Визнання шлюбу недійсним після його припинення. Юридичні наслідки недійсності шлюбу.

ТЕМА 2. Особисті немайнові правовідносини подружжя. Загальна характеристика та особливості особистих немайнових правовідносин подружжя (чоловіка і дружини). Право на материнство і на батьківство. Право дружини та чоловіка на повагу до своєї індивідуальності. Права подружжя на вільний фізичний та духовний розвиток., особисту свободу. Право подружжя на прізвище, зміну прізвища у зв’язку з укладенням шлюбу та у шлюбі, та пов`язані з ним права. Права дружини та чоловіка на розподіл обов’язків та спільне вирішення питань життя сім`ї. Захист особистих прав подружжя.

ТЕМА 3. Майнові правовідносини подружжя. Особливості майнових правовідносин у сімейному праві. Види майнових прав і обов`язків подружжя. Права подружжя укладати дозволені законом угоди. Майно подружжя. Поняття правового режиму майна подружжя. Поняття та особливості договірного режиму майна подружжя в Україні. Шлюбний договір та його зміст. Зміна умов та розірвання шлюбного договору. Визнання шлюбного договору недійсним. Право особистої приватної власності дружини та чоловіка та його здійснення. Майно, що є особистою приватною власністю дружини, чоловіка. Підстави набуття спільної сумісної власності подружжя. Правовий режим та об’єкти спільної сумісної власності подружжя. Здійснення подружжям права спільної сумісної власності. Право подружжя на розпорядження майном, що є об’єктом спільної сумісної власності. Захист прав подружжя у випадку укладення угод по розпорядженню майном без його згоди. Здійснення права спільної сумісної власності після розірвання шлюбу. Способи та порядок поділу майна, що є об’єктом спільної сумісної власності подружжя. Звернення стягнень на майно, що є об’єктом спільної сумісної власності. Позовна давність та поділ майна подружжя. Правовий режим майна чоловіка і жінки, що проживають однією сім’єю без реєстрації шлюбу. Право кожного подружжя на утримання. Підстави стягнення утримання на користь іншого з подружжя в примусовому порядку (під час перебування у шлюбі та після його розірвання). Договір подружжя про надання утримання. Обчислення аліментів, що стягуються на користь одного з подружжя. Припинення права чоловіка та дружини на утримання. Право на утримання жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою.

ТЕМА 4. Припинення шлюбу. Поняття і підстави припинення шлюбу. Припинення шлюбу зі смертю одного з подружжя (оголошення померлим). Умови розірвання шлюбу в органах реєстрації актів цивільного стану за заявою подружжя, які не мають дітей. Розірвання шлюбу в органах РАЦС за заявою одного з подружжя. Визнання розірвання шлюбу фіктивним. Розірвання шлюбу за рішенням суду за спільною заявою подружжя. Розірвання шлюбу в суді за позовом одного з подружжя. Розгляд судових справ про розірвання шлюбу. Момент припинення шлюбу у випадку розірвання його через суд. Реєстрація розірвання шлюбу. Юридичні наслідки розірвання шлюбу. Підстави і порядок поновлення шлюбу. Встановлення режиму окремого проживання подружжя та його правові наслідки.

Змістовий модуль 3

ТЕМА 1. Визначення походження дітей. Поняття встановлення походження дітей. Встановлення материнства. Визначення походження дитини від матері та батька, які перебувають між собою у шлюбі. Визначення походження дитини від батька, матері при штучному заплідненні та імплементації зародка. Визначення походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбi мiж собою. Встановлення батьківства добровільним визнанням батьківства. Визнання батьківства і материнства за рішенням суду. Встановлення батьківства і материнства за рішенням суду. Засвідчення походження дітей. Реєстрація батьківства і материнства. Спір про батьківство, материнство. Поняття і підстави оспорювання батьківства (материнства). Порядок оспорювання батьківства. Позовна давність в оспорюванні батьківства. Обставини, що виключають можливість оспорювання батьківства (материнства).

ТЕМА 2. Особисті немайнові правовідносини батьків і дітей. Підстави виникнення правовідносин батьків і дітей. Рівність прав та обов’язків батьків щодо дітей і дітей щодо батьків. Права і обов’язки батьків по визначенню імені, прізвища та по батькові дитини. Права та обов’язки батьків брати участь у вихованні та піклуванні про дітей незалежно від спільного проживання з ними, представляти та захищати інтереси неповнолітніх дітей. Права батьків та дітей на спілкування. Права батьків по захисту інтересів дітей. Здійснення батьківських прав та виконання обов’язків. Захист батьківських прав Вирішення спорів між батьками з приводу виховання дітей. Права дітей на захист від неправомірних дій батьків. Підстави і прядок позбавлення батьківських прав Юридичні наслідки позбавлення батьківських прав. Поновлення в батьківських правах. Відібрання дітей без позбавлення батьківських прав. Обов’язки повнолітніх дітей піклуватися про батьків. Права баби та діда, прабаби та прадіда на виховання внуків та правнуків. Права братів та сестер на спілкування. Права мачухи, вітчима та особи, яка взяла дитину у свою сім’ї, на її виховання. Права членів сім’ї та родичів щодо захисту дитини.

ТЕМА 3. Майнові правовідносини батьків і дітей. Права батьків і дітей на майно одне одного. Роздільність майна батьків і дітей. Право власності дитини на майно, призначене для її розвитку, навчання та виховання. Спільне сумісне майно батьків і дітей. Управління майном дитини та використання доходів від нього. Обов`язки батьків по утриманню неповнолітніх дітей. Аліментні зобов`язання батьків по утриманню неповнолітніх дітей (умови, розмір, порядок і підстави зміни розміру аліментів). Договір між батьками про сплату аліментів на дитину. Обчислення та зміна розміру аліментів. Види заробітку (доходу), що підлягає облікові при відрахуванні аліментів. Порядок присудження аліментів. Порядок сплати та стягнення аліментів. Визначення заборгованості по аліментах. Порядок стягнення та підстави звільнення від сплати заборгованості по аліментах. Обов`язки батьків по утриманню повнолітніх непрацездатних дочки, сина. Зобов`язання повнолітніх дочки, сина по утриманню непрацездатних батьків, які потребують матеріальної допомоги (умови, порядок, розмір утримання).

ТЕМА 4. Правовідносини інших членів сім’ї та родичів. Особисті немайнові права і обов’язки інших членів сім’ї та родичів. Аліментні правовідносини між іншими членами сім’ї та родичами. Аліментні зобов’язання баби, діда, прабаби, прадіда, внуків і правнуків. Аліментні зобов’язання між братами і сестрами. Аліментні зобов’язання мачухи, вітчима, пасинка, падчерки. Аліментні правовідносини між фактичними вихователями і вихованцями. Розмір аліментів, що стягуються з інших членів сім’ї та родичів, і строки їх стягнення. Визначення заборгованості за аліментами.

Змістовий модуль 4

Навчальні теми змістового модуля 4.

Варіант Календар

Тиждень 1

Навчальні теми для вивчення на 1-му тижні.

Тиждень 2

Навчальні теми для вивчення на 2-му тижні.

Тиждень 3

Навчальні теми для вивчення на 3-му тижні.

Тиждень 4

Навчальні теми для вивчення на 4-му тижні.


Зміст курсу

Змістовий модуль І. Назва модулю

Тема 1. Назва теми

Теоретичний матеріал

Лекція №1

Лекція №2

Лекція №3

Практичні завдання

Практична №1

Практична №2

Самостійна робота

Самостійна робота №1

Самостійна робота №2

Самостійна робота "Сімейне право" 2014-2015

Змістовий модуль ІІ. Назва модулю

Тема 1. Назва теми

Теоретичний матеріал

Лекція №1

Лекція №2

Лекція №3

Практичні завдання

Практична №1

Практична №2

Самостійна робота

Самостійна робота №1

Самостійна робота №2

Змістовий модуль ІІІ. Назва модулю

Тема 1. Назва теми

Теоретичний матеріал

Лекція №1

Лекція №2

Лекція №3

Практичні завдання

Практична №1

Практична №2

Самостійна робота

Самостійна робота №1

Самостійна робота №2


Ресурси

Рекомендована література

Базова


Допоміжна

Інформаційні ресурси

---